İçeriğe atla

Fotoğraf

Ekran Kartı Soğutma Tekniği

• Please log in to reply
36 replies to this topic

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
http://forum.pclabs....showtopic=44709
dan
taşındı:Çünkü oraya kimse girmiyordu
Evet beyler işte etkili ekran kartı soğutmam.yeni resim falan çekmedim.Zaten işlemi yaparken çektiğim aklıma geldi.Ama ms yi zor buldum.Zaten ekran kartı geldiği gibi hsyi çıkarıp daha iyi ve sessiz soğutma yolları aramıştım.Hemen dağıtmıştım ekran kartını.Elime geçen her aletin mutlaka bi tarafı açılıp değişiklik yapılmıştır evime gelip incelerseniz.(hoparlör,telefon,psu,cdromsürücüm,cd-rw sürücüm,müzik seti.....)Garanti maranti dinlemem. tongue.gif
user posted image
user posted image
bunu daha önce yayınladım.Kartın normal hali.
işlem başladı.
user posted imageuser posted image
önce bu çok gürültülü led fanı çıkardım.Kaliteli fanmış aslında.Ama gürültülü.
user posted image
hsyi de çıkarıp artticin yanında gelen alkolle iyice sildim.
user posted image
işlemciyide sildim.
user posted image
silesiye kadar canım çıktı.adamlar gümüş püresi gibi pasparlak bi şey kullanmışlar ve gerçekten gereğinin 5-6 katı koymuşlar.Ordaki küçük entegreler falan hep term macun bulaşığıydı.Temizlemesi uzun sürdü.Yerine arctic
user posted image
kullandığım termal macun.
user posted image
çok az bi miktar koymalısınız.Sakın yetmez diye korkmayın.hsyi takınca o hertarafına yayılır. nekadar ince olursa o kadar iyi ısı iletimi olur.
user posted image
hsmizi taktık ve ortasına iki adet coolermaster ramsinki bitişik olarak taktık.Bu çok fark edecek.Çünkü orda eskiden kendi fanının motor ısısı vardı yani ısıtma vardı..Şimdi ise tam tersine soğutucu var.Buda ısıyı baya bi düşürüyor.
user posted image
user posted image
iki veya 4 köşesinden ip dolandırarak ekran kartının alt yanlarındanda ipi deçirerek ve ucunu vidaya tutturarak fanı sabitleyin.Ama fanın köşesi gpu hs sinin köşesiyle üst üste gelmeli.veya hsnin ortasında olmalı.Bunu deneyerek en iyi soğutma durumunu bulursunuz.
user posted image
böylede bağlayabilirsiniz.Bu aynı zamanda öndeki ramleride soğutuyor.Ramler üzerindeki ramsinklere dokunduğunuzda buz gibi olduğunu görüyosunuz.
user posted image
yarı devirde çalıştırınca 34-36 arası geziyo normalde.Fullde ise 31-34 gibi oda sicaklığına göre.klörifersiz ve sobasız bi odada dahada düşebilir ısı belki.Son resimde ramsinksiz hali var önceden çektiğim resim.Sadece bağlama şekli için koydum.
fanın sesi full devirde kulağınızı dayayınca duyuluyor ama kasanın dışından kesinlikle duyulmuyor.Yani full yada yarı devirde çalıştırmamamın ses olarak bi farkı kalmıyor.Çünkü çok sessiz bi 80mm fan ,yavaş dönüyor.Sadece fansız psu ve su soğutma kullanıldığında belki duyulur.O zaman yarı devirde çalıştırmak işe yarar.neyse
Yorumlarınız:

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
Hadi yahu* nerdesiniz. blink.gif tongue.gif

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7688 Mesaj sayısı:
güzel olmuş. sanırsam hs'ninüstüne ram soğutucu taktın. yaprak yüzeyi daha fazla olan bir şey* yok muydu takmak için blink.gif . neyse bu da iyi sayılır thumbup1.gif .

2 hafta önce ben de giant3'ün minnacık fanını söktüm ve ona kasa fanı monte ettim. çok faydasını gördüm diyebilirim çünkü o/c kapasitesi 20-30MHz daha arttı kartın thumbup1.gif

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
QUOTE(Dark Smiley @ 02-10-2004, 14:03:24)
güzel olmuş. sanırsam hs'ninüstüne ram soğutucu taktın. yaprak yüzeyi daha fazla olan bir şey* yok muydu takmak için blink.gif . neyse bu da iyi sayılır thumbup1.gif .

2 hafta önce ben de giant3'ün minnacık fanını söktüm ve ona kasa fanı monte ettim. çok faydasını gördüm diyebilirim çünkü o/c kapasitesi 20-30MHz daha arttı kartın thumbup1.gif

Mesajı Gör

ordan yokmuş gibi geliyor.bir de* bu resme bak.Bence bu ttnin uzun enine yapraklı modelinden daha iyi.Çünkü üzeri sanki çok dandik bi işçilik kalitesi varmış gibi bi hava veriyo.Ama aslında o işçilik kalitesini kötü gibi gösteren düz olmayan gözenekli çizikli şekli ısıyı havaya daha iyi vermesini sağlıyo.pıtırlı ve pürüzlü oluşu çok iyi.bir de* zaten bakır ikisi de*.
Aslında ocznin ki olsa daha iyi olur oda pürüzlü tasarım galiba.Ama o hem pürüzlü hem yaprakları daha iyi vede bi tanesi yeterdi büyük old için.
user posted image

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
moderatörlerin hepsi ölmüş galiba. tongue.gif cevap gelmiyo.

Umutonline

Umutonline

t.p.o@team

• Üye
  • 2012 Mesaj sayısı:
moderatör olmasam da cevap yazayım biggrin.gif

güzel çalışma ellerine sağlık wink.gif

yanlız değişimden önceki ısı değerlerini de bilseydik iyi olurdu wink.gif

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7688 Mesaj sayısı:
senin oraya 2 tane daha ramsink koyacak yerin var. 3 tane enine 1 tane de boyuna koyarsın yandan. böylece daha iyi soğutacağından eminim thumbup1.gif

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
QUOTE(Dark Smiley @ 02-10-2004, 15:21:20)
senin oraya 2 tane daha ramsink koyacak yerin var. 3 tane enine 1 tane de boyuna koyarsın yandan. böylece daha iyi soğutacağından eminim thumbup1.gif

Mesajı Gör

bende istemiştim ama kalmadı sad.gif

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
Eline saglık kardes cok ıyı olmuş. thumbup1.gif
Benımde bır sorunum war..
Yenı topık acmayayım dedım ne de olsa kartlar aynı kartlardan.
Bana dun powercoloer 9600XT geldı.Neyse sabırsızlıklan geldım eve neyse.
Daha makınaya takmadan kartı hemen bıcı bıcı yaptırdım koyuldum ıse... laugh.gif
Neyse alet kurumaya bıraktım bende arka yuzeydekı remlerı ustune remsık yaptımaya gıttım.elımde wardı tabaka bısı onu kestırdım tam remlerın ustune..
Neyse kart kurudu remsıklerı basarı ılen taktım ustune 80mm lık kasa fanı taktım ve makıanyı atesledım.
hemen driverlerını filan* kurdum tabı malum atı yı fazla bılmedıgımden azık ugrastm yaptım bısıler ama nasıl yaptım bende bılmıyom. ohmy.gif Bır suru drıve kurdum.Atı Tool filan* kurdum rıva tuner derken o/c ye baslayam dedım.
Saat hızları 500 675 olan kart cok ıyı dedıler o/c oluyor ama ben 550 700 yaptıgım bazenb kılıtlenme bazende hata roparu veıyor.Raporu cozdum ama kılıtlenme olayını cozemedım.Kartta ısınma filan* yok.Baya ıyı sogutuyorum kartı ama neden bole anlamadım.Neyse saat hızlarını rıva tunerden ve atı tooldan arttırdıgım zaman ayrları ok lıyorum ama ayarlar gene eskı halıne gelıyor.Olsada yaptıgım ayarlar 2003 sonunda hata raporu gelıyor kartın. ohmy.gif

Bir el atın sunada..

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
Bence zaten bu kartın oc lik yanı kalmamış çünkü xt modeli.
Ama ginede kartın kendine göre güzel değerlere ulaşmak mümkün.
sen arkadakilere ne kestirdin.Neyle yapıştırdın.transistör soğutucusumu.
o bravo modeli değil dimi.kuruyan term macun kullan.
Yavaş yavaş artır.Azcık artır oyun oyna.Birazdan azcık daha artır sonra bi daha oyun oyna...... derken perf/stabilite (kilitlenme olasılığı) olarak bi değerde karar ver.Aslında bunu oynadığın oyunlara görede yaparsın.Mesela çok zorlamayan bi oyunda belli bi değere çıkarırsın.Ama çok zorlayan bi oyunda kilitlenmemesi için biraz aşağı çekersin.Tabi oc nin bi anlamı kalmıyor o zaman zorlayan oyunda kısınca ama kilitlenincede hiç oynanmıyo malesef.çekirdeği 550 nin üstüne çıkarmanı tavsiye etmem.Ramde 630 u geçince sorun çıkarabilir tahminim.Belki daha iyi değerlerde stabiliteyi yakalayabilirsin.Hadi bakalım hayırlısı.

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
yahu* ben ekran kartını almısım o/c yapmıaycam way ya tarım kendı valla* biggrin.gif
Neyse dedıgım gıbı aksam geldım o/c yapıcam saat ayarlarını cıkarıyom ama sonre gerı gelıyorlar.yanı kendı saat ayarlarına donuyo 500 675 ben 550 700 yapıyom tak bakıyom gene aynı ulne aksam delırdım olmor olmor olmor. closedeyes.gif Dumur oldum gecenın bır waktı.2 cekıc sallıyacaktım karta zor tuttum kendımı.Bugunde sabahtan kactım evden kartı bısı yapmayayım dıye..
valla* daha waktım olsa o kartı ben kesın kırarım. mad.gif
Elımde Nvidia olsa onu cıkarmıstım fezaye ama bu nedense bole bısı yapıyo.yanlıs bısı war ama ne anlamadım hala.kesvetmeye zamanımda kalmadı.P.tesı okul yolcusuyum.. mellow.gif

Umutonline

Umutonline

t.p.o@team

• Üye
  • 2012 Mesaj sayısı:
@panik

radclocker falan dene bir de wink.gif

yada powerstrip mi ne vardı bir de...

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
ram i çok az çıkar.Çekirdeği daha fazla çıkar.Ram i öyle uçurma çünkü hemen kilitlenir.Öncelik GPU.

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
QUOTE(Umutonline @ 02-10-2004, 20:15:57)
@panik

radclocker falan dene bir de wink.gif

yada powerstrip mi ne vardı bir de...

Mesajı Gör

QUOTE(Cakota @ 02-10-2004, 22:32:57)
ram i çok az çıkar.Çekirdeği daha fazla çıkar.Ram i öyle uçurma çünkü hemen kilitlenir.Öncelik GPU.

Mesajı Gör

OK beyler.Ama rıva tunerde buldum yöntemını...
Sıcaklık degerını gosteren yerın oradakı sekmenı kaldırıyorum degerler artık gerı donmuyor.yanı ayarladıgım degerde kalıyor.Neyse aynen guzel remsınk ve 80mm kasa fanı taktım alete degerlerın baya cıkacagını satnıyorum 560 720 sımdıkı degerler kıtlenme sorunu yasıyorum ama restar atıktan sonra aynen dewam yanı aletı her dafasında kıtlenıyor restar attıktan sonra duzelıyor rolleyes.gif
Cakota® dedıgını yapıcam.
Umutcugum® herhalde kalmadı gerek onra bakıcam gene sagol happy.gif
Sole 4500 yaptım sımdı.Bakalım kasıcam daha ama yarın okullllllllllll spam.gif

aycibin

aycibin
  • Üye
  • 2147 Mesaj sayısı:
560/720 astronomik değerler.benim gpu şu an bakıyorum 32derece vga silencer ile.powercolor marka standart 675MHz memory olmasına rağmen sitedeki testlerde o/c ile 690MHz'ten sonra tıkanıyor.gerçi 690MHz de çok iyi bi değer.yani senin 700MHz'te sorun yaşaman normal.

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
Ee bunda 2.5ns rem war.800 ze kadar yolu war filan* war dıyolar ama. excl.gif

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
ewt aşağıdayken hi oluyor.yannız bende dandik standart soğutma GPU'yu(500MHz) 530MHz'e izin veriyordu.bunu takınca ısı 42'den 35'e düştü ama 532MHz'i geçemedim yine

demişsin

http://forum.pclabs....showtopic=44709 da

Nası geçtin yaa.Isı neden düştü.Yani fanmı taktın.

Ayrıca 650 mhz mc ye de bakabilirsin ordan.

hava mı soğudu.Acep ben taktikleri vga silencere uygulayıpta bu seferde uçsammı.
Sen bi vga silencere benim normal hs ye uyguladığımı uygula uçarsın icabında.

Bu mesaj Cakota tarafından düzenlendi: 03 October 2004 - 16:38

Umutonline

Umutonline

t.p.o@team

• Üye
  • 2012 Mesaj sayısı:
QUOTE(PanikAtaK @ 03-10-2004, 17:37:58)
Ee bunda 2.5ns rem war.800 ze kadar yolu war filan* war dıyolar ama. excl.gif

Mesajı Gör

ohmy.gif blink.gif wacko.gif wacko.gif

olm nasıl 2.5ns ram var be sad.gif

uçar olm o varya biggrin.gif en azından 770 görmen lazım. zaten vmod olursa ramlere düşünemiyorum wub.gif

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7688 Mesaj sayısı:
2,5ns ram olamaz. bi yanlışlık var ortada blink.gif

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
hayret bı olay yahu* nasıl bılmessınız.. huh.gif

Bu mesaj BRANDYBUCK tarafından düzenlendi: 03 October 2004 - 20:40

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7688 Mesaj sayısı:
peki ramleri 800MHz'ye çıkardığında sorun oluyor mu. 2,5ns ise 800MHz günlük rahat kullanabilmen gerekiyor blink.gif

BRANDYBUCK

BRANDYBUCK

eXtreme Legend

• Üye
  • 2565 Mesaj sayısı:
2.5ns ram teorik olarak 800mhz hıza sahiptir ama voltajı azaltmışlardır wink.gif

PanikAtaK

PanikAtaK
  • Üye
  • 1909 Mesaj sayısı:
Abı daha cıkartamadımkı remlerı o kadar hıza.Ama cıkaran warmıs.hwl'sıtesınde okudm ve baska sıtelrden topladıgım bılgılere gore rahat 800 buluyormus kart ama...
Bu arada ben orada degerlerı koymustum ama herhalde cıkmamıs neyse ben baska konu actım lutfen oraya cewap yazarsanız ıyı olur arkadasın konu dagılmasın.

aycibin

aycibin
  • Üye
  • 2147 Mesaj sayısı:
QUOTE(Cakota @ 03-10-2004, 17:39:22)
ewt aşağıdayken hi oluyor.yannız bende dandik standart soğutma GPU'yu(500MHz) 530MHz'e izin veriyordu.bunu takınca ısı 42'den 35'e düştü ama 532MHz'i geçemedim yine

demişsin

Nası geçtin yaa.Isı neden düştü.Yani fanmı taktın.

Ayrıca 650 mhz mc ye de bakabilirsin ordan.

hava mı soğudu.Acep ben taktikleri vga silencere uygulayıpta bu seferde uçsammı.
Sen bi vga silencere benim normal hs ye uyguladığımı uygula uçarsın icabında.

Mesajı Gör

hocam benim ihmalim var.tutarsızlık oldu zaten.benim de kafama talkıldı.eskiden 41-42 dereceydi.vga silencer'dan sonra 31-32 dere gpu ısım.ama onu yazdığımda ac3'ü yeni sürmüştüm ondan da belki iyi ısı iletmedi.şimdi bikaç gün geçti yeniden o/c denedim.sonuçlarım farkettti.eski soğutmada 530MHz olurken bugün 543MHz ile saatlerce 3dmark01 ve 03 çalıştırdım sorunsuz.yani 10 derece ısı düşüşü bende 13MHz artırmama yaramış oldu.önce yazdığım için özür thumbup1.gif çok dikkatlisin baba wink.gif hem çalışmıor kadar sessiz hi iken bile.

Bu mesaj aycibin tarafından düzenlendi: 03 October 2004 - 23:54

Cakota

Cakota
  • Üye
  • 592 Mesaj sayısı:
smile.gif geçen bi komşu beni fan değiştirmeye çağırdı.Conpaq marka p3 750 tnt2m64 bi sistem.Psu fanını değiştirmek istemiş.Fan almış takamamış.Psu nun fanını değiştirdim.Eski fanı bana verdi.Eve getirip atölyeme aldım.Temizledim.Yüksek devirli bi fan.Ama db/cfm oranı mükemmel.Yani papst kadar sessiz.Zaten kanat şekilleride aynı.2 gün kullandıktan sonra cırlama yapmaya başladı malesef.cırrrrrrrrrr.Bende kullanmadım.Ama öyle kaliteli fan bulmak şu anda çok zor.

Bu mesaj Cakota tarafından düzenlendi: 17 October 2004 - 01:53