İçeriğe atla

Fotoğraf

Autolabs V.12 2012

• Please log in to reply
1158 replies to this topic

fatih8

fatih8

Donanım meraklısı

• Üye
  • 532 Mesaj sayısı:
Dururken zaten bosa alıyorum debriyaja basili tutmak cok zor geliyor zaten, cok gergin bi yay gibi o pedal ya da bana oyle geliyor.
Neyse alışacağız artık biraz daha deneme yapınca tekrar bi seyler sorarım :)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Her arabanın debriyaj ayarı farklıdır. Hatta, aynı model arabalarda bile birbirinden farklı olabiliyor, ustalar farklı ayarlayabiliyorlar. Bu yüzden tam bir formül vermek güç, alışmak gerekiyor. Arabayı çok fazla yarım debriyaj durumunda bırakmamak lazım, ama sert kalkışlar da motoru ve aktarım organlarını yıpratır. Debriyaj balatası değişir, çok da masraflı değildir. Motor arızalarının onarımı daha zordur ve masraflıdır. Eskiden baskı balata üreten bir tanıdığım (Detaş'ın sahibi) bir keresinde "Debriyaj balatası arabanın sigortasıdır. Balata eskiyecek ki motor veya şanzıman eskimesin. Balata görevini yapmazsa motor dağılır, daha fazla masraf çıkar." demişti.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3.547 Mesaj sayısı:
Selam arkadaşlar,
Dün itibari ile serçe istanbul a vardı. :) Dün İzmir - Foça dan 11:30 da yola çıktım ve bir yakıt molası , bir ihtiyaç molasının yanı sıra 5 kez motor kaputu kapatmak için durmama rağmen 17:45 Yalova feribotuna yetiştim. :)

Yakıt olarak 250 TL lik yakıt aldım tolamda ve 200TL gibi bir harcamam oldu Yaklaşık 450Km lik bir yol yaptım. Sürüş konforu tabiki malesef içler açısı ama yürüyen aksam ve motor gayet iyi durumda idi. Bakalım İstanbul trafiğide nelerle karşılaşacağım.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Hayırlı olsun, güle güle kullan. :) Fazla zorlama serçeyi, zaten yorulmuştur yeterince.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3.547 Mesaj sayısı:
Çok yorgun hissi oluşturmadı bende. Aksihar da kaportası daha derli toplu bir serçeyi geçtim. Sürücüsü bir galyana geldi ama sanırım o tüplü idi. :) Ama dediğin gibi dikkat etmem şart.

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
Güle güle kullanın.

serverkesili

serverkesili

Sarı Kırmızı Server

• Üye
  • 3.547 Mesaj sayısı:

Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim. Epey gülüyorum insanların solundan geçerken verdikleri tepkiye :)

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
bugün Peugeot 308 HDI'ı rutin bakıma soktum. Masraf kalemleri:
-4 litre mobil 1 esp formula 5w30 yağ (125tl) Denizli'de daha ucuza satanı bulamadım ne yazık ki.
-Yağ filtresi (orjinal) 18 tl
-Hava filtresi (orjinal)25 tl
-Polen filtresi(yerli) 20 tl
-mazot filtresi (orjinal) 70 tl
-işçilik 50 tl(4 saatlik kontrol ve bakım süresi)

toplam: 308 lira

tabi ki serviste değildim.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
308'in servisinin 308 lira tutması da gayet manidar olmuş. Bu durumda 508 sahipleri fazladan 200 lira mı veriyor? :D

5008 sahiplerine de acıdım şimdi böyle düşününce...

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
valla ordakiler de şaşırdı. dedim keşke 206'yı satmasaydım. 102 lira kardaydım.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Şaka bir yana, Audi'nin 45,000 bakımı 900 lira filan tuttu yetkili serviste. 308'in dışarıdaki servis maliyetiyle karşılaştırıyorum da, ya Audi servisi makul fiyat çekmiş, ya da senin usta fiyatı biraz yüksek tutmuş.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Amerikada otoparkta ilginç bir olay yaşanmış. Tesisatçı eşiyle birlikte alışveriş yapmak için Honda Civic'ini otoparka çekmiş. Adamın kaynak makinesi ve tüpü de bagajdaymış. Kaynak için kullanılan asetilen tüpü sızdırıyormuş, adamın da bundan haberi yokmuş. Onlar alışveriş yaparken tüp tüm içeriğini bagaja sızdırmış. Gariban tesisatçı bagajı açmak için uzaktan kumanda tuşuna basınca bagajı açan devrenin kıvılcımı arabayı aşağıdaki hale getirmiş:

Spoiler

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:

Şaka bir yana, Audi'nin 45,000 bakımı 900 lira filan tuttu yetkili serviste. 308'in dışarıdaki servis maliyetiyle karşılaştırıyorum da, ya Audi servisi makul fiyat çekmiş, ya da senin usta fiyatı biraz yüksek tutmuş.

servis 350 lira fiyat istedi ama benim araçta dün itibariyle turbo devreye girmiyordu. Mazot müşili mi nedir bir parçanın contası yıprandığı için mazot damlatmış ve damlayan mazot turboya hava götüren hortumun girişine akmış. hortum bu yüzden esneyip bollaşmış ve görevini yerine getiremez olmuş. hem o parçayı hem de turboyu da hallettiler. eğer serviste bunu yaptırsam bir 350 de ona alırlardı kesin. bu arada dışarıda yaptırdım ama parçaların hepsi orjinal. orjinal olunca çok da ucuza gelmiyor malesef.

ucuza yağ alabileceğimiz bir site vb yokmudur? denizlide 125 liraya aldığım mobil 1 esp formula 5w30 yağı bazı forumlarda 50- 60 liraya alanlar olmuş kart kampanyasına falan.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Benim bildiğim en ucuz sanayideki yağcılardan alınır. Pazarlık da yapılır onlarla.

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
birdahakine artık. 15bin km sonra.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Geneleve gidince korunmak şart. Aksi halde aşağıdaki videodakilere benzer mahlukatlar dünyaya gelebiliyor.

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
Bu birkaç yıl önce yaşanmıştı. Hatta millet baya organize olup bu piçozların peşine düşmüştü. Ama hatırladığım kadarıyla ortaya çıkmadılar ya da doğduklara yere geri girdiler.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Valla ben yakalasam polise filan vermem, arabanın arkasına bağlarım. Polis teşkilatını böyle şeylerle meşgul etmemek lazım.

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
"Otomotiv devi" Chrysler bakın Amerika'da Ram Promaster ismiyle ne satıyor:

Posted Image

A.R.C

A.R.C
  • Üye
  • 2.562 Mesaj sayısı:

Bu birkaç yıl önce yaşanmıştı. Hatta millet baya organize olup bu piçozların peşine düşmüştü. Ama hatırladığım kadarıyla ortaya çıkmadılar ya da doğduklara yere geri girdiler.

Bu araç o adilere mi ait acaba?
http://www.sahibinde...-94841539/detay

Videoyu seyrettikten ağzım bozulmuş ev ahalisi söyledi ama başka türlü denmez ki bunlara...

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Ta kendisi, semti de tutuyor. :)

Tesla

Tesla

Septik

• Üye
  • 1.089 Mesaj sayısı:
Kesinlikle o. Hayret arkadaş.

TARIKK

TARIKK

Ağır Şirin

• Üye
  • 908 Mesaj sayısı:
Ula sen bana carpmistin simdi buldum seni diye aramak lazim bunu :)

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Popemobile isteyen var mı? Adam istifa edeceğini açıklayınca arabayı da satılığa çıkarmış herhalde. :P

http://www.arabam.co...n/detay/4197921

Lawnmower

Lawnmower

LOTT

• Moderatör
  • 5.948 Mesaj sayısı:
Boyarız. Sanayide bir günde hallederler. :)