İçeriğe atla

Fotoğraf

Mantık Soruları.

- - - - -

 • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Kazık mantık soruları

1. Kral, idama mahkum bir adama bir tavuk vermiş ve 'Sen bu tavuğu nasıl öldürürsen, biz de seni öyle öldüreceğiz' demiş. Adam kurtulmak için tavuğu nasıl öldürebilir?

2. Kral, idama mahkum bir adama iki tane kağıt tutmuş ve "Bu kağıtlardan birine HAYAT, diğerinde ÖLÜM yazıyor. HAYAT yazılı kağıdı çekersen kurtulursun, ÖLÜM yazılı kağıdı çekersen asılırsın" demiş. Fakat kral kağıtların ikisine de ÖLÜM yazdırmış. Mahkum da bunu öğrenmiş. Acaba mahkum nasıl kurtulabilir ?

3. Kral, idama mahkum bir adama "Ölmeden önce son bir cümle söylemene izin vereceğim. Bu cümlen doğru çıkarsa başın kesilecek, yanlış çıkarsa asılacaksın"demiş. Adam kurtulmak için ne söyleyebilir?

4. Bir ev kiralayacaksınız. Ev sahibi sizden iki ödeme planından birini tercih etmenizi istiyor. 1. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her yıl 8 altın artacak. 2. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her 6 ayda 2 altın artacak. Ödemeler, 6 ayda bir yapılacağına göre hangi tercih daha ekonomiktir?

5. Adamın biri bakkala gitmiş, 100 bin lira vermiş ve bir sigara istemiş (sigara 50 bin lira). Bakkal, kasada bozuk para olmadığı için yandaki manavdan iki 50 binlik alıp gelmiş. 50 bin liranın birini müşteriye vermiş, diğerini de kasaya koymuş. Müşteriye bir de sigara verip göndermiş (Her şey normal). Biraz sonra manav bakkala gelip, 'Senin verdiğin 100 bin lira sahte, al bunu değiştir' demiş. Bakkal parayı almış, yırtıp çöpe atmış ve manava yeni 100 bin lira vermiş. Bu işten bakkalın zararı kaç liradır?

6. Üç arkadaş lokantaya gitmiş, yemişler, içmişler, hesap 3 milyon lira tutmuş. Üç kişi 'Herkes en iyisi birer milyon lira versin' demişler ve öyle yapmışlar. Garson almış paraları patrona götürmüş. Patron: 'Bunlar bizim sürekli müşterimiz, al şu 500 bin lirayı üçüne paylaştır, biraz indirim yapalım' demiş ve garsona 500 bin lira vermiş. Garson da düşünmüş, "500 bin lira üçe bölünmez, en iyisi ben 200 bin lirayı cebe atayım, kalan 300 bin lirayı da 100'er bin lira olarak paylaştırayım" demiş ve öyle yapmış. Şimdi; Adamlar 1'er milyon lira vermişlerdi, 100'er bin liralarını geri aldıklarına göre 900'er bin lira vermiş oluyorlar. Üç kişi oldukları için 3X 900.000= 2.700.000 TL. 200 bin lira da garson da var, etti2. 900.000TL... 100 bin lira nerede?

7. Elinizde iki kefeli elektronik bir terazi ve 80 adet misket var. Bu misketlerin 79 adedi 5 gram, 1 adedi ise 10 gram. Misketlerin boyu aynı olduğundan fazla olan misket fark edilmiyor. 4 tartışta bu fazla olan misketi net olarak bulabilir misiniz?

8. Y T Y T Y T Y T : Toplam 8 tane madeni parayı, bir yazı, bir tuğra gelecek şekilde yan yana dizin. Sonra her keresinde yan yana iki paranın yerini değiştirerek 4 kerede paraları 4 tuğra 4 yazı yan yana gelecek şekilde dizin.

9. Tezcan, Emre ve Murat, bağdan erik toplamışlar. Tezcan eriklerin üçte birini, Emre kalan eriklerin üçte birini ve Murat da geri kalan eriklerin üçte birini yemiş. Artan erikleri de tekrar üçe bölüp yemişler ve hiç erik kalmamış. Üç arkadaş, en az kaç erik topladılar?

10. Yerdeki kaz, gökteki kazlara seslenmiş: "Ey yüz kazlar nereye?". Gökten bir kaz cevap vermiş: "Biz yüz değiliz, bize lazım biz kadar, bizim yarımız kadar, yarımızın yarısı, ancak seninle yüz yapar"... Gökte kaç kaz uçuyormuş?

11. Evin hanımı normal tencerede ocağa yemeği koymuş ve TV seyretmeye gitmiş. Evin büyük çocuğu şaka olsun diye annesinden gizli olarak yemeğe üç avuç tuz atmış. Onun tuz attığını gören ortanca çocuk da üç avuç tuz atmış. Bunlardan haberi olmayan en küçük çocuk da iki avuç atmış. Yemek sofraya getirildiğinde ise yemeğin tuzsuz olduğu ve yine tuz atılması gerektiği anlaşılmış. Bu ne acayip yemektir ki hâlâ tuz gerekiyor?

12. Bay X, öz oğlu, öz kızı ve kız kardeşi ile tenis oynamaktadır. 1-) En iyi oyuncunun ikiz kardeşi ile en kötü oyuncunun farkı cinsiyettendir. (İkiz kardeş de bu dört kişiden biridir). 2-) En iyi oyuncu ve en kötü oyuncu aynı yaştadır. En iyi oyuncu kimdir?

13. Gizli bir belge basına sızdırılmıştı. Suçlanan üç sekreter şunları söylediler: Canan: "Belgeyi Ayşe sızdırdı". Ayşe: "Canan doğru söylüyor" Banu: "Ben sızdırmadım..." Bu üç sekreterden en az biri yalan, en az biride doğru söylediğine göre belgeyi kim sızdırdı?

14. Bir sepette bulunan üç elma, üç çocuğa, herkese birer tane olarak verilecek. Ama sepette yine elma kalması lazım. Nasıl olur?

15. 100 milyon liramız var ve 100 tane hayvan alacağız. Kuzu: 10 milyon, Horoz: 5 milyon, Balık: 500 bin lira. Her hayvandan almamız mecbur Olduğuna göre nasıl alışveriş yaparız?

16. Nüfus sayımında nüfus memuru ve bir matematikçi arasında şu konuşma geçer: -Kaç kızınız var? -Üç. -Yaşları kaç? -Yaşlarının çarpımı 72, toplamı ise evimin kapı numarasıdır. Nüfus memuru kapıya bakar ve biraz düşündükten sonra: -Bu bilgiler yeterli değil. -En büyük kızım bilgisayar biliyor. -Şimdi oldu, teşekkürler. Kızların yaşlarını bulunuz.
17. 1-2-3-4-5-6-7-8-9 rakamlarının uygun yerlerine üç adet işareti öyle yerleştirin ki, toplamı 100 olsun.

18. İki baba ile iki oğul lokantada yemek yerler ve toplam 600 bin lira hesap öderler. Hesap edilince her birine 200 bin lira düşer. Bu nasıl mümkün olabilir?

19. Bir köprüden üç kişi geçiyor. Birisi hem köprüye basıp, hem etrafı görüp geçiyor. Birisi görüp basmadan geçiyor. Birisi de hem basmadan, hem de görmeden geçiyor. Bu nasıl oluyor?

20. İstanbul - Ankara arası yuvarlak hesapla 450 km' dir. Saat 04.00'te İstanbul'dan Ankara'ya saatteki hızı 60 km olan bir kamyon hareket eder. Saat 08.00'de ise Ankara'dan İstanbul'a saatteki hızı 120 km olan bir otobüs hareket eder. İkisi yolda karşılaştıklarında İstanbul'a en yakın olan hangisidir?

21. Hareket halinde olan otobüste bulunan bir kişi, zıplarsa bulunduğu yere mi, biraz geriye mi düşer?

22. İkinciyi geçen kaçıncı olur?

23. Bir dükkanda 15, 16, 18, 19, 20 ve 31 litrelik 6 fıçı var. Bunlardan beşi kola ve biri gazoz fıçısı... Birinci müşteri 2 fıçı kola aldı, ikinci müşteri de birinci müşterinin aldığı miktarın tam iki katı kadar kola aldı. Gazoz fıçısı kaç litreliktir?

24. Bir kamyonun arkasında bir kova var. Yağmur yağıyor. Kova, kamyon dururken mi, hızla giderken mi daha çabuk dolar?

25. Hasan'ların bahçesinde yaşlı bir ağaç var. Her yıl 25 cm büyüyor. Hasan 8 yaşında iken yerden 160 cm yüksekliğe HASAN ismini yazdı. Hasan 12 yaşına gelince bu yazı kaç cm yükselmiş olur?

26. 121 kişilik bir askeri bölük, bir ırmağın karşısına geçmek istiyor. Yüzerek geçmek imkansız. Nehirde kayıkçılık yapan iki çocukla anlaşırlar. Bir kayık var ve kayık, ya iki çocuğu ya da bir askeri ancak taşıyabiliyor. Askerler her kıyıya geçişte bir mermi verecek. Acaba çocuklar bu işten kaç mermi kazandılar?

27. Birbirleriyle kavgalı olan iki köy, anlaşmazlıklarından dolayı aralarındaki her türlü ilişkiyi kesmişler. Bunun için de iki köyü birbirinden ayıran nehirdeki köprünün tam ortasına bir bekçi dikmişler ve köyden köye geçişi yasaklamışlar. Bekçi köprünün tam ortasında duruyor ve her iki ucu rahatlıkla görebiliyor. Köprü 4 saatte geçilebiliyor. Bekçi ise günde 22 saat nöbet tutup, sadece 2 saat uyuyor. karşı köyden bir kızı seven genç, köprüden nasıl geçebilir?

28. Irmağın bir kıyısında 10 metre, diğer kıyısında 15 metre yükseklikte iki ağaç var. Ağaçların tepesinde de birer kuş oturuyor. Irmağın genişliği 25 metre. İki kuş da aynı zamanda ırmakta yüzen bir balık görüp ileri atılarak balığa aynı zamanda ulaşıyorlar. Kuşların hızı eşit olduğuna göre, balık uzun ağacın dibinden kaç metre ilerideydi?

29. Bir babanın iki kız, üç erkek çocuğu var. Çocukların yaşları toplamı 26'dır. Erkeklerin yaş ortalaması 7'dir. Bir de kız katılırsa, ortalama 6'ya düşüyor. Bu duruma göre en küçük kızın yaşı kaçtır?

30. Kurt, 20 metre ötedeki tavşan yavrusunu gördü. Tavşan yavrusunun kaçıp kurtulabileceği orman 250 metre ilerideydi. Ana tavşan, kurdun yavruyu bırakıp kendisini yemesi için önüne doğru koştu. Kurt 1 saniye düşündü: Çok miktarda et mi, az miktarda körpe et mi?... Yavrunun hızı 540 m/dakika, kurdun hızı 600 m/dakika ne ana tavşanın hızı en az kurdun hızı kadar. Kurt hangi kararı aldı ve sonuç ne oldu?

31. Baba ölmeden önce şöyle vasiyet etti: Birinci çocuğa 1 milyar ve kalanın 1/7'sini, ikinci çocuğa 2 milyar ve kalanın 1/7'sini, üçüncü çocuğa 3 milyar ve kalanın 1/7'sini... Baba öldükten sonra çocuklar baktılar ki, hepsine eşit miktarlarda para kalmış. Çocuklar kaçar lira aldılar?

32. Otomobilinizin arka koltuğunda oğlunuz oturuyor. Elinde gaz dolu bir balon var. Çocuk balonun ipini öyle tutuyor ki balon tavana değmiyor. Bütün camlar kapalı. Sola dönüş yapıyorsunuz. Balon sola mı, sağa mı gider, ortada mı kalır, yoksa başka bir hareket mi yapar?

33. Bir odada 3 adet ampul, yanındaki diğer odada ise bu ampullere ait anahtarlar var... A) Hangi anahtar hangi ampule bağlı bilinmiyor. B) Her anahtar sadece bir ampule bağlı. C) Anahtarların açık-kapalı konumları biliniyor. D) Odalar tamamen birbirinden ayrı. E) Ampullerin olduğu odaya sadece bir kez girilebilir... Önce anahtarların olduğu odaya girip, (istediğiniz gibi anahtarları açıp kapama hakkınız var) sonra da ampullerin olduğu odaya girdikten sonra hangi ampulün hangi anahtara bağlı olduğunu söyleyebilir misiniz?

34. Bir gezgin bir çölü geçmek istiyor. Ancak çöl 6 günlük yol. Gezgin yanına istediği kadar köle alabiliyor ama her kişi ancak 4 günlük yiyecek ve su alabiliyor. Gezginin (köleler dahil) hiç kimse ölmeden çölü geçmesi için yanına kaç köle alması gerekir? (Bir ip ucu; çölü geçmesi gereken gezgin. Kölelerin ise sadece ölmemesi gerekiyor).

35. Irmağın A noktasından ırmağın akış yönünde aynı anda bir motor ile Sal hareket ediyor. Aynı anda ırmağın aşağısındaki bir B noktasından aynı tip bir başka motor, ırmağın akış yönünün tersinde hareket ediyor. Birinci motor B' ye geldiğinde, Sal A noktasına mı, ikinci motora mı daha yakın olur?

36. ÖÖ+YY+SS=ÖYS... Her harf bir rakamı ifade eder. Bu işlemi yapın.

37. Ali bir kibrit kutusunda bir miktar kibrit buldu. Kibritlerin sayısını iki katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra kardeşi Veli geldi. O da Ali'den kalan kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit aldı. Sonra Ali'nin babası gelip mevcut kibritleri 2 katına çıkarıp 8 kibrit alınca hiç kibrit kalmadı. Kutuda ilkin kaç kibrit vardı?

38. 1, 7, 7, 7 ve 7 rakamlarını kullanarak 100 sayısını elde edebilir misiniz?

39. Fare duvardaki delikten 20 adım uzakta. Kedi fareden 5 sıçrayış uzakta. Kedinin bir sıçrayışında fare 3 adım atabiliyor. Kedinin bir sıçrayışı 10 fare adımı kadar. Kedi fareyi yakalayabilir mi?

40. Denizin dibinden sudan hafif olmak üzere aynı ağırlıkta, birinin çapı diğerinin iki katı olan iki top bırakılsa, hangi top daha çabuk su yüzeyine çıkar?

41. 1991 yılında doğum yılının rakamları toplamı yaşında olan Ali, kaç yaşındadır?

42. KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ+KEÇİ=SÜRÜ... Aynı harflere aynı rakamları vererek eşitliği sağlayın.

43. KUZU+KEÇİ=SÜRÜ... Aynı harflere aynı rakamları vererek eşitliği sağlayın.

44. 80 kibrit 5 küme olacak şekilde ayrılmış. Birinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp ikinci kümeye, ikinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp üçüncü kümeye, üçüncü kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp dördüncü kümeye, dördüncü kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp beşinci kümeye, beşinci kümedeki kibritlerin 1/5'ini alıp birinci kümeye ekliyoruz. Bakıyoruz ki her kümede eşit sayıda kibrit meydana gelmiş. Her kümede ilkin kaç kibrit vardı?

45. Keloğlan, köprüden geçen bir yolcuya dedi ki: "Şu köprüden her geçişte cebindeki altınların iki kat olacak. Köprüden istediğin kadar geçebilirsin. Yalnız her geçişten sonra bana 24 altın vereceksin." Yolcu kabul etti ve üçüncü geçişte altını bitti. Yolcunun ilkin kaç altını vardı?

( çözümünü bildiğiniz sorunun cevabını ekleyin )

Bu mesaj dursun_cakir tarafından düzenlendi: 03 Aralık 2003 - 12:09


#2
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Devamı...

46. Birinci kişi kasaya kasadaki kadar para koymuş ve 40 lira almış. İkinci ve üçüncü kişi de aynısını yapmış ve kasada hiç para kalmamış. İlk etapta kasada kaç lira vardı?

47. XXXX+YYYY+ZZZZ=YXXXZ... Yandaki aynı harfler yerine aynı rakamları koyarak işlemi sağlayın.

48. Küçük bir gazoz şişesinin içinde normal bir armut var. Şişede ve armutta hiçbir hile olmadığına göre armut şişeye nasıl girmiş?

49. Bir ormanda 300 m çapında bir göl, gölün ortasında bir adacık, adanın ortasında da bir ağaç var. Yüzme bilmiyorsunuz. Elinizde 400 m boyunda bir halat var. Adaya nasıl gidersiniz?

50. X ile Y birbirinden farklı iki sayıdır. X??????Y ile Y' yi çarparsak, XXXXXXXXX sonucuna ulaşıyoruz. Bu çarpımı bulabilir misiniz? (Her soru işareti birbirinden farklı 6 rakamı gösterir)

51. Bir pastanın üzerinde 10 tane mum var, dördünü söndürdük, kaç mum kalır?

52. Her birinde 10'ar gramlık 10 bilye bulunması gereken 10 torba var. Bunlardan yalnız bir torbadaki bilyeler 9'ar gramdır. Bir tartıda 9 gramlık bilyelerin bulunduğu torbayı bulabilir misiniz?

53. Ali 5 milyon liraya aldığı çantayı 6 milyona satıp 7 milyona geri alıyor. Aynı çantayı 8 milyona satıp 9 milyona geri aldıktan sonra en sonunda 10 milyona satıyor. Bu alışverişten kâr mı, zarar mı etti? Ne kadar?

54. Sınıftaki öğrencilere toplam 737 kitap dağıtıldı. Her öğrenci eşit sayıda kitap aldığına göre sınıfta kaç öğrenci var?

55. Üç evli çift nehirden karşıya geçecekler. Bir kayık var ve iki kişi alıyor. Ancak kadınlardan herhangi biri eşinden ayrıldığı zaman diğer erkekler tarafından tecavüze uğrayabilir. Erkeğin yanında kendi eşi de olsa diğer kadın eşinden ayrılırsa tecavüz edebiliyor. Kadının yanında eşi olduğu zaman veya kadın kadına ya da erkek erkeğe olduğu zaman ise problem yok. Bu insanları sapasağlam nasıl karşıya geçirebiliriz?

56. Bir kampanyada her dört izmarite bir tam sigara veriliyor. 100 adet izmaritle en fazla kaç adet sigara içilebilir?

57. Elimizde 5, 10, 20 ve 50 gramlık altın sikkeler var. Her birinin adedi bir asal sayı. Sikkelerin toplam ağırlığı ise 1000 gram. Elimizde en az kaç adet sikke olabilir?

58. Eski zamanlarda acımasız bir kral, on mahkumu daire biçiminde sıralar ve içlerinden birini seçerek ona bir kılıç verir. Kılıç kimdeyse solundaki ilk mahkumu öldürecek ve ölenin solundaki ilk canlı mahkuma kılıcı verecektir. İşlem tek bir mahkum kalana kadar devam edecek ve bu mahkum serbest bırakılacaktır. Kılıcın ilk verildiği mahkuma 1'den başlayarak sola doğru takip eden sayılar verilirse, bu on kişi içinden sırasıyla 2, 4, 6, 8, 10, 3, 7, 1, 9 numaralı mahkumlar ölecek ve 5 numaralı mahkum kurtulacaktır. Aynı işlem on bin mahkumluk bir gruba uygulansa hangi mahkum kurtulur?

59. Aslı'nın ilginç bir telefon numarası var. 7 rakamlı olan bu numaranın son 4 rakamı blok halinde alınıp başa getirilince oluşan sayı, orijinal sayının iki katından bir fazla oluyor. Telefon numarasını bulunuz. 60. 5 ve 3 litrelik şişeleri kullanarak 4 litre su elde edebilir misiniz?

61. Ölmek üzere olan bir adamın, bir deve tüccarından 17 deve alacağı varmış. Vasiyetinde 17 devesinin üç oğluna şu şekilde paylaştırılmasını istediği ortaya çıkar: Birinci oğlu, develerin 1\2'sini; İkinci oğlu, develerin 1\3'ünü; Üçüncü oğlu, develerin 1\9'unu alacaktır. Ancak 17 ne ikiye, ne üçe, ne de dokuza tam olarak bölünebilmektedir. Üç kardeş develeri vasiyete uygun olarak nasıl paylaşmalılar?

62. Düz bir masa üzerinde aynı madeni paradan bol miktarda bulunuyor. En az sayıda para kullanarak öyle bir yerleştirme yapınız ki, her para tam olarak üç paraya değiyor olsun. (Paralar yatay biçimde duracak, üst üste koymak, dik tutmak yok)

63. Sfenks: Oedipus efsanesinde adı geçen kadın yüzlü ve göğüslü, aslan ayak ve kuyruklu dişi bir deniz canavarıdır. Mitolojiye göre, Thebes şehrinin girişinde kayalıklara çöreklenmişti. Yolu oraya düşen herkese bir bilmece sorardı. Bilmecesine cevap veremeyenleri öldürürdü. Bir gün Oedipus'un (Psikanalizde oedipus kompleksi kavramına adını veren adam) yolu oraya düştü. Sfenks'in bilmecesine doğru cevabı verdi. Bunun üzerine Sfenks kendisini kayalıklardan aşağı attı ve öldü. Sfenks adı bazı deyimlere ilham verdi: Tam bir sfenks; Bilmecelerle konuşan kişi. Sfenks gibi konuşuyorsun; Muğlak ifadelerle konuşuyorsun, seni anlayamıyorum. Sfenks'in sorusu şuydu: "Sabahleyin dört ayak, öğleyin iki ayak ve akşamleyin üç ayak üzerinde yürüyen ve ayak sayısı arttıkça güçten düşen nedir?"

64. Hangi hayvanın soyu tükense bile bu hayvan yine üreyebilir?

65. Sami öldüğünde geriye 1 kadın ve 3 çocuk bırakmıştı. Vasiyeti şöyleydi: "En yakın arkadaşım Salih, senin hakkını inkar etmeme imkan yok. Bunun için miras işinde seni tam yetkili kılıyorum. Mirasımdan istediğin kadarını karıma ver, kalanı senin olsun." Salih, mirasın 40,000 dolarını kadına bırakıp gerisini almaya karar verdi. Kadın bundan memnun olmadı ve dava açtı. Olayı dinleyen hakim, 40,000 doların Salih'e verilmesine ve gerisinin kadına kalmasına karar verdi. Neden?

66. Dört kişilik bir aile (baba, anne, kız ve erkek çocuk) gecenin bir saatinde bir köprüye geldi. Zifiri karanlıkta köprüyü geçmeleri gerek. Bir el fenerleri var ve köprüyü geçerken onu yanlarına almak zorundalar. Çok dar ve sarsıntılı olduğundan köprüden bir defada en fazla iki kişi geçebiliyor. Erkek çocuk köprüden yalnız başına 1 dakikada, kız 3 dakikada, anne 7 dakikada ve baba 10 dakikada geçebiliyor. İki kişi birlikte geçerken geçiş zamanı daha uzun sürede geçenin zamanı kadar oluyor. Örneğin baba-oğul birlikte 10 dakikada geçebiliyor. Köprüyü geçenlerin elinde fener de bulunmak zorundadır. Uzaktan aydınlatma olmayacaktır.Bu şartlarda köprüyü en az kaç dakikada geçebilirler?

67. Alice unutkanlıklar ormanında kurt ve tilkiye rastladı. Kurt pazartesi, salı ve çarşambaları daima yalan diğer günler daima doğru konuşuyordu; tilki de perşembe, cuma ve cumartesi günleri daima yalan diğer günler hep doğru konuşuyordu. Kurt şöyle dedi: "Dün benim yalan söyleme günlerimden biriydi" Tilki de şöyle dedi: "Dün benim de yalan söyleme günlerimden biriydi." Alice, kurt ve tilki hangi gün karşılaşmışlardı?

68. Bir karakterin yerini değiştirerek eşitliği doğru hale getirin: 62-63 = 1

69. "Hiç var olmadım, ama daima var olacağım, beni asla hiç kimse görmedi, asla hiç kimse göremeyecek, yine de bu yerküresinde herkesin ümidi, yaşayan ve nefes alan herkesin güvencesiyim"

70. Adam itibarlı bir kulübe girmek istiyordu, ama parolayı bilmiyordu. Bir kenarda gizlenerek üyelerin girmesini izledi. Bir üye gelip kapıyı çaldı. Kapıcı "8" dedi, üye "5" dedi, kapıcı üyeyi içeri aldı. Başka bir üye gelip kapıyı çaldı. Kapıcı "7" dedi, üye "4" dedi, kapıcı onu da içeri aldı. Adam kuralı anladığını düşünerek kapıyı çaldı. Kapıcı "6" dedi, adam "3" dedi, ama kapıcı adama "Siz üyemiz değilsiniz" dedi ve içeri almadı. Sizce adam kaç demeliydi ve niçin?

71. İki asker nöbetteydi. Biri kuzeye bakıyordu, diğeri güneye. Bir süre sonra kuzeye bakan diğerine, "Ne sırıtıyorsun be?" dedi. Güneye bakanın sırıttığını nasıl anlamıştı?

72. A, B, C, D, E, F, ve G o günün haftanın hangi günü olduğuna dair tartışıyorlardı. Aralarında aşağıdaki konuşmalar geçti: A) Yarından sonraki gün çarşamba. B) Hayır, çarşamba bugün. C) İkiniz de yanılıyorsunuz; yarın çarşamba. D) Saçma. Bugün ne pazartesi, ne salı, ne de çarşamba. E) Kesinlikle eminim ki dün perşembeydi. F) Hayır, yarın perşembe. G)Bütün bildiğim, dün cumartesi değildi. Bu ifadelerden sadece biri doğruysa,o gün haftanın hangi günüydü?

73. Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecek, ancak sadece 2 çift eldiveni var. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir? (Klinik prosedür şöyledir: Doktorun elinin değdiği herhangi bir eldiven yüzeyi hastalara değmeyecek. Hastalardan herhangi birine değen eldiven yüzeyi doktorun eline veya başka bir hastaya değmeyecek).

74. Adam düşmanıyla görüşmeye gitmişti. Düşmanı ona kola ikram etti. Güvenli olduğunu göstermek için kendisi bir kaç yudum içti. Adam kolayı içti ve öldü. Nasıl?

75. Holle Kuzey Avrupa'nın her yerinde tanınır. Ona Holda veya Hulda da denir. Holle bir bakire, bir ana ve bir yaşlı kadın olarak 3 nitelikli bir tanrıçadır. O kadınlığın 3 çağını temsil eder. Onunla ilgili öykü ve soru şöyle: Kaderinde genç bir kızken Kış'ın ve Buz'un kralı Holler ile evlenmesi yazılmıştı. Kral onun değerinden emin olmak için onu bir bilmeceyle sınadı: Sarayıma gel, fakat çıplak veya giyinik olarak gelme, yürüyerek veya bir şeye binerek gelme, yalnız veya arkadaşlarınla gelme, aydınlıkta veya karanlıkta gelme Holle krala nasıl geldi?

76. Bir bakkal dükkanına bir yabancı girdi ve tezgaha bir 100.000 TL bırakarak, "Bir kola" dedi. Bakkal "Kutu mu, şişe mi?" diye sordu. Yabancı, "Kutu" dedi ve bakkal ona bir kutu kola verdi. Yabancı çıkıp gittikten sonra başka bir yabancı gelerek tezgaha 100.000 TL bıraktı ve "Bir kola" dedi. Bu sefer bakkal ona bir şey sormadan bir kutu-kola verdi ve yabancı kutu kolayı alıp gitti. Bakkal birinciye sorduğu soruyu ikinciye niçin sormadı?

77. "Dünyadaki en uzun ve en kısa, en hızlı ve en yavaş, en az değer verilen ve en çok pişmanlık nedeni olan şey... Onsuz hiç bir şey yapılamaz. O, ne kadar küçük olursa olsun her şeyi yiyip tüketir, ama yine de, ne kadar büyük olursa olsun her şeye hayat ve ruh verir."

78. Bir berber, "Bir zayıf adamı traş etmektense 10 şişman adamı traş etmeyi tercih ederim" diyordu. Niçin?

79. 8, 5 ve 3 litrelik üç kap var. Kapların sadece toplam hacimleri biliniyor, ara hacimlerle ilgili hiç bir işaret yok. 8 litrelik kap su dolu, diğerleri boş. Bu üç kaptan başka bir şey kullanmadan 8 litre su 4+4 litrelik iki kısma nasıl ayrılabilir?

80. Derinliği 20 metre olan bir kuyunun dibinde bir salyangoz var. Salyangoz gündüzleri 5 metre yukarı tırmanabiliyor, ancak gece boyunca da 4 metre aşağıya kayıyor. Salyangozun kuyunun ağzına çıkması kaç gün sürer?

81. Kral bir adama 10 beyaz 10 siyah top ve iki kutu verdi. "Bu topları bu kutulara istediğin gibi yerleştir, kutuların kapaklarını kapat ve bana getir. Gözüm kapalı olarak rasgele bir kutuyu seçeceğim. Yine gözüm kapalı olarak, seçtiğim kutudan rasgele bir top seçeceğim. Kutu boşsa veya seçtiğim top siyahsa veya iki kutuda toplam 20 top yoksa kelleni alırım, beyazsa sana servet ve unvan veririm". Kurtulma şansını maksimum yapmak için adam topları kutulara nasıl dağıtmalıdır?

82. Adamın şehrin doğu ve batı yakasında birer arkadaşı vardı. Onlara trenle giderdi. Hangisine gideceğine karar veremediği zaman, işi şansa bırakır ve ilk gelen trene atlar, onun gittiği yöndeki arkadaşına giderdi. Bir süre sonra, işi şansa bıraktığı zamanlar doğu yakasındaki arkadaşına batı yakasındakinden 9 kez fazla gittiğini fark etti. Niçin? (Adamın, günün herhangi bir saatinde ve rast gele zamanlarla istasyona geldiği varsayılacaktır)

83. İki kişi bir parça pastayı paylaşacaktır, ancak yanlarında kesin ölçüm yapabilmeleri için gerekli aletler yoktur. Bu nedenle paylaşmayı göz kararı yapmak zorundadırlar. Her ikisini de memnun edecek paylaşma biçimi nasıldır?

84. Bir caddede 1'den 100'e kadar numaralanmış ev bulunuyor. Bu evler numaralanırken kaç tane 9 kullanılır?

85. Sfenks'in diğer sorusu: "İki kız kardeştirler, biri ötekisini doğurur ve ikincisi birincisinden doğmadır."

86. İki satıcı pazarda elma satıyordu. Birisi 3 elmayı 1 liraya, diğeri de 2 elmayı 1 liraya satıyordu. Ellerinde kalan 30'ar elmayı ayrı ayrı satmak yerine beraber satmaya karar verdiler ve 5 elmayı 2 liradan sattılar. Bu 60 elmadan da toplam 24 lira elde ettiler. Oysa ayrı ayrı satsalardı 10+15=25 lira elde edeceklerdi. 1 liralık fark nereden geliyor?

87. Mehmet Ağa' nın dört oğlu vardır. Mehmet Ağa ölür. Dört kardeş babalarının yazmış olduğu vasiyeti okurlar. Vasiyette şöyle diyordu:"40 ineğim var. İnekleri eşit olarak bölüşün. İneklerin vereceği süt miktarı da eşit olsun." Not: Her inek numarasına göre süt veriyormuş.(Bir nolu inek 1 kg., 2 no lu inek 2 kg)

88. Ortaçağlarda Venedikli bir tüccar, Yahudi bir tefeciden 250 altın borç alıyor. Yalnız bir anlaşma imzalıyorlar: 1 yıl içinde borcunu ödeyemezse, tefeci, tüccarın vücudundan tam 1 kilogram et kesip alacak. Tüccarın gemileri bir fırtınada batıyor ve tefeci hakkını istiyor. Tabii ki tüccar vücudundan 1 kilo et kestirmeye razı olmuyor, yalvarıyor ve bir süre sonra borcunu faiziyle beraber ödeyeceğini söylüyor. Ama Yahudi ısrarlı. Bunun üzerine yargıç karşısına çıkıyorlar. Yargıç tüccara acıyor, fakat Yahudi'yi nasıl durdursun, ortada imza var. Meğer bu yargıç mantık bilmeceleri okurlarındanmış, düşünüyor ve öyle bir şey söylüyor ki tüccarı kurtarıyor. Acaba yargıç, Yahudi'ye ne dedi?

89. Bir kutuda 3 siyah ve 2 beyaz şapka bulunmaktadır. A,B ve C adlarını vereceğimiz üç kişi kutudan birer şapka seçip kendi başına takmıştır. Üçü de kendi başındaki şapkayı görememektedir. A adlı kişi, B ve C' yi; B adlı kişi, C' yi görebilecek şekilde oturtulmuştur. C adlı kişi ise kimseyi görememektedir. Ay'a başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda "Hayır", B' ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda yine "Hayır", C' ye başındaki şapkanın rengini bilip bilemediği sorulduğunda ise "Evet" cevapları alınmıştır ve C başındaki şapkanın rengini bilmiştir. C' nin giydiği şapkanın rengi nedir ve nasıl bilmiştir?

90. Eski Roma'da esirleri halka şeklinde dizerler ve 1 esiri öldürüp 2.esiri sağ bırakıp, 3. esiri öldürüp, 4. esiri sağ bırakıp, .. vb. sonda tek bir kişi kalana kadar böyle devam ederler sonra o kişiyi serbest bırakırlarmış. Halka şeklinde dizilen esirlere 1 den başlayarak 1, 2 , 3, 4, 5 .. gibi numaralar takıldığını düşünelim. N sayıda esir olduğunda kaç numaralı esir sona kalır?

#3
james-dean

james-dean
 • Üye
 • 25 Mesaj sayısı:
sonra bunların cevaplarınıda yazacakmısın ?

#4
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Hayıııır... Sizden bekliyorum. :huh: Çünkü bende çözmeye çalışıyorum.... B) :wacko:

#5
bymutlu

bymutlu
 • Üye
 • 658 Mesaj sayısı:
CEVAP :

1. tavuğun başını ağızıyla ısırarak öldürürse idamdan kurtulur.

niçin ?

çünkü adamın kafasını kimse ağızıyla ısıramaz :huh: B) :wacko:

Bu mesaj unreally tarafından düzenlendi: 03 Aralık 2003 - 13:16


#6
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Doğru. Tebrik ederim.. B)

#7
GeneticA

GeneticA
 • Üye
 • 1.260 Mesaj sayısı:
3. soruya "asılacağım" derse kurtulur galiba:)

#8
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Helal. Bak bu da doğru... Tüm sorular cevaplandığında cevapları toplarız... B)

#9
Alish

Alish
 • Üye
 • 1.330 Mesaj sayısı:

Kazık mantık soruları

1. Kral, idama mahkum bir adama bir tavuk vermiş ve 'Sen bu tavuğu nasıl öldürürsen, biz de seni öyle öldüreceğiz' demiş. Adam kurtulmak için tavuğu nasıl öldürebilir?

2. Kral, idama mahkum bir adama iki tane kağıt tutmuş ve "Bu kağıtlardan birine HAYAT, diğerinde ÖLÜM yazıyor. HAYAT yazılı kağıdı çekersen kurtulursun, ÖLÜM yazılı kağıdı çekersen asılırsın" demiş. Fakat kral kağıtların ikisine de ÖLÜM yazdırmış. Mahkum da bunu öğrenmiş. Acaba mahkum nasıl kurtulabilir ?

3. Kral, idama mahkum bir adama "Ölmeden önce son bir cümle söylemene izin vereceğim. Bu cümlen doğru çıkarsa başın kesilecek, yanlış çıkarsa asılacaksın"demiş. Adam kurtulmak için ne söyleyebilir?

4. Bir ev kiralayacaksınız. Ev sahibi sizden iki ödeme planından birini tercih etmenizi istiyor. 1. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her yıl 8 altın artacak. 2. Tercih: Yıllık kira 40 altın ve kira her 6 ayda 2 altın artacak. Ödemeler, 6 ayda bir yapılacağına göre hangi tercih daha ekonomiktir?

5. Adamın biri bakkala gitmiş, 100 bin lira vermiş ve bir sigara istemiş (sigara 50 bin lira). Bakkal, kasada bozuk para olmadığı için yandaki manavdan iki 50 binlik alıp gelmiş. 50 bin liranın birini müşteriye vermiş, diğerini de kasaya koymuş. Müşteriye bir de sigara verip göndermiş (Her şey normal). Biraz sonra manav bakkala gelip, 'Senin verdiğin 100 bin lira sahte, al bunu değiştir' demiş. Bakkal parayı almış, yırtıp çöpe atmış ve manava yeni 100 bin lira vermiş. Bu işten bakkalın zararı kaç liradır?

6. Üç arkadaş lokantaya gitmiş, yemişler, içmişler, hesap 3 milyon lira tutmuş. Üç kişi 'Herkes en iyisi birer milyon lira versin' demişler ve öyle yapmışlar. Garson almış paraları patrona götürmüş. Patron: 'Bunlar bizim sürekli müşterimiz, al şu 500 bin lirayı üçüne paylaştır, biraz indirim yapalım' demiş ve garsona 500 bin lira vermiş. Garson da düşünmüş, "500 bin lira üçe bölünmez, en iyisi ben 200 bin lirayı cebe atayım, kalan 300 bin lirayı da 100'er bin lira olarak paylaştırayım" demiş ve öyle yapmış. Şimdi; Adamlar 1'er milyon lira vermişlerdi, 100'er bin liralarını geri aldıklarına göre 900'er bin lira vermiş oluyorlar. Üç kişi oldukları için 3X 900.000= 2.700.000 TL. 200 bin lira da garson da var, etti2. 900.000TL... 100 bin lira nerede?

7. Elinizde iki kefeli elektronik bir terazi ve 80 adet misket var. Bu misketlerin 79 adedi 5 gram, 1 adedi ise 10 gram. Misketlerin boyu aynı olduğundan fazla olan misket fark edilmiyor. 4 tartışta bu fazla olan misketi net olarak bulabilir misiniz?

8. Y T Y T Y T Y T : Toplam 8 tane madeni parayı, bir yazı, bir tuğra gelecek şekilde yan yana dizin. Sonra her keresinde yan yana iki paranın yerini değiştirerek 4 kerede paraları 4 tuğra 4 yazı yan yana gelecek şekilde dizin.

9. Tezcan, Emre ve Murat, bağdan erik toplamışlar. Tezcan eriklerin üçte birini, Emre kalan eriklerin üçte birini ve Murat da geri kalan eriklerin üçte birini yemiş. Artan erikleri de tekrar üçe bölüp yemişler ve hiç erik kalmamış. Üç arkadaş, en az kaç erik topladılar?

10. Yerdeki kaz, gökteki kazlara seslenmiş: "Ey yüz kazlar nereye?". Gökten bir kaz cevap vermiş: "Biz yüz değiliz, bize lazım biz kadar, bizim yarımız kadar, yarımızın yarısı, ancak seninle yüz yapar"... Gökte kaç kaz uçuyormuş?

1 - cevabı verilmiş
2 - seçtiğim kağıdın tam tersini yapın. ihtimal değişmez diyebilir.
3 - beni öldüreceksiniz.
4 - evde kalacak olan benim. o zaman 1yıl kalırım. 2. sini seçerim.
5 - 150bin - sigaradan edeceği kar.
6 - hesabın yanlış. (3milyon - 200 bin )/3 lira ödediler. 100 biyere gitmedi.
7 - evet bulabilirim.
8 - tamam olur. B)
9 - daha sonra cevaplasam?
10 - 36

işim var. arkası yarın.

#10
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
1- Tavuğun başını ağızıyla ısırarak öldürürse idamdan kurtulur. (Unreally)
2- seçtiğim kağıdın tam tersini yapın. ihtimal değişmez diyebilir. (Alish)
3- Soruya "asılacağım" derse kurtulur. (GeneticA)
4- 1. tercih. 1 yıl tamamlanmadan zam olmayacağına göre zam olacak ay evden çıkarsın.... (dursun_cakir)
5- Zararı 100bin lira. (dursun_cakir)
6- Hesabın yanlış. (3milyon - 200 bin )/3 lira ödediler. 100 biyere gitmedi. (Alish)
10- 36. (Alish ve dursun_cakir)

#11
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

28. Irmağın bir kıyısında 10 metre, diğer kıyısında 15 metre yükseklikte iki ağaç var. Ağaçların tepesinde de birer kuş oturuyor. Irmağın genişliği 25 metre. İki kuş da aynı zamanda ırmakta yüzen bir balık görüp ileri atılarak balığa aynı zamanda ulaşıyorlar. Kuşların hızı eşit olduğuna göre, balık uzun ağacın dibinden kaç metre ilerideydi?


28) Uzun olan ağaçtan 10 metre uzaklıkta

#12
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

21. Hareket halinde olan otobüste bulunan bir kişi, zıplarsa bulunduğu yere mi, biraz geriye mi düşer?


Otobüs sabit hızla gidiyorsa herkes bulunduğu yere inerler.

#13
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Bunlarda doğru... :D

#14
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

51. Bir pastanın üzerinde 10 tane mum var, dördünü söndürdük, kaç mum kalır?


10 tane kalır.

#15
DrÇakır

DrÇakır
 • Moderatör
 • 15.651 Mesaj sayısı:
Neden? Açıklar mısın? :D

#16
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

90. Eski Roma'da esirleri halka şeklinde dizerler ve 1 esiri öldürüp 2.esiri sağ bırakıp, 3. esiri öldürüp, 4. esiri sağ bırakıp, .. vb. sonda tek bir kişi kalana kadar böyle devam ederler sonra o kişiyi serbest bırakırlarmış. Halka şeklinde dizilen esirlere 1 den başlayarak 1, 2 , 3, 4, 5 .. gibi numaralar takıldığını düşünelim. N sayıda esir olduğunda kaç numaralı esir sona kalır?


N numaralı esir.

#17
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

Neden? Açıklar mısın? :D

Sönen mum gene mumdur. :angry:

#18
omni.go

omni.go
 • Üye
 • 3.956 Mesaj sayısı:

21. Hareket halinde olan otobüste bulunan bir kişi, zıplarsa bulunduğu yere mi, biraz geriye mi düşer?


Otobüs sabit hızla gidiyorsa herkes bulunduğu yere inerler.

Çok az da olsa geriye düşerler.

#19
GeneticA

GeneticA
 • Üye
 • 1.260 Mesaj sayısı:
Neden???

#20
omni.go

omni.go
 • Üye
 • 3.956 Mesaj sayısı:
Zıplayan kişinin hızı azalır (hava sürtünmesi olduğu için).

#21
GeneticA

GeneticA
 • Üye
 • 1.260 Mesaj sayısı:

24. Bir kamyonun arkasında bir kova var. Yağmur yağıyor. Kova, kamyon dururken mi, hızla giderken mi daha çabuk dolar?

Kamyon dururken. (yağmurun dikey olarak yağdığını varsayıyoruz, rüzgar yok yani).

#22
Tolga Taşdemir

Tolga Taşdemir

  Tolga Taşdemir

 • Üye
 • 5.384 Mesaj sayısı:

55. Üç evli çift nehirden karşıya geçecekler. Bir kayık var ve iki kişi alıyor. Ancak kadınlardan herhangi biri eşinden ayrıldığı zaman diğer erkekler tarafından tecavüze uğrayabilir. Erkeğin yanında kendi eşi de olsa diğer kadın eşinden ayrılırsa tecavüz edebiliyor. Kadının yanında eşi olduğu zaman veya kadın kadına ya da erkek erkeğe olduğu zaman ise problem yok. Bu insanları sapasağlam nasıl karşıya geçirebiliriz?


öncelikle bir tarafa a diğerine b diyorum.
daha sonra herkesin a da olduğunu varsayıyorum. yani herkes b ye geçecek.

e1-k1 b ye gider.
k1 a ya gider.
k1-k2 , b ye gider.
e-1 , a ya gider.
e3,k3 b ye gider.
e-3 a ya gider.
e-3, e-2 b ye gider.
k-1 a ya gider.
k1,e-1 b ye gider

sonuçta herkes öbür tarafa geçer.

#23
ufukk

ufukk
 • Üye
 • 2.192 Mesaj sayısı:
teoride biraz geriye düşmesi lazım,çünkü zıplayan kişinin hızı otobüsünkiyle aynı ancak ivmesi negatif; otobüsün ivmesi ise sabit olacaktır...

#24
ufukk

ufukk
 • Üye
 • 2.192 Mesaj sayısı:
pardon son mesajı yanlış yere yazdım galiba,otobüste zıplayan insanlarla ilgili soruya cevabımdır...

#25
GeneticA

GeneticA
 • Üye
 • 1.260 Mesaj sayısı:

Zıplayan kişinin hızı azalır (hava sürtünmesi olduğu için).


Otobüsün içindeki hava da otobüsle birlikte hareket ettiği için (yani zıplayanların havaya göre hızları sıfır) havayla sürtünme olmaz.