Hindistan Hükümeti'nin başta öğrenciler olmak üzere ülkedeki hemen herkesi bilgisayar sahibi yapma yolundaki tablet projesini zaten biliyoruz. (Bilmeyenler de buradan öğrenebilir).

İşte bu tabletin ağabeyi geliyor şimdi de.  Üstelik fiyatı düşerken, kendisi aksine daha da kaslanmış…

Kardeşi gibi bu modelin de üretimi DataWind tarafından yapılıyor. Fiyatı ise 2,200 rupiden 2,000 rupi'ye gerilemiş. Yani 40 dolar bile değil.

Aakash 1 550x366 Dünyanın en ucuz tableti: Artık hem daha kaslı hem daha da ucuz!

Yine Aakash ismi altında geleceği (belki Aakash II gibi bir isim de konulabilir) ve önümüzdeki ay içerisinde satışına başlanacağı belirtilen tabletin detayları bilinen şöyle:

  • Android 2.2 işletim sistemi
  • 700MHz hızında Cortex A8 işlemci
  • 512MB RAM
  • 7-inç'lik kapasitif formda dokunmatik ekran (önceki dirençsel -resistive- idi hatırlarsak)
  • 3200 mAh batarya (3 saate kadar kullanım süresi)

Android Market (ya da yenilenen ismi ile Google Play Store) yüklü biçimde gelmesi muhtemel modelin ilk parti üretimi ise 100 bin adet olacak. (Önceki 10 bin adetti).

Aakash Dünyanın en ucuz tableti: Artık hem daha kaslı hem daha da ucuz!

Bildiğimiz gibi Hindistan Hükümeti'nin de aynı bizimkine benzer şeklide uzun vadeli bir tablet projesi var. Hedef gelecek 5-6 yıl içerisinde her öğrenciye bir tablet.

Bununla beraber Hindistan'ın Çin'den sonra dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olduğunu da anımsatalım. Toplam nüfus 1.2 milyar dolayında ama bunların kaçı öğrenci bilemiyoruz. Gerçi her halükarda 100 bin tabletin yetmeyeceği muhakkak. Zaten bu sebeple proje bir taraftan da devlet eliyle sübvanse ediliyor.

Tabii DataWind'in yetersizliğinden ziyade, nüfusun bolluğuna bağlamak lazım bunu da. En nihayetinde bu kadar insanın ihtiyacını kısa sürede karşılayabilecek kadar büyük bir üretim gücüne muhtemelen Samsung bile sahip değildir.