Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan ve kredi kartlarına yönelik yürürlüğe girmesi planlanan 'tek limit' uygulamasının detayları belli oldu.

Harcamaları kontrol altına almayı ve hem bankalar hem de tüketici açısından riskleri azaltmayı hedefleyen tasarı dahilinde bundan böyle kartların limit miktarının belirlenmesinde kullanılacak olan ana unsurlar kart sahiplerinin gelir ve mal varlığı ile ondan bağımsız biçimde geçmiş borçlarını ödeme alışkanlıkları olacak. Yani borcunu düzenli biçimde ödeyen kullanıcıların limitleri de orantılı olmak sureti ile yükseltilecek.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, konuyla ilgili açıklamasında, düzenlemenin yürürlüğe girmesi için kanuni değişiklik gerektiğine işaret ederken, nihai aşamada tasarı hakkında bankaların da görüşlerini alacaklarını belirtiyor. Yaşanılan sorunlardan birisinin kart limitlerindeki yükseklik olduğunu ve bunun tüketicilerin harcama alışkanlıklarına olumsuz biçimde yansıdığını söyleyen Bilgin'e göre, aylık geliri 1,000 TL olanların bile cebinde 20,000 TL limitli 4-5 farklı kart bulunması gibi aslında olmaması gereken durumlar neticesinde kartı kartla çevirmeye kadar varabilen aksaklıklar, ödeme bozuklukları yaşanıyor.

İşte bu gelecek olan tek limit uygulaması dahilinde hayata geçirilecek en önemli yeniliklerden birisi bundan böyle kart sahiplerinin kredi kartı sayılarından bağımsız olmak suretiyle, en fazla kendilerine yönelik belirlenen limit ile kısıtlanacak olmaları. Yani her kredi kartı kullanıcısının tek bir limiti olacak ve bu limit gelirinin 2-3 katı ile sınırlı tutulacak. İsterse 1 kartı olsun isterse 10 kartı belirlenen limiti aşamayacak.

Yine konuya ilişkin bir diğer uygulama ise kredi izleme sistemi doğrultusunda vatandaşın ödeme alışkanlıklarından hareketle derecelendirilmesi. Yine tek limit ile birlikte uygulanacak bu kıstasın yansıması ise gelirinin kaç katı limit sahibi olabileceğini belirleyecek. Yani örneğin ödemelerini aksatanlar gelirlerinin (örneğin) 2 katı ile sınırlı tutulacakken, düzenli ödeme yapan birisi ise aylık gelirinin 5 katı kadar limite sahip olabilecek. Tabii dediğimiz gibi düzenli yapsın ya da yapmasın herkesin en nihayetinde tek bir limiti olacak.

kredi kartı Kredi kartı düzenlemesinin detayları belli oldu: Gelir ve borca sadakat bazlı tek limit geliyor

Bilgin'in açıklamasında dikkat çeken diğer bazı önemli detaylar ise şunlar:

  • Türkiye'de ek kartlarla birlikte yaklaşık 50 milyon kredi kartı bulunuyor. Kişi olarak bakıldığında ise 18 milyon kişinin kredi kartı var.
  • Ek kartlarla beraber değerlendirildiği vakit ülkemizde kişi başına iki kart düşüyor.
  • Toplam kredilerde takibe düşme oranı %2,9 iken kredi kartlarında ise bu oran %6,1.
  • Parasal büyüklük bazında değerlendirildiği vakit kredi kartlarında takibe düşen miktar 3,5 milyar lira iken takipteki bireysel krediler 6,7 milyar lira.
  • Ülkemizdeki toplam kredi kartı büyüklüğü 53,8 milyar lira.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişler, sektördeki krediler arasında üçüncü sırada. Birinci sırada 85 milyar lira ile ihtiyaç kredileri, ikinci sırada ise 73 milyar lira ile konut kredileri geliyor.