Taraf Gazetesi yazarlarından Mehmet Baransu; Ekşi Sözlüğün kapatılması için Beşiktaş adliyesine başvuruda bulundu.

Baransu'nun 'Ekşi Sözlük kapatılsın' isteğinin altında yatan sebep; sözlük yazarları tarafından yapılan ve dini değerlere hakaret niteliği taşıdığı iddia edilen girdilerin sözlük yönetimi tarafından silinmemesi.

ekşi Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu, Ekşi Sözlük Kapatılsın istemiyle mahkemeye başvurdu

Dilekçesini çeşitli durum örnekleri ile güçlendiren Baransu'nun mahkemeden konuyu ilişkin talebini kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Ekşi Sözlük'ü kapatın, kapatmıyorsanız ciddi meblağda cezai müeyyidiye çarptırın ya da en azından ciddi bir uyarı verin ki bir daha bu tür girdilerde bulunamasınlar.

Baransu, konuyla ilgili başta Ekşi Sözlük avukatı Başak Purut ve Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu olmak üzere toplamda 13 üyeye yönelik 'Ekşi Sözlük nezdinde' şikayette bulunurken, beri yandan da Twitter girdilerinde, bu 13 yazar hakkında münferit (doğrudan kişinin kendisine yönelik) olarak da suç duyurusunda bulunalım çağrısı yapmış durumda.

ScreenShot00116 Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu, Ekşi Sözlük Kapatılsın istemiyle mahkemeye başvurduBirtakım yanlış anlaşılmaları engellemek ve yansızlığı sağlamak adına Baransu'nun tepkisinin sebebinin genel anlamda dine yönelik içeriklerin ulu orta yayımlanmasının engellenmemesi olduğunu da belirtelim. Şahsa (hatta bizatihi şahsına) edilen küfürlerden şikayetçi olmadığının altını çizen Baransu, toplumun neredeyse bütününü kapsayan bu tür ortak değerlere dil uzatılmasınınsa yanlış olduğu vurguluyor ve 'girdiler silinsin, davamı çekeyim' demeye getiriyor. Bununla birlikte diğer yandan da Baransu'nun bu tepkisinin 'sadece dini hassasiyetlerle' sınırlı kaldığını da not olarak düşelim. Diğer değerlerimize yönelik edilen hakaretleri dilekçesine eklememiş kendisi.

Velhasıl bildiğimiz gibi bundan önce de çeşitli kişiler tarafından bu tür başvurularda bulunulmuş fakat istenilen amaca erişilememişti; bakalım mahkemenin bu defaki kararı ne yönde olacak…

Bu arada Taraf Gazetesinin bu olayla bir ilgisi olmadığının da altını kalın harflerle çizelim:

Taraf Gazetesi Twitter Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu, Ekşi Sözlük Kapatılsın istemiyle mahkemeye başvurdu