İçeriğe atla

Fotoğraf

Led Ile Kasa İçi Işık Yapımı

- - - - -

• Please log in to reply
20 replies to this topic

WoXeD

WoXeD
  • Üye
  • 483 Mesaj sayısı:
Kasa içinde elde edilmesi zor renkleri veya bütün renkleri led leri ile elde edebilmemiz mümkün.Örneğin kırmızı rengi neonlar tam kan kırmızı olarak veremiyor.Ya turuncuya yada pembeye kaçıyor renkleri.Bunun için Kasanın içinde hem daha ekonomik hemde daha az ısı yayan led leri kullanarak kasa içine bir ışık kaynağı yapacağız.

Gerekli malzemeler:

- İstenilen sayıda ve renkte led.
- Led lerin sayısı kadar 1K ohm direnç.
- Bakırlı delikli pertenax

Malzemelerimizi tanıyalım....

Delikli pertenax tan 6 tane enine 6 delik kullanılır olabilcek şekilde kesiyoruz.

Daha sonra ledlerin tümünü uçları aynı isimli uçları aynı tarafa gelecek şekilde pertenaxın üzerine tutturuyoruz.Ledlerin direnç bağlanmayacak uçlarını birbirine lehimliyoruz.

Ledler artık kart üzerinden düşemez ve kıpırdayamaz.İşimiz kolaylaştı smile.gif

Boşta kalan uçların hepsine 1 tane direnç lehimliyoruz.Dirençlerin boşta kalan uçlarınıda birbirine lehimleyerek devreyi tamamlamış oluyoruz.Yaptığımız devreyi özetlemek gerekirse;herled e serii bir direnç bağlıyoruz ve bu led-direnç leri birbirine paralel bağlıyoruz.Fotoğrafta maviyle işaretli olan yerler ledin,teşil ile işaretli olan yerler ise direncin uçlarını gösteriyor.

Yaptığımız bağlantının önden ve arkadan görünüşleri.Geriye yapılacak pek birşey kalmadı [sm=gulucuk.gif]

Devreyi kasaya takmadan dışarda deniyoruz...

Bu devrenin kasa ile bağlantısını elinizde bulunan veya soket satan bir elektronikçiden temin edeceğiniz erkek molex soketiyle güç kaynağına bağlıyorsunuz.Devrenin çalışma gerilimi ise 12v.Yani güç kaynağındaki sarı ve siyah kablolara denk gelecek şekilde soket bağlantısını yapıyorsunuz.Devreyi kasaya çift taraflı bant ile yapıştırabilirsiniz ki ben öyle yaptım smile.gif

Konu ile bazı şeyler belirtelim...

- Kullanılan 1k direnç genel olarak bütün renklerde 12v için kullanılabilir.Farklı gerilimlerde farklı direnç değerleri kullanmak gereklidir.
- Devrede her led için dirençler ayrı ayrı bağlanmıştır.Ledler aralarında 2 li veya 3 lü olarak seri bağlanıp önlerine küçük bile olsa mutlaka bir öndirenç kullanılmalıdır.Ama bizim tavsiyemiz herzaman tek direnç tek led bağlantısıdır.Ledlerin biri ağrızlandığında bu bağlantı şekliyle diğerlerinin bozulmasına neden olmaz.Direncin pahalı bir malzeme olmadığını söylemeliyim (100 tanesi 1TL gibi) İmkanlar elverdiği sürece bu şekilde bağlantı en güzelidir.
- LED ler hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz [sm=ok.gif]

TIKLA

Herkese kolay gelsin wink.gif

Skyrim

Skyrim
  • Üye
  • 765 Mesaj sayısı:
Hemen Ankara Konya Sokaktan MAvi Ledlerden Temin Edip Bu Modifkasyonu Denemek İsterim
Çok Net Bi Anlatım Bilgi İçin Teşekkürler thumbup1.gif

Bu mesaj DrCrow tarafından düzenlendi: 18 August 2008 - 20:40

prorocker

prorocker
  • Üye
  • 365 Mesaj sayısı:
ALINTI(DrCrow @ 18-08-2008, 21:38:40) Mesajı Gör
Hemen Ankara Konya Sokaktan MAvi Ledlerden Temin Edip Bu Modifkasyonu Denemek İsterim
Çok Net Bi Anlatım Bilgi İçin Teşekkürler thumbup1.gif

aynen bunu mutlaka deneycem

fatih11

fatih11
  • Üye
  • 1708 Mesaj sayısı:
bunun yürüyen modelini yapıp kasanın önüne koymak geldi aklıma şimdi karaşimşek vari bir kasa olur biggrin.gif

WoXeD

WoXeD
  • Üye
  • 483 Mesaj sayısı:
ALINTI(fatih11 @ 20-08-2008, 01:13:56) Mesajı Gör
bunun yürüyen modelini yapıp kasanın önüne koymak geldi aklıma şimdi karaşimşek vari bir kasa olur biggrin.gif

GİTT roll.gif

prorocker

prorocker
  • Üye
  • 365 Mesaj sayısı:
ALINTI(fatih11 @ 20-08-2008, 01:13:56) Mesajı Gör

o model nasıl yapılıyo acaba

soadmania

soadmania
  • Üye
  • 605 Mesaj sayısı:
Burada anlatılan yöntemle yapabilirsiniz sanırım biggrin.gif
http://www.nasilyapi...aya-yazi-yazma/

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
ledlerin + ucunu mu birbirine baglıyosun - ucunu mu _??? ya da farkedermi hangi uca bagladıgımız??

Taka99

Taka99
  • Üye
  • 3 Mesaj sayısı:
Vay be tebrikler baya iyi bir şey* çıkardın ortaya...
smile.gif

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
benm soruma cwp yok mu ????????

haggar78

haggar78
  • Üye
  • 8 Mesaj sayısı:
ALINTI(daredevil55 @ 03-12-2008, 16:58:43) <{POST_SNAPBACK}>
ledlerin + ucunu mu birbirine baglıyosun - ucunu mu _??? ya da farkedermi hangi uca bagladıgımız??

Dostum soruna cvp vereyim elektrik akımın yönü + dan - ye doğrudur
yani demek oluyorki + tarafa bağlıyacaksın neden dersen hemen cevaplıyım
elektrik 12v olarak + taraftan girecek - taraftan çıkacak bize direnç elektriğin girdiği yerde lazım yani + da elektrik led e girmiş sen çıkışına direnç koyarsan saçma olur biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif umarım anlatabilmişimdir !
konuya gelirsek gerçekten faydalı bir anlatım olmuş bi ara denemek lazım boş zamanında insan yapacak bişeyler arıyor bari bişelerle değerlendirelim zamanımızı sağolasın kardeşim wink.gif

WoXeD

WoXeD
  • Üye
  • 483 Mesaj sayısı:

+ yada - ucuna bağlaman bişeyi değiştirmez.. önemli olan devredeki bütün ledlerin aynı ucuna (+ veya - ) direnci bağlaman wink.gif

Bu mesaj WoXeD tarafından düzenlendi: 09 December 2008 - 00:49

aydin28

aydin28
  • Üye
  • 17 Mesaj sayısı:
bende mavi ledlerle bi deneme yapacağım bilgi için teşekkürler

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
cevabınız için sağolun*.yani + yı baglıyoruz wink.gif
teşekkürler..
bir de* mavi parlak ledler 3v ile çalışıo 25 ledli yaparsam 12v ile çalıştırabilir miyim??

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
cwp plssss!!!

merHt

merHt
  • Üye
  • 11 Mesaj sayısı:
Çok Yararlı Olmuş Teşekkürler

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
bir de* mavi parlak ledler 3v ile çalışıo 25 ledli yaparsam 12v ile çalıştırabilir miyim?? ya da kac volt lazm??

yardm ederseniz sevinirim

acill!!!!

Seyfulislam

Seyfulislam
  • Üye
  • 1672 Mesaj sayısı:
12V ile de ışık verebiliyor bu LED'ler sanırım. Ancak çok ısınıyor, kasa sıcaklığına etki etmeyecek olsa da, 9V pil ile deneme yapmıştım bir LED ile, epey ısınmıştı, çok kısa bir sürede el sürülmeyecek kadar ısınıyordu.

daredevil55

daredevil55
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
ben 1 led demiorum 25 ledli yaparsam diorum 1 lede tabiki 9 v verirsen ısınırr..
ben 25 led 12v ile çalısırmı diorum..
??
?
?
?
?
?

?

splintercell

splintercell
  • Üye
  • 216 Mesaj sayısı:
4017 entegresini Flip-FLop devresiyle tetiklemek suretiyle 10LED' li yürüyen ışık yapabilirsiniz.Bunun için dökümantasyon isteyenlere gerekli bilgileri yollayabilirim.

Herşeyden önce yürüyen ışıkta Flip-Flop ışıkların hız karakteristiğini belirleyen en önemli etkendir.Bunu da hızlandırabilmek için Flip-Flop devresindeki kondansatörlerle oynamanız gerekmektedir.

Öncelikle yürüyen ışıkta da bu tarz LED' ler kullanmak mümkün olmakla birlikte bu LED' lerin normallerine göre daha fazla güç gereksinimi istemeleri doğal olarak karişılanmalıdır.

chimsee

chimsee
  • Üye
  • 11 Mesaj sayısı:
benımde bole ledler vardı pc masama yerlestırmıstım klavye tuslarını gormek ıcın keske bende bole bıseyler yapsaydım