İçeriğe atla

Fotoğraf

Nokia E71

- - - - -

• Please log in to reply
25 replies to this topic

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
Geçen hafta kardeşimin elinde görmem ve el koymamla birlikte yaklaşık bir haftadır Nokia'nın yeni E serisi iş telefonu E71'i kullanıyorum. Telefonun öne çıkan olumlu özellikleri güçlü ofis ve iş desteği, uzun pil ömrü, küçük form faktörü ve güçlü bağlantı özellikleri. Zayıf tarafları ise kamerası ve Symbian'dan kaynaklanan bir takım eksiklikler. İncelemem sonunda telefonu özellikle çok yazışanlar, profesyonel kullanıcılar ve bağlantı özelliklerine önem verenlere tavsiye ediyorum. N Serisi düzeyinde multimedia özelliği bekleyenler ise bu telefondan pek verim alamayabilir.

İncelememin detaylarına geçmeden öncelikle E71'in teknik özelliklerine kısaca değinmek isterim:

full.JPG

Donanım:
Kasa: Paslanmaz çelik kaplama, gri ve beyaz renklerde
Boyutlar: 114 x 57 x 10 mm ve 127 g (pil dahil)
Form ve Yerleşim: Tam Q klavye, sol tarafta MicroSD(HC) ve MicroUSB giriş, Alt tarafta Adaptör girişi, Sağ tarafta kulaklık girişi, ses açma/kısma ve kaydetme düğmeleri, Üst tarafta da Açma/Kapatma düğmesi ve Dış hoparlör bulunuyor.
Ekran:16M renk TFT, 320 x 240 pixel, 2.36 inç
Bellek: Dahili 110 MB, MicroSD(HC) ile artırılabilir. İşletim sistemi için 128 MB SDRAM.
İşlemci: ARM v11 369 MHz
İşletim Sistemi: Symbian OS 9.2, S60 v3.1 FP1 (+ bazı FP2 geliştirmeleri)
Bağlantı: IR, Bluetooth v2 (AD2P), MicroUSB, Wifi b/g, GPS (A-GPS), Edge 296 KBps, 3g 3.6MBps.
Kamera: 3.2 MP, AF, QVGA@15fps video çekim, LED flash; secondary (VGA) videocall kamera.
Pil: BP-4L (Li-Po 1500 mAh), 410 saat bekleme, 10 saate kadar görüşme süresi

Kutu içerisinden çıkanlar:

Nokia E71
Şık bir deri kılıf
Küçük boy Şarj cihazı (AC-5E)
Çift kulaklıklı mikrofon seti
MicroUSB bağlantı kablosu
Bileklik
Kullanım kılavuzları

Ayrıca bazı kutulardan 2GB MicroSD kart çıktığı söyleniyor ancak benimkinden çıkmadı..kardeşimde olabilir.. rolleyes.gif
kutu.JPG

İncelemeyi bölümlere ayırarak yapmayı planlıyorum, o nedenle maddeler halinde verirsem;

1 - Form faktör ve kullanım: (9/10)

Nokia E71 oldukça küçük bir telefon. Özellikle yapabildikleri göz önüne alındığında ve yapısında tam Q klavye içerdiği düşünüldüğünde boyutu gerçekten inanılmaz. Dış yapı ve kullanıma ilişkin en temel eleştirilerim,
- Klavyede "İ" harfinin alternatif tuşla erişilebilir yapılmış olması
- Kasanın çok şık bir metal yapıya sahip olmasına karşın parmak izi ve yağlanmaya müsait olması (ancak şunu da belirtmem gerekir ki, kılıfın içerisindeki süngersi yapı telefonu kılıftan çıkartırken aşağı yukarı tamamen temizliyor)
- Scroll wheel türünden bir tuş konulmamış olması.

klavye.JPG

Klavye kullanımı eğer çok büyük parmaklarınız yoksa sorun değil, ince parmaklı biri sayılmamama rağmen en fazla cümle başına 1-2 harf hatası yapıyorum ki, bu da full Q klavyenin kazandırdığı hıza karşılık küçük bir dezavantaj. Tuşların genel olarak tepkileri iyi. Üst sıradaki kontrol tuşları da yuvarlaklaştırılmış yapılarından dolayı rahat ayırt ediliyor (kullanırken yanlış tuşa basmıyorsunuz).

Sonuç olarak yukarıda verdiğim üç önemsiz eksik dışında E71'in form faktörü, görünümü ve boyutları benden 9 puan alıyor. 1 puanı özellikle İ harfinden ve scroll wheel olmamasından dolayı kırıyorum. (Üstteki resimde de gördüğünüz gibi, E71'in klavyesinde sadece ingilizce harfler var, türkçe harflere erişmek için sol alttaki Alt. benzeri tuşa basmak gerekiyor)

Telefonun genel formu 10mm inceliği nedeniyle oldukça iyi, kılıfla birlikte rahatlıkla her türlü pantolon cebinde vs. kullanılabiliyor, potluk yapmıyor.

N95 ile boyut kıyaslama resimleri:

alt.JPG
sag.JPG
sol.JPG
ust.JPG

E60, E71 ve N95

uclu.JPG

2 - İş Kullanımı: (10/10)

E71 adı üzerinde bir iş telefonu, klavyesi, push email, ofis yazılımları tamamen çalışan insana yönelik özellikler. Önce çıkan temel özellikler:

- Push Mail: Destekleyen bir mail server kullanımı ile postaların SMS gibi cebinize gelmesi sağlanıyor. Bunu destekleyen belli başlı servisler, Nokia Email, Mail for Exchange ve Seven. Nokia Email kullanarak, gmail türü pek çok e-postanızı push haline getirebiliyorsunuz. Temel olarak iş dünyasına yönelik bir özellik olsa da Nokia E71 farklı protokollere verdiği push desteği ile rakiplerinin kanımca oldukça ötesinde. Burada can sıkan tek nokta, geçmişte E-serisinde bulunan Blackberry Connect sisteminin artık E71de çalışmaması. Ancak diğer mail destekleri sayesinde, eğer sadece blackberry destekleyen bir servis kullanmıyorsanız sorun yok.

- Ofis yazılımları: E71 ile birlikte gelen Quickoffice word, excel ve powerpoint dosyaları yaratmanıza, okumanıza ve değiştirmenize imkan veriyor. Tabi ki biçimleme seçenekleri sınırlı ancak e-mailla gelen bir hesap tablosuna anında bakabilmek güzel.

E71 ile birlikte E-series klasiği olan Zip, Adobe PDF mobile ve Sözlük uygulamaları da geliyor. Deneme fırsatım olmadı ancak Sözlük uygulamasına nokia serverlarından yeni diller de eklenebildiği söyleniyor.

Bunlara ek olarak Multiscanner isimli bir araç (çok başarılı olmasa da) iş kartlarının fotograflarını çekerek rehber kaydı oluşturabiliyor veya resmi çekilen metinleri tarayarak metin belgesine çevirebiliyor. Şu anki haliyle çok ümit vermese de ilerleyen versiyonlarda bu program oldukça gelişebilir. Nokia'nın web sitesinde bu yazılımla ilgili olara ileride yolda gördüğümüz yabancı dildeki tabelaların fotoğraflarını çekerek dilimize çevirebileceğimize yönelik anlatımlar var.

Ayrıca yine bir E-series klasiği olarak Worldmate dünyanın pek çok yeri için kur bilgiler hava durumu gibi güncel verilere ulaşabiliyor.

Bütün bu pakete baktığımızda iş kullanımı açısından E71'in oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum ve 10 puan veriyorum.

3 - Multimedia (8/10):

Öncelikle yazının bu kısmını okumadan E71'in multimedia amaçlı bir aygıt olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu telefonda sunulan multimedia özellikleri kendi sınıfı içerisinde üst sınıfta yer alırken, diğer multimedia (veya N95 gibi her işin altından kalkan flagship telefonlar) telefonlara kıyasla geride kalıyor. Kısaca bahsetmek gerekirse,

- Radyo: Nokia'nın temel radyo arayüzüne herhangi bir değişiklik yapılmamış. Beklendiği gibi çalışıyor. RDS olmaması en temel dezavantaj.

- Müzik/Video: Beklentiler dahilinde, müzik çalar klasik N serisi müzik çaları gibi. Videolarda da herhangi bir problem yok, sıkıntısızca 3GP veya MP4 klipler oynatılabiliyor.

- Kamera: E71'in kamerası malesef çok başarılı değil. En sabit çekimlerde bile resimlerde bir bulanıklık ve renklerde zayıflama var (galiba beyaz dengesi ile ilgili bir sorun var lenste) Video çekimi ise N serisi cihazlarla kıyaslanamayacak kadar kötü. GÜndüz resimleri paçayı kurtarsa da ışığın önemli olduğu resimlerde kalite çok kötü. Ayrıca otomatik odaklama için yarım basma işlevi T tuşuna verildiğinden ve resim çekmek için ek bir tuş olmadığı için genel olarak E71 ile fotoğraf çekmek çok kolay bir iş değil. E71 her ne kadar bir multimedia aygıtı olmasa da, kamerası bu kadar kötü performans vermemeliydi diye düşünüyor ve 1 puanı buradan kırıyorum.

E71 açık hava performansı

N95'ten E71 çekimi (ayarlar otomatik, odada ışık yok, saat akşamüzeri 16:00)

N95tenE71.jpg

E71'den N95 çekimi (ayarlar otomatik, odada ışık yok, saat akşamüzeri 16:05)

E71denN95.jpg

- Resimler: Burada da bahsedilecek çok bir şey yok, ancak önce çıkan bir sıkıntı olarak, E serisi cihazlarda bulunmayan resim editleme fonksiyonu malesef E71'de de bulunmuyor. Her ne kadar bir multimedia özelliği olarak ortaya çıksa da resimlerin temel olarak yeniden boyutlandırılması ve kırpılması gibi özellikler eklenmeli idi diye düşünüyorum.

Multimedia alanındaki diğer bir puanı da resim editleme eksikliği ve radyoda RDS olmaması nedeniyle kırıyorum.

4 - Bağlantı (10/10):

E71 bugün mobil aletlerin sahip olduğu bütün bağlantı teknolojilerine sahip, o nedenle öncelikle özellik bakımından tam puanı hakediyor. Elimdeki tek kıyaslama olanağı olan N95 ile yaptığım wireless çekim testleri aşağıda..

wifi.JPG

GPS ise gene N95'e kıyasla daha iyi (ancak bilindiği gibi, N82'de N95'ten daha iyiydi, hatta şu an piyasada olan hemen hemen bütün GPS'li telefonlar N95'ten daha iyi). A-GPS aktive edilirse ilk fix alması 5-10 saniye arasında değişiyor. Araç içerisinde hiç fix kaybı yaşamadım.

Bluetooth, IR ve Edge bağlantılarında öne çıkan herhangi bir sıkıntı ya da özellik yok.

5 - Rutin kullanım (9/10):

E71 Symbian 9.2 v3 FP1 işletim sistemi ile çalışan bir telefon. Genel olarak kullanıcıyı fazlasıyla sınırladığını düşündüğüm ve pek beğenmediğim Symbian, sanırım gereksiz bir takım fazlalıklarından kurtulmuş olmanın verdiği rahatlıkla da E71 üzerinde oldukça hızlı çalışıyor. Hatta uzun yıllara dayanan deneyimimle E71'in bugüne kadar gördüğüm en hızlı smartphone olduğunu iddia edebilirim (kanımca en yakın ikinci aday Asus p535'tir). Menülerin açılışı, programların açılışı, internet ve GPS performansı oldukça üst düzeyde. Zaten telefonda Edge veya karttan okuma işleri yapmıyorsanız yavaş bir tepkime görmeniz imkansız.

E71'i gözümde yücelten bir başka unsur da oldukça güçlü pil ömrü oldu. Telefon işkenceye tabi tutmadığınız sürece çok rahat 3 gün idare ediyor (günlük 30 dakika internet + 30 dakika konuşma + 14 saat açık push e-mail + ara sıra GPS). Tabi ki bunda 1500 MAh pilin katkısı büyük.

Rutin kullanımda kırabileceğim tek puan, Symbian'dan gidiyor...telefonun inanılmaz bir bekleme ekranı olmasına rağmen symbian kısıtlamaları nedeniyle bu alan tam potansiyelini ortaya koyamıyor. Mesela ana ekranda hava durumu veya RSS takibi yapamıyorsunuz. Web browserda adresi girip git dedikten sonra bağlantı sağlayamazsanız girdiğiniz adres uçuyor, birisi sizi aradığında aynı contact altında hangi numarasından aradığını göremiyorsunuz vs vs...

Sonuç

Sonuç olarak baktığımızda E71 kendi görev tanımı içerisinde verdiği sözleri tutuyor, üstün ofis performansı, pil ömrü ve güçlü bağlantı araçları ile rakiplerinden öne çıkıyor. Şu anki satış fiyatı kurların son iki haftada fırlamış olması nedeniyle biraz pahalı ancak işlerini yazıyla yürüten, bağlanabilirlik konusunu mobilitede ön plana çıkaranlara E71'i öneririm. Telefon multimedia ödevlerini sıkıntısızca yerine getirebilse de zayıf kamerası nedeniyle telefonlara eğlence tarafından bakanlara çok cazip gelmeyebilir.

Umarım bu inceleme yardımcı olmuştur..

Eklenen önizleme(ler)

• E71denN95.jpg
  • N95tenE71.jpg

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Elinize sağlık öncelikle. Birkaç sorum ve tespitim olacak;

Bataryası konusunda biraz daha detay vermeniz mümkün mü?

Ofis dosyalarını editlemek istediğinizde sizden lisans satın almanızı istiyor mu ya da var ise süresi ne kadar?

Çektiğiniz resimlerde N95'te flaş kullanmışsınız sanırım, E 71'inkinde flaşsız mı çektiniz? Keza ışık çok kötü dahi olsa 3.2 megapiksel ve led flaşla bu denli kötü sonuç vermemeliydi. Biraz daha farklı resimler koyarsanız daha iyi olur, bir de çekerken kamera ayarlarının 3.2 megapikselde olup olmadığına bakarsanız sevinirim çünkü bazen varsayılan olarak en düşük kalitede ayarlı geliyorlar. Eğer bunlara rağmen sonuç hala aynı ise 10 üzerinden 8 çok iyimser olmuş, 5 daha uygun olur.

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
Bataryayı şöyle söylemek istemiştim. (günlük 30 dakika internet + 30 dakika konuşma + 14 saat açık push e-mail + ara sıra GPS) ile üç gün gidiyor. Belirli bir bilimselliğe dayanmamakla birlikte, test yapılmadığı sürece telefonun pilinin en ağır kullanımda bile en az iki gün gideceğini düşünüyorum. Sadece telefon görüşmesi ve push e-mail ile sanırım 5 gün dayanır batarya.

Ofis açılır açılmaz dökümanları editleyebiliyor, herhangi bir lisans istemedi. İncelediğim kadarıyla da bu değiştirebilme lisansının herhangi bir süresi yok. Aşağıda ofis programları ile aldığım ekran görüntülerini görebilirsiniz.

Excel
excel.JPG

Word
word.JPG

Powerpoint
powerpoint.JPG

PDF
pdf1.JPG
pdf2.JPG
pdf3.JPG

Fotoğraf konusunda ise;
E71 ortama göre flaşını açmadı sanırım o resimde, çünkü ortalık çok karanlık değildi.
Aşağıda çektiğim iki resmi ekliyorum, biri açık havada oto ayarlarla çekilmiş bir resim, diğeri makro modda çekildi.
E71'in kamerasının sorunu kumlu çekmesi, muhtemelen yazılım güncellemesi ile çözülecek çünkü yabancı forumlarda en çok şikayet edilen sorun bu.
Ben kamera bu telefonda çok önemli bir nokta olmadığı için bir puan kırmayı uygun gördüm, nokia tercih olarak kamera koymayabilirdi de..

Aşağırda E71 ile çektiğim resimleri bulabilirsiniz..yeniden boyutlandırmadım...

02112008012.jpg

02112008017.jpg

02112008018.jpg

İlginiz için teşekkürler...

ANDREW

ANDREW
  • Üye
  • 402 Mesaj sayısı:
İnceleme için teşekkürler oldukça ayrıntılı hazırlanmış. Bende resimlere takılmıştım, ama son resimleri gördükten sonra daha iyi kavradım o kadar da kötü çıkmamışlar.

Unutmadan fiyat yazmıyordu galiba Teknofiyat sitesine göre 450-520 $ arası değişen fiyatlar var.
Bazılarında 2gb hafıza kartı beraberinde geliyor. Makul bir fiyat bana göre.

Bu mesaj ANDREW tarafından düzenlendi: 03 November 2008 - 10:03

ramdeon

ramdeon
  • Üye
  • 17 Mesaj sayısı:
Güle güle kullan hocam.İş içinse,çok iyi seçim.Ama diğer amaç içinse,saçma...

Müzik için Creative,resim için Fuji,telefon da düşük seviye Samsung ya da Nokia tercihimdir.Ayrı ayrı olunca daha verimli ve daha esnek kullanım şartları oluşturabiliyorsun.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
Şık bir inceleme olmuş ellerine sağlık. tam şirket telefonlarınn değiştirilmesi döneminde hoş oldu bu inceleme.

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
kaç gündür araştırdığım bir telefon sanırım alacağım dayanamaıycam fotolarını incelemelerini gördükçe almalıyım diyorum smile.gif
w810 kullanıyorum, ancak artık günümüz de GPS teknolojileri ve Wlan teknolojileri iyice gelişti her kafede her yerde internet var artık Laptop da taşınmıyor ne yazıkki telefon gibi yanımızda.
Off Of piyasada 800YTL ucuzlamasını beklemek en güzeli olacak ama dayanmak zor. En çok merak ettiğim konusu pili...

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Dediğim gibi kamerasının flaşı patmadığından ilk resimde baya bir kötü sonuç alınmış. Aslında o resmi kaldırsanız bence insanları kötü etkilememiş oluruz, keza flaş patlamadan her resim öyle çıkabilir, ortam biraz karanlık olsa bile.

Diğer resimlerde sonuç çok da kötü değil. Zaten dediğiniz gibi ofis telefonu olarak kullanılacak bir telefona göre kamerası yeterli düzeyde sayılabilir.

Ofis uygulamalarının süresiz lisanslı olması (eğer sonradan sürpriz yaşamazsanız) güzel olmuş.

Ama yinede alternatiflere bakmakta da fayda var, şu anda en büyük rakibi Blackberry Bold. İkisine de bakmak lazım.

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
Yorumlar için teşekkürler...
sanırım herkes pil konusunu merak ediyor, şöyler söyleyeyim, incelemeyi cumartesi öğledensonra yaptım, incelemeye başladığımda batarya tam dolu değildi, inceleme için onlarca foto çektim, gps kullandım, wifi testi yaptım vs.. ve aynı şarj dün gece bitti. Yani pil bu telefonun güçlü yönlerinden biri...

Kumlu fotoğrafı değiştirecektim aslında ama postu editleyemedim, sanırım forumda bu özellik kapalı?

Aslında Blackberry Bold kullanan bir arkadaşım var, belki onu da inceleme şansım olur... Bir de Toshiba G910 ya da HP 914c incelemesi olursa çok iyi olurdu.

Çağdaş Demir

Çağdaş Demir
  • Üye
  • 916 Mesaj sayısı:
Eski bir E61i kullanıcısı olarak E71'i almak için can atıyorum. E61i'den çok memnun kalmıştım tüm ihtiyaçları fazlası ile karşılaması bir yana QWERTY klavye dediğinizde benim için akan sular duruyor.

Güzel bir inceleme. Teşekkürler

DDGuclu

DDGuclu
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
Levent neden öyle kumlu çıktığını buldum. Birkaç gün önce incelediğim 6210 Navigator'la biraz uzaktan bir nesneyi çekeyim dedim. Flaş yetersiz gelince kumlanma ve renkte dağılma oldu. Biraz daha yakından çekersen sanırım flaş'ın gücü yetmediğinden sorun çıkıyor karanlık ortamlarda. Çektikten sonra buraya koyarsan sevinirim. Hatta bir flaş uzaklığı testi de güzel olurdu smile.gif

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
ben de e71 aldım bir tane, gerçekten çok güzel bir cihaz. Menu geçişleri klavye herşey çok güzel optimize edilmiş gayet hızlı bir araç. Wi fi a bağlanmak oldukça kolay, wep-wpa-spk falan şifreleme sistemleri bozmuyor bağlantı durumunu. Yanlız bir sıkıntı var cihaz bissuness olduğu için, programların bir kısmı oldukça fazla yararlanıyor online hizmetlerden. Bu da dikkatsiz olursanız Size Gprs den fakir operatörünüzü de zengin edebilir, kapatıyorum , bağlanmadan önce mutlaka sor diyorum ama henüz güvenemiyorum. Tuşlar düşündüğümden daha rahat. Ama gps olayını henüz çözemedim, bakalım onuda halledersek süper olacak.
Paramın hakkını aldığımı düşünüyorum şuan.

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
En kısa zamanda yeni fotolar çekip koyacağım.flash testi de buna dahil..bu hafta malesef pek zamanım olmadı, ancak size scummvm ile monkey island oynarken çektiğim bir resmi yolluyorum..tabi ki oynamak, touch screen aletler kadar kolay değil ama uzun bir yolculukta vakit öldürmeye yardımcı olabilir...

09112008120.jpg

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
bir şey* sorayım arkadaşlar bu cihaz da GPS i bir türlü kullanamadım. Cihaza bi kod vs girmem gerekiyor mu ? yoksa direkt Gps i çalıltırdığımda aletin çalışması mı lazım ?

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
GPS'i çalıştırmak için "Harita" uygulamasını çalıştırmanız lazım, (ya da Google Maps kurup onu çalıştırmanız lazım). Eğer bir türlü bağlanmıyorsa A-GPS etkinleştirilmemiş olabilir..Ayarlar->Genel->Konumlandırma->Konumlama erişim noktası'nı Turkcell Internet (ya da hangi operatörü kullanıyorsanız o) yapmanız lazım.
Açık havada telefonu avucunuzda yaklaşık 45 derece açıyla göğe tutmanız iyi bir fix almanıza yardımcı olur (aslında şart değil başaşağı bile çok rahat bağlanıyor.)

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
bina içinde pencere kenarında çekmez mi ya?

Neyse yarın dışarda da deneyeyim.

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
GPS için vaktim olmadı ama sormak istediğim birşey var. Her sabah uyandığımda telefona baktığımda karşımda world mate i görüyorum. Wlan ile bağlan dedim, ancak wlan scanning off görünüyo uyanıp telefona baktığımda. Şimdi bu alet gprs ile bağlanıp bişeyler download ediyosa girdi ki bize hem de ne girdi biggrin.gif

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
GPRS'ten indirmiş olabilir, "Arama Kaydı"ndan yapılan tüm bağlantıları (sürelerini ve transfer edilen veri miktarını da) inceleyebilirsin. en azından fatura gelmeden öğrenme şansın olabilir.. Bu arada reklam gibi olmasın ama ben Turkcell'in aylık edge paketini kullanıyorum, Turkcell'e genel olarak biraz kıl olsam da bu paketten gayet memnunum...zaten bi çeşit data paketi olmadan çok sıkıntılı olur bu tür bir telefonu kullanmak. (e-mail özellikleri kullanılmasa bile A-GPS için internet erişimi şart)

Bu arada telefon için yeni firmware çıkmış, akşam vaktim olursa yükleyip bir değişiklik varsa bildiririm...

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
versiyon ?

cadiguzel

cadiguzel
  • Üye
  • 1 Mesaj sayısı:
merhaba arkadaslar.

blackberry curve 8320 ve Nokia E71 arasında uzunca bir sure gıttım geldim. Hatta belkı arastırma zamanımda bu topici gorseydım satınalma tercıhım Nokia olabılırdı.

Blackberry den de memmunum aslında. 3G haric bır cok ozellıgı bulunmakta. ancak ılgılı operatorden BIS servısını kullanıma actırmazsanız push mail ozellıgı , messenger, online haritalar gibi bır cok ozellıgı kullanamıyorsunuz. Turkcell de aylık 2Mb kotalı Bis 29 YTL / 12 ay taahhut ile 15 YTL . Sınırsızı 49 YTL / 12 ay taahhutlu 39 YTL ..

ben su an blackberry de aylık 100 MB lık gprs paketi aldım (9YTL + oiv) , web uzerinden postalarımı kontrol edıyorum (biraz dolambaclı oluyo ama idare edıyorum işte rolleyes.gif ) .

Nokia da push mail ozelııgını kullanmak ıcın bu sekılde bır servıse abone olmak gerekıyor mu? yoksa nokia bu hızmetı ucretsız sağlamakta mıdır?

Push mail kullanacaklar ıcın bence onemlı bır ozellık.

bir de ben 6600 kullanıyordum 3 seneden beri, Nokia E71 de synbian işletım sıstemı kullandıgı ıcın bıraz degısıklık olsun dıye tercıhımı blackberry den yana kullandım.

Alacak arkadaslar bu detaylara dıkkat etsınler derim. ayrıca farklı forumlarda E71 in Sar degerının standartlardan fazla oldugu yazılıp-cızılıyor. bununla ılgılı bılgı sahıbı olanlar , bızı aydınlatabılırse bir cok ılgılının sorularına cevap olur.

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
gps i sonunda çalıştırdım mutluyum smile.gif
Ama şu haritada yeri göstermek için gprs le bağlantıya ihtiyaç duyması kötü bir durum. Birsünü başka program kullananlar var ama henüz ben onlara el atamadım.

LukeSkywalker

LukeSkywalker
  • Üye
  • 27 Mesaj sayısı:
Leventbb elinize sağlık, şunu merak ediyorum, bu alet simkartı takar takmaz gprs e otomatik bağlanmakmı istiyor ? Yoksa internet gerektiren bir uygulamayı başlattığındamı wireless ve gprs e otomatik bağlanıyor ?

Yani durup dururken faturamız bizi şaşırtmasın?

Bu cihazın bize sormadan gprs e bağlanmasını engelliyecek birşey yokmu ?

Wireless koparsa otomatik gprs e bağlanıyor diyenler var, telefonu açar açmaz gprs e mi bağlanacak, bu konu hakkında bilgilendirme alabilirmiyim, ilk defa internete girebilen telefon alacağım.

Birde gprs bağlantısı ile bir arkadaşımla msn üzerinden konuşabilirmiyim, telefonda sohbet için kullanılabilen bir yazılım varmı?

Teşekkürler.

Bu mesaj LukeSkywalker tarafından düzenlendi: 17 November 2008 - 14:40

leventbb

leventbb
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:
arkadaşlar bir kaç gündür fırsatım olmadı pek buraya bakmaya, soruları topluca cevaplayayım:

@Sundance: versiyon yüklemeyi başaramadım, henüz sizin telefon için yeni yazılım yok diyor...aceleye gerek yok, bekleyebiliriz...bu arada eğer hafızayı ya da kartı encrypt etmişseniz versiyon yüklemeden önce decrypt etmek gerekiyormuş..

@cadiguzel: Nokia'nın kendi push mail sistemi var, Nokia Email, bir de mail for exchange yüklenebiliyor. bunlarla blackberry connect hariç hemen hemen bütün sistemleri push haline getirebiliyorsunuz. E71'in SAR değeri biraz yüksek evet, ama ben belirgin bir rahatsızlık hissetmedim...inşallah belirli belirsiz herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyordur...

@LukeSkywalker: Symbian yapısı gereği herhangi bir bağlantı kurmadan önce %99 kullanıcıya sorar. Bazı programlar ise arsızca hemen gprs bağlantısı kurmaya çalışabiliyor. Access pointleri silersen gprs bağlantısı kuramaz, ancak ben bunun çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Burada şöyle bir noktayı hatırlatmak isterim, turkcell'in veya başka bir operatörün gprs paketini almadan E71'in tam potansiyelini yakalamak imkansız.. çünkü push e-mail normal tarife ile faturayı uçurur. ayrıca gps'e her bağlandığında A-GPS de 10-15 kb veri indiriyor. böyle böyle fatura ciddi kabarabilir, aklınızda bulunsun.
msn'e gelince, bunun için çok sayıda alternatif var...msn mobile gibi, IM MSN+ gibi, fring gibi.. ben ücretsiz olduğu ve bütün protokollerle sesli chat'i desteklediği için fring'i tercih ediyorum..

bu arada bir güncelleme olarak, telefonla ilgili bir adet küçük olumsuzluğu belirtmem lazım... kart yuvası ve microusb çıkışı lastik bir kapakla kapalı, bu kapak dayanıklı görünse de zaman içerisinde aşınıp kopabilecek gibi, tabi koparsa görüntü bütünlüğünü bozabilir.

bir olumlu nokta olarak T9 benzeri bir metin tahmini sistemi var E71'de, türkçe kelimeleri de tahmin etmekte oldukça başarılı...özellikle msn'de yazışırken oldukça faydalı oluyor.

ek bir nokta da, dün bir arkadaşıma samsung omnia aldık, E71 açıkçası hız olarak çok çok üstün, omnia'nın dokunmatik kullanımı tam olmamış (bütün Windows Mobile'lar gibi) ancak, omnia kullanım özgürlüğü olarak çok başarılı, ana ekranda yapılan bir-iki düzenleme bana yeniden symbian'ın ne kadar kısıtlı bir yapısı olduğunu hatırlattı. Mesela E71'de "mod değiştir" diye olası iki ana ekran arasında hızlı değişimi sağlayan bir yapı var ancak bu ana ekranlar statik, şu ajandayı en üste alayım da uygulamaları en alta koyayım gibi bir şanısınız yok. saat her zaman solda. e-mail okuma fontu ayarlanamıyor, gps fix datası çok çabuk expire oluyor..vs. vs.. neyse aslında çok can sıkacak şeyler değil de, açıkçası dün biraz bozuldum, potansiyel alıcılarla da bu durumu paylaşmak istedim...
Sonuçta çok çok güzel bir telefon ama, nokia'nın symbian'da (tıpkı microsoft'un wm'de yapması gerektiği gibi) ciddi bir takım revizyonlara gitmesi lazım...

Sundance

Sundance
  • Üye
  • 984 Mesaj sayısı:
Türkiyeden kullanıcılar için firmware çıktı ama benim telefon turkcell kampanyalı ürünlerden olduğundan hala firmware yok sad.gif

GPS olayını çözdüm, Garmin kurdum süper oldu! Nokia maps ile gelmeyen lisans gerektiren gerçek zamanlı yol takibi vs. özellikleride geldi üstelik daha iyi çekiyor gibi GPS.

naohh2o

naohh2o
  • Üye
  • 1 Mesaj sayısı:
güzel telefon hayırlıolsun