Nisan ayı sistem önerileriyle karşınızdayız. Donanım tarafında Haziran başına kadar, en azından işlemci/anakart/ekran kartı tarafında herhangi bir değişiklik olmayacak. Ancak rehberimiz tüm hızıyla devam ediyor.

Tavsiye sistemlerimizi her zaman olduğu gibi sınıflara ayırıyoruz. Bu sınıflar altında fiyat/performans oranına dikkat ederek bileşenleri seçiyoruz. Bileşen seçiminde incelediğimiz, ya da en azından benzerini incelediğimiz ürünlerle kendi kullandığımız ürünlere öncelik veriyoruz. Bazı tercihlerde bizim önerdiğimizle eşdeğer özelliklere sahip başka modeller de olabilir. Yani bir modeli yazmamız, benzer başka bir şeyi önermediğimiz anlamına gelmiyor. Bu tip durumlarda bizim üstümüze gelmek yerine basitçe uygun gördüğünüz modeli seçin ya da en azından sorun :)

Ekonomik Oyun Sistemi
Ekonomik oyun sistemleri, Türkiye şartlarında en çok tercih edilen sistemlerin başında geliyor. Bazıları bu sistemlerde daha ucuza da yapılabileceğini söyleyebilir ama dikkat edin: bu sistemdeki kriterimiz yüksek çözünürlük/detay seviyesine çıkmadan makul seviyelerde oyun oynayabilmek. Fiyat kırmanız gerekiyorsa Ekonomik Kriz Oyun Sistemi'ne göz atmanızda fayda var.

Ekonomik Oyun Sistemleri

İşlemci

Intel i3 3220

AMD FX-4100

Anakart

Gigabyte GA-Z77M-D3H

Gigabyte 970A-DS3
Ekran Kartı

Asus GTX 650 DirectCU

MSI R7770

Ortak Parçalar

Bellek

Kingston 4GB 1333MHz

Sabit Sürücü

Western Digital 500GB Caviar Blue 7200RPM

Optik Sürücü

ASUS DRW-24B5STDVD-RW

Ses kartı

Tümleşik

Hoparlör

Yok

Monitör

ASUS VW227D

Klavye/Fare

A4 TECH KX-2810BK kablolu set

Kasa

Dark GTX

Güç Kaynağı

Kasaya dahil 450 watt

Toplam

679$ + KDV

667$ + KDV

Neden önerdik?

Bu sistemde; eğer ekstra verebilecek paranız varsa, öncelikle ekran kartına yüklenin. Orta ve orta-üst düzeye doğru hareketlenecek gibi olursanız, güç kaynağını da gözden geçirmeyi unutmayın.

İşlemci: Sistemlerde 3 GHz seviyesinde çift çekirdekli işlemcileri seçiyoruz. Modellerin düşük olması sizi endişelendirmesin, çünkü işlemci limitine takılmadan önce ekran kartı tarafından limitleneceksiniz. İlave olarak bu seviyede üst seviye işlemcilere hiç gerek yok.

Anakart: Bu ay dahil, ilerleyen zamanlarda SATA3 ve USB 3.0 desteği bulunan anakartları bolca tavsiye edeceğiz. Aynı yongasetleri arasında herhangi bir performans farklılığı olmadığı için bu sistemlerde biraz evvel bahsettiğimiz kriterlere uyan makul fiyatlı anakart modellerine yönelebilirsiniz.

Ekran kartı: Ekonomik oyun sistemlerinde Nvidia GeForce GTX 650 ve AMD Radeon HD 7770 olmak üzere iki alternatifiniz var. Fiyat kırayım derseniz alt daha alt segmette Geforce GT 640 ve Radeon HD 7750 seçenekleri duruyor ama daha aşağıya inmemenizi öneririz. Bir üst seviye derseniz, Radeon HD 7850 ve GTX 660 göreve hazır.

Bellek: 4 GB alt sınır. Bu sistemde aradığımız bellek DDR3-1333 spesifikasyonunda, "value" tipi bellekler. İsterseniz soğutuculu üst modellerden de alabilirsiniz, tamamen tercihinize  kalmış. Ekonomik sistem olması nedeniyle fiyat kriterlerini tutturmaya çalışıyoruz.

Sabit disk: 500 GB 7200 rpm diskler uygun fiyat/performans oranı sağlıyor. Dikkat edin, 5400 rpm "düşük güç" modeller de var; onları kastetmiyoruz.

Kasa: Dark GTX'in 450 watt'lık modeli yeterli. Farklı bir şeyler arıyorsanız güç kaynaklı Aerocool, Akasa, Cooler Master'ın Elite RC-430 gibi modellere göz atabilirsiniz.

Monitör: 21.5" büyüklüğünde monitörlere bakıyoruz. Zaten bu sistemdeki ekran kartları, 1920×1080 gibi çözünürlüklerde size yüksek detayla oyun oynatacak kadar güçlü değiller. Ancak, ekran kartını değiştirme ihtimaline karşı 1080p çözünürlükteki monitör seçimi mantıklı olur.

Klavye ve fare: A4 TECH KX-2810BK kablolu klavye/fare seti, uygun fiyata oyunculara hitap ediyor. Fare başlangıç seviyesi oyuncu için yeterli; klavyede uçuk şeyler beklemeyin.