İçeriğe atla

IP adresi alamıyorum

- - - - -

• Please log in to reply
8 replies to this topic

carrbonn

carrbonn
  • Misafir
Selamlar. Uydunet (kablonet) abonesiyim. Tek portlu kablo modeme bağladığım switch'le 2 adet bilgisayar kullanıyorum. 1 hafta öncesine kadar hiçbir sorunum yoktu. Şu anda ise bilgisayarlarımdan birisi IP adresi alamıyor ve "sınırlı bağlantı" uyarısını veriyor. Biraz arama yaptığımda sorunumun "windows'un dhcp'den ip alamaması" olduğunu öğrendim. Yerel ağ bağlantısı özelliklerini kontrol ettiğimde ip adresimin 169.xxx.xxx.xxx gibi numara olduğunu gördüm. Ayrıca alt ağ maskesini 255.0.0.0 olarak vermiş. Kablonette ip'yi kendim sabitleyemiyorum çünkü sistemi ADSL'den farklı. Belki işe yarar diye bios pilini çıkartıp geri taktım. O da işe yaramadı. Sistemim şöyle; Asus Via KT800 anakart P4 3,00 GHz 512 DDR Ram FX5200 ekran kartı Bilgisayar yeni formatlandı ve tüm sürücüleri yüklü. Yardımlarınızı bekliyorum.

carrbonn

carrbonn
  • Misafir
@myalcin80 İlk denediğim şey oydu. Maalesef işe yaramadı. Yeni bir ethernet kartı alıp deneyeceğim. Herhalde çözülür sorunum.

hakan

hakan
  • Misafir
kablo modemın ayarlarını kablo net ınternet servıs saglayıcıların bılgıları dogrultusunda ayarlarını yap kaydet ve cık , modemının yazılımını bılgısayarına kur , bılgısayarındakı tcp/ip otomatık yap , yerel ag bağlantılarında sag tus onar de gecmıs kayıtlarını sılsın gırersın hemen ;) modem ıle ethernet kartı arasındakı bağlantısınız kontrol edın , normelde standart 10/100 bağlantı cesıtı kulanılır , ınternet servıs sağlayıcılarından sabıt ıp hat ozelıgını kullanmıyorsanız modem sunucuya her bağlandıgında otomatık bostakı ıp alır kullanır ,dhcp nıye kulanacaksınızkı dhcp etkın olmadanda bağlanırsınız :)

mehmet

mehmet
  • Misafir
abicim modem ayarlarından gir dhcp yi kapat ip adreslerini elle gir...

carrbonn

carrbonn
  • Misafir
Kablo modemin herhangi bir ayar bölümü yok. ADSL modem gibi değil. Kullanıcı müdahalesine açık değil. Ayrıca ip adresini de kullanıcı atayamaz.

M.S.Labs

M.S.Labs
  • Misafir
Vista kullanıyorum ve bende de ara sıra oluyor. Vista kullanıyorsan; saatin yanındaki simgeye sağ tıkla ve ağ ve paylaşım merkezini seç. Ağ ve paylaşım merkezinden durumu görüntüle kısmına gelerek "tanıla" seçiyorsun. Sana olası çözümleri sunuyor. Ya "otomatik adres al" diyeceksin ya da "ağ bağdaştırıcısı ayarlarını sıfırla (varsayılan)" seçeceksin. Tanılamaya başladığında sorun çözülür... XP kullanıyorsan; saatin yanındaki simgeye sağ tıklayıp onarmayı dene... (Tahmini olarak yazıyorum. Tam emin değilim)

carrbonn

carrbonn
  • Misafir
XP kullanıyorum, onarma seçeneğini denedim ama işe yaramadı maalesef. Şöyle birşey denedim belki işe yarar diye. Sorun olmayan bilgisayarın ip adresini, alt ağ maskesi ve varsayılan ağ geçidi adreslerini sorunlu bilgisayara yazıp kaydettim (Tabi çakışma olmaması için diğer sağlam bilgisayarı kapattım). "Sınırlı bağlantı" hatasını vermedi bu sefer ama internete çıkış da yapamadım. Sistem başka şekilde çalışıyor ama çözemedim.

myalcin80

myalcin80
  • Misafir
modem restart =)

carrbonn

carrbonn
  • Misafir
Yeni bir ethernet kartı alıp taktım, modemi kapatıp açtım ve sorun çözüldü. İlgilenip cevap yazan herkese teşekkürler.