İsrail'de yayımlanan İran aleyhtarı bir Samsung reklamı, İran ile Samsung arasında epey soğuk bir rüzgar estirdi. Samsung ürünlerine yönelik geçici yasak getiren İran, kalıcı boykota dahi gidebilir.

Reklamın konusu şöyle:

İsrail'de yayınlanan Asfur dizisinde rol alan üç karakter, kadın kılığına girerek İsfahan'a gidiyor. Yolda yürürlerken, İran'ı aşağılayıcı nitelikte cümleler kuran üçlü, kahve gibi bir yere varıp orada bir MOSSAD casusu ile sohbete başlıyor. Casus da '2 aydır gözlem amacıyla buradayım, çok sıkılıyorum' vs. türünden şeyler deyip, gazetenin altından Galaxy Tab'i gösteriyor ve onunla dizi vs. izlediğini söylüyor.

Kadın kılıklı İsrail'liler de bunun üzerine tableti incelemek için alıyor ve bunlardan birisi tabletteki bir yere dokununca arka plandaki nükleer tesis havaya uçuyor. Patlama ertesinde verdikleri tepki ise 'İran'da gizemli bir patlama daha!' şeklinde alaycı bir cümle.

Bunun ertesinde hikaye bitiyor ve İsrail'deki kablolu televizyon firmalarından birisi olan HOT'un Galaxy Tab kampanyasına yönelik detayları geliyor ekrana.

İşte bu reklam üzerine İran Meclisi Enerji Komitesi Başkanı Arsalan Fat’hipour konuya ilişkin Press TV'ye yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor:

Samsung, İsrail yanlısı bu reklamla birlikte İran'la olan yüksek ticari hacmini göz ardı etmiş oldu. Özür dilenmesi şart. Fakat özür dahi ilişkilerin düzelmesi için yeterli olmayabilir. Sorumlunun muhakkak cezalandırılması gerekir.

Samsung'un Dubai ofisi konuya yönelik yaptığı açıklamada, reklamın Samsung'un İsrail'deki ofisi tarafından çekildiğini söylerken, Samsung'un Tahran'daki Halkla İlişkiler görevlisi Elaheh Taheri ise olayın kendileri ile hiç bir alakası olmadığını ve HOT'un işi olduğunu ifade ediyor.

Netice itibarı ile İran ile Samsung arasında gerçekten ciddi bir kriz var ve çözüm henüz belirsiz. Samsung'tan şimdilik resmi bir özür gelmiş değil, İran ise yukarıda da belirttiğimiz gibi kalıcı boykota dahi gidebilir.

Reklamın İngilizce alt yazılı versiyonunu aşağıdan izleyebilirsiniz: