İçeriğe atla

e-bay'den nasıl alışveriş yapılır?

- - - - -

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Tesla

Tesla
  • Misafir
Arkadaşlar, daha önce hiç yurt dışından alışveriş yapmamış birisi olarak e-bay konusunda cahilim. e-bay ve Pay-pal aboneliğim var (rapid ödemesi için almıştım). Bildiğim kadarıyla mantık gittigidiyor.com ile aynı. Ancak acaba; www.e-bay.com'mu(ABD) yoksa www.e-bay.co'mu (İngiltere) daha ucuza kargo ücretine mal olur? Ortalama bir paket (anakart kutusu ya da fotoğraf makinesi kutusu) ne kadara gelir? Ürünü almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? e-bay'deki tüm satıcılar Amerika'da mı mesela, yoksa başka ülkeden de olabiliyor mu(çin gibi)? Ürünü aldıktan sonra nelere dikkat etmeliyiz? Devlet kargosu nedir? (özel kargolar sıkıntı yaşatıyorlarmış) Gümrük sıkıntısı yaşanır mı, aşılır mı? Hediye paketi ve hediye notundan bahsediliyor. Bunu her satıcı yapar mı? Amerika'dan elimize kaç günde ulaşır? Ürün arızalı, yıpranmış ya da sahte çıkarsa ne yapılabilir? Bu sorularımı e-bay'den alışveriş yapan tecrübeli arkadaşlar yanıtlarsa çok sevinirim. e-bay'de bazen çok cazip oluyor bazı ürünler ancak cesaret edemiyorum. e-bay kullanımı konusuda tecrübelerinizi ve uyarılarınızı yazmanızı rica ediyorum.

Tesla

Tesla
  • Misafir
İlginize teşekkürler arkadaşlar. iyibey gerçekten iyi bir siteymiş bu yönde. @rootkit, posta konusundaki tavsiyelerine de teşekkürler. Ucuz eşyalarla başlarım zaten alışverişe. Gittikçe arttırırım.

kcemil

kcemil
  • Misafir
sevgili dostum amerikan alış veriş yapan siteler var google araştırabilirsin. Fakat direkt istediğinde gümrükte takılıyor. Bazı e-bay kullanıcıları uluslar arası gönderimde de bulunabiliyorlar. konuşarak üstüne hediye filan* yazdırarak gümrüğe takılmadan geçirebilirsin. ama garanti değil hiçbiri.

HepYek

HepYek
  • Misafir
Reklam yapmak gibi olmasın ama bu konuda yardım alınabilecek Türkçe sistelerin başında gelen iki site. 1- forum.iyibey.com/index.php 2- www.bidturk.com

HepYek

HepYek
  • Misafir
Bayram öncesi gümrük limitinin 400$ olmasındamı yararlanacaksın Tesla. Her şekilde paket üzerine Hediyedir yadırmayı unutma diyorum sdece.

ROOTKIT

ROOTKIT
  • Misafir
@Tesla Merhaba, aradığın yanıtların çoğunu burada bulabilirsin.

ROOTKIT

ROOTKIT
  • Misafir
HepYek'in dediği gibi üstüne hediyedir yazdır. Ayrıca ABD'den ürünün gelmesi ne ile yolladığına bağlıdır. Eğer özel kargo şirketleri ile gelirse ortalama, 3-4 gün içinde elinize ulaşır. Ve güvenlikleri iyi olduğundan gelecek malların başına bir zarar gelmesi gibi şeyler yaşanmaz. Ama bu şirketler oldukça pahalıdır. Birde normal posta var yaklaşık 10-15 günde elinize ulaştırıır. Fiyatları özel kargo şirketlerinden daha ucuzdur. Fakat malların çalınması başına zarar gelmesi gibi riskleri vardır. Benim başıma geldi. Babamın ABD'den yolladığı dizlikler çalınmıştı. Bu yüzden normal posta ile pahalı ürünleri getirtmemenizi tavsiye ederim.

ROOTKIT

ROOTKIT
  • Misafir
Rica ederim. :-)

healsiafn

healsiafn
  • Misafir
Ben yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum ebay i . Öncelikle size anılarımı tecrübelerimi ve ilk yapmanız gereknleri anlatmaya çalışacağım. Benim ilk alışveriş ebayden model araba olmuştu (genelliklede öyle oluyor) . Ebaye üye olduktan sonra alışverişlerde kolaylık olması açısından paypal e üye oldum ki bu sizin için büyük kolaylık sağlayacaktır internet üzerinden alışverişte.paypal de 1 gününüz gidiyor güvenlik nedeniyle o yüzden paypale üye olmadan önce alışverişe başlamayın.Kredi kartınızın ekstresi gerekiyor üyelik için. Paypal üyeliğinizden sonra ebayde alışveriş yaparken en önce dikkat etmeniz gereken satıcının feedback( yorum) leri %98 olumlu yorum alanların altındakiler genelde sorun yaratıyorlar tecrübeyle sabittir.Alış verişi yaparken karşı tarafla sürekli irtibat halinde bulunun eğer kişiden daha önce alışveriş yaptıysanız( şimdilik değil :D ) mesajınızda düşük fatura kesme, hediye notu , hediye paketi hatta ve hatta kargocuya rüşvet gibi birçok yöntemle 100E bayramlarda 400E barajını aşabilirsiniz.Ürünü almadan önce bir dikkat etmeniz gereken ise sabır!! Bu çok önemli .Çok ucuz diye acele edebilirsiniz ( başıma geldi) çok nadide parça bir modeli aldım parasını ödedim daha sonra farkettim ki türkiye gönderisi bulunmamakta .Böyle durumlarda satıcının yoğunluğuna yada iyi niyetine bağlı olarak paranız geri ödeniyor.Kargo konusu en önemli konu çok nadiren hırsızlık ve kayıp olayları oluyor ancak genelde kargolar sağsalim ulaşıyor.Yine satıcının kalitesine ve tecrübesine göre kargoda değişiklik gösteriyor.Feedbacklerden yüksek puan alanlar yüksek ihtimalle iyi kargo hızlı geri dönüş ve hızlı kargolama yapıyorlar ve genelde uygun fiyatlı gönderide bulunuyorlar.Bir diğer faktör ise yurtdışı saatleri :D benim gibi günün ortasında mesaj atıp niye gelmedi cevap yoksa kazıklandım mı diye düşünmezsiniz :D ilk başlarda öyle oluyor. Bu arada alışveriş sıklığınız artarsa ptt nin gümrük kısmında adamları tanımaya çalışın burada* size yarımcı olabilecek insanlar çıkıyor kolilerde dikkat de edebiliyorlar. Ben dediğim gibi çok nadide koleksiyon parçaları aldıım için genelde 300E u geçgin oluyodu fiyatlar ancak ben hep oyuncak hediyedir notları düşürüyodum.( bu arada ben herzaman satıcılardan gazete isterim :D o gün o ülkede neler oluyo okuması zevkli oluyo tavsiye ederim) .Şimdilik anlatacaklarım bu kadar aklıma gelirse yada sorarsanız daha fazla tüyo vermeye çalışırım.

Tesla

Tesla
  • Misafir
@healsiafn, gazete süper fikir. Her ne kadar Muğla Dalyan'da yaşadığım için İngiltere gazetelerini bulmak çok kolay olsa da Amerika gazetesi istemek lazım. Postacıya rüşvet olayını açabilir misin biraz? ben temel olarak kamera satın almak istiyorum örneğin. Burada 1.200 lira civarı olan kamera kargo dahil 800 lira civarı. o da ortalama 400 € demektir. Satın alacağım zaman ya da sorun yaşadığımda bu başlıktaki arkadaşlara mesaj göndereceğim zaten. :)

healsiafn

healsiafn
  • Misafir
Ben gazeteleri özellikle çin japonya avustralya taraflarından istiyorum bilmediğim gazetelerden. Rüşvet olayı da şöyle oluyor satıcıyla bir süre sonra ahbap oluyorsun bu sürede sen ürün için örneğin 2 dolar fazla fiyattan açtırıyorsun bu 2 dolar senin kargo işini garantiye alıyor( satıcının bu tarz işlerde iyi olması da gerekiyor biraz :D Benim satıcılarımda bi sorun yaşamadım).Satıcın ordan kargoya verirken ürünün fiyatını düşük göstertiyor bu şekilde.Türkiyeye geldiğinde hediye paketi yazısını görenler genelde bir şey* demiyor.Ben ürünlerimi eve gelmesi yerine ptt ye yönlendiriyorum ki ordaki kişiden alırken sorun olmasın.konuşarak işleme sokturmadan işinizi görebiliyorsunuz.Tabi bunun için ilk başlarda biraz diliniz yanıyor zamanla pişiyorsunuz benim gibi :D Siz fotoğraf makinasını aldığınızda hediye notunu kargocuya iliştittirin ayrıca hediye paketi de yaptırın gerekiyosa ürünün bedelini az göstertin .Böylece girişlerde sorun olmaz . Başka sorularda da yardımcı olmak isterim.