Bildiğimiz gibi gezegenimizi sosyal ağlarla birbirine bağlayan Facebook; yalnızca bilgisayar üzerinden değil, aynı zamanda mobil kullanıcı kitlesinden de büyük bir pay alıyor.

Hatırlarsak geçtiğimiz ay bu konuya dair yayımladığımız bir haberimizde istatistiklere dair geniş bilgilere yer vermiştik.

Facebook'a bu derece "bağlı" kaldığımıza göre profilimizdeki güncellemeleri sürekli bir şekilde görüntülemek ve bize gelen bildirimlerden anında haberdar olmak istiyoruz.

İşte bu mini rehberimizde bu konu üzerine eğiliyoruz. Keza mobil kullanımın bu kadar yoğun olması Facebook'a verdiğimiz önemi gösteriyor. Birazdan bahsedeceğimiz yöntem sayesinde sizinle ilgili gelişmelerin dakikası dakikasına telefonunuza mesaj olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.

facebook telefon bildirim Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

Öncelikle Facebook'a giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımdan menü üzerinden "Hesap Ayarları" kısmına gidin. Karşınıza kişisel bilgilerinizin bir kısmını değiştirebileceğiniz ekran açılacak. Burada sol taraftaki seçenekler üzerinden "Mobil"e tıklayın.

Etkinleştirme, Facebook Mobil'in senin telefonuna mesajlar göndermesine izin verir. Arkadaşlık istekleri, mesajlar, duvar yazıları ve arkadaşlarından durum güncellemeleri için bildirimler alabilirsin.Ayrıca telefonundan durumunu güncelleyebilir, telefon numaralarını aratabilir ya da fotoğraf ve video yükleyebilirsin.

facebook telefon bildirim1 Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

Metninin yer verildiği bölümün hemen alt kısmında "Telefon ekle" seçeneği yer alıyor. Buna tıkladığınızda iki adımda tamamlayabileceğiniz aşama için ufak bir pencere karşınıza geliyor.

facebook telefon bildirim3 Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

Burada ülke ve operatör seçimi yapmanız gerekiyor. Bulunduğunuz ülkeyi seçip, operatörü de belirttiğinizde (Türkiye için şu an Turkcell ve Vodafone var) "Sonraki" düğmesi sayesinde ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

facebook telefon bildirim4 Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

İkinci pencerede iki tane bilgilendirme maddesi geliyor. Bunlardan ilkinde 3223'e F yazıp göndermeniz gerektiği belirtiliyor. İkinci maddede ise yolladığınız mesaja gelecek onay kodunu penceredeki uygun alana yazmanız gerektiğinin bilgisi var.

Burada dikkat edilmesi gerekenler aslında alttaki iki seçenek. Telefon numaranıza kimsenin Facebook üzerinden ulaşmasını istemiyorsanız ilk seçenekteki onayı kaldırın. İkinci seçenek ise gayet açık. :) Ayrıca pencerede ufak olarak yazılan uyarıyı da belirtelim.

Facebook, bu hizmet için ücret almaz. Standart kısa mesaj ücretleri geçerlidir.

Evet, Facebook mesaj gönderim işlemleri için herhangi bir ücret almıyor. Fakat gelen mesajlara siz de aynı mesaj üzerinden cevap vermek isterseniz o zaman kısa mesaj tarifesi devreye giriyor. Ücretlendirme de işte bu tarife üzerinden yapılıyor.

facebook telefon bildirim5 Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

F yazarak attığınız mesaj sonrasında gelen onay kodunu penceredeki uygun alana girdikten hemen sonra karşınıza Facebook şifrenizi isteyen bir pencere geliyor. Burada şifreyi girdikten sonra işlem tamam.

facebook telefon bildirim7 Mini Rehber: Facebook bildirimlerinin cep telefonunumuza mesaj olarak gelmesini sağlama

Daha sonrasında yine "Hesap Ayarları" üzerinden "Mobil"e baktığınızda telefon numaranızla karşılaşıyorsunuz.

Buradaki ayarlamalar gayet açık ama kısaca bir değinelim. İşte bu kısımda dilerseniz belirlediğiniz saatler haricinde bildirimlerin gelmesini önleyebilir, Facebook kullandığınız sırada SMS bildirimlerini iptal edebilir, kişiye ya da sayfaya özel bir bildirim güncellemesi alabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında zaten aşağıdaki gibi seçenekler var ve gayet açıklar.

  • Duvarında durumuna veya gönderilerine yorum yaptığında
  • Seni arkadaş olarak eklediğinde veya arkadaşlık isteğini onayladığında
  • Diğer tüm bildirimler

Ayrıca mobil penceresi üzerinden günlük sizin belirleyeceğiniz sayıda bildirim gönderilmesini de sağlayabilirsiniz. Seçenekler 1, 5, 10, 15… şeklinde gidiyor ve elbette sınırsız da var.

Velhasıl hesabına dair herhangi bir bildirim olduğunda anında mesaj ile haber almak isteyenler için gayet mantıklı bir çözüm.

Aklınızda olsun diyelim…