İçeriğe atla

Thermaltake Litepower 700 WATT Güç Kaynağı Testi

• Please log in to reply
8 replies to this topic

quannash

quannash
  • Misafir

Thermaltake Litepower 700 WATT Güç Kaynağı piyasaya ilk çıktığı zamanlarda pek çok kullanıcı Thermaltake'in bu fiyat aralığında pek güç kaynağı olamayacağını düşünen kullanıcılar acaba bu güç kaynağı sahte mi? Bu güç kaynağının performansı acaba nasıl? diye sorduklarını çok duydum. Bunun sonucunda güç kaynağındna bir tane edinip (arkadaşımın sistemi için zaten almayı düşündüğüm bir güç kaynağı idi). Kendi sistemimde (sadece overclocğu geri aldım.) denedim. Test sistemi: ASUS RAMPAGE II EXTREME INTEL i920 NOCTUA NH-U12P SE2 cooler 3x2 GB Team Extreme DDR31600 WD 74 GB raptor SPARKLE 8800 GTX  (ZALMAN VF1000 ve ZM-RHS88 cooler) THERMALTAKE VA8000BWS armor

Güç kaynağına ilk bakıldığında dikkati çeken bir kaç şey var. İlk etapta sadece 20+4 Pin anakart bağlantısının file ile kaplanmış. Diğer bütün kablolar açıkta, sanırım bu maliyeti düşürücü ve çok da mühim olmayan bir detay. Onun dışında 4+4 Pin ATX güç girişi dikkatimi çekti. Bu sınıftaki güç kaynaklarında pek olmayan bir şey ki bu benim için iyi bir artı. Bir diğer dikkatçekici nokta ise sahip olduğu PCI-ex bağlantıları. Üzerinde bir adet 6 Pin bir adet de 6+2 Pin PCI-ex bağlantısıyla gelmekte. Tek sorun iki bağlantının da aynı kablolar üzerinde seri olarak bulunması ki aslında bu fiyat aralığındaki bir güç kaynağı için kabul edilebilir bir detay.

İlk etapta güç kaynağının sistemi kaldırıp kaldıramayacağını bilmediğimden (ne de olsa i7 920 ve cehennem simülatörü 880GTX'ten bahsediyoruz burada). Biraz korkarak sistemi açtım. Sistem hiç nazlanmadan direk açtı. Güç kaynağını evde test etmenin en kolay yolu OCCT programının Power Supply testini kullanıp oradaki 3.3V 5V ve 12V kanallarına ait tablolara bakmaktır. Bunun yanında da standart 3D Mark testleri ve oyunlar da iyi birer test olacaktır... Güç kaynağındaki en önemli bölüm pek çok sistem için 12V kanalı olduğundan 8800 GTX yeterli gelmeyebilir diye molexten 2 adet 8cm fan ve 1 adet de 12 cm mavi ledli fan bağlayarak kanala biraz daha yük bindirdim (kasada 2 adet 12 cm ve yan kapakta da 25 cm mavi ledli fanlar vardı ama biraz üşengeçlik biraz da kasanın yapısıdan dolayı onları bağlamadım). İlk başta OCCT testini yarım saatlik default ayarlarda yaptım. Burada test aşamasında ekran kartına (ağırlık burada) ve işlemciye (burada daha az) yüklenerek yarım saatlik bir test yaptım. Burada test süresini kısa tutmamın nedeni yük altında güç kaynağının aşırı ısınıp ısınmayacağını görmekti. Bu testin tabloları aşağıda.

Güç kaynağının ısınmadığını görünce bu sefer 1 saatlik optimum ayarlarda testi tekrarladım. Bu test de sorunsuz şekilde sonuçlandırıldı ve sıcaklık sorunu gene yoktu. Bu testlerden sonra 3D Mark ventage testini yaptım. Burada da gene sistemin stabilitesini engelleyen bir etmen olup olmadığına bakmak istedim. Skoru önemli değil çünkü sistemde overclock yoktu. Skoru sadece testi bitirdiğinin bir kanıtı olsn diye koyuyorum. Oyun testlerini de yapmadan önce Unigine Heaven V2.1'i kullanarak sisteme biraz daha yüklendim. Sistemde herhangi bir donma çakılma olmadan bu testi de tamaladıktam sonra. Down of War II ile oyun testlerini yaptım. Orada da herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Güç kaynağı için konuşucak olursam, güç kaynağı sahip olduğu fiyata göre çıkardığı işler güzel, ancak siz siz olun benim gibi bir sisteme sahipseniz bu gü kaynağı yerine daha iyi güç kaynağı alın. Bu güç kaynağı orta seviye sistemleri kaldırmaya (buna bir miktar overclock da dahil) yeterli, ancak üst seviye bilgisayarlar için bu güç kaynağı hele hele overclock yapılacaksa yeterli gelmeyecektir. Peki bu ürün neden bu kadar ucuz? Aslında bu biraz düşünüldüğünde hemen kendisini gösteren bir şey. İlk etapta güç kaynağına bakıldığında bakloların hepsinin sabit olduğunu görüyorz hiç biri modüler değil. Bunun dışında güç kaynağı içinde kullanılan kapasitörlerin hepsi normal kapasitör katı kapasitör değil ki bu da maliyeti ciddi şekilde düşürüyor. Son olarak da verimlilik, bu güç kaynağındaki verimlilik %65 seviyelerinde, yani şebekeden çekilen elektriğin bir bölümü bilgisayara aktarılmadan ısı ve kayıplardan dolayı kayboluuyor. Hoş güç kaynağının ciddi şekilde ısındığını hiç görmedim, fanı gayet yeterli ve sınıfına göre sessiz çalışmakta. Aslında Litepower serisinin 80 Plus sertifikalı güç kaynakları da mevcut ancak bu güç kaynaklarının nedense üretim maliyetleri çok yüksek olduğundan (burada işin içine katı kapasitörler vs giriyor) son kullanıcı fiyatları Thouhg Power 600 WATTa yakın geldiğini söylediklerinden Vektron bu ürünleri getirmenin mantıklı olmayacağı düşüncesinde olduklarından getirmiyorlar.

metak

metak
  • Misafir

12 volt  çıkışı 2 tane değilmi.

bi de etiketini koyarmısın. amper değerleri görülsün diye...

Sirke

Sirke
  • Misafir

Ripple değerleri biraz fazla değil mi? Grafikleri yanlış okumuyorsan 250 mV civarında geziyor.  ATX standardı maximum 120 mV sanırsam. Verimlilik zaten uçmuş. :)

quannash

quannash
  • Misafir

@metak Güç kaynağının 12V ta 2 kanal çıkışı var. Şu anda şirketteyim fotoğraf makinem yanımda değil o yüzden A değerlerini listeleyerek aşağıya yazıyorum. +3.3V 24A +5V 15Z +12V1 30A +12V2 22A -12V 0.3A +5VSB 2.5A +3.3V ve +5V ta birleşik max 130 WATT güç çekilebilmekte. @Sirke Test sistemimi yukarıya eklemeyi unutmuşum :D bu test sisteminde bu sınıftaki bir güç kaynağının dalgalanma aralığının fazla olması normal :P. Güç kaynağının limitlerini zorlamadıysam da onlara yaklaştım.  Yukarıdaki sistemi çalıştırabilen bu güç kaynağının fiyat segmentine bakınca (89$+KDV) zaten bir iki numara büyük bir gömlekle deneme yaptığım anlaşılıyor... Verimlilik konusunda haklısın ama ne derler bilirsin :) ucuz etin yahnisi bol olur :P

Kansu

Kansu
  • Misafir

Hocam o fiyata FSP Bluestorm alınır gibi geliyor. çift kanaldan kaç A verdiğini bilmek isterdim ama 52 A değerini tutturamaz diye düşünüyorum. Kağıt üstünden FSP den güçlü ama 3 yıldır kasamda, tık demedi maşallah :) 4870-4890-gtx 275-gtx 260 gördü ve hala ayakta :D

kalite farkı vardır derim:)

Sirke

Sirke
  • Misafir

Bu güç kaynağı bir gömlek yüksek sınıflandırılmış bence. 600 watt altı ürün grubuna alınıp öyle satılmalıydı. Biraz "etiket ürün" olmuş yani. :D

Kansu

Kansu
  • Misafir

Merak ettim, acaba fanı sleeve mi yoksa ball bearing gibi farklı birşey mi?

Ve Sirke Hocam doğru söylüyor. Bu 600W altı sınıfa dahil edilmeliymiş :)

metak

metak
  • Misafir

thermal in web sitesinde 700 watt lite serisi yok.

450 ve 500 watt var...

bu ne iş böyle ..............

quannash

quannash
  • Misafir

@Sirke, @Kansu O fiyat aralığındaki neredeyse bütün güç kaynakları zaten bir iki gömlek üstüyle etiketlendirilmiş durumda :) Peak değerleri genelde etikete konuluyor ama millet o WATT değerine bakıp alıyor... Peak değeri yazılmadan satılan 100$ (KDV hariç) güç kaynağını ancak parmakla gösterebilirsiniz...