Milli Eğitim Bakanlığı'nın FATİH Projesi kapsamındaki açmış olduğu akıllı tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazının galibi, 339 milyon 525 bin TL'lik teklif veren Vestel oldu.

Vestel'den yapılan açıklamaya göre, ilk etapta bu akıllı tahtaların (ya da teknik ismi ile etkileşimli dijital tahta) 200 tanesi önümüzdeki ay içerisinde sınıflara yerleştirilecek. Geri kalanlar da kademeli olarak 8 ay içinde sınıflardaki yerini alacak.

vestel akıllı tahta FATİH Projesi Akıllı Tahta ihalesi Vestelin: İlk sınıflar önümüzdeki aya hazır

Vestel'in PC ana kartlı, tek parça akıllı tahtası aynı zamanda sektörde de bir ilk olma özelliği taşıyor. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül'ün bilgilendirmesi şöyle:

Avrupa'da eğitim alanında akıllı tahta kullanımının son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başladı ancak çoğu ürün harici bilgisayar, projektör ve interaktif bir kaleme ihtiyaç duyuyor. Biz ise dokunmatik LED ekranın içine yerleştirdiğimiz PC ana kartı sayesinde ürünü interaktif tahtaya dönüştürerek eğitimde yeni bir çığır açtık. Böylece ekrana herhangi bir kalem kullanmaksızın, elle yazı yazılabilecek. Bu da kalemin yere düşmesi, bozulması gibi riskleri ortadan kaldırmış olacak. Ayrıca Vestel’in ürünü birçok yazılımla uyumlu. Bu da hem kurulumu hem de kullanımı kolaylaştırıyor. Bir bilgisayara ihtiyaç duymayan ve daha az yer kaplayan bu ürünle sektörde bir ilki gerçekleştiriyoruz.

Ürünün çok farklı kullanım faydalarına sahip olduğunu belirten Yüngül, akıllı tahta ile anlatılan konuların görsel malzeme ile destekleneceğini, bu sayede öğrenimin kolaylaşacağını, ürünün öğrencilere hangi bilgilere nasıl ulaşabileceklerini de öğreteceğini söylerken; internete bağlanabilen, e-posta atabilen, çıktıyı yönlendirebilen ve görüntülü tele konferans yapabilen Vestel akıllı tahta ürününün bu sayede birçok ihtiyaca cevap verebildiğini vurguluyor.

Bunlara ek olarak LED ekrana sahip olan akıllı tahtaların yüksek enerji verimliliği sunduğuna da dikkat çeken Yüngül, ayrıca görüntü teknolojilerindeki yeni trendlere paralel olarak üç boyutlu akıllı tahtayı da geliştirdiklerini, ürünün prototipinin hazır olduğunu belirtiyor.

Öğretmenlerimizin akıllı tahtayı sahiplenmesi ve akıllı tahta kullanımını içselleştirmesi projenin başarıya ulaşabilmesi için son derece önemli. Ürünü geliştirirken pedagoglara danıştık ve öğretmenlerimizin alışkanlıklarını reddetmeyen ama onları yeni teknolojilere taşıyacak bir ürün tasarladık. Akıllı tahta öğretmen dostu bir tasarıma sahip. Öğretmenlerimiz etkileşimli tahtanın yanı sıra kara tahtayı da kullanmaya devam edebilecek. Sınıfın dikkatini toplamak için ara sıra tebeşiri tahtaya vuran öğretmenlerimizi düşünerek tasarımımızda kara tahtayı korumayı da ihmal etmedik. Kısacası akıllı tahtalar öğretmenin yerini almayacak. Tam tersine öğretmenlere eğitim-öğretim faaliyetinde destek ve yardımcı olacaklar.

Sözlerinin devamında dünyada 3,6 milyonun üzerinde akıllı tahta kullanıldığını ve bu sayının pazar değerinin 1,4 milyar dolar olduğunu söyleyen Yüngül, şu an dünya genelindeki sınıfların sadece %9'unda akıllı tahta bulunduğunu dile getiriyor. Eğitim teknolojileri harcamasında Avrupa'nın pazar lideri İngiltere'de akıllı tahta kullanımının %80'e ulaşmasının beklendiğini söyleyen Yüngül, akıllı tahtalarının sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da büyük ilgi görmesini ve sahip olduğu ihracat potansiyeliyle ülke ekonomisine katkı sunmasını beklediklerini belirtirken, en önemli hedef pazarlarının Avrupa, Ortadoğu ve Afrika olduğunu ifade ediyor.

Vestel olarak ihaleyi kazandığımızı öğrendiğimizde büyük gurur duyduk. Türkiye FATİH projesi ile eğitimde devrim yaratacak bir adım attı. Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olan FATİH projesi ile ülke olarak eğitim teknolojilerinde takip edilecek bir örnek oluşturduk ve dünyaya model ve fikir ihraç edebilecek bir konuma geldik. Vestel akıllı tahta ile eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlayacağız. Edirne’den Van’a tüm öğrencilerimiz aynı bilgi ve verilere aynı imkânlarla kavuşacak. Hedefimiz, Türkiye’deki eğitim – öğretim faaliyeti açısından bir milat anlamına gelen projede üzerimize düşeni en iyi şekilde yerine getirmek ve ülkemizde eğitim kalitesinin artırılmasına hizmet etmek. Bizim mutluluğumuz, başarımız teknolojiyle dost yeni nesiller yetiştirmek olacak.

fatih FATİH Projesi Akıllı Tahta ihalesi Vestelin: İlk sınıflar önümüzdeki aya hazır

Vestel LED Akıllı tahta'nın teknik özellikleri şöyle:

Sistem Özellikleri:

 • Windows 7 / Pardus işletim sistemi
 • Dışarıdan sökülüp takılabilir bilgisayar ünitesi
 • Intel Core i3-2310M (2.10 GHz) işlemci
 • 1 x DDR-3 1333/1066 MHz 4 GB RAM
 • 500GB SATA II sabit disk
 • Dahili ekran kartı (512 MB bellek)
 • 2 adet USB bağlantısı, mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı

Monitör Özellikleri:

 • 65 inç'lik (1920 x 1080) çoklu dokunmatik ekran
 • Optik imajlama (2 kamera vasıtasıyla hem pasif kalem hem de elle kullanım özelliği)
 • 8 ms tepki süresi
 • 4000:1 karşıtlık oranı
 • Gömülü 20W ses çıkış gücü
 • VGA/HDMI girişi ve USB girişleri; Stereo çıkışı
 • Uzaktan kumanda; en az 30 bin saat LED ömrü, Türkçe yazılım dili