İçeriğe atla

Windows 7 Uyumluluk Modu Nasıl Çalışır?

• Please log in to reply
19 replies to this topic

3x6y9z

3x6y9z
  • Misafir
Merhaba. Sorum kısa ve basit, bir örnekle de netleştireceğim sorumu. Bildiğimiz üzere herhangi bir eski uygulama sistemde çalışmazsa, daha önceki sistemle uyumluluk seçeneğini aktif ederek çalıştırabiliyoruz ve bunu şimdiye kadar Win7'den daha iyi yapan bir sisteme denk gelmedim. 10 sene önceki Unreal oyununu kurdum öylesine (sistem Win7 64 bit), önce Vista, sonra XP uyumluluk modlarında çalıştırmayı denedim. exe kımıldamadı haliyle. 2000 moduna getirdiğimde sorunsuzca oynadım. Şimdi benim sorum şu; bu sistem arka planda ne gibi bir faaliyet yapıyor da eski bir programı Win 2000'miş gibi çalıştırabiliyor? Ve benzer bu mod, diğer işletim sistemlerinde neden bu kadar stabil değildi de Win7 ile canavar gibi çalışır oldu? Belki biraz teknik bir soru oldu ama, merak ne güzel şey, güzel şey merak; değil mi :D Başlıkla ilgilenen herkese teşekkürler.

3x6y9z

3x6y9z
  • Misafir
Diğer donanım siteleriyle PCLabs'ın farkını ortaya koyan yazılara imza atan Sinan arkadaşımız bu konuya el atarsa gerçekten sevinirim :) Aklımda bunun gibi fantastik birkaç soru daha var, aşırı doz olmasın diyerekten ileriki zamanlara saklıyorum; yine tuhaf sorularla ve konularla burada olacağımdır :) İlgilenen herkese çok teşekkürler.

DDGuclu

DDGuclu
  • Misafir
Son zamanlarda bu tarz enteresan konuları ile ilgili Sinan çok güzel soru cevaplar yazıyor. Bi havale edelim bakalım ona, bir şeyler çıkarır sanıyorum :)

3x6y9z

3x6y9z
  • Misafir
DDGuclu; tutma meselesini bilmiyorum ama, ben bir şeyleri çağırmaktan ya da onların yeni yerlerini göstermekten çok sanki arka planda çalışan bazı şeyleri kapatıyormuş gibi düşünüyorum. Yani misal, Unreal'ı çalıştırırken belirli DX6 dosyalarına erişim ihtiyacı varken bundan fazlasını oyunun emrine yollamak (bu ne demek şimdi) oyun exe'sinin ve nihayetinde motorunun çalışması konusunda sıkıntı çıkartıyor; bunu engellemek için 2000 modunda zaten belirli DX modülleri devrede olacağı için ve onlar devreye girdiği için, oyun kendini 2000 üzerinde gibi hissediyor, dolayısıyla çalışıyor. Bu konuda eğer bilgileri yeterliyse site editörlerinden de yardım isterim. Hani gugıllayarak da ulaşılamayan, en azından benim ulaşamadığım bilgiler oluyor bunun gibi uç durumlar dahilinde. Levent YURT sanırım eski Unreal'cılardansınız :)

Cracker_m

Cracker_m
  • Misafir
Şahsen nasıl işlediğine dair teknik bir bilgim yok.Ama Windows 7'de böyle bir şeyin olması çok sevindirici.Ben de 5 sene önce aldığım yazıcımın sürücüsünü yükledim.Vista desteği bile olmayan sürücü Windows 7'de Xp modunda açınca tıkır tıkır çalıştı.Önceki işletim sistemlerinde ise niye çalışmadığı konusu ise gerçekten garip.Yani şimdi yaptıklarını iki sene önce yapamıyorlar mıydı?Ya da bu teknoloji bu sene mi keşfedildi?Ben de bunları merak ediyorum.Bu arada merak gerçekten güzel şey :D

DDGuclu

DDGuclu
  • Misafir
Tam olarak nasıl çalıştığı hakkında bir fikrim yok lakin fikir yürütebilirim :) Öncelikle bu iş vista'da nasıl yapılıyor Sinan arkadaşımız yazmış: http://www.pclabs.co...onuk-uyumluluk/ Şimdi bence mantık şu, mesela bir program çalıştırdığınızda, bilgisayarın çekirdeğine yani yazılıma belli komutlar yollarsınız. Belli dosyaları bulup getirmesini söylersiniz ve böylece yazılım çalışmış olur. Mesela bir ###### proramını düşünün (biraz illegal bir örnek oldu gerçi), programda bir şey patchlediğinizi varsayın, eğer varsayılan dosya kayıt yeri sizin yüklediğiniz konumla aynıysa direk çalışacaktır, ama farklıysa sizden uzantısını seçmenizi isteyecektir. Aynı mantıkla hareket edersek, Win7'de, çalışacak bir yazılım varsayılan işlem uzantılarını XP'ye göre ayarlamış olabilir. Geri yönelik uyum modu ile, programa bu dosyaların yeni yeri gösteriliyor olabilir. İşe yaramadığı durumlarda da kullanacağı sistem dosyası ya da uzantısı artık yeni işletim sisteminde türevi olmayan bir dosya ya da uzantı olabilir. Güzel mantık kurdum :) Ama tutar mı bilmem !!!

3x6y9z

3x6y9z
  • Misafir
Elinize sağlık, kafamdaki soru yazdıklarınızla çözümlenmiş oldu. Çok sağolun.

DDGuclu

DDGuclu
  • Misafir
Bu arada küçük bir dipnot da benden: Şu anda sanal makinede XP kurulu, Microsoft'un tarif ettiği gibi. Bazı yazılımlar direk onun üzerinden çalışıyor. Biraz işlemciyi kastırıyor fakat gayet stabil.

Sinan ATAN

Sinan ATAN
  • Misafir
Merhabalar, Ben de bildiklerimi bir miktar belirteyim. Uyumsuzluk 2 sebepten kaynaklanıyor olabilir. 1 donanımsal uyumsuzluk, 2 yazılımsal uyumsuzluk. Donanımsal uyumsuzluk exe'nin donanımınızı (genellikle işlemci, bazen ekran kartı uyumsuzluğu driver ile düzeltilebilir). Bu konuyu biraz daha açacak olursak exe'ler makine dilindeki programcıklardır. Yani kodlarını görseniz dahi hiçbir şey anlamazsınız, çok iyi bir resource cracker olmadığınız sürece :). Bu exe'ler kaynak kodlarından derlenirken işlemcinin desteklediği belirli komut setleriyle derlenirler, yani şifrelenirler. Söz konusu exe'yi kullanacak olan istemcinin işlemcisi bu dili çözümleyemez ise işlem çakılır yani çalışmaz. Keza söz konusu exe sisteminizdeki ağ kartı - ekran kartı - ses kartı gibi çeşitli donanımlara erişmeye çalışıyor ve bu donanımları tanımlayamıyorsa gene işlemin çakılma ihtimali vardır. Yazılım kısmında ise söz konusu programın işletim sistemimizin kullanığı çeşitli servisleriyle alakası vardır. Örneğin çalıştırmaya çalıştığınız oyun Lan desteği için TCP protokolünü kullanmaya çalışıyorsa ve oyunun optimize edildiği işletim sistemlerinde bu servisin hedef yolu A ve B konumlarındayken sizin işletim sisteminizde C konumundaysa exe hata döndürecek ve bu hatanın kritik olarak nitelendirilmesi durumunda işlem durdurulacaktır. Gelelim uyumluluk moduna: Uyumluluk ise işte tüm bu yazılım ve donanımın sizin belirttiğiniz (uyumluluk modunda) işletim sisteminiz yardımıyla emule edilerek çalıştırılmasıdır, tıpkı Nitendo DS oyunlarını PC de çalıştırırken kullandığınız yazılımlar gibi. İşletim sisteminiz exe ile sisteminiz arasında bir tercuman oluyor. Gerekirse makine dilini yazılımsal olarak çözüyor (işlemcinin yerine) ya da X konumundaki A servisi exe tarafından talep ediliyorsa, Y konumundaki B servisini (aynı görevi yapan) çalıştırıyor. Böylece söz konusu programınız stabil çalışmış oluyor. Peki neden Win 7'de uyumluluk daha iyi? Bunun tek bir açıklaması var o da daha sıkı çalışmanın ürünü olması. Donanımsal uyumluluk sıkıntıları kolay aşılabilir ancak yazılımsal uyumluluk gerçekten zor. Binlerce farklı türdeki yazılım incelenip kullandıkları sistem dosyaları ve işlemler incelenmeli ve ona göre uygun yönlendirmeler yapılmalı. Bu da emek demek. Windows 7 gerçekten de gümbür gümbür geliyor gibi görünüyor. MS bu sefer çok iyi bir iş çıkardı galiba. Dipnot: Win 7 prof, enter. ve ultim. sürümleri için Microsoft sanırım XP sanal makinesi yayınlayacakmış. Yani uyumluluğun da ötesinde dilediğiniz yazılımı direkt olarak XP kaynaklarıyla çalıştırabileceksiniz. Umarım Açıklayıcı olmuştur, bilgiler. Sinan ATAN

PongoLLe

PongoLLe
  • Misafir

Açıklama birazcık hızlı oldu. Uygun bir zaman diliminde ana sayfa haberi olarak da detaylıca bu konuda bir yazı hazırlayabiliriz...

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir
3x6y9z Beni nasıl sevindirdiniz anlatamam, ama önce Windows 7 edinmem gerekecek. DDGuclu Ya tutarsa :D

Sadık

Sadık
  • Misafir
Merhabalar. Bir sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilgisayarıma Windows 7 Ultimate işletim sistemini kurdum, XP yüklü iken Avira Antivir Persona programı sorunsuz çalışıyordu Win 7 de çalışmıyor. Sinan arkadaşımın açıkladığı "vistada-calismayan-yazilimlar-icin-geriye-donuk-uyumluluk" adımlarını "Uyumluluk Modu" sekmesinde bulunan bütün işletim sistemlerini denedim ama Windows 7' de Avira Antivir Persona programını çalıştıramadım. Konu ile ilgilenen herkes*e şimdiden çok teşekkür ederim.

Cash

Cash
  • Misafir
merhabalar benimde bir uyumsuzluk sorunum war. XP den Windows 7 e terfi ettim tamam mükemmel çalışıyor sorun yok herşeye uyum sağlıyabiliyorum ama gelin görünki online oynamak istediğim oyunun sanal sürücüsünü çalıştırdıktan sonra bilgisayarım mavi ekran veriyor ve yeniden başlatıyor.bütün uyumlulukları denememe rağmen bu sorunu gideremedim.yazılımın güncel sürümünü indirdim ama malesef olmadı bu ve buna benzer sorun yaşayıpta atlatan arkdaşlarım varmı?Sinan arkadaşım bu konu hakkında yardımına ihtiyacım var..

turan

turan
  • Misafir
el yazısı prokramını bilgisayara aldım denetim masasında var ama ofiç vortde kullanamıyorum şımdi yanlızca prokram olarak kaldı çalıştıramıyorum

koray

koray
  • Misafir
windows 7yı xp modunda nasıl calıstırıyoruz anlatırmısınız??

Barış

Barış
  • Misafir

Bende windows 7 de uyumluluğunu değiştirdiğimiz bir programı nasıl windows 7 uyumluluğunda çalıştırıyoruz?Şimdiden teşekkürler. 

Barış

Barış
  • Misafir

Bildiğim kadarıyla (ben öyle kullanıyorum)çalıştıracağın programa sağ tıkla sonra ordan uyumluluk sorunu giderme-uyumluluk sorunu giderme programı-sorunum listede yok- ve en son buradanda çalıştığını bildiğin bir işletim sistemi seçiyorsun.

eyüp

eyüp
  • Misafir

akadaslar benım bı modemım var emektar wındows 7 ye takınca calısmadı cd sını yukledım ama yınede olmuyor ne yapmalıyım yardım beklıyorum lutfen acil...

Sirke

Sirke
  • Misafir

@eyüp

Kusura bakmayın; bu sitede tarzanca bilen sayısı azdır. O yüzden biraz beklemek zorundasınız.

onur

onur
  • Misafir

benimki 2006 oyunu hangisinden yapıyım