İçeriğe atla

Fotoğraf

Anakartta Kuzey Ve Güney Köprüleri Nedir

- - - - -

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Aquarell

Aquarell
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
Anakartta kuzey ve güney köprüleri nedir? Bilen bir arkadaş varsa ayrıntılı olarak yazabilir mi lütfen?

#2
Quadrature

Quadrature
  • Üye
  • 6.459 Mesaj sayısı:
Basitçe yazayım. Maalesef wiki projemiz hibernasyon modunda olduğundan böyle basit tanımlamaları bile içermiyor.

Kuzey ve Güney Köprüsü anakartınızın çipsetinin bileşenlerine verilen isimler. Elbette birden fazla çip mevcut kartınızda ama biz onu yöneten ana yongaları kastediyoruz; buna çipset diyoruz. Umarım burada sorun yoktur; anakartınızın çipseti nedir sorusuna cevap verebiliyorsanız yoktur, anlamışsınızdır smile.gif (yani; Nforce mu? Intel mi? Via mı? Sis mi? ALi mi? gibi)

Tekrar etmek gerekirse "Çipset" 2 bileşenden oluşuyor: Kuzey ve güney köprüleri. Anakartınıza baktığınızda rahatça onları ayırt edebilirsiniz ekseriyetle. Kuzey köprüsü adı verilen çipler bazen dahili görüntü çipleri taşır ama ana görevleri işlemci, RAM, AGP veya PCI Ekspres veri yolları arası iletişimi sağlamak.

Güney köprüsü ise şayet anakarta dahili ise firewire, ethernet gibi özellikleri USB, PCI, ve artık demode olan ISA veriyollarını, IDE kontrolcüleri(yani diskleriniz) güç yönetimi (APM, ACPI?) ve IRQ gibi diğer mevzuları yönetir. RAID çipi ayrı değilse (anakartta Promise gibi yongalar yoksa) o da güney köprüsünce sağlanır, yönetilir.

Ha isim nereden kuzey güney olmuş doğu batı olmamış derseniz doğrusu daha önce düşünmemiştim bunu. Sanırım tepede olana kuzey, aşağıda olana güney diye isim takmışlar smile.gif Araştırmalı.

dipnot: AMD Athlon64 sistemlerde kuzey köprümüz yok, unutmayın smile.gif
dipnot: Nvidia Nforce çipsetlerinde kuzeye ICP güneye ise MCP diyor:
http://www.pclabs.ge...icle.asp?doc=79
dipnot: Intel'de de bu markalaştırma mevcut, MCH ve ICH diye adlandırıyorlar:
http://www.pclabs.ge...?doc=389&page=2

#3
DigitalWorld

DigitalWorld
  • Üye
  • 101 Mesaj sayısı:
Yön işaretlertinde yukarı her zaman kuzey aşağısı her zaman güneyi gösterdiği için kullanılmış benim bildiğim kadarıyla. Yani kısacası bunlar sadece lakap, bir tanımlama.
yani demişlerki bunlar burada* öööööööle duruyoda ya birisi sorarsa ismi ne diye sorarsa diye düşünmüşler düşünmüşler arada bi kahve içmişler şöyle bol köpüklü falan karıştırdım!!! tongue.gif neyse düşünmüşler demişlerki bakkkkkk intelciiim bu yukarda duruyo buna kuzey alttakinede güey diyelim olsun bitsin demiş. NVİDİA da o kadar sıkılmışki kuzey güney muhabbetinden ikisinide NF4 de bi çipin içine sokmuş sonra almış anakartın ortasına koymuş demişki şimdi buna ne isim vereceksiniz bakalım. Yanlız benimde takıldığım nokta var ya kasayı yan yatırınca nooooluyo yada barebone PC lerde .................... roll.gif onlarada kuzeydoğu köprüsü yada güney batı köprüsü falan mı diyeceğiz!?.,;()%&+^"]&$€[........ realmad1.gif

#4
aercin

aercin
  • Üye
  • 3 Mesaj sayısı:
çok güzel yorum... smile.gif sen kuzeyden misin güneyden mi.... ha ha ha....