İçeriğe atla

TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Ver.2.2

- - - - -

• Please log in to reply
57 replies to this topic

HepYek

HepYek
  • Misafir
TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Ver.2.2 TP-LINK TD-W8901G cihazı 3in1 şeklinde ADSL2+ modem, 4 portlu Ethernet Router ve Wireless G Access Point (Yönlendirici). ADSL modem ihtiyacımdan dolayı aldığım TP-LINK TD-W8901G cihazı kullanmaya başladım ve kendimce yaptığım incelemesini paylaşacağım. TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Ver.2.2 Genel Özellikler Arayüz: 4 adet 10/100 Ethernet için RJ45 port ve 802.11b/g Wi-Fi ADSL Standartları: Full-rate ANSI T1.413 Issue 2 ITU-T G.992.1 (G.dmt) ITU-T G.992.2 (G.lite) ITU-T G.994.1 (G.hs) ITU-T G.992.3 (G.dmt.bis) ITU-T G.992.5 Kablosuz Ağ Standartları: 802.11b , 802.11g ATM Desteği: UNI 3.1/4.0,ATM Adaptation Layer Type 5-AAL5 Multiprotocol encapsulation over ATM (RFC 1483) UBR, CBR, VBR-rt, VBR-nrt Supports 8PVCs PPP Özellikleri: PPP over ATM (RFC 2364) PPP over Ethernet (RFC 2516) Switching Özelikleri: IGMP snooping IGMP multicast Port VLAN Tag VLAN IEEE 802.1d transparent learning bridging Routing Özellikleri: Classical IP and ARP over ATM (RFC 1577/2225), MER, RIP V1/V2 Static routing, IP, TCP, UDP, ARP NAT, NAPT, DNS, DDNS, DHCP Server UPnP, Virtual Server, DMZ SIP, H323 ALG Wireless Özellikleri: Complies with IEEE 802.11g, IEEE802.11b Supports 54/48/36/24/18/12/9/6Mbps or 11/5.5/3/2/1Mbps data transfer rates Provides WPA/WPA2 and WPA-PSK/WPA2-PSK authentication and TKIP/AES encryption Security Provides 64/128-bit WEP encryption security and wireless LAN ACL (Access Control List) Max wireless transmit power: 17dBm Antenna power: 5dBi Güvenlik Desteği: NAT , SPI Firewall IP adres filtresi, MAC (Bridge) Filtresi Uygulama Filtresi URL Filtresi Kablosuz Güvenlik: 64/128-bit WEP WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK denetimi ve TKIP/AES şifreleme Çipseti: Trenchip ADSL2+ Wireless: Ralink Veri Transfer Hızı: Downstream: Up to 24Mbps Upstream: Up to 3.5Mbps (With Annex M enabled) Güç: 12 V DC / 1.5 A Boyutları: 200 × 140 × 28 (mm) ___________________________________________________________________________ TP-LINK TD-W8901G Kutu İçeriği -TP-LINK TD-W8901G Cihaz -1 Adet Splitter -2 Adet İki ucu RJ-11 jak olan Telefon Kablosu. (1m Kadar) -1 Adet İki ucu RJ-45 jak olan Ethernet Kablosu. -Güç Adaptörü 12 V DC / 1.5 A -5dbi Wi-Fi Anten -1 Adet 8cm lik TP-Link ürünlerinin sürücüleri ve kullanma kılavuzlarının olduğu CD. -Garanti belgesi, farklı dillerde kullanma kılavuzu ve Türkçe Kullanma Kılavuzu. Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzu ile modem ayarlarlarının yapılandırılması adım adım anlatılmış. Kılavuzdaki anlatılanları birebir yapmama rağmen ilk kurulumdan sonra internet bağlantımı kuramadım. Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzunda belirtilen VPI, VCI ve Bağlantı Tipi değerleri, bağlantım için yanlış değerlermiş. Teknik Desteği aradım ve VPI, VCI ve Bağlantı Tipi değerlerini öğrendim. Böylece internet bağlantımı sağlayabildim.TP-LINK Modem kutuları içinden çıkan Kurulum Yöntemleri Kılavuzlarının ipi ile kuyuya inilmiyormuş demek ki. Anteni sökülebilir takılabilir olması avantajlı. Donanımsal resetleme tuşu bulunuyor. Jak yuvalarının kalitesi gayet iyi. Modemlerin en sevdiğim özelliği arkalarında açma kapama tuşlarının olmasıdır ve bu cihazda da açma kapama düğmesi mevcut ve düğme kaliteli yapıda. Cihaz altında duvara montaj yapmak için gerekli ayaklar mevcut. Altı duvara gelecek şekilde 3 yönde duvara sabitlemek mümkün oluyor cihazı. Cihazın üstünde naylonu çıkarmadım çünkü bulunduğum ortam biraz tozlu, 1 hafta içinde tozdan kurtulacağım inşallah. Cihaz üzerinden çıkarılmayan etiketlere, muşambalara ayrı bir gıcık olurum ancak bu sefer ciddi ciddi tozdan korunmak için çıkarmadım. Cihaz ısınırsa problem olur mu diye düşündüm ancak muşamba cihazın üstünde ve üstünde havalandırma kanallı yok. Cihazın sağında, solunda ve altında komple havalandırma kanalları var. Cihazı kullanmaya başlayalı 2 gün oldu. 2 gündür 7/24 Download/Upload yapıyor ve bulunduğu ortam 30 derecenin üzerinde olmasına rağmen ve hatta üzeri muşambalı olmasına rağmen cihaz hiç ısınmıyor. 70 derecelik bir ortamda kullanılabileceği belirtiliyor ayrıca. -40 ile +70 derece arası. Cihazın önündeki LED ışıklarının hepsi Yeşil renk. Işıklar gece rahatsızlık verecek güçte değil. Cihazın anteni sökülebilir olması avantajlı. Anten bağlantı noktası SMA R/P SMA R/P Erkek Giriş. ___________________________________________________________________________ Yönetim Konsolu ve Özellikleri Web Yönetim Konsoluna ilk kurulumda kablolu bağlantı ile ulaştım. Kablosuz bağlantı ile konsola ilk bağlantıda SSID adı TP-LINK oluyor ve bağlantı güvenliği olmuyor. Yönetim Konsolunun tamamı Türkçe. TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Yönetici Konsoluna 192.168.1.1 IP ile giriliyor. İlk Kulanıcı adı: admin Şifre: admin Cihazı başlatıp internete girmek için ilk olarak Kablolu bağlandığım. Konsolda ilk çıkan ekran Durum sayfası oldu. Hızlı Başlat seçeneği menü olarak sayfanın üstünde bulunuyor. Hızlı Başlat yolunu izleyerek internet bağlantısı kısa sürede bitiyor. Hızlı Başlat Menüsü Hızlı Başlatın altında İlerleyen adımları takip ederek İnternet bağlantınızı kurabiliyorsunuz. Yönlendirici olarak mı kuracaksınız, Modem olarak mı kuracaksınız hepsi bu adım altındaki seçeneklerden yapılabiliyor. Modem olarak kullanıp ADSL bağlantımı yapmak için adımları Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzunda belirtilenler gibi yaptım ancak internet bağlantımı kuramadım. Türkçe Hızlı Kurulum Kılavuzunda belirtilen VPI, VCI ve Bağlantı Tipi değerleri, bağlantım için yanlış değerlermiş. Teknik Desteği aradım ve VPI, VCI ve Bağlantı Tipi değerlerini öğrendim. Böylece internet bağlantımı sağlayabildim. Gelişmiş Ayarlar Menüsü Gelişmiş Ayarlar Menüsü altında Yönlendirme, NAT, Güvenlik Duvarı, Qos, VLAN, ADSL ayarları yapılabiliyor. NAT menüsü altında Sanal Sunucu seçeneği altında Port açma işlemleri yapılıyor. Emule için TP-LINK TD-W8901G Port açma tarifi bu linkte yapılmış. Erişim Yönetimi Menüsü Cihaza erişebilecek IP tanımlama, MAC tanımlama gibi. Ayrıca IP Kamera ile ilgili erişim ayarlarıda bu menü altından ayarlanıyor. IP kamera ile ilgili gerekli ayarlamaları da yakın bir zamanda paylaşacağım. Erişim yönetiminin en sevdiğim özelliği Filtre Menüsü altında Uygulama filtrelemeleri. Uygulama Filtrelemenin yanı sıra URL Filtrelemesi ve IP/MAC Filtrelemeleri de var. Arayüz Ayarı Menüsü Cihaz kurulumunda yapılan ayarlamalar bu menü altından yapılıyor. Access Point Ayarları, SSID ayarları ve MAC filtreleme ayarları Arayüz Ayarı Menüsünden yapılıyor. Yapılan değişiklikleri Kaydet dedikten sonra Bakım Menüsünden SistBaşlat diyerek cihazı yeniden başlattım her seferinde. Kaydet ve Yeniden Başlat gibi bir buton koyulabilirdi. Yönetici Konsolu tamamı Türkçe ve gayet anlaşılabilir. Yönetici Konsolunun en sevdiğim yanı Yardım menüsü oldu. Yardım menüsü altında her konu listelenmiş ve tıklandığında o konu hakkında neler yapılabilir kısaca bahsedilmiş. Türkçe kullanma kılavuzu içeriği de oldukça geniş açıkçası. Terimler ile ilgili sıkıntıları olanlar Kullanım Kılavuzu ile aydınlanabilir bir derecede olsa. ___________________________________________________________________________ Hız Testi Telekom’un sitesinden hız testi sonuçları aşağıdaki gibidir. Bağlantım 1024/256 ___________________________________________________________________________ Sonuç Olarak 70-85 YTL fiyat aralığında, sahip olduğu özellikler ile fiyatça uygun bir modem olduğu için aldım. 5dBi anteni ve 3 yıl garantisi en iyi avantajları. Bu modemi alırken beni en çok cezbeden fiyatı oldu. EXA Bilgisayardan internet üzerinden aldığım modem Kargo Bedava şeklinde KDV dahil 74TL ye geldi. Kablosuz performansı 5dBi anteni ile sınıfındakilerden öne çıkarıyor. Kapalı mekanda iki oda arkamda olmasına rağmen 5 kademe sinyal alabildim. (16dBi Helical Anten ile) TP-LINK DataStar Bilgi Teknolojileri tarafından getirilmiş. Cihaz üreticisinin TP-LINK TD-W8901G 54M Wireless ADSL2+ Router Sayfası

cakiciselo

cakiciselo
  • Misafir
inceleme güzel eline sağlık.ama modemler yavaş yavaş wireless n tip olarak değişim göstermeye başladı.tabi bu son kullanıcılar için çünkü bu tip modeller piyasada az ve cok pahalı.neticede ileriye dönük bir şey* almayı düşünenler varsa wireless n tipli olan modemlerden öneririm şahsen ben kullanıyorum.linksys wag325n ilk çıktığı zaman almıştım.üretimi durmuş olan bi ürün.çekim alanı ve şifreleme özelliği muhtesem fakat modem üstüne on-off tuşu eklenseymiş iyi olurmuş.modem sürekli açık ve simdiye kadar herhangi ısı kitlenme vs sorun yaşamadım.

HepYek

HepYek
  • Misafir
Wireless N destekli bir modem düşünmedim çünkü kendim Kablolu bağlantıdan şimdilik vazgeçemem. Kablosuz modem tercih etmemin en büyük nedeni komşular ile internet paylaşımımın kolay olacak olmasıdır ve Wireless b/g şimdlik yetip artıyor. 2009 Sonbaharda servis sağlayıcıların yapacakları kampanyalarda Wireless N destekli ürünler ön plana çıkar ve dağıtılır diye düşünüyorum.

gğüner

gğüner
  • Misafir
kardes bende ayar yapamadım nıye ınternete gırmıyo yardım eder mısın ban ayaptıgın ayarları teker teker yazar mısn acık bı sekıldeeeeeeeee

Mustafa Macid

Mustafa Macid
  • Misafir
Öncelikle böyle bir inceleme yaptığın için teşekkürler. Ben de 2 gün önce aldım bu modemden fakat maalesef beceremedim internet bağlantısı kurmayı. Teknik desteği arayıp VCI ve VPI değerlerini öğrendim demişsin, burada Smile'ın teknik desteğinden mi bahsediyorsun? Ayrıca ben de birçok ayarı sendeki gibi yaptım ama yine de bağlantıyı kuramadım :(

HepYek

HepYek
  • Misafir
SmileADSL teknik desteği aradım ve bağlantı problemimi çözdüm. Hızlı Kurulum adımlarını tek tek yaşavaş yavaş ve herşeyi okuyup anlayarak gidersen hatalı yeri bulabilirsin belki. ADSL hattınında açık olduğundan emin olman gerekiyor öncelikle.

Mustafa Macid

Mustafa Macid
  • Misafir
ADSL ışığı yanıyor, onda sorun yok ama internet erişimini kuramıyorum, oluşturduğum ağ sadece yerel ve internet erişimi yok, anlayamadım bir türlü...

Mustafa Macid

Mustafa Macid
  • Misafir
@HepYek Çözdüm sorunu :) Artık kablosuz netim var, yuppiii :) Yardımların için çok teşekkürler

HepYek

HepYek
  • Misafir
@Mustafa Macid Hayırlı olsun ADSL modemin. :)

fatih

fatih
  • Misafir
ya kablolu bagllanabılıyorum ama kablosuz baglanamıyorum bırı yaardım edebılırmı acil

HepYek

HepYek
  • Misafir
@fatih, Aşağıdaki resimde Access Point yazan satırı Etkin işaretlersen Wireless açılıyor. SSID side gizli kalmış olabilir sende belki göremiyorsundur. Ayrıca Hızlı kurulumdan kurulum işlemlerini tekrarlarsan Wireless açıp şifre atayabilirsin kolayca. http://pwimage.org/i...fjjsm4yo9hx.jpg

HepYek

HepYek
  • Misafir
Wireless bağlantı olarak görülebiliyorda mı bağlanmıyor yoksa Wireless olarak hiç görünmüyormu?

ahmet

ahmet
  • Misafir
Ben 1 ay dır kllanıyorum ve kesinlikle çok memnunum.Ben hepsi buradadan indirimli 63 tl ye almıştım, fiyatı görünce epey terddüt etmiştim fakat bu terddütün ne kada yersiz olduğunu bu 1 ay içersinde anladım, modemde ısınma adına hiç bir şey* yok, 5 dbi anteniyle hertaraftan çekiyor, türkçe arayüzü olmasıda cabası, Modemi kurmaya gelince;ilk şunu söyleyim inanılmaz basit :) bütün kabloları uygun yerlere taktıktan sonra, internet ezplorerden adres satırına ''192.168.1.1'' yazıp enter e basın, kullanıcı adı ve şifresi ''admin'' dir, bunuda girdikten sonra üstteki sekmelerden ''hızlı başlat'', sonra ''devam et'' butanunu tıkla, yeni açılan küçük pencereden sırasıyla; ''ileri'' , saat ayarını istiycek(ben direk ileri yaptım) saat ayarını seçtikten sonra ''ileri'' yi tıklatın, yeni açılan sayfadan ''PPPoE/PPPoA'' i seçip ''ileri'' diyin, açılan yeni sayfadan internet kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ''VPI'' yı 8 ''VCI'' yı 35 olarak girin(yoksa bağlanmaz ve bu ayar adsl operatörüne göre değişebilir ama genelde benim verdiğimdir), bağlantı türünüde ''PPPoE LLC'' yi seçip ileri diyin, açılan sayfadan modeminize sizden başka kimsenin izinsiz bağlanmasını istemiyorsanız şifre koyun bunuda ---> '' Access Point i etkin seçip SSID Yayınını evet işaretleyip Doğrulama Türü nü wep-128bits olarak seçip altta açılan 4 tane şifre kutusuna hepsine aynı şifreyi girin(hepsine 0x ten sonra giriceksin(arada boşluk yok) ben 1a2a3a4a5a6a7a8a9a1b2b3b4b olarak girdim toplam 26 karakter olması lazım, her kutuda aynı yazması lazım) şifreyide girdikten sonra ileri ileri diyip kurulumu tamamlayın dediğim gibi çok basit, ama o vpı ve vcı ayarlarını dediğim gibi girmelisiniz iş orda bitiyor zaten, hepinize kolay gelsin :)

ercan

ercan
  • Misafir
wireless sürekli kopuyor zaten çogu kişidede aynı problem var

ercan

ercan
  • Misafir
kesinlikle beş para etmez bir wireless

HepYek

HepYek
  • Misafir
DHCP devre dışı bırakıp elle IP atadıktan sonra Wireless ile bağlananın. Belirgin bir artış hissedersiniz bağlantı hızında. Wireless çekim gücü çok iyi olmasına rağmen, Wireless şifremi her seferinde kabul etmeyebiliyor anlamadım ve çözemedim bu işi. Kendim kablolu kullandığım için kablolo bağlantıda bir sorun yok. Wireless ile bağlantılarda modemin kurulum ekranına girmek bile çile olabiliyor.

tubi

tubi
  • Misafir
wireless açılmıyor yani bu özelliği kullanamıyoruz ağ görünüyo sinyal derecesi de görünüyor ama bağlanmıyor lütfen yardım eder misiniz!

mali23

mali23
  • Misafir
btün ayarları yapmama ragmen wireless olarak giremiyorum ethernele baglanabiliyorum sebebi nedir?

HepYek

HepYek
  • Misafir
Wireless ile bağlnırken manuel IP atayarak denedinizmi? Çoğu zaman bu yöntem ile sorunu hallediyorum.

hilallllll

hilallllll
  • Misafir
aynı modemden bende aldım ama acil yardım istiyorum verilen 192.168.1.1 adresini modemi bağladıktan sonra adres çubuğuna giridğimde sayfa görüntülenemiyor yazısını görüyorum...ne yapmam lazımmmmm??????

hikmet

hikmet
  • Misafir
darty'de kargo dahil 61 ytl

ersin

ersin
  • Misafir
ben usb kit ile satılan paketten aldım laptopta wireless bağlantısı sağladım laptopun wireless kartıyla ama internete girmediğini gördüm... sonra kensi usb kiti ile kurulum yapıp denedim sorunsuz bağlandı... tekrardan laptopun kartıyla deneyince baktım bağlantı var ama gene internet açmıyor... sorun olarak modem veya laptop yanlış ip aralığı atamış atadığı adres 192.168.0.5 ama modemin arayüzü 192.168.1.1 olduğundan wireless ile internet bağlantısı sağlayamayanlar el ile atama yapıp ayarlasınlar orayı yani örnek olarak benim ip: 192.168.1.5 oldu kısaca sıfır rakamını bir olarak değiştirin...

Batuhan

Batuhan
  • Misafir
merhaba bir sorum olacak bu modemin firewall ını güncelledim 3.0.0 Build 090805 Rel.42905 oldu ama arayüz ing. oldu nasıl tr yaparız bilen varmı acaba ?

Hakan Ozalp

Hakan Ozalp
  • Misafir
Geçen hafta doğubank da aldım, önce splitter bozuk çıktı, sonra kablosuz internet e girmemeye başladı. Bugün pazar, yarın sabahtan satıcının kapısındayım. Kesinlikle çok kötü.. Almayın diyeceğim ama bu yazıyı okuyor isenizi artık iş işten geçmiş demektir.

Emir YILMAZ

Emir YILMAZ
  • Misafir
Merhabalar! Ben Android telefonumla wirelessi kullanarak internete bağlanmak istiyorum. Fakat modem ip adresi verirken sorun çıkarıyor, ya da ipyi otomatik ata diyorum yine bağlantı kesildi diyor. Ayrıca modemimi firmware update yapamıyorum. Çünkü modem dosyayı seçtiğimde yanlış dosya diye hata veriyor! -_- http://www.tp-link.c...-W8901G&h=V1 Firmware TD-W8901G_090113 Turkish version Published 1/13/2009 File Size 1.059 MB Operation System Win98SE/Me/NT/2000/XP/2003/Vista/Linux Modifications and Bug Fixes 1. Fixed a bug caused the modem won´t allow the users to access the Internet unless they enable wireless security. Notes For TD-W8901G Turkish version only