Yeni bir yazıyla daha tekrar merhaba! Geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkan birbirinden güzel oyunlardan sonra; hem yeni konsollara yönelik yeni yapımların yılbaşına hazırlanması, hem de okulların kapalı olduğu ve yıllık izinlerin kullanılmaya başlandığı sıcak tatil günlerinin oyun çıkış tarihlerine olumsuz şekilde etki ettiği dönemdeyiz :)

Bu ay metal gövdeli soğuk katillerin dünyamızda kol gezeceği Sir, You Are Being Hunted, yine yeni yeniden Dynasty Warriors 8 ve anime grafiklere sahip Time and Eternity'e göz atıyoruz:

 

Dynasty Warriors 8

Omega Force tarafından geliştirilen aksiyon oyunu Dynasty Warriors'ın en yenisi Şubat ayında Japonya'da piyasaya sürülmüştü. Oyunun bu ay yayımlanacak İngilizce versiyonu ise farklı bitiş hikayeleri ile Uzak Doğu atmosferini bir kez daha biz oyuncuların karşısına çıkarıyor.

dynasty warriors 8 Oyun Çıkış Tarihleri – TEMMUZ 2013

"Bu bizim 8. oyunumuz olmuş sevgili Guan Ping Pong. Tadında bıraksak artık, ne dersin?!"

Oyunda takip edeceğimiz senaryonun karakterlere özgü interaktif bir biçimde yer alacağı yapımcı tarafından belirtilirken, ek olarak Wei Kingdom’dan Yue Jin ve Li Dan adında 2 yeni karakterin daha içeriğe eklendiği açıklandı. Toplamda ise 77 adet oynanabilir karakter bulunacak.

Dynasty Warriors 7'deki motorun aynısını kullanacak olan, ancak grafikleri elden geçirilip bazı teknik sorunları da giderilen çalışmayla gelecek olan yeni Rage Modu’nun oynanışa ayrı bir güzellik katacağı da belirtilenler arasında.

Türü: Aksiyon
Yapımcı: Omega Force
Platformlar: Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Çıkış tarihi: 16 Temmuz 2013

 

Time and Eternity

Namco Bandai'nin dağıtımını üstlendiği ve PlayStation 3 için özel olarak hazırlanan Time and Eternity, tıpkı Final Fantasy gibi Japon RPG (rol yapma oyunu) sevenler için biçilmiş kaftan gibi duruyor.

NIS America’nın, ABD ve Avrupa pazarında satışa sunacağı RPG üçlemesinin son oyunu Time and Eternity, Disgaea D2: A Brighter Darkness ve The Guided Fate Paradox'tan sonra bu sene çıkan üçüncü oyun olarak biraz önemli. Daha önce yine bu sayfalarda ön izlemesini yaptığımız Ni no Kuni gibi tamamen el çizimi grafik ve animasyonların kullanılması, çalışmayı değerli kılan başka bir etken. Oynarken adeta interaktif bir çizgi-filmin içindeymişsiniz hissini veren oyun, ölü nişanlısının ruhu tarafından ejderhası ele geçirilmiş, zamanda yolculuk yapabilen çok kişilikli bir prensesi anlatıyor (karışık durumlar :)).

Türü: Rol Yapma Oyunu
Yapımcı: Imageepoch
Platformlar: PlayStation 3
Çıkış tarihi: 16 Temmuz 2013

 

Sir, You Are Being Hunted

Gelelim bu ayın belki de tek önemli oyununa… Bir süredir tanıtım videolarıyla dikkat çeken bаğımsız yаpımlаrdаn Sir, You Are Being Hunted, 3 kişilik bir ekip olarak ufak çapta oyunlar hazırlayan Big Robot tarafından gelіştіrіlmiş ve tamamen hayatta kalma mücadеlеsine dayanan bir уapım. Kurgusal olarak, robotların istila ettiği 18. yüzyıl İngiltere’sinde geçmesi nedeniyle internette sık sık 'İngiliz STALKER' diye de adlandırılan oyun, açık-dünya yapısı sayesinde oyuncuya serbestlik sunuyor. Sözkonusu robotların en büyük keyfi ise, geldikleri bu dünya üzerinde insan avlamak.

sir you are being hunted Oyun Çıkış Tarihleri – TEMMUZ 2013

Bu teneke kutularının, Asimov'un robot yasalarını yazmasından çok daha önce gelip dünyamızı işgal etmesi talihsizlikten başka birşey değil.

Yine bir Kickstarter kampanyası üzerinden oyuncuların maddi desteğini alarak geliştirilen yapımda amaç basit; insanların izini sürüp onları acımasızca öldüren avcı robotlardan korunarak hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da bulunduğumuz adadan kaçmanın yollarını bulmak. Bunu yaparken de kasaba ve şehirleri dolaşırken rastlayacağımız yiyecek, silah vb. malzeme en büyük yardımcımız oluyor. Ancak oyunda ilerlerken çevrenin de rastlantısal bir şekilde oluşturulması, bizi elde harita olmadan her yeri keşfetmek zorunda bırakacağı için işler göründüğünden daha da zorlaşacak.

Yazıyı hazırladığım sırada Temmuz ayı için tam çıkış tarihi verilmeyen oyunun fazla gecikme yapmadan gelmesini umalım. Yine de 80-90TL'yi gözden çıkarırsanız Sir, You Are Being Hunted'ın henüz son halini almamış bir versiyonunu şu anda bile deneme şansına sahipsiniz.

Türü: Üçüncü Şahıs Nişancı
Yapımcı: Big Robot
Platformlar: Windows, MacOS, Linux
Çıkış tarihi: 26 Temmuz 2013

 

Bu ay ıssız kalan Oyun Çıkış Tarihleri köşemizi yine her zaman olduğu gibi ilginizi çekebilecek bazı notlarla bitiriyoruz. Kendinize iyi bakın!

NOTLAR

  • İki sene kadar önce konsolları yıkıp geçen Mortal Kombat nihayet PC platformuna da uyarlandı. İlk etapta Steam üzerinden dijital olarak dağıtılacak oyun, şimdiye kadar çıkarılmış tüm ek içerikleri de bünyesinde barındırıyor (3 Temmuz).
  • Gran Turismo 6 demosu 2 Temmuz'da yayınlanacak.
  • Geçen ay bu köşede ön izlemesini yaptığımız ancak söz verdiği zamanda piyasaya çıkamayan vampir temalı Dark 5 Temmuz'da PC platformuna ve Xbox 360'a gelecek. Yine aynı yazıda bahsettiğimiz Shadowrun Returns ise 25 Temmuz'a kaldı.
  • Nisan ayında WiiU'da yayımlanan platform-bulmaca oyunu Toki Tori 2 Windows'ta (11 Temmuz). İnceleme puanları fena değil.
  • Dünyanın en hızlı salyangozunun hikayesini anlatacak yeni Dreamworks çizgifilmi Turbo için hazırlanan oyun Turbo: Super Stunt Squad, konsollar dışında DS ve 3DS ile birlikte Nintendo'nun son konsolu WiiU için de uyarlanmış (16 Temmuz).
  • 1987'den günümüze dek çıkarılmış belli başlı tüm Metal Gear oyunlarını kapsayan Metal Gear Solid: The Legacy Collection 9 Temmuz'da satışta. Bu devasa paket yalnızca PlayStation 3 konsolu için yayımlanacak ve tahmin edilebileceği üzere, fiyatı da muhtemelen biraz tuzlu olacak. Ancak seriye ilk kez adım atacaklar için ayrı ayrı satın almak yerine iyi bir fırsat olabilir.
  • En iyi sıra tabanlı strateji oyunlarından biri olan Civilization V'in ikinci dev genişleme paketi Brave New World 9 Temmuz'da geliyor. Birçok ekleme ve düzenlemenin yapıldığı bu paket ile oyuna Lehistan, Brezilya, Portekiz, Zulu, Endonezya, Fas ve Asur olmak üzere toplam 7 medeniyet eklenmiş.
  • Shin Megami Tensei dördüncü macerasına Nintendo 3DS üzerinde devam edecek (16 Temmuz).
  • Yine bir film uyarlaması: Amerika'da Temmuz ayında gösterime girecek ve bizim sinemalara muhtemelen 2 Ağustos'ta gelecek olan The Smurfs 2'nin platform türünde tasarlanan video oyunu Ubisoft tarafından Nintendo oyun konsolları ile PlayStation 3 ve Xbox 360 için hazırlanmış. Çıkış tarihi ise 23 Temmuz.
  • Limbo şimdi de iOS'ta! (3 Temmuz).