Bildiğiniz gibi PC'lerin klavyelerinde Print Screen düğmesi sayesinde tek tuşa basarak kolay bir şekilde ekran görüntüsü alınabilir. Daha sonradan resim düzenleme yazılımlarına yapıştırma işlevi (CTRL+V) sayesinde kolayca fotoğrafa işlem yapabilir ve kaydedebilirsiniz. Ancak Mac'lerde durum biraz daha değişik. Bu işlem Mac'lerde aşağıdaki tuş kombinasyonlarıyla gerçekleştiriliyor.

macklavye Maclerde ekran görüntüsü nasıl alınır? (programsız)

CMD + Shift + 3: Bu klavye kombinasyonunu kullandığınızda tek bir pencere değil ekranınızda o an ne varsa tamamen hepsinin fotoğrafı çekilir ve masaüstünüze kombinasyonu kullandıktan hemen sonra fotoğraf dosyası kaydedilmiş oluyor. Ancak siz sadece farklı bir pencerenin görüntüsünü yakalamak istiyorsanız aşağıdaki kombinasyonu kullanabilirsiniz.

CMD + Shift + 4 + Space + istenilen pencereye tıklama: Bu klavye kombinasyonu sayesinde ekranınızdaki herhangi bir pencerenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Kayıt yine masaüstüne otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

CMD + Shift + 4: Ekran üzerinde görüntüsünü almak istediğiniz herhangi bir alanı seçmenize imkan tanıyan kombinasyondur. Çıkan simgeyi sürükleyerek istediğiniz bölgenin seçimini yaptıktan sonra masaüstünüzü fotoğrafın kaydı için kontrol edebilirsiniz.

Masaüstüne yapılan kayıtlarda dosya ismi "Ekran Resmi Tarih Saat" şeklinde oluyor.

Gördüğünüz gibi Mac'lerde programsız şekilde ekran görüntüsü almak biraz fazla düğmeye aynı anda basmak anlamına geliyor. Fakat bu işlemi gerçekleştireceğiniz programalar da mevcut. Bunlardan kendi kullandığım Snagit 9 ve Jing'i öneririm.