İçeriğe atla

Fotoğraf

Yakın Çekim İçin Digital Fotoğraf Makinası

- - - - -

• Please log in to reply
14 replies to this topic

kararsız_1

kararsız_1
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:

Merhaballar,

Özellikle yakın çekimlerde kullanmak için bir digital makina almayı düşünüyorum. 800-900 YTL civarında bir makina arıyorum.Yaptığım araştırmalardan sonra Fujifilm FinePix S5500 almaya karar verdim.

Ne dersiniz??? Doğru bir karar mı ? Pişman olmak istemiyorum. Önerebileceğiniz başka bir makina var mı , bu fiyatlarda??

Wolf

Wolf
  • Üye
  • 202 Mesaj sayısı:
Merhaba

Öncelikle yakın çekim demekle macro çekim diyorsun sanırım.

Fujifilm S5500 fena bir ürün değil fiyat olarak da normal seviyelerde. S5500'ün 10x zoom'u var ama en ufak titremede görüntü bozulur özellikle yüksek zoom değerlerinde belli olur. Aslında bir deneme yapma fırsatın varsa çok daha iyi olur. Canon PowerShot S1 IS'ide bir inceleyin derim.

Edit: Söylemeyi unuttum Canon PowerShot S1 IS'de image stabilizer var. Yani sarsıntıdan kaynaklanan bozulmaları önleyen/azaltan sistem var.

Görüşmek üzere.

Wolf

Bu mesaj Wolf tarafından düzenlendi: 27 May 2005 - 10:56

akira

akira
  • Üye
  • 108 Mesaj sayısı:
Yakın çekim derken makro çekim kastediliyorsa fuji s5500 yanlış bir tercih olacaktır. Makro focus mesafesi 10 cm gibi vasat, kötü bir değer. Eğer yakın çekim derken neyi kasdettiğinizi açarsanız ( 10x optik yakınlaştırmaya sahip makinelerin bu özelliklerinin makro çekim için kullanılabileceği gibi yanlış bir kanı oluşabilir , tele ve makro ayrı optik mantıkla hareket eder, uzaktaki bir nesneyi yakınlaştırmaya yarayan lensler bir nesnenin 2 ve yahut 3 cm yakınına kadar yaklaşıp detayları fotoğraflamak için kullanıldığında gerekli odaklamayı yapamayabilir .) konu ile ilgili daha fazla yardım alabilirsiniz.Makro ve tele hakkın da bir fikir oluşturması için örnek resimler ekledim (nikon coolpix 8800 modeliyle çekilmiş, bu model 10x optik yakınlaştırmaya ve 3 cm makro odaklamasına sahip) Maymunların bulunduğu resimler optik yakınlaştırmayı (zoom) gösterirken çiçek fotoğrafları ise makro özelliği kullanılarak çekilmiş, en sondaki saat ise fuji finepix s5500 ile çekilmiş bir makro ve bu makinanın sunduğu en fazla makro kapasitesini gösteriyor.

Eklenen dosya(lar)

Bu mesaj akira tarafından düzenlendi: 27 May 2005 - 14:00

kararsız_1

kararsız_1
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
Merhaba,

aslında yakın çekimden kasdettiğim macro çekim verdiğiniz bilgilere göre. Aslında daha yakın mesafe olsa tabi daha iyi olur ama s5500 ile çekilmiş resimin yakınlığıda iyi geldi bana. 10 cm'lik mesafe yeterli olabilir benim için.

Kodak DX7590 ' i almayı düşünüyordum; daha sonra Fuji S5500'e karar verdim. Canon PowerShot S1 IS'i pek düşünmüyorum acıkcası.

akira

akira
  • Üye
  • 108 Mesaj sayısı:
QUOTE(kararsız_1 @ 27-05-2005, 17:35:52)
Merhaba,

aslında yakın çekimden kasdettiğim macro çekim verdiğiniz bilgilere göre.  Aslında daha  yakın mesafe olsa tabi daha iyi olur ama s5500 ile çekilmiş resimin yakınlığıda iyi geldi bana. 10 cm'lik mesafe yeterli olabilir benim için. 

Kodak DX7590 ' i almayı düşünüyordum; daha sonra Fuji S5500'e karar verdim.  Canon PowerShot S1 IS'i pek düşünmüyorum acıkcası.

Mesajı Gör

Eğer satın alma kritirlerinizin başında makro çekim geliyorsa yukarıda yazdığım gibi fuji s5500 makro konusunda yanlış tercih olacaktır, aynı fiyata konica minoltanın daha iyi makro kapasitesine sahip makinaları , fiyatı beğendiğiniz makinanın yarısı olan fakat 5 cm den çekim yapabilen canon a510 gibi modeller (yüksek zoom kabiliyeti olmamasına rağmen manuel kullanıma izin vermesi ile öne çıkan kompakt bir makine) yada ayırdığınız bütçeyi biraz aşan buna karşılık fiyat -performans açısından fuji s5500 e göre çok açık ara ile önde olan panasonic lumix fz 20 gibi makinalar var. 900 milyon ayırmışken (piyasadaki diğer modellere bakıldığında s5500 800 milyonu haketmiyen bir makina) diğer seçenekleride gözden geçirin. 10 cm makro fotoğraf çekmek için iyi bir değer değil, eğer bu modelde ısrarlıysanız fotoğraf makinalarını deneme imkanı olan bir mağazada aynı nesnenin s5500 ve 5 cm den daha yakın mesafeden çekme olanağı veren bir makinayla fotoğraflarını çekip karar verin ,
ayırdığınız paraya yakın bir kaç makina önerisi

1- fuji finepix pro (1 milyar 1.100) gibi fiyatlara bulunabiliyor 1 cm süper makro modu var inceleme için tıkla
2-Panasonic Lumix DMC-FZ20 5cm makro 1200 ytl inceleme için tıkla
3-Konica Minolta DiMAGE Z5 1 cmlik super makro mod inceleme için tıkla

yada biraz daha bekleyip haziran sonunda çıkacak olan canon s2 yi beklemek (0 cm makro, fakat Türkiye fiyatı fiyat politikası malum olan canon Türkiye dağıtıcısı erkayalar yüzünden ne kadar olur bilemem, Abd satış fiyatı 499 dolar.)

Bu mesaj akira tarafından düzenlendi: 27 May 2005 - 18:52

hamit

hamit
  • Üye
  • 709 Mesaj sayısı:
selam* dostum uzun araştırmalarım sonucu ben canon s1 is aldım
belki yardımcı olurum şöle söleyim 10 tane macro çekiyorum 3 yada 5 santimden 3 yada 5 tanesi güzel çıkıyor.
alacağın makinede mutlaka manuel netleme özelliği olsun bu çok önemli.
yoksa 10 santim bile olsa baya uğraştırıyor hele akşam vakti florasan ışığında.
ben bir de* ayak aldım çok işe yarıyor en azından sabit durması büyük avantaj sağlıyor.
ha alacağın makineye telefote lens takılıyormu buna dikkat et eğer kaliteli macro çekmek istiyorsan bir tanede 0.5x telefote lens'e ihtiyacın olacak veya daha daha düşük.

çoğu makineler video kaydı yaparken zom kulandırmıyor ben buna dikkat etmiştim.
alacağın makine hangi belleği kulandırıyor buda çok önemli keza bazı belleklerde ardarda resim çekemiyorsun nedeni veri hızının az olması
ben ultra 2 kullanıyorum hakketten 30 tane fotoyu ardarda çekiyorum banamısın demiyor
sorun olursa yanıtlarım

uzmandr

uzmandr
  • Üye
  • 23 Mesaj sayısı:
Ben bir süredir Panasonic FZ 20 kullanıyorum.Resim kalitesi çok iyi,makro çekimler fena değil,her türlü manuel ayar mevcut,renkler oldukça canlı,12x optik,4x digital zoom var ve herşeyden önemlisi OIS(optical image stabilizer) mevcut.Digital zoomu kullandığımda netlikte beklediğim kadar bozulma olmadı.Flaş performansı çok iyi ve flaşın ışık şiddetini ayarlayabiliyorsun,böylece yakın karanlık çekimlerde beyaz patlaması olmuyor.(Bu tabiri ben uydurdum,oldu mu bilemiyorum.) Daha birçok güzel özelliği var.Merak ederseniz gerisini de yazarım. Türkiye'deki fiyatı 1200-1300 ytl civarında, e-trade centerda 647 USD.
Acelen yoksa biraz daha bekle ve Canon PS s2 IS hakkındaki yorumları takip et.FZ 20 çok tutulunca Canon'un da ona benzer bir makine yaptığını ancak birçok açıdan FZ20'den daha iyi olacağı yorumları yapılıyor.Ancak daha piyasaya sürülmediği için testleri yapılmadı. icon_photo.gif

Not:FZ 20 DIWA AWARDS GOLD MEDAL aldı.

akira

akira
  • Üye
  • 108 Mesaj sayısı:
QUOTE(hamit @ 27-05-2005, 22:33:54)

ha alacağın makineye telefote lens takılıyormu buna dikkat et eğer kaliteli macro çekmek istiyorsan bir tanede 0.5x telefote lens'e ihtiyacın olacak veya daha daha düşük.

Mesajı Gör

Yazdığım gibi tele ve makro zaman zaman karıştırılan konular, makro çekim için ek mercek alınacaksa bunlar için close up mercekler kullanılır bu mercekler set halinde satılır, genelde nikon coolpix 8800 veya Olympus 8080 gibi iyi makinaların makro modu sizin için yeterli olucaktır,alınacak ek close up mercek kaliteli değilse fotoğrafta bozulma görülebilir (mesala kenarlarda) tele mercekler uzaktaki nesneleri yakınlaştırmayı sağlayan zoomu desteklemek için kullanılır (Latince kökenli tele uzak anlamına gelmekte) makro çekmek için değil.
Makro ile ilgili bir linktıkla

hamit

hamit
  • Üye
  • 709 Mesaj sayısı:
QUOTE(akira @ 28-05-2005, 15:36:11)
QUOTE(hamit @ 27-05-2005, 22:33:54)

Mesajı Gör

Yazdığım gibi tele ve makro zaman zaman karıştırılan konular, makro çekim için ek mercek alınacaksa bunlar için close up mercekler kullanılır bu mercekler set halinde satılır, genelde nikon coolpix 8800 veya Olympus 8080 gibi iyi makinaların makro modu sizin için yeterli olucaktır,alınacak ek close up mercek kaliteli değilse fotoğrafta bozulma görülebilir (mesala kenarlarda) tele mercekler uzaktaki nesneleri yakınlaştırmayı sağlayan zoomu desteklemek için kullanılır (Latince kökenli tele uzak anlamına gelmekte) makro çekmek için değil.
Makro ile ilgili bir linktıkla

Mesajı Gör

mercekler konusunda kaliteden bahsetinde örneğin ben erkayalara gittim 2x yada 3x telefote lens almak için. bana canon üretmiyor elimizde olan 1.7x. e ben 2x yada 3x istiyorum mecburen o ucuz markaları alacağım* keza 3x yı 70 yada 80 dolara alabiliyorken erkayalarda bana 1.7x ya 520 ytl fiyat çektiler.
bende netten 199 ytl ye aldım yani kalite derken maddiyatıda düşünmek lazım

Bu mesaj hamit tarafından düzenlendi: 28 May 2005 - 22:14

akira

akira
  • Üye
  • 108 Mesaj sayısı:
Doğru fakat mesela nikon 8800, oly 8080 gibi bir makinaya fotoğraf kalitesi için yüklü miktarda para verip sonrada bu kaliteyi etkileyen en önemli faktörlerin başında gelen lensinin önüne mika gibi bir parça takmak büyük mantıksızlık. Porche satın alıp fazla yakıt harcamasın diye murat 124 motoru takmak gibi.(Bu söylediklerim nikon 8800 ,oly 8080, canon pro1(iyi bir makina olmamasına karşın L serisi mercekleri var), panasonic fz 20 gibi makinalar için geçerli. Daha alt seviye orta ve giriş sınıfı kompaktların mercekleri zaten üç aşağı beş yukarı aynı ve maliyeti yükseltmemek adına merceğin markası ne olursa olsun çok çok iyi olmuyor.)

Bu mesaj akira tarafından düzenlendi: 28 May 2005 - 23:10

Afacan1984

Afacan1984
  • Üye
  • 34 Mesaj sayısı:
Makro fotolar çekecekseniz, almanız gereken marka OLYMPUS.

Super Macro modu olan modelleri 2cm den fotoğraf çekme kabiliyetine sahip. Hem uygun fiyatlı modellerde de bulabilirsiniz bu özellği. Mesela D-540

İncelemek isterseniz,linki burada.

http://www.imaging-r...S/D540/D54A.HTM

hamit

hamit
  • Üye
  • 709 Mesaj sayısı:
peki sizce Olympus D-SLR: E-300 nasıl
burada* test etmişler
ankaradan daha önce alışveriş yaptığım biri satıyor 1.300 ze fiyatı sizce uygunmu ben fazla anlamıyorum
bir de* bunun zomu s1 is e göre nasıl s1 is ten daha mı uzağı çekiyor ben bunu anlamadım
tek derdi video kaydı olmaması
ha almak isteyen varsa bana öm atsın ama ben satmıyorum sadece yardımcı olurum.
akira bu arkadaştan 3x telefote lens siparişi verecem canon üretmediği için farklı marka almak zorundayım 250 ytl istiyor yanında adaptörü yok sence nasıl fiyat uygunmu? kendim alayım diyorum belki daha uygun olur ama güvenemiyorum www.ebay.com da var ama başka yerdede bulamadım...

akira

akira
  • Üye
  • 108 Mesaj sayısı:
QUOTE(hamit @ 29-05-2005, 19:12:28)
peki sizce Olympus D-SLR: E-300 nasıl
burada* test etmişler
ankaradan daha önce alışveriş yaptığım biri satıyor 1.300 ze fiyatı sizce uygunmu ben fazla anlamıyorum
bir de* bunun zomu s1 is e göre nasıl s1 is ten daha mı uzağı çekiyor ben bunu anlamadım
tek derdi video kaydı olmaması
ha almak isteyen varsa bana öm atsın ama ben satmıyorum sadece yardımcı olurum.
akira bu arkadaştan 3x telefote lens siparişi verecem canon üretmediği için farklı marka almak zorundayım 250 ytl istiyor yanında adaptörü yok sence nasıl fiyat uygunmu? kendim alayım diyorum belki daha uygun olur ama güvenemiyorum www.ebay.com da var ama başka yerdede bulamadım...

Mesajı Gör

Olympus E-300 güzel bir makinadır, elinizdeki makinadan farklı olarak d-slr tipi bir makinadır, d-slrler profesyonel amaca hizmet ettikleri için video kaydı gibi özellikleri bünyesinde taşımaz , sadece fotoğraf çekmek için üretilirler. Medium formatla beraber fotoğraf makinalarının en üst sınıfını oluştururlar.Bir kaç alt topikte dslrl nedir konusu tartışılmış orayı fikir edinmek için okuyabilirsiniz Linki http://forum.pclabs....showtopic=46528

Ayrıca canon Türkiye sorumulusu erkayalar ın sitesinden slr ile ilgili bir alıntı:

SLR Nedir?
Fotoğraf makinası, en basit şekliyle, bir ucunda objektif ve diğer ucunda ise bir kayıt ortamı olan kutudur.

Zaman içerisinde, bir çok farklı tip fotoğraf makinası üretildi. Gene de, usta fotoğrafçılar arasında en çok tercih edilen single-lens-reflex (SLR) (tek objektifli refleks) fotoğraf makinasıdır.

Tek objektifli', aynı objektifin hem vizör görüntüsü hem de film görüntüsü oluşturmak için kullanıldığını anlamına gelir. Bunu bir 'refleks' ayna yoluyla yapar. Görüntüye odaklanırken, ayna netleme ekranına ışığı yansıtır. Fotoğraf çekmek için deklanşöre bastığınızda, ışığın fotoğraf makinasının arka kısmına iletilmesi için ayna kenara çekilir.

Fotoğraf makinasının 'tek objektifli' olması sadece tek bir objektifle çekim yapılacağı anlamına gelmez. Size farklı fotoğraf seçenekleri vermek üzere çok çeşitli değiştirilebilir objektifler mevcuttur. Refleks tasarımı, objektif sayesinde netleme ekranında oluşturulan görüntünün fotoğraf makinasının kaydedeceği görüntüyle aynı olması anlamına gelir.

Işıkla resim
İngilizce 'photography' (fotoğrafçılık) sözcüğü Yunanca kökenlidir; 'photo' ışık ve 'graphos' resim anlamındadır. 'Photography' kelimesinin tam tercümesi 'ışıkla resim'dir.

Güneşli bir günde, karartılmış bir odanın panjurundaki küçük bir deliğin, karşıdaki duvara dışarısının bulanık bir görüntüsünü yansıttığı keşfedildi. Bu görüntüleri oluşturmak için kullanılan odaya 'camera obscura' (karanlık oda) adı verildi.

Daha parlak bir görüntü elde etmek için küçük deliğin yerine bir objektif kullanıldı ve karanlık odayı taşınabilir kılmak için odanın yerine bir kutu kullanıldı. Görüntü bir yarısaydam ekranda oluşturularak, kutunun dışında da görülebilmesi sağlandı. Eksik olan tek şey, görüntünün kaydedilebilmesiydi.

19. yüzyılda bir çok işlemler ortaya çıkarıldı, ancak en başarılı kabul edilen ışığa maruz kaldığında rengi koyulaşan gümüş tuzu emülsiyonu idi. Bu emülsiyonun çok daha gelişmiş hali bugün hala kullanılıyor.

SLR fotoğraf makinasının çalışması:
SLR fotoğraf makinanızın objektifinin arkasında, 45° açıyla yerleştirilmiş bir ayna vardır. Bu ayna ışığı objektiften netleme ekranına yansıtarak bir görüntü oluşturur.

Deklanşöre bastığınızda, ayna yukarı kalkarak, ışığı objektiften kameranın arkasına geçirir. Ayna yukarı kalkmış konumdayken, netleme ekranını kaplar ve vizör görüntüsünü karartır.

--------------------------------------------------------------------------------

SLR Özellikleri Nedir?
SLR makinaları zaman içerisinde çok geliştirilmişti. Mekanik sistemler yerini elektronik kontrollere bıraktı. Manuel kontroller otomatik hale geldi. Karmaşık fotoğraf teknikleri artık bir düğmeye basılarak yapılabiliyor.

Dahili flaş Bir çok EOS modelinde dahili patlamalı flaş vardır ve fotoğraf makinası pozlama sistemiyle tam olarak entegredir.

LCD paneliSıvı kristal ekran (LCD) fotoğraf makinasının ayarları gösterir.

Elektronik giriş kadranı Çok amaçlı bir yuvarlak düğme farklı fotoğraf makinası fonksiyonlarını hızlı ve kolay bir şekilde ayarlanmasını sağlar.

Deklanşör düğmesi Yarım basılınca fotoğraf makinası sistemlerini değiştirir ve tam basıldığında deklanşörü çalıştırır.

Pil yuvası Pil bütün elektronik sistemlere otomatik netleme, pozlama ölçümü, deklanşörün çalışması ve dahili flaş - güç sağlar.

Film ilerletme motorları Film elektrik motorları yardımıyla ileri ve geri sarılır.

Refleks ayna Işık objektiften refleks ayna yoluyla netleme ekranına yansır. Deklanşör çalışmadan hemen önce, ayna kalkar ve ışık filme ulaşır.

Vizör pentaprizması Cam bir pentaprizma, görüntüyü netleme ekranından alarak 90° döndürür ve böylece fotoğraf makinasının arkasından görebilirsiniz.

Lens yatağı Objektifin arka tarafında ve fotoğraf makinasının önünde bulunan altın kaplı kontaklar elektronik verileri transfer eder. Fotoğraf makinası objektifteki netleme ve diyafram motorlarına güç verir ve kontrol eder.

Netleme ekranı Vizörde yoluyla gördüğünüz görüntü yatay netleme ekranı üzerinde oluşur.

Alt ayna Refleks aynanın orta kısmı yarı gümüş kaplamadır. Işığın bir kısmının ikinci bir aynaya ulaşmasını sağlar. Burada, ışık fotoğraf makinasının tabanındaki netleme sensörlerine yansır.

Netleme sensörleri Alt aynadan gelen ışık, netleme ekranına ulaştığında kırılarak iki görüntü oluşturur. Görüntüler arasındaki sapma netlik elde etmek için gereken objektif ayarını yaparken kullanılır.

Burada verilen özellikler birçok 35mm EOS fotoğraf makinaları için ortaktır. Bu özelliklerin bir çoğu EOS dijital fotoğraf makinalarında da mevcuttur.
...................................................................................................................................................................

Yukarıda açıklandığı gibi slr makineler gövde(body) ve buna takılabilen farklı amaçlar için üretiilmiş lenslerden oluşur. Elinizdeki canonun yaptığı gibi aynı lensi hem makro hem telefoto için kullanamazsınız. Makro, geniş açı, zoom için ayrı lensler vardır.Bu yüzden bu makinanın sabit değerleri yok. Misal makinaya takılabilen x40 yakınlaştırma yapabilen bir lens alırsanız x40 zoomunuz, x7 yakınlaştıran bir lens takarsanız x7 zoomunuz olur. Bu lenslerin fiyatı (iyi lenslerin ) pahalıdır, elinizdeki fotoğraf makinesinin yakınlaştırma kabiliyetine sahip bir teleobjektif en iyi ihtimalle makinanın 3-4 katı bir fiyata mal olur. x10 yakınlaştırmadan çok daha yüksek yakınlaştırma oranına sahip teleobjektifler var (spor karşılaşmalarında basın mensuplarının elinde görebilecekleriniz gibi) bunların maliyeti lens kalitesi, sunduğu geniş açı ,yakınlaştırma,titreşim önleme gibi özelliklere dayanarak 10.000$ ve üstüne dahi çıkabilir.
Olympus için verilen fiyat sadece gövde içinse pahalı zaten sıfırı hemen hemen o fiyat, yanında lensleri ile birlikte satıyorsa lenslere ve lenslerin durumuna makinanın durumuna göre değişir. İkinci el slr alıcak olsam mutlaka tanıdığım , güvendiğim birini tercih ederim 100- 200 milyon fark için o kadar parayı sokağa atmanın gereği yok.

Alıcağınız mercek için o modelin sizin makinanız için üretilen adaptörle uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve adaptörüyle beraber alın yoksa elinizde bir adet fotoğraf makinası bir adette hiçbir işe yaramayan lensle kalırsınız. Lensin adını markasını kaç mm olduğunu yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Bu mesaj akira tarafından düzenlendi: 30 May 2005 - 23:00

ayvalıklı

ayvalıklı
  • Misafir
Kimse ricoh caplio rx den bahsetmemiş. Özellikle macro çekimlerde başarılı ve uygun fiyatıyla bakınız diyorum. 1 cm makro çekim yaptığını hatırlıyorum. Burada incelemeside var.

KaraMuraT

KaraMuraT
  • Üye
  • 304 Mesaj sayısı:
http://www.pclabs.ge...cle.asp?doc=435