İçeriğe atla

Fotoğraf

Hybrid kullanan var mı?

• Please log in to reply
28 replies to this topic

airbourne

airbourne
  • Üye
  • 51 Mesaj sayısı:
Hybrid'ler çıkmaya başladı, kaliteli ve fiyatları makul görünüyor.Kullanan var mı acaba sürüşü sesi gürültüsü kullanımı performansı nasıl? Belirttikleri kadar az mı yakıyor gerçekten?

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Görünüşe göre yokmuş kullanan. :D

Hibrid arabalar güzel, ama dikkatli kullanmak lazım. Basınca onlar da yakar yani. Bir de farklı teknolojiler giriyor işin içine, her usta altından kalkamaz. Birkaç sene önce uygun fiyata bir Honda Civic Hybrid bulmuştum, ama arıza yaparsa yaptıracak yer bulamam diye vazgeçtim.

airbourne

airbourne
  • Üye
  • 51 Mesaj sayısı:
Evet bakımı onarımı sanayide olmaz herhalde anca serviste olur, servis olunca pahalıda olur.Sanayide vardır ama belki servisleri bilmiyorum.

airbourne

airbourne
  • Üye
  • 51 Mesaj sayısı:
Hybridler trafiğin yoğun olduğu yerler için çok ideal görünüyor, çok fazla dur kalk yapılan yerlerde motorun sürekli çalışması yerine şarj ettiği elektriği kullanması çok tasarruf sağlar herhalde.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Evet, kalkışlarda destek sağlıyor elektrik motoru. Yine de dediğim gibi basınca yakar, sakin kullanılması gerekiyor. Zaten hibrid modeller de genelde pek sportif modeller değil.

octinum

octinum
  • Editör
  • 5988 Mesaj sayısı:
Lawn'un söylediği şey şöyle bir şey. :)

airbourne

airbourne
  • Üye
  • 51 Mesaj sayısı:
Video ilginç teşekkürler :)
Testte anladığım kadarıyla düz yolda sabit hızda Prius m3'ten daha çok yakmış.Hybirdler yokuş aşağı inerken bataryayı şarj ediyor, yokuş inişli çıkışlı bir testte prius daha az yakardı herhalde, ama yinede düz yolda aynı şartlarda neden prius daha çok yakmış anlamadım, m3'ün ayrodinamik yapısının daha iyi olduğundan belki, hava sürtünmesi yani.

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5568 Mesaj sayısı:
Nedendir bilinmez, son dönemlerdeki tüm Amerikan film ve dizilerinde yeri gelince mutlaka bir Toyota Prius esprisi dönüyor :) Prius kullanana gülme, küçümseme şeklinde.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
milano da tüm taksiler neredeyse prius idi. görselde güzel duruyorlar. Acaba hybrid mi yoksa elektrikli araçlarmı?

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Prius'un sistemi dur-kalk için ayarlanmış. Şehir trafiğinde az yaksın diye yapmışlar yani. Uzun yolda, fren kullanmadan giderken hibrid sistemin bir avantajı olmuyor, bilhakis aküler ağırlık yaptığı için dezavantajı oluyor.

@Onur
Prius temelde Amerikan otomobil kültürüne ters bir araba. Amerikalılar büyük motorlu, büyük kasalı, çok ses çıkaran, ağır arabaları severler. Prius ise bunların tam tersi. Bu yüzden gariplerine gidiyor.

@Server
Prius Hibrid bir araç, elektrikli değil.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:

@Server
Prius Hibrid bir araç, elektrikli değil.

Sağol Lawn. zaten demek istediğin hybrid mi , elektrikli yoksa biogazlı araçlarmı acaba? hangisi daha uygun tadında idi .:)

Not biogaz ilave olmuştur.

Bu mesaj serverkesili tarafından düzenlendi: 24 August 2011 - 09:20

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Kullanacağın yere göre değişir. Şehir içinde (özellikle İstanbul'da) yoğun trafikte kullanacaksan hibrit veya elektrikli daha iyi. Gaz biraz tehlikeli, şimdilik geçmemek lazım. Ben genel kullanımda hala dizelin hepsinden iyi olduğunu düşünüyorum.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
mevcut aracım 2009 model bir c5. performans , sürüş , yakıt değperlerinden oldukça memnunum aracımın.
hybrid konusunda honda yı inceleme fırsatım oldu ama sürüş şansım olmadı.
fakat aklımda biogas da yok değil hani :)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
C5 güzel araba. Arıza yapmıyorsa değiştirme, kendi fiyat kategorisinin en şık arabalarından biri.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:

C5 güzel araba. Arıza yapmıyorsa değiştirme, kendi fiyat kategorisinin en şık arabalarından biri.

Birtek eksiği multimedia olayı zaten onun dışında segmentinin en güzel aracı bence. Değiştirmeyi hiç düşünmüyorum zaten :)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Multimedya olayını mükellef bir navigasyon cihazıyla çözebilirsin. Tomtom'larda yok ama bazı diğer markalarda MP3 çalan, video oynatan navigasyon cihazları var.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:

Multimedya olayını mükellef bir navigasyon cihazıyla çözebilirsin. Tomtom'larda yok ama bazı diğer markalarda MP3 çalan, video oynatan navigasyon cihazları var.

orginalden başka bir çözüm düşünmüyorum. sabırla orginali bekledim ama salak fransızlar ülkemizde navigasyon uyumlu çalışmadığından ötürü yedek parça olark yollamıyorlar. halbuki ben nav için almıyorum hem görsel hemde diğer bt geri kamera ve benzeri özellikleri için almak istiyorum ama malesef adamlar katı kurallara sahip:)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Salak Fransızların suçu yok. Salak Türkiye distribütörü demen lazım. Navigasyon sistemleri evrenseldir, dünyanın neresine gidersen git çalışır. Önemli olan harita. Citroen'in navigasyon sistemiyle uyumlu Türkiye haritasını buradaki temsilcinin hazırlaması (daha doğrusu hazırlatması) lazım. Yapmıyorlar, ondan sonra da "sistem Türkiye'ye uyumlu değil" diyorlar. Aynı sıkıntı Mercedes'te, Audi'de filan da var. Yapmaları gereken Route 66 gibi bir firmanın Türkiye haritasının kullanım haklarını satın alıp Citroen'in navigasyon donanımıyla uyumlu hale getirmek, ama yapmıyor deyyuslar. Bizim Mercedes'te navigasyon var, koordinatları gösteriyor, ama haritası olmadığı için sokakları filan gösteremiyor. Tek eksik harita, o da olsa koordinatları haritaya oturtacak ve sistem çalışacak. Araba spot olduğu için navigasyon var zaten, bayi çıkışlı olanlarına uyumlu değil diye navigasyon koymuyorlar.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
Esasında aynen öyle ama gel görki fransızlar da baskı yapmıyor. adam bu modeli satsa daha çok kazanacak. bu nedenle bir çok müşteri kaybediyor. ben ilk aldığım dönemde az aşındırmadım adamların mail kutularını ama gel görki halen bir sonuç yok.
Vw de uyumsuzluktan bahsediyor. şirket olarak yeni jetta alındı navigasyonlu gelmesini bekliyoruz. bakalım nasıl bir sorun çıkacak karşımıza, yada dediğin gibi doğuş grubu burada güncelleyip mi veriyor araçları. :)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Üreticiler zaten Türkiye pazarından çok şey beklemiyorlar. Asıl parayı servisten kazanıyorlar. Bolca araba satılsın, o arabalar garanti kapsamındayken yetkili servise mahkum olsun, onlar da söğüşlesinler. Dertleri bu. Distribütörler de fazla detayla uğraşmamak için böyle aksesuarları boşveriyorlar. Mesela, BMW'nin Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv 1, 3 ve 5 serileri için "Türkiye paketi" diye birşey uydurmuş. Böyle orta halli bir aksesuar paketi, konfordan çok gösterişe odaklanmış aksesuarlar var. Bu paketin dışında otomobil almak için özel sipariş vermek gerekiyor. Mesela 3 serisi Türkiye paketinde normalde bu sınıfta standartlaşmış olan koltuk ısıtma gibi aksesuarlar yok. Dışarıdan harika görünüyor araba, ama 50000-60000€ verince insan daha fazlasını bekliyor.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
C5 in exclusive inde de aynı durum sözkonusu araç full ama multimedia paketi yok. neden diyorsun adam yok diyor. hadi o zaman sipariş ver diyorsun yurt dışından ıhhh diyor. yani tam sopalıklar. bildiğim kadarı ile 2.0 2 adet multimedyalı cihaz var oda yetkili satıcı müdürlerimizde. :)
O nedenle hep derim vatanım iyi güzel ama teknolojide avrupa gibisi yok...

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Bir de vergi meselesi var. Belirli bir özellik olunca ekstra vergi geliyor, bu yüzden kaçınabiliyorlar. Böyle bir durum olabilir. Mesela monitörlerde sadece analog VGA girişi olduğunda o monitör "bilgisayar monitörü" olarak vergilendiriliyor, DVI veya HDMI olduğunda "video monitörü - televizyon" olarak vergilendiriliyor. Haliyle video monitörü olunca vergi oranı artıyor. Aynı monitörün DVI'lı ve DVI'sız modelleri arasında neredeyse %50 fiyat farkı olması da bu yüzden.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3533 Mesaj sayısı:
o vergiyi bizden zaten kat ve kat almıyorlarmı neticede :) e cevap evet ise getirsinler o zaman biz onunda vergisini öderiz.
Halk olarak en güzel yaptığımız iş vergimizi ödemek değilmi?

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5778 Mesaj sayısı:
Orasına ben karışmıyorum işte. Yoksa bana kalsa tüm arabalar full aksesuar olmalı, herkes alınca iyisini almalı.

octinum

octinum
  • Editör
  • 5988 Mesaj sayısı:
Prius'un çok yakması aslında motorun aşırı zorlanmasından. Prius'un elektrik motoru çok az etkili bu testte. Yani aslında o testte dönen şey, 1.5 litre (ya da 1.8 mi o model bilmiyorum) motorlu, ağır bir aracın motorunun sonuna kadar zorlanması, buna karşın diğerinin rölantiden bir gıdım yukarıda takılması. Prius süreki vites düşürüp yükse devirde hızlanmaya zorlanmış. Ben Clarkson'ın en üst vitesten aşağı indiğini bile sanmıyorum. :)

Büyük motor çok yakar diye bir şart yok. :) Normal koşullarda çok yakar. Bu tip ekstrem durumlarda çok yakmayabilir. Kardeşimin Corsa'sı (1.4 litre otm. vites) Ankara-İstanbul arası 130 civarı hızla giderken bizim Vectra kadar yakıt harcıyor hemen hemen. Yüksek devir çevirme ve zorlanmasının dışında, ortalama rampalarda bile 3. vitese düşüp devri 5000 gibi düzeylere çıkarmak zorunda kalıyor hızı korumak için. Vectra 3000 devirin altında, 4. vitesten hiç düşmeden Ankara'dan İstanbul'a gelebiliyor aynı koşullarda. Hızı daha da artırırsak muhtemelen Corsa Vectra'dan daha fazla yakmaya başlayacaktır.