Teknolojinin hayatımızda kapladığı alan gerçekten çok büyük. Hayatımızın içerisine ayrılmaz bir parça olarak yerleşmiş olan teknoloji aslında çok geniş bir kavram. İşte bu kavramın kapsadığı alanın genişliği sebebiyle biz her alanda çeşitli şekillerde elektronik ürünlerin nimetlerinden önemli bir ölçüde yararlanıyoruz. Özellikle son yıllarda otomobiller içerisine de fazlasıyla girmeyi başaran teknolojik ürünler olmazsa olmazlar arasına girip her geçen gün standart bir hâl alıyorlar.

oto3 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünleroto2 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Teknolojiyi bu derece geniş kullandığımızdan dolayı elbette birtakım ürünlerin sürekli olarak yanımızda durması gerekiyor. Bu rehberimizde gün içerisinde otomobilde çok fazla zaman geçiren ya da kişisel otomobiliyle uzun yolculuğa çıkanların hem zorunluluk hem de eğlence amaçlı olarak yanından ayırmaması gereken elektronik ürünlere değiniyoruz.

  • Navigasyon cihazı
  • Bluetooth kulaklık
  • Şarj cihazı
  • USB / microSD destekli otomobil teybi

yukarıda saymış olduğumuz bazı ürünler (tamamına yakını) yeni model lüks otomobillerle beraber neredeyse standart olarak sunulmaya başlandı. Fakat biz konuyu genel olarak ele aldığımızdan dolayı biraz daha geniş çaplı olarak olaya bakıyoruz.

Her ne kadar maddeleri saymış olsak da, trafik durumunu an be an görebilme, trafikte çeşitli diğer gelişmelerden haberdar olabilmeniz açısından yanınızda mutlaka bir de "internete bağlı" bir cep telefonu bulundurmanızda yarar var.

Navigasyon cihazı

navigasyon1 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Otomobillerde mutlaka bulunması gereken önemli cihazlardan biri navigasyon. Her ne kadar "ben burada tüm yolları bilirim, navigasyon cihazı taşımama gerek yok." tarzıyla navigasyon cihazı taşımayanlar olsa da, ülkemizde karayolu anlamında sürekli değişikliklere gidildiğinin unutulmaması gerekiyor.

navigasyon3 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Tabi bunun yanı sıra olayın bir de alternatif yön bulma sistemi var. Bunu bir örnekle açıklamak daha mantıklı olacak;

İstanbul'da Fatih'ten Bağcılar'a gideceğinizi düşünelim. Bu arada yol güzergahı bakımından kafanızda çizdiğiniz bir şema olabilir. Fakat yolların kapalı olma durumu, trafik durumu gibi birçok fazla kriterle o yol üzerinden gitmek istediğiniz bölgeye ulaşamayabilirsiniz. İşte burada alternatif bir yol güzergahı bilmiyorsanız, yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Fakat navigasyon cihazı taşırsanız, yolun kapalı olma durumu ve bunun yanında yanlış yola sapma olasılığınız göz önünde bulundurularak alternatif bir rota oluşturuluyor.

Navigasyon cihazınızı hırsızlardan nasıl korumanız gerektiğini de aşağıdaki bağlantı üzerinden, hazırladığımız konu sayesinde öğrenebilirsiniz.

Bluetooth kulaklık

bluetoothkulaklık11 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünlerbluetoothkulaklık2 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Bildiğiniz gibi araç kullanırken telefonla konuşmak suç! Büyük tehlikelere sebep olacağı sebebiyle önem sırasında da oldukça üst seviyelerde yer alan bu suçun cezası emniyet kemeri takmama (62 TL) ile aynı. Suç olmasa bile güvenliğin riske atılması gibi bir durum söz konusu – ki buna hiç gerek yok – oluyor.

bluetoothkulaklık5 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünlerbluetoothkulaklık3 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

İşte burada devreye Bluetooth destekli kulaklıklar ve araç içi setler giriyor. Artık araca doğrudan adapte edilebilen ürünler sayesinde telefonunuzu sistemle eşleştirdiğiniz anda bir kulaklık takmaya bile gerek duymadan telefon üzerinden karşınızdaki kişiyle görüşebilmeniz mümkün.

Hazırlanan araç içi setlerden satın almıyorsanız da, aracınızda mutlaka telefonunuzla eşleşebilen kablosuz kulaklık bulunsun ve bunu kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Çoklu bağlantıya destek veren ürünlerden satın alırsanız aynı anda hem cep telefonunuz hem de müzik çalarınızı ürünle eşleştirebilir, ardından küçük bir adımla aradaki bağlantıyı kolayca sağlayıp, kullanabilirsiniz.

Şarj cihazı

 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünlerotoşarj2 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Otomobillerde eksik edilmemesi gereken önemli teknolojik ürünlerden biri de şarj cihazı. Çakmaklık yuvasına takılabilen şarj cihazları sayesinde cep telefonunuz, müzik çalarınız ve bunun yanı sıra diğer bazı ürünlerinizi de rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Böylece trafikteyken hiçbir zaman şarjınız bitmemiş olacak.

Satın alacağınız ürünlerin çoklu giriş / çıkış özelliklerine sahip olması fonksiyonelliği önemli bir oranda arttırır. Yani yalnızca kendi telefonunuza özel olarak sunulan arabirimi satın almak yerine adaptörle beraber birçok telefonun ve cihazın desteklendiği set olarak satılan ürünlere yönelmenizde yarar var.

USB / microSD destekli oto teybi

teyparabirim1 Otomobillerde bulunması gereken elektronik ürünler

Bu seçenek biraz da size kalmış. Açıkcası bu işin eğlence kısmı. Aracınızla beraber gelen oto teybi üzerinden kaset / CD ya da radyo dinleyebilirsiniz. Fakat fonksiyonel açıdan hem istediğiniz kadar veri yükleme (kapasiteye bağlı olarak) imkanına sahip olacağınız hem de sürekli olarak güncellebileceğiniz bir seçeneğe sahip olmak istiyorsanız USB ya da microSD kart destekli oto teyplerine yönelebilirsiniz.

Sonuç olarak kullanım anlamında USB desteği olan bir teyp her açıdan size daha fazla yarar sağlayacaktır.

Bizim aklımıza bunlar geldi. Unuttuğumuz ya da atladığımız ürünler varsa yorumlarınızda bunları belirtirseniz konu çok daha faydalı bir kaynak haline gelmiş olur.