Veri taşımak ve saklamak hemen hemen herkesin derdi. Projeleriniz, sevdiğiniz filmler ve şarkılar, eski fotoğraflar derken bu liste uzar gider. Bu tür veriler için ilk akla gelen dijital yöntem harici diskler üzerine saklama. Arşivlemek için güzel bir yöntem ama yanınızda taşımak istediğinizde klasik sabit diskler dayanıklılık konusunda yetersiz gelebiliyor. Zaten yeterince hassas olan bir sabit diski yanınızda taşımak isterseniz, hele ki dış ortam ve zorlu koşullarsa diskiniz ile vedalaşın. Veyahut Western Digital marka harici disk kullanıyorsanız Nomad dayanıklı disk kılıfı edinin. WD'nin kendi diskleri için ürettiği Nomad dayanıklı disk kılıfının detaylarına bakalım.

WD Nomad

wdnomaddiskkutusu WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

WD Nomad
  • Dayanıklılık : 2.13 metreye kadar düşme, toz, nem ve darbe
  • Malzeme : Polikarbonat dış kasa, kauçuk contalar ve yumuşak iç kısım
  • Boyutar :  136 x 112 x 36 cm
  • Ağırlık : 170 gram
  • Uyumluluk : Western Digital My Passport serisi

dsc04324 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

WD Nomad polikarbonat malzemeden MIL-STD-810G standartına uygun olarak üretilmiş bir disk kılıfı. En fazla 2.13 metre yükseklikten düşmeye dayanıklı. Kullanılan malzeme parmak izi tutmuyor, kolay temizlenebilir.

dsc04325 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

İç kısmı yumuşak plastik ve silikon koruma yüzeyleri var. Diski oturduğu alanın çevresi kaçuk ayaklarla çevrelenmiş, bu sayede gelen darbeleri en aza indirebiliyor.

dsc04332 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Sadece WD markalı disklerle uyumlu  olan Nomad'in içine koyulan disk biraz sıkı olarak giriyor.

dsc04326 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Üst kapakta da silikon sıkıştırma ayakları mevcut. Kapağı kilitleme mandalı tatlı sıkı geçme ile kolayla kapanabiliyor.

dsc04330 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Turuncu renkteki silikon conta çıkabiliyor ama yedek olarak temin edilemiyor.

dsc04329 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Üst kısımda taşıma askısı var.

dsc04328 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Nomad'in dış dünya bağlantısı sadece bu yuvadan yapılıyor. Kullanılan kauçuk kapak biraz gevşek, kolayca çıkabiliyor.

dsc04327 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Bu yuva içeri doğru biraz derin. Kablo erişim sorunu yok.

Nomad'in tek kusuru da burada. Nomad'in 'su geçirmemezlik' iddiası yok, sadece toza ve sıvılara karşı dayanıklılık konusunda iddialı ama bu kapağın yapısı kullanıcısına pek güven vermiyor. Daha iyi bir kapak tasarımı olabilirdi.

dsc04334 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfıdsc04335 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Boyut olarak biraz iri, kullanım amacı için kabul edilebilir.  Yanında duran WD My Passport harici disk Nomad'in içine oturuyor.

dsc04323 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfıdsc04337 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Nomad'in kutusu bu şekilde. Kutu içeriğinde kullanım kılavuzu ve kauçuk ayakların bir çift yedeği mevcut.

Kullanım deneyimi ve sonuç

Nomad'i biraz yerden yere vurduk, merdivenlerden yuvarladık, kara ve çamura attık. Sonuç: çalışıyor! :)

Videoda izlediğiniz kısa düşme sahneleri defalarca çekildi. Hatta merdiven sahnesinde istemeden de olsa 2 defa alt kata, 1 kez ise 2 kat aşağı kadar düşürdük. Bu kadar sert darbe ve düşmelere rağmen Nomad içindeki harici diski başarıyla koruyor. Toza ve neme dayanıklı olması farklı koşullarda da kullanım imkanı veriyor ama USB yuva kapağı pek güven vermediği için biraz dikkatli kullanmak gerekebilir.

dsc04333 600 WD Nomad dayanıklı disk kılıfı

Genel olarak Nomad'i beğendiğimizi söyleyebiliriz. O kadar yerden yere vurmamıza, merdivenlerden defalarda yuvarlamamıza rağmen içindeki harici diski korumayı başardı. Birden fazla harici disk kullanan ve bunları sık sık yanında gezdiren birisi olarak Nomad'i kesinlikle tercih ederim. Kapak tasarımı ise iddia ettiği bazı alanlarda kullanımı için güven vermese de sırf darbe dayanımı için alınabilir. Nomad sadece Western Digital markalı My Passport ailesindeki harici disklerle uyumlu, bunu unutmayın. WD Nomad'in son kullanıcı fiyatı 30$+KDV olarak belirlenmiş, aşırı pahalı değil. Ülkemizde henüz satışa çıkmadı, yakın zamanda çıkacaktır.

Eğer WD My Passport harici disk kullanıyorsanız ömrünü uzatmak ve gönül rahatlığı ile kullanmak için Nomad tavsiye edilir.