İçeriğe atla

MEGANE 1 almayı düşünüyorum

• Please log in to reply
41 replies to this topic

Murat

Murat
  • Misafir
Arkadaşlar megane 1 almayı düşünüyorum.Parça fiyatları pahalı mı ? Yakıtı nasıl ? yol tutuşu ve konforu kullanan arkadaşlar yardım istiyorum

octinum

octinum
  • Misafir

Hah, Levent siyasi liderlerden bahsetmeye başladı.

;)

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir
550 tane smile lazım yada maskemi deseydim ?

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

@Levent YURT :  Demiyeyim mi? İkame,ikameeeee :)

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir
Efendim, şimdi, ikame mallar, iktisadi açıdan, birbirinin yerine geçebilen mallardırlar, "çünkü niye"; o'nun yerine ö'bürü aynı işi görebilmektedir. Nam-ı diğer "muadil", nam-ı öteki "eşdeğer", tabi bunuda açarsak, tam (farmasötik) eşdeğer veya yarı eşdeğerlerin birbirleriyle değişimi söz konusu olduğunda... ...deyin tabiki, deyin, dedirtin, hatta hepberaber diyelim, hadi 1...2...3... İ-KA-ME. :mrgreen: :lol: :P :D :) ;) daha fazla sırıtkan yokmu yahu !

Tesla

Tesla
  • Misafir

3 yılda yıpranmış megane'ı görünce alınmayacak arabalar listesine eklemiştim Renault'u. sıfır hyundai ve fiat sahibi arkadaşlarım var. Acıyorum kendilerine. Arabaların göğüs ve aksamları hatta direksiyonları bile takır takır sert plastik. kaliteden eser yok. 2005 model corolla HB aldı arkadaşım, kalite olarak uçurum fark var. Belki ülkemizde ederinden daha pahalı corolla'lar ama en azından rahat ve daha kaliteli.

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir

Birisi "ikame"mi dedi ;)

Bunca mesajı okuduktan sonra karar verdim; - almıyom araba neyin ! parası olana otobüs, dolmuş, taksi, uçak, gemi, vapur, spacecraft hepisi amade... diyorum ve oturuyorum boşbulduğum yere... :mrgreen:

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

2004'te Megane II 1.6 16V BVA (Otomatik Şanzıman) HB almıştım. Tüm paketleri içinde Full+Full ve gerçekten pişman oldum o verdiğim parayı bu arabaya vereceğime hiç bir opsiyon özelliği olmayan baz model bir Audi A3 ya da VW Golf almalıydım! Kullandım, Parçalarını satıyorum. Satmakla kalmayıp ihraç ediyorum sanırım az çok söz söyleme fikir belirtme hakkım vardır.

Şişirme makyaj ve tasarım harici (ki içi boş) hiç bir matah tarafı yok! Türk halkında saplantıdır Renault ve Tofaş...

Tamam beş para etmez değiller ama aynı paraya ikame edilecek başka marka modeller var.

Parçası çok bulunuyor doğru çok bozuluyor çünkü... Her modelinin bir rahatsızlığı var.

mazbut

mazbut
  • Misafir

Yeni çıkan bir aracın piyasası olmaz, alanlar memnunsa 2 sene piyasası olmaz. Opel Corsa D 1.3cdti kullanıyorum. Evet FIAT multijet motorlu, hatta kasası Punto kasa. Ama ikisinden de daha başarılı bir uyarlama. Hem aksesuar hem konfor hem sürüş olarak. Doğal olarakta biraz daha pahalı. Vergisi düşük, 30.000km geçtim masrafı çıkmadı. Kabin hala sessiz. Büyük arabalardan hoşlanıyorsanız size soğuk gelecektir ama hiçte küçük bir araba değil. TEst sürücü tavsiye ederim. Özellikle 207-Clio-Fiesta-C3-i20-Yaris-City'e bindikten sonra test edin.

freemind

freemind
  • Misafir
megane hatchback kendi sınıfında oldukça başarılı bir model, deneyimli arkadaşlar bilir hem performans hem tasarım hem komfor olarak tatminkar bi araç  ;)

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir
freemind; Haklısınız, fakat, Megane Hatchback almaya niyetlendiğim sırada herkesten aldığım tepki aynıydı: - Bunun piyasası yok, alma... çok hoşuma gitmesine rağmen vazgeçtim ben de almaktan, şimdi de öylece hoşuma gidecek bir model arıyorum, piyasası olan... :|

botoks

botoks
  • Misafir

ama arabadan yine de memnunum süratli araba 100 den sonra universite yolunda bmw ile basa cıkabiliyor.triptonik vites.hatchback.ama renault bu kalitesi vasat.yol tutusu super.otobanda bile spin attım toparladım.içi genis.yakıtı da fazla yakmıyor.uzun yol için birebir.fikir verebilir bunlar sana benimki 2007 model ama previllage

botoks

botoks
  • Misafir

ben en yeni kasanın bir eski kasası olan megane sahibiyim.1.6 previllage 2007 model.bana simdiye kadar  7 milyarlık masraf cıkardı.kaza yapmadım hiç.reanult ya güvenme.ama tabi arabayla yarıs yapıyorum.otobanda 150 den asağı inmem.zaten en fazla 200 e cıkabiliyor.

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

Yok ben sıfır alacağını düşündüğüm için öyle bir örnek verdim. Kesinlikle haklısın 10 binlik bakımlarda değiştirilen Hava Filtresi,Yakıt Filtresi,Polen Filtresi ve Motor Yağı setini ortalama arabasına göre 50-100 TL tutmazken servisler bu işi 300-350 den kapı açıyorlar.

Tesla

Tesla
  • Misafir

Aynen öyle kardeş. 10 bin bakımı + kontrolleri 70 liraya yaptırıyorum denizli'de, servis 350 istiyor + egzoz kontrolü olursa masraf artar diyor. telefonla fiyat öğrenip, güle oynaya bakımımı yaptırıyorum. :)

Tesla

Tesla
  • Misafir

Motorunu sevmediğim Peugeot 206 kullanıcısıyım. Ama dizaynını ve kullanımını seviyorum açıkçaşı. Opel'in fiat motoru taşıdığını da bilmiyordum. Ford ve peugeot'un aynı dizel HDI motoru paylaştıklarını biliyorum ama. Bir daha araba alırsam Seat'ı ciddi ciddi değerlendireceğim.

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

@Tesla :

Her model Opel, Fiat motoru kullanmıyor. Bunu belirtmek isterim. Peugeot vs. gibi Fransız arabalarını hiç sevmiyorum.

Seat'a gelince VW alın bari VW'e binin aynı servise gidip aynı yedek parça bedellerini ödeyeceksiniz. Servis'i ve parçaları hiç uygun değil Seat'ların. VW ve Audi'nin de değil ama onlar VW ve Audi :)  (Öznel Fikrim)

octinum

octinum
  • Misafir

1999 model Megane 2.0 RXT vardı babamda. Parça fiyatları ve bulunabilirliği hakkında bilgim yok ama geri kalanı hakkında bir-iki şey söyleyebilirim. :)

Malzeme kalitesi bugünün standartlarına göre başarısız. Özellikle "facelift"ten önce (farları badem şeklindeki çirkin şey haline gelmeden yani) teyp tuşlarının dökülmesi gibi bir sorun vardı. Plastik kaplamalar pek çok yerde düşük kalitede. Bugünün Dacia'larından hallice diyebilirsiniz.

2 litre RXT versiyonunun performansı oldukça yüksek. 0-100 km hızlanması 10 saniyenin altında ve 180 km/s civarına kadar çok iyi hızlanma sağlıyor. 8 sübaplı motor alt devirlerde canlı. 16 süübaplılar üst devirleri istiyorlar genelde biliyorsunuz, bu nedenle hızlanma konforu turbo vs. olmayan pek çok araçtan daha yüksek. Marka fanatiklerinin aksine, *teknik olarak* BMW'nin 320'lerinden daha yüksek performans sergilediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Teknik değerler dışında ben de farklı 320'lerle karşılaştırma olanağı buldum Konya'da yaşarken. Tartışmasız geride kalıyorlar. :)

Yol tutuşu ortalamaların üstünde. Nötr bir karakteri var, VW Bora gibi (zamanının aynı sınıftaki aracı) arkayı bırakmak yerine dört tekerlek üstünde kayma eğilimi taşıyor virajda. Yalnız 2 litre olanının önü biraz daha ağır. Motorun torku yüksek olduğundan standart gelen lastikler yetersiz bence, bir üst genişliğe geçilmeli.

Yakıt tüketimi de çok iyi. İstanbul trafiği için bir şey diyemem ama Konya'da, benim Doğan S'in 11-12 litre/100 km harcadığı trafikte babam 9-9.5 litre/100 km gibi bir yakıt tüketim ortalaması çıkarıyordu. 60 litre depoyla şehir içinde 700 km'ye yaklaşıyordu sürekli olarak. Şehir dışında 100-110 km/s gibi bir ortalamayla 7 litre gibi bir tüketim elde etmiştim. Performansla karşılaştırdığınızda gayet makul duruyor, bu performansa sahip güncel aile sedanları daha fazla yakıt harcıyor.

İç mekan konforu çok iyi. 2 litre olanın motor sesi biraz yüksek, 1.6 litre olanlar daha sessizdi sanki. Ama iç mekan oldukça geniş, koltuklar (sportif olmamakla birlikte) konforlu ve süspansiyon da öyle (tipik Fransız). Bagaj oldukça büyük. 4.4 metrelik uzunluk pek zorluk çıkarmıyor.

Güvenlik bugün bile pek çok arabanın ortalamasına yakın. EuroNCAP'ten gözatın. :)

Laguna'nın 140 bg versiyonu (16 sübaplı, Megane  Coupe 2.0'da da kullanıldı) bildiğim kadarıyla Volvo'yla ortak geliştirildi. Güvenliği zayıf (Megane'dan bir önceki nesil altyapı üzerine geliştirildi, Laguna II'yle güncellendi yapı). 1998'den sonraki modellere bakın alacaksanız. Özellikle 2000 sonrası Concorde diye bir aksesuar seviyesi var, oldukça akıllı bir yol bilgisayarı taşıyor. Tabii yedek parça, arıza oranı vs. konusunda bilgim yok yine.

Megane 2.0 RXT'yi fiyat/performans olarak tavsiye edebilirim. 1999-2000 model civarı olanlar 12000 TL gibi bir fiyata bulunabiliyordu geçen aylarda, bu fiyata alınabilecek en mantıklı araçlardan biri. Diğer motor ve aksesuar seviyelerini bilemiyorum ama.

Tesla

Tesla
  • Misafir

VW ile aynı donanımdaki Seat'ın arasında baya fiyat farkı oluyor. Üstelik VW'de binilir araba ile bir altı arasında atla deve kadar fark var. Servis işine gelince de servise garanti dolana kadar gidiyorum. Açıkçası servislerin göstere göstere kazıklamasından bıktım. Güvenilir sanayicileri ve özel servisleri tercih ediyorum. Aynı parçayı neredeyse yarı yarıya alıyorum.

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

Ben zaten Renault'u Peugeot'u kısaca hiç bir Fransız aracı sevmem,savunmam! İlla Renault olsun derseniz diye dedim. Renault motoru; orjinal Renault'un kendi imalatı motor manasında dedim karma motorlar var. Mesela 1.4'ü Peugeot, 1.5dci yi Citroen üretiyor maliyetler düşüyor. Nasıl fiyat Multijet Opel Astra'larda varsa. Mitsubishi Carisma'da Ford motoru varsa gibi.

Fiat Ducato = Peugeot Boxer , Renault Traffic = Opel Movano gibi artık araçlar da komple aynı.

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir

Merhaba, Renault Yedek Parçacısıyım. Açıkçası hevesini kırmak istemem ama Mgn parçaları Mgn II'den daha pahalı ve eskisi kadar bulunabilir değil. Genel olarak iyi bir araç ama BEN ALMAZDIM.

Tesla

Tesla
  • Misafir

@Master of Jedi, amcamda megane II var ve iç malzemesi çok kötü geldi bana. Kapılardaki tutacaklar yüzüldü, plastik parçalar ses çıkarıyor ve naylon gibi sert. Genel olarak renault'ları nasıl değerlendirirsin? tavsiye ettiğin renault var mı?

Levent YURT

Levent YURT
  • Misafir

Ben de hatchback bir model sorsam ;) , özellikle 2.eli iyi giden, cevap alabilirmiyim :lol: ?

Master of Jedi

Master of Jedi
  • Misafir
@Tesla:

Açıkçası markayı kötülemek istemem ama 2 model harici Renault araba öneremem.

1.Seçenek : Megane 2001 model 1.6 16V (Renault Motorlu)

2.Seçenek : Laguna 2001 model 2.0 16V 140HP (Renault Motorlu)

Bunlar sorunsuz ve çok kaliteli araçlar,parçaları nırmal Laguna ve Megane'dan pahalıdır. Kaza yapmazsanız sorusunsuz arızasız araçlar.

Araba alacağım derseniz ;

Honda (Civic) ve Toyota (Corolla) alın asla motor arızası vermez. Parça bozmaz süper araçlar.

İyi günler...

Tesla

Tesla
  • Misafir

@Master of Jedi,

iyi dedin. Ben de kimse kusuruma bakmasın ama hyundai, renault ve fiat'dan uzak dururum hep. Tavsiyelerini yazdım bir kenara. Laguna'yı beğenmişimdir hep zaten. peki neden Renault motorlu dedin? Başka motor mu kullanılıyor Renault'larda?