İçeriğe atla

Fotoğraf

PS3 Kolunu PC'de Joystick Olarak Kullanın

- - - - -

• Please log in to reply
12 replies to this topic

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 563 Mesaj sayısı:

Bir Playstation sahibiyseniz ama aynı zamanda bilgisayardan da oyun oynamayı seviyorsanız bilgisayar oyunlarınız için ayrıca bir gamepad almanıza gerek yok. Halihazırdaki kablosuz Playstation kolunu bilgisayarınıza gamepad olarak tanıtabilirsiniz. Nasıl mı? MotionInJoy isimli bir program yardımıyla yalnızca bir kaç adımda...

Gönderilen Resim

Öncelikle şuradaki sayfadan bilgisayarınıza uygun olan (32 veya 64 bit) sürücüleri indirip kurun.

image.png

Kurulum tamamlandıktan sonra Run DS3_tool seçeneğinin seçili olduğundan emin olarak kurulumu sonlandırın.

image33.png

Şimdi PS3 kolunun algılayıcısını USB portuna takın. Sistem Tray'da donanım yükleme ile ilgili bir bildirim göreceksiniz, şuanda Windows bu gamepad'i tanımaya hazır olmadığından Windows Update içerisinde sürücüleri aramaya başlayacaktır.

image34.png

Tam bu aşamadayken DS3 Tool'u açın ve Load driver butonuna basın.

image35.png

Windows yazılımın imzasız olduğuna dair bir uyarı verecektir, pek aldırmanıza gerek yok, onaylayın.

image36.png

Ekranda "SUCCESS: Install Completed" yazısını gördüğünüzde yükleme tamamlanmış demektir.

image37.png

Profile butonuna bastığınızda gelen sayfada "Connected Game Contollers" açılır menüsünden PS3 kolunu görüyor olmanız gerek. Aşağıda bulunan "Vibration Testing" butonuna basarak bağlantının kurulup kurulmadığını da test edebilirsiniz. Titreşim varsa, bağlantı var demektir.

image38.png

Windows'ta bulunan Denetim Masası altında Aygıtlar ve Yazıcılar ayarlarından gamepad'inize ince ayar çekebilirsiniz.

gamepad_properties_1.png

İsterseniz PS3 kolunu Bluetooth ile de bağlayabilirsiniz.

Bunun için yine MotionInJoy Gamepad Tool içerisinde bulunan "Bluetooth Pair" sekmesine geçin. Ardından altta bulunan "Pair Now" butonuna tıklayın.

image40.png

Windows Gamepad'i bluetooth yardımı ile eşleştirmiş olacaktır. Şimdi PS3 kolunuzun USB alıcısını bilgisayarınızdan çıkarabilirsiniz. Bağlantıyı kontrol etmek için yine Profil sekmesinde titreşim testi yapabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, ister USB algılayıcı ile ister Bluetooth ile bağlayın PS3 kolunuzu Joystick destekli tüm oyunlarda kullanabilirsiniz.

Aşağıda ise tüm bu adımların MotionInJoy'un sitesinde verilen video anlatımını bulabilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=OfAs30v_730

İyi oyunlar. :)

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 563 Mesaj sayısı:
Kol yaygın olarak kullanıldığından öyle dedim. Controller'ı Türkçeye çevirip kontrolcüsü diyebilirdim ama o yaygın kullanılan bir tabir değil. Joystick'in Türkçesi oyun çubuğu olarak kullansam yine olmaz, oyun çubuğu değil çünkü. Gamepad'in Türkçesi oyun tablası tamamen saçma. En iyi seçenek yine "kol" kalıyor.

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.579 Mesaj sayısı:
Titreşmiyor ama onu belirtmek lazım :)

Hellcat

Hellcat
  • Üye
  • 1.133 Mesaj sayısı:
PS3 gamepad'i çok kullanışsız, özellikle küçük elli çocuklar için yapılmış gibi bir havası var :) Alacaksanız Xbox 360 wireless gamepad alın, 10 numara alet, ayrıca satın alacağınız wireless receiver ile PC'de titreşimli olarak da kullanabilirsiniz. Pekçok oyunda desteği de mevcut.

Digitaldrop

Digitaldrop

EvilMod

• Moderatör
  • 5.579 Mesaj sayısı:
Hellcat'e tamamen katılıyorum Xbox360 gamepad'i Pc için çok daha iyi olur. (Not: Ps3 kullanıcısıyım)
Pc'de daha problemsiz olduğu için böyle söylüyorum tabi yoksa ergonomi açısından, biraz da el alışkanlığından Ps3 gamepad'ini tercih ederim.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.946 Mesaj sayısı:
Zamanında bunu araştırmıştım. O zamanlar sanırım bu yazılım yoktu, garip yöntemler kullanılıyordu. Bence sadece PS3 sahipleri için değil, gamepad kullanan herkes için gerekli birşey. PC için Logitech ürünleri haricinde kaliteli gamepad yok. Tek seçeneğe bağımlı kalmak da iyi değil. PS3 veya Xbox kollarının kullanılması çok faydalı olabiliyor.

DarkRedAnger

DarkRedAnger
  • Moderatör
  • 563 Mesaj sayısı:
Ben hala PSP'mi gamepad olarak kullanıyorum. Hatta PSP'yi artık sadece bu amaçla kullanıyorum. Gerçi tutuş olarak hiç ergonomik değil, hatta R2 L2 tuşları da yok, ama arada sırada iki kişi PES oynayacağım diye de tutup gamepad alacak halim yok :)

md903

md903
  • Üye
  • 55 Mesaj sayısı:
Ufak bir-iki ekleme yapayım:

-64 bit Windows 7'de imzasız sürücüleri kurabilmek için sistemi "Sürücü İmzalaması Zorlamasını Devre Dışı Bırak" seçeneğini kullanarak başlatmak gerekebilir.

-Her bluetooth alıcısıyla uyumlu değil, sitede uyumlu donanım listesini inceleyebilirsiniz.

-Bluetooth alıcınızı bu amaçla kullanmaya başlarsanız diğer bluetooth fonksiyonları devre dışı kalır, kurduğunuz sürücüyü kaldırana kadar sadece ps3 kontrolcünüzü bağlamak için kullanabilirsiniz. Yani bluetooth'u dosya göndermek/almak, kulaklık kullanmak gibi amaçlarla kullanamazsınız.

LevY

LevY

Victorinox

• Moderatör
  • 549 Mesaj sayısı:
Darksiders daha zevkli oynanacaktır bu şekilde. Klavye yerine PS3 kolu daha kullanışlı olacaktır diye tahmin ediyorum, God of War oynar gibi oynanacaktır sanıyorum.

gokhanozkan

gokhanozkan
  • Üye
  • 76 Mesaj sayısı:
Arkadaşlar sağolun, bana şu anda lazım değildi ama herzaman faydalı ve gerekli bir yazı olmuş.
Teşekkürler.

saqhan

saqhan
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
merhaba. sırf şu sorun yüzünden siteye kayıt oldum. usb'yle bağlıyorum sağ altta kutucuk çıkıyor başarıyla yüklendi diye. programı açıyorum fakat gamepadimi görmüyor. ne yaptıysam beceremedim. aygıt yöneticisinden kaldırmayı denedim aygıt yöneticisinde programı bulamadım. bi fikri olan var mı?

Hseynakn

Hseynakn
  • Üye
  • 1 Mesaj sayısı:
Ya hocam ben bu programla bişeyler yaptım fakat şimdi de normal joysticklerimin analogları çalışmıyo bunu pcden tamamen nasıl kaldırabiliriz yardım lütfen

guardian19

guardian19
  • Üye
  • 1 Mesaj sayısı:

arkadaslar benimde soyle bir sorunum var...bilgisayara senkronize ettigim gamepad te sag analog keni basina hareket yapiyor...ayni kolu ps3 te oynarken hicbir sorun yasamiyorum,ne yapmami onerirsiniz?