İçeriğe atla

Fotoğraf

İlk Defa Kim, Neyi, Ne Zaman İcat Etti?

- - - - -

• Please log in to reply
12 replies to this topic

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
Merhaba Arkadaşlar;

Malum Konu Dışı'nda bilgisayar ile ilgili konuların açılması isteniyor sıksık, benim de aklıma birden şu an karşımda duran 10-15 parçadan oluşan bilgisayarım geldi, acaba dedim ilk defa klavyeyi kim buldu, CD-Rom, ilk defa ADSL'yi kim kullandı? Yada bilinen ilk oyunun adı neydi, kim nasıl bir teknoloji ile üretti vs vs. Peki sizin bildiğiniz ilk defa şurada, şu kişi tarafından, şu tarihte icat edildi, diyebileceğiniz neler var? Yani İLK olan ve ucundan kıyısından bilgisayarla alakası olan herşeyi yazabiliriz. Mesela Pclabs'ın ilk hali, ilk konular, ilk mesajlar, biraz nostalji olabilir! ne dersiniz? smile.gifsmile.gif ama konu sadece buna odaklı olmasın rica ederim wink.gifwink.gif

Konuyu açan olarak bir tane örnek vermek adettendir ama, benim bildiğim birtek mouse'ı ilk bulan kişinin bunun patentini Dell'e sadece 40.000 USD'ye sattığı, yılı da 1960'lı yıllardı sanırım. Adamın ismi aklımda kalmadı sad.gif biraz kulak dolgunluğu oldu ama, böyle yazılıp yanlışlarda bilen bir arkadaş(lar) tarafından düzeltilebilir wink.gifwink.gif

Amacım biraz genel kültür ve kullandığım bu bilgisayara; bugüne gelene kadar kimler, ne tür katkılarda bulunmuş öğrenmek.

Bu mesaj Speedy40 tarafından düzenlendi: 05 September 2005 - 14:58

mechanicbug

mechanicbug
  • Üye
  • 1058 Mesaj sayısı:
Çok ucuza satmış be:D

octinum

octinum
  • Editör
  • 5988 Mesaj sayısı:
Fareyi sanki Apple'cılar bulmuştu.. Hatta buralarda biryerlerde tahta bir fare resmi olmalı... Bu da kulak dolgunluğu oldu ama hiç zamanım yok pardon.. smile.gif
Güzel fikir olmuş bu konu..

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
Ben kaynağı belirteyim de fare ile ilgili, Enter dergisinin ilk sayılarında arka sayfasında vardı, İzmir'deki kitaplığımda duruyor, şu an İzmir'de değilim. Eğer elinde Enter dergisi olan varsa oradan bize doğru bilgiyi iletebilirler.

QueLL_HeLL

QueLL_HeLL
  • Üye
  • 509 Mesaj sayısı:
In 1964, the first prototype computer mouse was made to use with a graphical user interface (GUI), 'windows'. Engelbart received a patent for the wooden shell with two metal wheels (computer mouse U.S. Patent # 3,541,541) in 1970, describing it in the patent application as an "X-Y position indicator for a display system." "It was nicknamed the mouse because the tail came out the end," Engelbart revealed about his invention. His version of windows was not considered patentable (no software patents were issued at that time), but Douglas Engelbart has over 45 other patents to his name.

kaynak ------> http://inventors.abo...ly/aa081898.htm

yani 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından icad edilmiş arkadaşlar..bu da onun resmi sanırım..

user posted image

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
Mouse tamamdır Varan 1, şimdi sırada diğerlerinde wink.gif

Bu mesaj Speedy40 tarafından düzenlendi: 05 September 2005 - 15:45

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1255 Mesaj sayısı:
İlk bilgisayar Eniac;

ENIAC, 30 ton ağırlığında; 9x15 metrelik bir odayı doldurmakta; hesaplama vurumları 1500 elektromekanik röleden (yolvericiden) geçip 18.000 den çok radyo lambasından akmaktaydı. ENIAC'ı çalıştırmak için 150.000 watt enerji gerekliydi. ENIAC, yalnızca 80 karaktere eş veri saklayabiliyordu.

Eklenen önizleme(ler)

• Eniac.jpg

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
İlk Floppy Disk sürücüsü: 1971 yılında IBM mühendisi alan Shugart tarafından icat edildi, ilk floppy 8 inchti, bugün kullandığımız 3-1/2 inch disketlerinin ilk halini de 1981 yılında Sony şirketi üretti. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara fiziksel olarak veriyi taşımayı sağladığı için devrimsel bir aygıt olarak nitelendirilmektedir.

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
Alan Shugart 1979 yılında yine bir IBM mühendisi olan Finis Conner ile birlikte 1,5 milyon dolarlık bir bütçe ile Seagate Technology'yi kurdu, şu anda bu şirketin CEO'su.

HDD (Hard Disk Drive): 1980 yılında ilk HDD Seagate Tech. Co. tarafından üretildi, 5 MB kapasitesi vardı, Seagate 1 yıl içerisinde IBM ve Apple gibi şirketlere bu HDD'den 4 milyon adet satmayı başardı.

1980 - Seagate builds industry's first 5.25–inch hard drive
November 1992 - Seagate introduces the first 7,200 RPM disk drive
October 1997 - Company introduces world's first fiber channel interface disk drive
March 1998 - Seagate produces one billionth magnetic recording head
April 1999 - Seagate ships its 250 millionth disk drive
(somewhere near the beginning of) 2005 - Seagate's 5GB pocket hard drive hits the market

Bu mesaj Speedy40 tarafından düzenlendi: 06 September 2005 - 01:10

sedat

sedat
  • Üye
  • 497 Mesaj sayısı:
Hmm evet, böyle bir konu bana hemen tarihçilerin çağlandırma çabasını hatırlattı. Bilmeyenlere kısaca alatayım: vardır ya tarihteki çağlar: ilk çağ ortaçağ yeniçağ ve yakınçağ, şimdi ise tarihçiler bilişim çağını tanımlamaya çalışıyorlar. yanlış hatırlamıyorsam iki ayrı olay ve tarih arasında kararsız kaldılar: 1. transistörün icadı (sanırım 1945) 2. ise internetin kullanılması( 1982 olsa gerek).. bence transistörün icadı çok daha temel bir adım. yani internetten öte, bilişim çağına başlangıç kabul edilecek çok daha önemli bir tarihlsel olay.. ya sizce??

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2740 Mesaj sayısı:
Sorduğunuz sorunun birebir konumuzla alakası olmamasına rağmen ben yine de nacizane kendi fikrimi söyleyim. Bir çağ açılması için bunun bütün dünya üzerinde etksinin olması lazım, bence insanın Ay'a ayak basmasını sağladığı için "roketin bulunuşudur", sanırım teknoloji de bunun üzerine kuruldu. Televizyon, radyo, telefon, internet, füzeler vb. hep roketin bulunmasının ardından geliştiğini düşünüyorum. İsim olarak da hemen hemen bütün dillerde yazıldığı gibi okunan "İnternet Çağı" gayet uygun smile.gif

Bu konu hakkında yeni bir konu açılabilir bence, güzel bir konu fakat benim açtığım bu konuyla alakası yok, siz yeni bir konu açın isterseniz daha sonra Mod arkaşalar bu mesajları da oraya taşırlar bence, güzel bir fikir wink.gifwink.gif

Bu mesaj Speedy40 tarafından düzenlendi: 06 September 2005 - 17:33

bymutlu

bymutlu
  • Üye
  • 658 Mesaj sayısı:
herşey elektrik üzerine kurulmuştur....

elektrik dünyanın en önemli icadıdır....
elektrik olmasaydı bu dediklerinin hiçbiriside olmıyacaktı zaten...

tartus

tartus
  • Üye
  • 516 Mesaj sayısı:
çok güzel bir konu olmuş belki de bu konu bittikten sonra pclabs üyeleri olarak bilgisayar için çağ isimleri koyabilir ya da önemli dönüşümleri yazabiliriz. Örnek olarak flopy nin bulunması gibi.