İçeriğe atla

Fotoğraf

Bilgisayar USB den bağlanan HDD yi tanımıyor

- - - - -

• Please log in to reply
22 replies to this topic

Supaplex

Supaplex
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
Merhaba Arkadaşlar,

3,5" lik disk kutusuna takıp yedeklemede kullanmak amacıyla Samsung HD103Uj model 1 TB lık SATA2 özellikli bir adet HDD aldım.

Ancak HDD yi disk kutusuna monte edp USB den bağladığımda, bilgisayar USB aygıtı bağlandığını algılıyor, donanımı 'yığın depolama aygıtı' olarak etiketliyor ancak diski tanımıyor. 'Bilgisayarım' a dsk sürücüsü gelmiyor. Bilgisayarım---> yönet--->disk yönetimi kısmında da disk görülmüyor. Netbook da denedim aynı sorun yaşandı.

-- HDD sorunlu olabilir diye, kasayı açıp doğuradan bilgisayara bağladım. CD ile boot edip formatladım, üzerine WinXP kurdum.Bu şekilde bağlıyken windows u açtım eksik kapasite görme vs sorunu da yaşanmadı. HDD sağlam görünüyor, sorun anakarttan veya winxp den de kaynaklı değil gibi.
-- USB kablosunda sorun olma ihtimaline karşı, kabloyu değiştirdim, fayda etmedi.
-- Disk kutusuna eski Samsung 80 GB SATA2 diskimi bağladım, bilgisayar diski görüyor, sorun yaşanmıyor. Disk kutusu sağlam görünüyor.
-- SATA2 yi SATA1(1,5 GB/s) modunda çalıştırayım dedim, kasayı açıp sata yuvasından HDD yi bilgisayara bağladım. Samsung un sitesinden hız düşürme için gerekli iso dosyasını CD ye yazdırdım. CD den boot edip işlemi tamamladım, hız düştü.Diski tekrardan USB kutusuna takıp bilgisayara bağladım ancak sorun devam ediyor, bir değişiklik olmadı.

İthalatçı Armada yı aradam 'USB kutusundandır' dediler, ancak öyle olsa 80 GB lık diskte de aynı sorunu yaşamam gerekirdi sanırım.
Disk kutusu, kaliteli bir disk kutusu değil.Codegen marka (sanırım Gold un fason üretimi). 4-5 yıl önce almıştım
Kutuda SATA, USB 2.0 ibareleri dışında bir şey yazmıyor. Yüksek kapasiteli diskleri desteklememesi sözkonusu olur mu bilmiyorum. yongaseti ile ilgili bilgiyer burada, ama desteklediği max kapasite ile ilgili bilgi vermiyor.

Ezcümle işin içinden çıkamadım, önerilerinize ihtiyacım var.

Anakart Asus P4P800 VM
Disk kutusu Codegen 3,5' SATA USB 2.0 (Harici güç adaptörü var)
HDD Samsung HD103Uj 1 TB 7200 SATA2

alternatiwe

alternatiwe

Azman Üye

• Üye
  • 2.286 Mesaj sayısı:
Kutu 1Tb hdd desteklemiyor olabilir.

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
birebir aynı sorun bendede var. ama yine manage ->disk management kısmında hdd i görüyorum fakat unallocated olarak görüyorum. sağ klik yaptığımda
New simple volume...
New spanned volume...
New striped volume...
New mirrored volume...
seçenekleri çıkıyor. bunlar nedir hangisini yapmam gerekir ki?

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Sendeki sorun o degil aslında Oem84 :)
New simple volume, seçip formatla ama harici usb 3.0 uğraştıracak seni biraz. Muhtemelen formatta hata verecek.

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
@Supaplex: Alternatiwe'in dediğini gibi kutu 1Tb tanımıyor olabilir. Partition ayırıp (100gb) gibi deneyebilirsin. Onu görürse sorun dediği gibidir.
Büyük ihtimalle kutu harddiskin istediği gücü sağlayamıyor. Harddisk çalışıyor, dönüyor demene gerek yok o yeterli değil. :)
Harici adaptörün düzgün çalıştığından emin ol, kutuya bağlantısını falan kontrol et. 80gb'lık eski harddiskin ekstra güce ihtiyac duymadığı için kutunun onu usb2.0'dan aldığı amperajla ve adaptörle çalıştırması normal.
Elektriksel mevzulardan çok anlamam ama harddiskin ihtiyaç duyduğu miliamper değeriyle alakalı sanırım. Harddiskin üstündeki etikette ihtiyaç duyduğu akım miktarının yazması lazım. Kutunun verebildiğini de adaptörden bakarak karşılaştırmayı dene istersen.
Şurada da yazıyor:
http://www.samsung.c...15&model_cd=249

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
şu an formatting.. umarım sorun vermez

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
aha oldu valla :D

daha disk yönetiminde sorun verdi, wimndows format atamıyor diye, sonra taktım çıkardım tekrar usbyi, bu sefer takında formatlayımmı diye sordu. bende formatla dedim ama hizlisindan olsun dedim, formatladı, suan çalışıyo gibi

Bu mesaj oem84 tarafından düzenlendi: 05 Mayıs 2011 - 21:48

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Oem sende de durum aynı cağnım. Bende de benzer bir durum oldu hala da arada oluyor. İçine taktığın harddisk marka model kapasite ? Kutu marka model ?

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
hdd: 2,5" seagate momentus 7200rpm 500gb
kutu: akasa noir S

ilk önce senin silverstonedan alcaktım sonra baktım bunun deri kılıfı var bir de* orjinal nero veriyo bir de* daha ucuz bir de* ek güç kablosuda var(ama suan ek güç kablosuna ihtiyacım usb 3.0 sadece yetiyo) o yüzden bunu tercih ettim
suan 82gb kopyalama yapiyorum 15 dk var diyor

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
ve tam suanda kopyalama yaparken hdd ile baglantı kesildi.... ne bu abi ya sık sık oluyor mu sende bu olay?

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Cache kaç o harddiskin 16 degil mi ?
mA değeriyle ilgil işte harddisklerin. 5400rpm'lerde o sorun yaşanmıyor.

Silverstone'un incelemesini yapan bir site aynı benim kullandığım harddiski kullanmış ve aynı sorunu yaşamış. Silverstone onlara yeni kablo yollamış. Mevzu güç yani, bizim yapmamız gerekende içindeki harddiski değiştirmek malesef :)
32gb'lık bir usb3.0 pendrive kullanıyorum, o çatır çatır çalışıyor mesela.

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
hadi yaaa... 16mc cache
sırf 7200 rpm diye aldım bu kutuyu falan yoksa gider normal harici alirdim :wacko:
akasada ek usb guc kablosuda var, eger sorun sadece güçse sanırım o benim işimi görür gibi. hdd degistirmede akasa al sende

http://www.teknobiyo...tusu-siyah.html

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Bak şimdi
usb2.0 portları 500mA sağlayabiliyorken usb3.0 portları 900mA sağlayabiliyormuş. Araştır bakalım harddiskin ihtiyaç duyduğu kaç mA ?

Akasa'da var bende merak etme :)
http://en.wikipedia....rsal_Serial_Bus

"Some devices like high-speed external disk drives may require more than 500 mA of current and therefore cannot be powered from one USB 2.0 port. Such devices usually come with Y-shaped cable that has two USB connectors to be inserted into a computer. With such a cable a device can draw power from two USB ports simultaneously."

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:

Bak şimdi
usb2.0 portları 500mA sağlayabiliyorken usb3.0 portları 900mA sağlayabiliyormuş. Araştır bakalım harddiskin ihtiyaç duyduğu kaç mA ?

Akasa'da var bende merak etme :)

olmasa şaşardım zaten :)
abi 1gb dan sonra hata veren hdd, ek AC güç kablosunu takınca hata vermedi 10gb oldu kopyalama
yazılımla acaba artar mı usb 3.0 in verebileceği max mA

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
yok abi hata verdi tekrar, ek güç kablosu takılı olsa bile.
galiba hdd değiştirmek gerekiyor 5200lük ile :angry:

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Şarj cihazları için artarda harddiskler için sanmıyorum. Senin harddiskin data sheet'ine baktım 1.0A yazıyor bu da 900mA'den büyük tabi ki ama ek güç kablosuyla teorik olarak çalışması gerekiyor bu aletlerin. Niye olmadığını ben de tam olarak kavrayamadım. Kablolarla alakalı olduğunu düşünüyorum.

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
valla ek güç kablosuylada, güç kablosusz sadece usb3.0 ilede hdd bir anda bağlantısı kesiliyor PC ile
ee abi ek güç kablosu gerek duymadan usb 2.0 olarak bağlanabilir diyor, ben napiyim normal bir tüketim toplumu bireyi olarak :)

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
eee hddmi değiştircez şimdi :(

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
birde şöyle birşey var, kasanın usb 3.0 uzatma kablosuyla önpanle taktığımda hdd yi görmüyor bile, ana direk arkadan anakartın usb 3.0 portuna takınca görüyor, fakat uzun süreli kopyalama yapamıyor yine

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.581 Mesaj sayısı:
Aynı problem bende de oldu :)
Harddiski hatunun laptoptaki eski bir modelle değiştirdim, o çalışıyor. 320gb 5400rpm
Bu harddiskin güç ihtiyacı ile usb 3.0 sürücüleri arasında bir sıkıntı ona eminim. Net çözümü bulamadım.
Düşün ben bulamadıysam milletin hali ne olur :D
Daha güncel usb3.0 sürücüleri bekliyorum, onlarla da olmazsa harici işine girmem bir daha...

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
abi o zaman usb 3.0 ile 7200lük 2.5" harici hdd bağlama diye bi teknoloji daha yokmuş yahu

Bu mesaj oem84 tarafından düzenlendi: 05 Mayıs 2011 - 22:46

oem84

oem84
  • Üye
  • 321 Mesaj sayısı:
usb 2.0 da sorun çıkmıyor abi 24gb i kopyaladi sorunsuz. usb 3.0 da sorun var gibi...

rocktopeace

rocktopeace
  • Üye
  • 31 Mesaj sayısı:
arkadaşlar bu başlıktan sorumu sorim.Ben de everestin usb 3.0 external hdd kutusunu aldım.hdd mi taktım,disk management bölümünden format vs yaptım.Yalnız sorun şu ki usb 2.0 dan hdd yi sorunsuz açarken,usb 3 e taktım mı hdd yi açarken disk ayırma(ayıklama!)hatasını veriyor.Diski partition yapmadım tek parça kullanıyorum.Sorun ne olabilir?