İçeriğe atla

Fotoğraf

Hangi Program Hangi Port'u Kullaniyor?

• Please log in to reply
10 replies to this topic

MerovingiaN

MerovingiaN
  • Üye
  • 36 Mesaj sayısı:
bildigim kadariyla sistemlerimizdeki programlar farkli portlardan web ortamina baglamip veri alis-verisi gerceklestiriyorlar.iyi guzel de hangi program hangi portu kullaniyor bu islem sirasinda???

sananeki50

sananeki50
  • Üye
  • 2666 Mesaj sayısı:
ya bunu google dan filan* aratsan istemedigin kadar sonuç bulursun buraya yazmanın amacını anlamış değilim

Quadrature

Quadrature
  • Üye
  • 6459 Mesaj sayısı:
Cok fazla port ve program var. Belli baslarini bulamazsaniz yazariz. Ama tam bir liste icin google'dan herhangi bir ihtisas sitesine ulasmak mumkun.

octinum

octinum
  • Editör
  • 5988 Mesaj sayısı:
Toplam 65535 port vardı sanırım.. :)

NetMonster

NetMonster
  • Üye
  • 1244 Mesaj sayısı:
port listesi:
http://www.practical...p_port_list.htm

nimbus

nimbus
  • Üye
  • 15 Mesaj sayısı:

bildigim kadariyla sistemlerimizdeki programlar farkli portlardan web ortamina baglamip veri alis-verisi gerceklestiriyorlar.iyi guzel de hangi program hangi portu kullaniyor bu islem sirasinda???

arkadaşımızın "hangi programın hangi portu kullandığı" bilgisine neden ihtiyaç duyduğunu tahmin edememekle birlikte, portlar konusunda ilk zamanlarda kendi merakımdan kaynaklanarak edindiğim bazı bilgilerimi aşağıya yazıyorum.
1) bir önceki arkadaşın yazmış olduu gibi portlar 65 bin küsür adet. Bu portların bazıları belli programlara rezerve edilerek tescil edilmiş. tescil edilen portların tam listesini, ilgi duyanlar, BURDAN görebilir.
2)Firewall kullanıyorsanız, hangi porttan hangi programın haberleştiğini takip edebilirsiniz. Ben bu konuda en iyi sonucu "outpost firewall" ile aldım. Çalışan programı ve hangi porttan, ne boyutta haberleştiğini bu program vasıtasıyla görebilirsiniz. Peki bu ne işinize yarar? genellikle hiç bir işe yaramaz. çünkü hiç bir program (benim bildiğim bir program hariç) bir porttan "ne bilgisinin" gittiğini size söylemez. sadece "xx boyutta bilgi gitti der".Bahsetmiş olduum firewall ın benim hoşuma giden bir özelliği şudur; program, eğer bir porttan yapılan haberleşmeden şüpheleniyorsanız bu portun aktivitesini durdurma imkanı vermektedir.
3) "Benim bildiğim bir program hariç" in izahı; aw port traffic analizerdır. Bu program portlardan gönderilen bilginin dökümünü verir. Çoğu bilgi portlardan sıkıştırılmış paketler halinde gönderildiğinden programın verdiği döküm anlaşılmaz ascii karakterler halindedir. Dolayısıyla ortalama bilgisayar kullanıcısı için pek bir şey ifade etmeyecektir.
4) portlar konusunda bence asıl önemli şey, kimin hangi portu kullandığından çok, portun uygun zamanda açılması ve işi bitince kapanmasıdır. Açık kalan port tehlikeli olabilir. Bunu da ancak iyi bir firewall düzenler. "Benim portlarım acaba ne durumda?" diye merak eden arkadaşlara BURAYI öneririm.
5)umarım bu yazdıklarım birilerinin işine yarar.

Schumacher

Schumacher
  • Üye
  • 1522 Mesaj sayısı:
sağol* işe yaradı da , senin dediğin gibi belli programlara belli portlar ayrılmış durumda. bu nasıl standartlaşmış? kim karar veriyor portların belli bi programa atanacağına? mesela yeni bi program çıkınca ne oluyor? :) :)

Logician

Logician
  • Üye
  • 401 Mesaj sayısı:

sağol* işe yaradı da , senin dediğin gibi belli programlara belli portlar ayrılmış durumda. bu nasıl standartlaşmış? kim karar veriyor portların belli bi programa atanacağına? mesela yeni bi program çıkınca ne oluyor? :) :)

Standardı yok. Her programcı kendi programını istediği portu kullanacak şekilde hazırlayabilir. Zaten "iyi" pekçok programda hangi portun kullanılacağına kullanıcı program içinde bir ayarla karar verir. Programcı bunu yapmasa bile en azından çok kullanılan bir programın kullandığı bir portu kullanmaz ki programında sorun olmasın. Mesela çok tanınan bir trojanın kullandığı portu kullanacak şekilde program yaparsanız programınız pek çok makinenin güvenlik ayarına takılacaktır.

MerovingiaN

MerovingiaN
  • Üye
  • 36 Mesaj sayısı:
trojanin kullandigi port dediniz...
yani trojanlar sadece bu portu mu kullaniyor?

Logician

Logician
  • Üye
  • 401 Mesaj sayısı:

trojanin kullandigi port dediniz...
yani trojanlar sadece bu portu mu kullaniyor?

Trojanlar da bir bilgisayar programı olduğu için dışarı ile haberleşmek için bir port kullanırlar. Aynı diğer programlar gibi her trojan genellikle farklı bir port kullanır ve bazı ünlü trojanların kullandığı portlar çok bilinir hale geldiğinden güvenlik programları bu portları kapatabilir.

Diğer programlar gibi trojanlar da istenildiği şekilde programlanabilir ama hemen hemen her zaman tek bir port kullanacak şekilde programlanırlar. Çünkü diğer pekçok programın aksine trojanın sömürülmesi için çoğu kez üçüncü bir bilgisayardan trojan olan bilgisayara bağlanılır ve bu üçüncü bilgisayar hangi porttan bağlanacağını önceden bilmelidir. Bu yüzden de trojanlar genel olarak değişken değil, statik portlar kullanırlar.

lovelyosman

lovelyosman
  • Üye
  • 113 Mesaj sayısı:
http://www.securitym...om/portscan.adp
bu adreste hangiş portunuz acık ve neler saldırabilir. nasıl onlem alabilirsiniz hepsi mevcut