Kaçakçılığının önlenmesi amacıyla yapılan yasal düzenlemelere rağmen, kaçak cep telefonlarının sayısında rekor artış meydana geldi.

Kaçak yollardan getirilen telefonlara bildiğimiz gibi devlet vergi kesemediği için, 'yasal' cep telefonları ile aralarında dağlar kadar fiyat farkı var. Üstelik son yıllarda gelen yeni vergiler veya mevcut  vergi oranlarına yapılan 'düzenlemelerin' ertesinde aradaki fark daha da açıldı.

Olaya biz son kullanıcılar açısından bakarsak, yurtdışından getir(t)mek çok daha avantajlı, devlet ise doğal olarak bu kapıyı kapatmak amacı ile 2005 yılında ilgili kanunu yürürlüğe koyarak, kayıt altına alınmayan telefonları kapatmaya başladı.

Keza 2008 yılında bir kez daha güncellenen yasa dahilinde eklenen bir diğer 'son kullanıcı' önlemi de pasaport kayıtlarının '2 yılda tek bir kayıt' ile sınırlandırılması oldu.

İşte bu önlemlere karşın, BTK verilerine göre, 2011 yılında kayıt dışı olduğu için görüşmeye kapatılan cep telefonu sayısı 3,2 milyonu geçerken, ele geçirilen kaçak cep telefonu miktarı ise önceki yıla göre 3 kat artış göstererek 85 bin adedi aşmış.

Velhasıl istatistiklere girip de kafa karıştırmaya gerek yok, olayın özü gayet açık çünkü:

Kaçakçılık işlerinin önüne sadece yasal düzenlemelerle geçilemeyeceği bir kez daha son derece somut biçimde ortaya konulmuş oldu.

Detaylara buradan erişebilirsiniz.