İçeriğe atla

Fotoğraf

Turkcell Vınn İp Sorunu

- - - - -

• Please log in to reply
2 replies to this topic

almys

almys
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
Merhaba Turkcell 3g vınn kullanıyorum E176 modemim, ancak ip ile ilgili bir sorunum var ve çözüm bulamadım hiç bir yerde.

internete Turkcell 3G profilinden girdiğimde sabit olarak 176.237.178.** ip adresinden giriyor.
Turkcell İnternet profilinden girdiğim zaman ise 5.27.82.** ip adresini kullanıyor.
Statik ip bölümünü zaten başvurum olmadığı için kullanamıyorum.

Bu sorun bir süredir var hatta Turkcell internet profili iki gündür kendini sabitledi o ip'ye. Diğeri daha uzun süredir sabitti zaten.

Yeni profiller oluşturmayı denedim her defasında bu iki ip adresinin birini kullanarak giriyor internete. Defalarca programını kaldırdım baştan yükledim, turkcellin sitesinden yazılımını güncelledim. Kısacası bildiğim her şeyi yaptım ama yine de ip adresim değişmiyor. Statik ip istemiyorum ben, Turkcell'den böyle bir talebimde olmadı asla. Müşteri hizmetlerini de aradım kendileri bir çözüm elbetteki sunamadı. En iyi önerileri de yeni profil oluşturmaktı normal olarak işe yaramadı.

Lütfen siz yardım edebilir misiniz? Konuyu yanlış yere açtıysam üzgünüm :/

Tayfunn

Tayfunn
  • Moderatör
  • 1987 Mesaj sayısı:
Cihaz turkcell vınn ip blogundan otomatik olarak bir ip alıyor ve bununla bağlanıyorsunuz. Bu size atanan ip adresi de turkcell 3g vınn ip dağıtıcısı DHCP sunucusundan geliyor. Burada da ip kiralama süreniz ortalama standartta 8 gün olduğu için siz sürekli bağlantınızı yenileseniz de size aynı ip adresini vermeye devam ediyor çünkü ip adresi kira süreniz 8 gün veya ne kadar süre atandıysa o kalıyor. DHCP sunucusu da cihaz'ı nereden* algılıyor da aynı ip adresini veriyor derseniz, cihazın (3g Vınn) MAC adresi vardır. DHCP sunucusu bu MAC adresine karşılık gelen bir ip adresi üretir ve buna ayarlanan süre kadar kiralama ip adresi atar. Bu süre dediğim gibi standart olarak 8 gündür ama çok uzun haftalar \ aylar da olabilir 1-2 saniye de bir de olabilir.

Bunu turkcell çağrı merkezindeki standart bir çağrı merkezi çalışanın bilmesini beklemek sayısal loto sonucunu bilmesi gibi birşey ki call center çalışanı çok kısıtlı bilgiye sahip oluyorlar nedense..Çağrı merkezinine ulaştığınızda daha fazla teknik bilgisi olan mühendislerle görüşmek istediğinizi belirtirseniz belki yardımcı olabilirler. Onun dışında cihazınız kira süresi kadar ise hep aynı dış ip almaya devam edecektir.

almys

almys
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:

Cihaz turkcell vınn ip blogundan otomatik olarak bir ip alıyor ve bununla bağlanıyorsunuz. Bu size atanan ip adresi de turkcell 3g vınn ip dağıtıcısı DHCP sunucusundan geliyor. Burada da ip kiralama süreniz ortalama standartta 8 gün olduğu için siz sürekli bağlantınızı yenileseniz de size aynı ip adresini vermeye devam ediyor çünkü ip adresi kira süreniz 8 gün veya ne kadar süre atandıysa o kalıyor. DHCP sunucusu da cihaz'ı nereden* algılıyor da aynı ip adresini veriyor derseniz, cihazın (3g Vınn) MAC adresi vardır. DHCP sunucusu bu MAC adresine karşılık gelen bir ip adresi üretir ve buna ayarlanan süre kadar kiralama ip adresi atar. Bu süre dediğim gibi standart olarak 8 gündür ama çok uzun haftalar \ aylar da olabilir 1-2 saniye de bir de olabilir.

Bunu turkcell çağrı merkezindeki standart bir çağrı merkezi çalışanın bilmesini beklemek sayısal loto sonucunu bilmesi gibi birşey ki call center çalışanı çok kısıtlı bilgiye sahip oluyorlar nedense..Çağrı merkezinine ulaştığınızda daha fazla teknik bilgisi olan mühendislerle görüşmek istediğinizi belirtirseniz belki yardımcı olabilirler. Onun dışında cihazınız kira süresi kadar ise hep aynı dış ip almaya devam edecektir.

Merhaba konunun üzerinden uzun zaman geçtiğinden bakmayı unutmuşum. Teknik servisi de bana gerekli bilgiyi verememişti. Sorun ben köydeyken 2g hızından bağlanırken oluyor sadece -şimdilik- ankaradayken herhangi bir sorunum kalmadı yine de orda da sabit ip olması hoş değil ama idare etmeliyim. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.