İçeriğe atla

Fotoğraf

Adsl şifremiz Ile Başka Bir şehirden Internete Girmek Mümkün Müdür ?

- - - - -

• Please log in to reply
18 replies to this topic

technovaland

technovaland
  • Üye
  • 92 Mesaj sayısı:
TTNET ADSL kotalıya aboneyim. yaz tatilimi izmitte geçireceğim. Ordaki evde internet iptal ettirilmiş ama modem vs. duruyor. sorum şu, kendi ADSL şifrem ile ordan internete girmek mümkün müdür ?
Eğer mümkünse, Böyle birşey suçmudur ?
ve ordaki telefon faturasını etkiler mi ?

not: alttaki internet vs. bölümünde konu acmak istediğimde hata verdiğinden konuyu burada* actım özür dilerim

alucard

alucard
  • Üye
  • 322 Mesaj sayısı:
hiç denemedim ama böyle bişeyin mümkün olabileceini sanmıyorum

DrÇakır

DrÇakır
  • Moderatör
  • 15.651 Mesaj sayısı:
Hayır. ADSL hizmeti Numaraya veriliyor. Kullanıcı adı ve şifresi sadece formalite. Zaten Başka bir numaradan kendi kullanıcı adınızla girmeye kalkarsanız Telekom sizi hata sayfasına yönlendirecektir. Hiç bir sayfayı açamazsınız. Yani Kullanıcı adı ve şifresi internete bağlı olan Telefon numarasına ait olmalıdır.

calugor

calugor
  • Üye
  • 640 Mesaj sayısı:
denemedim ama telekom "modeminizi satarken reset atın" diye uyarı yapmıyor muydu?

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Hayır başka hattan bağlanamazsınız. Dr.Çakır'ın da dediği gibi sadece o telefon numarasından girilebilir. Yani size verilen internet hizmeti kullanıcı adı ve şifre üzerinden değil, direk telefon numarası üzerinden.

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 565 Mesaj sayısı:
adsl çıktığı ilk senelerde kullanılıyordu ancak bir çok kişi bu durumdan faydalanmaya başladı, başkalarının adsl şifrelerini çalıp kendi kotasını kurtarmaya başladı millet. Sonra TTnet bunu farketti ve numaraya çevirdi sistemi. Artık bir kullanıcı adı şifren varsa yalnızca başvurduğun numara ile girebilirsin.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Başkasının telefon hattı üzerinden şu anda izin vermiyor diye biliyorum.

Fakat büyük alışveriş merkezlerinde, şehirler arası otobüs terminallerinde vs yerlerde notebook'unuzla kendi adsl şifreniz ve kullanıcı adınızla bağlantı sağlayabiliyorsunuz. Telekom "TTnet WiFi" diye bir sistem kurmuş. Buda maalesef aylık 30 dakika ile sınırlı.

Ben en son Ankara'daki Ankamol alışveriş merkesinde bunu denedim.

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Evet öyle yapılabiliyor. Ama 30 dakika ile sınırlı olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Yİne kazık yine kazık of of.

M.Ali Yetiş

M.Ali Yetiş
  • Moderatör
  • 8.949 Mesaj sayısı:
ADSL hatta ozel bir hizmettir.

ALINTI(DarkRedAnger @ 29-06-2008, 12:00:44) Mesajı Gör
adsl çıktığı ilk senelerde kullanılıyordu ancak bir çok kişi bu durumdan faydalanmaya başladı, başkalarının adsl şifrelerini çalıp kendi kotasını kurtarmaya başladı millet. Sonra TTnet bunu farketti ve numaraya çevirdi sistemi. Artık bir kullanıcı adı şifren varsa yalnızca başvurduğun numara ile girebilirsin.

Bu tip bir olayin yasanmis olmasi imkansizdir. Telekom kullanici adi parola otorizasyonuna gectigi zaman henuz kotali tarife yoktu. Tum tarifeler sinirsizdi.

(Turkce karakterler icin kusura bakmayin.)

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Belki arkadaşın dediği dial-up'tır.

Gonuldagi

Gonuldagi

Gulibik

• Üye
  • 1.041 Mesaj sayısı:
Bağlandığın telefon numarasının ADSL ye açık olması gerekiyor ozaman her yeden bağlana bilirsin ADSL hizmeti Tellefon hattından bagımsızdır yani Telefon olmadanda ADSL kullana bilirsin Fakat bizim telekom şart koşuyor halbuki böyle bi zorunluluk yok hat adsl ye açıksa istediğin yerden bağlan smile.gif

DrÇakır

DrÇakır
  • Moderatör
  • 15.651 Mesaj sayısı:
ALINTI(Gonuldagi @ 30-06-2008, 23:36:07) Mesajı Gör
Bağlandığın telefon numarasının ADSL ye açık olması gerekiyor ozaman her yeden bağlana bilirsin ADSL hizmeti Tellefon hattından bagımsızdır yani Telefon olmadanda ADSL kullana bilirsin Fakat bizim telekom şart koşuyor halbuki böyle bi zorunluluk yok hat adsl ye açıksa istediğin yerden bağlan smile.gif

Bu nasıl bir cümledir? Anlatmak istediğiniz nedir?

ADSL hizmeti, ADSL portuna bağlı telefon hatlarına verilen bir hizmettir. Eğer bulunduğunuz yerdeki telefon hattına ADSL hizmeti veriliyorsa tabi ki o hat üzerinden internete girilebilir. Telefon hattı olmadan internete bağlanamazsınız. Yani ADSL telefon hattından bağımsız Değildir. Telefon hattına bağımlıdır. Telekomun bize Telefon Hizmetini şart koşmasının temelinde de bu vardır.

Ancak; Telefon hizmeti (hattı değil hizmeti) ADSL hizmeti için şart değildir. Ancak telekom "Ben telefon hattı çekiyorum. O zaman telefon hizmeti de veriyorum. Kişinin kullanıp kullanmaması benim için önemli değil" diye saçma bir nedenle Telefon HİZMETİni de bize şart koşuyor.

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 565 Mesaj sayısı:
ALINTI(M.Ali Yetiş @ 30-06-2008, 12:11:32) Mesajı Gör

Bu tip bir olayin yasanmis olmasi imkansizdir. Telekom kullanici adi parola otorizasyonuna gectigi zaman henuz kotali tarife yoktu. Tum tarifeler sinirsizdi.

Arkadaşım biz de yaptık bunları ki biliyoruz smile.gif

İp Scanerlar ile ip ralıklarını tarayıp ip adreslerinden modemlere sızılabiliyor. Genel olarak modemlerin şifreleri default olarak bırakıldığı için modem ayarlarına girmek çok basit. Ondan sonrasında ise ayarlarda kullanıcı adı: kullanıcıadı@ttnet şeklinde direkt olarak gözükür. Şifre ise **** şeklinde olsa bile bunu gösteren çok sayıda program var. Şifreyi de elde ettikten sonra ttnet kota sorgulama sayfasından kullanıcı adı şifre doğrulanır. Daha sonra kendi modem ayarlarınıza girerek bağlantı sağlanırDI. eskiden.

Yani olması mümkün değil bi kenara direk oldu bitti bile. Ancak böyle bir açık kapatıldı. Artık bu tarz olaylar yaşanmamaktadır.

Bu mesaj DarkRedAnger tarafından düzenlendi: 07 Temmuz 2008 - 12:02

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 565 Mesaj sayısı:
NOT: Ha eklemeyi unutmuşum, tabiki kullanıcı bilgilerini çalan kişinin telefon hattının da ADSL servisine açık olması gerekiyordu..

NOT2: Böyle bir olay başınıza gelip de telekom'a başvurduğunuzda ise telekom kullanıcı hatası deyip kendini aradan çekiyordu.

NOT3: Tabi kotalı kullanıcıların account'unu çalmak ne kadar etik bir davranış bilemem ama zaten millet kotasızların peşindeydi.

NOT4: Eski dediysem kotasızların olmadığı zaman kadar da demedim. zaten kotalılar çıktığı için millet böyle bir yönteme başvurdu.

NOT5: tekrar ediyorum böyle bir sorun artık yoktur. Kablosuz modeminiz yok ise ADSL hattınızı güvenle kullanabilirsiniz. Kablosuz modem sahibi iseniz düzgün şifreler koyup modeminizin programını güncel tutmanızı öneririm. Şifrelerde de WPA şifreleme WEP'e göre daha güvenli olduğu için öncelikli tercihiniz olmalıdır.

M.Ali Yetiş

M.Ali Yetiş
  • Moderatör
  • 8.949 Mesaj sayısı:
Yineliyorum. Söylediğiniz şeyde bir mantık hatası var. Çalma yöntemi zaten basit ve biliniyor fakat sorun şurada : x şahıs y numaralı hattından aldığı adsl hizmetine ilişkin kullanıcı adı ve parolasını bir başka yerde kullanabiliyor"du". Ne zaman? Daha kotalı tarife çıkmadan çok önce. Yine telekom kotalı tarife çıkmadan çok önce bu açığı kapattı.(Bu açık DSLAM'larda bulunan çok basit bir ayardan kaynaklanıyordu. Default olarak otorizasyon kapalıydı. Telekom bir yazı yazdı açılacak diye ve kısa sürede tümünde açıldı) Bu açık kapandıktan çok sonra kotalı tarife çıktı. Şimdi yukarıda söylediğiniz gibi insanlar bu tarz bir şey ile uğraşmışsa beyhude uğraşmış demektir. Çünkü o dönemde herkes sınırsız kullanıyordu. Yani bir başkasının parolasını bilmek kimseye fayda getirmiyordu. Daha sonrası için de şunu söyleyebilirim. Velev ki çalındı. Başkasının şifresini girdiniz ve bağlandınız. Bu kesinlikle karşı tarafın kotasına zarar getirmez. Kendi kotanızdan yersiniz. Ayrıca bu telekom tarafından da loglanacağı için kimin hangi şifre ile girdiği de bilinir. Bir kaç kez modem denerken şifrem kayıtlı unutmuştum. Gönderdiğim şahıslar modemi kullanmaya başlayınca bizimki girmiyordu. Telekomu aradığımda bana direkt olarak şifremi kullanan yerin telefonunu verdi.

ALINTI(DarkRedAnger @ 07-07-2008, 13:01:46) Mesajı Gör
ALINTI(M.Ali Yetiş @ 30-06-2008, 12:11:32) Mesajı Gör

Arkadaşım biz de yaptık bunları ki biliyoruz smile.gif

İp Scanerlar ile ip ralıklarını tarayıp ip adreslerinden modemlere sızılabiliyor. Genel olarak modemlerin şifreleri default olarak bırakıldığı için modem ayarlarına girmek çok basit. Ondan sonrasında ise ayarlarda kullanıcı adı: kullanıcıadı@ttnet şeklinde direkt olarak gözükür. Şifre ise **** şeklinde olsa bile bunu gösteren çok sayıda program var. Şifreyi de elde ettikten sonra ttnet kota sorgulama sayfasından kullanıcı adı şifre doğrulanır. Daha sonra kendi modem ayarlarınıza girerek bağlantı sağlanırDI. eskiden.

Yani olması mümkün değil bi kenara direk oldu bitti bile. Ancak böyle bir açık kapatıldı. Artık bu tarz olaylar yaşanmamaktadır.

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 565 Mesaj sayısı:
Benim denediğim zamanlarda kota vardı. ama sadece 3 GB kotalı vardı. Şimdiki gibi 4 ve 6 GB gibi seçenekler yoktu. Henüz 512 Kbps lar da 1024'e yükseltilmemişti. 256 kbps hızlar da hala seçeneklerde mevcuttu. Ve denediğim zamanlarda karşı tarafın kotasına yazıyordu direk. Çok da iyi hatırlıyorum bu olayı. Ancak diyelim sizin telefonun ADSL tarifesi 512 kbps sizin çaldığınız account ise 1024 kbps. siz bu kullanıcının bilgilerini kendi modeminize girdiğinizde hızınızda bir yükselme söz konusu DEĞİL. yani yine 512 kbps hızla bağlanıyordunuz ancak kota olarak size değil karşı tarafa yazıyordu.

Yani denediğim zamanlarda tek bir tane de olsa kotalı tarife vardı. Zante hemen arkasından kapattılar açığı.

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 565 Mesaj sayısı:
Neyse daha uzatmayalım bu çalma çırpma konusunu. Sizin dediğiniz olsun. (Her ne kadar ben tecrübe etmiş olsam da smile.gif )Başlıkla pek alakalı değil bu konu. Oldu bitti ve geçmişte kaldı, her ne olduysa o dönemde...

eryen

eryen
  • Üye
  • 9 Mesaj sayısı:
Başlık eski ama biraz bilgi vereyim.

ADSL yarı olarak telefon hattına bağlıdır.
Telefon hattının Telekom Santrali tarafında ADSL alıcısı olması gerekli. Bunun dışında telefon numarası ile herhangi bir alakası yoktur.

Hatta şu anda telefon hattı olmayan bir ADSL hattından bağlıyım.

Ondan sonra PPP protokolü ile kullanıcı adı ve şifre doğrulama gerektirir.
ADSL hattı bir defa açtırıdığında hattınıza ADSL aparatı takılır.
İptal ettirseniz de çoğunlukla bu aparat orada takılı kalır. Her telefon hattında ADSL desteği sağlama maksatlı. Nasılsa her üyelikte bağlantı ücreti alınıyor. Alınan bu ücretle ADSL aparatı takılıyor. Tabii zamanla bu hat iptalleri ile eski aparatlar yerlerinde kaldıkları için sonraki seferlerde ücret cukka cebe giriyor.

Eğer o aparat hala hatta duruyorsa uygun bir ttnet kullanıcı adı ve şifresi ile girilebilir.

Uygun Kullanıcı Adı ve Şifresi:

ADSL hatların kullandığı PPP (Point to Point Protokol) güvenlik maksadlı bağlantı oluşturma isteği ile her iki ADSL aparat arası belirli bir şifre gerektirir.
Bu ADSL'in kuralı değil. Yılların WAN protokolü PPP'in bir gereksinimidir.

PPP password her iki uçtaki router'a tanımlanır. Kullanıcının routeri santral router ile bu güvenlik önlemini geçtikten sonra IP alabilir. Yoksa sadece senkron olur. 1024/256 hızını gösterir ama geçerli, kullanılabilir bir internet IP si alamaz. Türk telekom isteğine göre 172.xxx.xxx.xxx gibi bir IP atayabilir.

Kullanıcı adı ve şifrenin hat üzerindeki iki uçtaki routerlarda tanımlı olmasından ötürü ADSL kullanıcısı sadece aynı santrale bağlı olan hatlarda kendi kullanıcı adı ve şifresini kullanabilir.

Farklı şehirlerde daha doğrusu farklı santrallerde bağlantı kuramaz. O santralde kendi kullanıcı adı ve şifresi tanımlı değildir.

Wireless bağlantı ise merkezi bir kontrole sahiptir.
Kullanıcı adı ve şifrenin TTNET tarafından kontrol edilir. Hatta burada 18 haneli ADSL müşteri kodunuz gerekmektedir. Benzetmek gerekirse. adslkota.ttnet.net.tr gibi bir sistem ile giriş yapmak istediğiniz kullanıcı adı kontrol edilir ve kabul görürse size IP atar.

okan atasorkun

okan atasorkun
  • Üye
  • 4 Mesaj sayısı:
adsl i iptal edilmiş bir telefon hattı internete nasıl bağlanıcak anlamadım biggrin.gif yani bahsettiğiniz adsl aparatı olsun yada olmasın... sonuçta adsl ışığı yanmıyor modemde.. adsl link ışığı yanmadan nasıl işlem yapacak.. biggrin.gif

Yukarıda bir arkadaş kotalı kullanıcıların olduğu dönemde başkasının şifresiyle bağlanılamadığını söylemiş.. bunada gülüyorum biggrin.gif kendini denememiş anlaşılan.. diğer arakdaşın her kelimesine katılıyorum bu olay vardı.. bir süre devam etti .. sonra telekom açığı kapattı.. şimdi artık başkasının kullanıcı adı ve şifresiyle interenete bağlanamıyorsunuz.. ama bu kotalı kullanıcıların olduğu dönemde yapılabiliyordu.. zaten yine arkadaşın söylediği gibi bu olayın yapılma nedeni kotalı kullanıcların sınırsız internet kullanma isteğinden kaynaklanıyordu..