Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilk tabletlerin geçtiğimiz hafta başında 17 ilimizdeki 52 okula dağıtılması ile birlikte başlayan FATİH projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dinçer'in konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında en çok dikkatimizi çeken cümlesi başlıkta bir kısmını vermiş olduğumuz enteresan benzetmesi. Bakanımızın tablet kullanımıyla ilgili ifadesi aynen şöyle:

Sümerler de kullanıyordu, 3 bin yıl hüküm sürdüler.

Ne diyelim; geçmişe dönük oldukça bilgilendirici bir açıklama. :)

Akıllı tahtalara da değinen Bakan, patentini MEB'in aldığı bu tahtaların nisan ayında üretileceğini ve dünyaya satılacak bir ürün olduğunu söylerken,  2 yıl içerisinde tüm okullara yerleştirilecek olan bu akıllı tahtaların, televizyon olarak kullanılamayacağının da altını çiziyor.

Bakın hırsızlara nasıl sesleniyor Bakanımız:

Sizin işinize yaramaz. Çalmakla uğraşmayın, elinizde kalır. Akıllı tahtanın pazarda piyasası yok.

fatih projesi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: Sümerler de tablet kullanıyordu, 3000 yıl hüküm sürdüler!

Tabletlerin öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkileyeceği yönündeki eleştirilere de anlam veremediğini söyleyen Dinçer'in bu konudaki yorumu ise şöyle:

Türkiye'de sanki çok kitap okunuyor da tablet bunu olumsuz etkileyecek. Bu düşünce yerinde değil. 'Okuma kültürünü nasıl sevdireceğiz?' sorusunu sormak lazım asıl.

Dinçer'in bir diğer beyanı ise bu gelişmelerin ne kadar süreyle devam edeceğine ilişkin:

Paramız olduğu sürece teknolojiyi yakından takip edeceğiz.

Oldukça gerçekçi bir açıklama bu da. :)

fatih Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: Sümerler de tablet kullanıyordu, 3000 yıl hüküm sürdüler!

Bu arada tabletlerin en erken ilkokul 5'ten itibaren dağıtılacağı da kesinlik kazanmış. Bunun sebebi 'ilk yıllarda verilecek tabletlerin okuma ve yazma becerilerini olumsuz etkileyeceği' kararına varılması.

Sözlerinin devamında, FATİH Projesi'nin 5 yıl içerisindeki maliyetinin yaklaşık 6-8 milyar TL arası değişeceğini dile getiren Bakan, 'elektronik devrim' gerçekleştirdiklerini söylerken, 'her yıl kitap dağıtmaktansa bir seferliğine tablet dağıtmanın daha kârlı olacağını' söylüyor.

Dinçer'in üzerinde durduğu bir diğer nokta da, tablet ve akıllı tahtaların radyasyon değerleri. GSM'den daha düşük bir radyasyon değerine sahip olduğu belirtilen tabletlerde, GSM'in 1/2000'i kadar bir radyasyon etkisi varmış. Akıllı tahtaların ömrü ise 7-10 yıl arasında imiş.