İçeriğe atla

Fotoğraf

Profesyonel Kasa Boyama Teknikleri...

- - - - -

• Please log in to reply
28 replies to this topic

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
" Kasa modifikasyonu ile uğraşıyorsanız, kasanızın rengini muhtemelen değiştireceksinizdir. Kasa boyarken dikkat edilmesi gereken hususları ve farklı boyama teknikleri ile mükemmel bir şekilde kasanızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz."

http://www.pclabs.ge...cle.asp?doc=499

armaganaltinoz2

armaganaltinoz2
  • Üye
  • 38 Mesaj sayısı:
Teodora hocam gerçekten çok iyi bi bölüm açmışın..benim işime yarıyacağından eminim smile.gif benim hurricanenin boyaları çizilmiş.onu tekrar boyamak istiyorum ama başka renk mesela metalik kırmızı.ama ön kapak nasıl olcak?boyanırmı acaba?bi yardım etsen sad.gif

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
Boyanır. Boyayı hemen hemen bütün yüzeyler üzerine uygulayabilirsin. Tam olarak ne istediğini yaz, yardımcı olurum.

armaganaltinoz2

armaganaltinoz2
  • Üye
  • 38 Mesaj sayısı:
feel hurricane 1 in ön paneli.

Eklenen önizleme(ler)

• 178480_2_1_.jpg

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
Kolay. Öncelikle sabırlı olman şart.

Plastiği kasadan ayır. Eline 320 numara su zımpara al. Parçaya su dökerek (yazıda gösterildiği gibi) iyice zımparala. Sağlam bir boya yapmak istiyorsan, zımparaladığın yüzeyi astarla. Eğer uğraşamam diyorsan, metalik sprey boya uygula. İlk kat için yarım/bir saat bekledikten sonra ikinci katı at. Sonra en az bir gün bekle. İstersen üzerine vernik atabilirsin. Hatta verniğin üzerinide cilalayabilirsin.

Önemli not: Bu aşamalar arasında, çok beklemek zorundasın. Özellikle boyanın kuruması için. Acele edersen, kötü bir boya yaparsın. Sonra bu boyayı tamir etmek için, boya yaptığın zamandan fazlasını harcarsın.

armaganaltinoz2

armaganaltinoz2
  • Üye
  • 38 Mesaj sayısı:
teşekkür ederim smile.gif .ama kapağın önü girintili çıkıntılı .oralarda boya birikip kötü durmazmı?daha önce hiç denemedim.sprey boya yaptım ama böyle bi yüzey boyamadım.

ALIENWARE

ALIENWARE
  • Üye
  • 419 Mesaj sayısı:
yazı gayet güzel ve bilgilendirici olmuş eline sağlık

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
Eğer;

Sprey boyayı, yaklaşık 50 cm mesafeden sürekli sağa-sola hareket ettirirsen, sabit bir yerden aynı noktaya boya uygulamazsan boya birikmez ve akmaz. Bunu haricinde yüzeyin girintili yada çıkıntılı olması hiç bir problem teşkil etmez. Yeterki, sprey boya yaparken elin sürekli hareket etsin.

Umutonline

Umutonline

t.p.o@team

• Üye
  • 2.012 Mesaj sayısı:
En sonunda yazımız geldi smile.gif Teşekkürler teodora hocam. Ben kısa birkaç şey sormak istiyorum.

Profesyonel teknikte kullanılan malzemelerin ortalama fiyatları nedir acaba? Bir de Aopen H700 boyutlarında bir kasanın sadece dışını boyamak için kaç sprey boya gerekir?

Teşekkürler smile.gif

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
"Profesyonel Boyama Tekniğinde" bölümünde anlatılan ve kullanılan bütün malzemeler, sanayide oto boya malzemesi satan yerlerden "orjinal oto boyası, astarı ve verniği" spreye doldurularak yapılmıştır.

Oto boyası - 10 ytl.
Oto astarı - 8 ytl.
Oto verniği - 8 ytl.
Oto macunu - 12 ytl. (isteğe bağlı)
Pasta - 9 ytl. (isteğe bağlı)
Cila - 5 ytl.

Astar ve vernik birer kutu yeterli olur. Ancak H700 gibi büyük bir kasa için, 2 kutu boya lazım. Çünkü en az 2 kat atacaksın. Ama boya konusunda deneyim sahibi değilsen, düz renk boyaları tavsiye ederim. Metalik boyaları uygulamak zorlu bir iş.

Umutonline

Umutonline

t.p.o@team

• Üye
  • 2.012 Mesaj sayısı:
deneyimsizim ama metalik istiyorum ne olacak biggrin.gif

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
Her şeyin, bir ilki vardır smile.gif

Metalik boyada ilk katı at. Yarım saat sonra ikinci kat. Ancak ;

Metalik boya içerisinde bulunan ve boyaya "Metalik" özelliğini veren micron inceliğindeki metal parçalarını çok düzgün olarak yayman gerekir. Eğer bunu yapmazsan, farklı renk tonlarına sahip, boyanmış bir kasan olur. Elin sürekli sağa-sola hareket edecek. Bu şekilde yaparsan, düzgün boyarsın. Bu arada yüzeyin altına astar atmanda çok büyük fayda var. Eline su zımparası alıp astarı mükemmel zımaparlaman gerekir. Boya yapacağın yüzeyde gözle görülmeyen bir çizik olsa bile, boya sonrası "ben buradayım" diye çığlıklar atar. Zor değil, ama dikkat ve sabır gerekli.

İlave olarak, bir boya işinin %90'ı zımpara ve temizlik, geriye kalan %10'u boyadır.

proximus

proximus
  • Üye
  • 71 Mesaj sayısı:
Usta smile.gif helal valla super bir anlatımla, cok guzel bir kaynak olmus..

tesekkurler..

PS: Aman diyim beyler boyadıgınız yuzeye 1 hafta tamamen kurudu gozuyle bakmayın, ben hersey bittikten 4 gun sonra kasanın uzerine birsey koydum ve izi cıktı sad.gif allahtan simetrik bir iz olduda cok canımı sıkmıyor smile.gif sizinde basınıza gelmesin ..

Heruamarth

Heruamarth
  • Üye
  • 225 Mesaj sayısı:
Eline sağlık Teodora, bu yazı çok işime yarayacak

Satir Keyn

Satir Keyn
  • Üye
  • 228 Mesaj sayısı:
Teodora sana ne kadar teşekkür etsek az. Bu dünyadaki en değerli iki şeyi; zananını ve bilgini bizimle paylaştığın için.

ÖzgünAydın

ÖzgünAydın
  • Üye
  • 99 Mesaj sayısı:
teodora" artık sana üstad demeye karar verdim.ben sömestırda baslıyorum ahsap kasaya.onun boyamasını bu tekniklerle yapacaktım ki,bizim arkadasın babası oto boyacısı cıktı.e bende oto boyası yaptırcam artıık biggrin.gif smile.gif

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
Oto boyasını kullanmak için, oto boyacısına gitmeye gerek yok ki. Yazıda anlattığım şekilde, "sanayi tip boya malzemelerini" sprey kutuda kullanabiliyoruz.

armaganaltinoz2

armaganaltinoz2
  • Üye
  • 38 Mesaj sayısı:
bugün yine beceriksizliğimi konuşturdum.
boya satan bi yere gittim ve metalik sprey boya aldım.eve geldim ve boyamaya başladım.nedense boya bazı yerleri boyamadı.yuvarlak yuvarlak toplandı.moralim bozuldu muhtemeln kasayı çöpe atacam.smile.gif neyseki hurricane var.iyiki ona dokunmamışım.smile.gif

armaganaltinoz2

armaganaltinoz2
  • Üye
  • 38 Mesaj sayısı:
boya kuruduktan sonra baktım o kadarda kötü olmamış.yuvarlak yuvarlak dediğim yerlere boyayı fırça ile yaydırmıştım smile.gif kuruduktan sonra kötü olmamış .ama yüzay biraz çizik.zımpara yaparken biraz kalın zımpara kullandım.ondan herhalde.Teodora abi onları nasıl yok edebilirm?bi yardım etsen..

Teodora

Teodora
  • Üye
  • 1.255 Mesaj sayısı:
QUOTE(armaganaltinoz2 @ 29-12-2005, 19:37:34) Mesajı Gör

boya kuruduktan sonra baktım o kadarda kötü olmamış.yuvarlak yuvarlak dediğim yerlere boyayı fırça ile yaydırmıştım smile.gif kuruduktan sonra kötü olmamış .ama yüzay biraz çizik.zımpara yaparken biraz kalın zımpara kullandım.ondan herhalde.Teodora abi onları nasıl yok edebilirm?bi yardım etsen..

Boya iki türlü yapılır;

Bir boyacıya gidersin yada kendin boyarsın.

İkinci şık biraz zahmetli ve uzun bir süreçtir. Sabır ve emek ister. Ellerin, benimkiler gibi nasırlı değilse zımpara tuttuğunda acır. Su toplar. Astar ve boya kokusu ciğerlerine hücum eder ve öksürmekten gözlerin yuvalarından fırlar. Eline bulaşan macunları ve boyaları kazımak için tiner kullanırsın. Saf alkol ve tiner, deri üzerinde büyük tahribat yapar. Ellerin çatlar ve acır. Burnunun deliklerine dolan tozlardan, nefes almakta zorlanırsın. Tek bir toz parçası, minik bir tüy yada meraklı bir elin bıraktığı iz, bütün bir çalışmanın uçup gitmesine neden olur.

Eğer bunlara katlanırım dersen;

Boya işlemini yaparken, nerede hata yaptığı bilmiyorum ama tahminlerim,

- Boya yaptığın yüzeyi temizlemeyi ihmal etmişsin. Daire şeklinde açılan boya izleri, yüzeyin üzerinin yağ yada petrol türevi bir madde kaplı olduğunu gösterir.

- Eğer topaklanma varsa bunun iki nedeni vardır. Yüzey üzerinde oluşan çizikleri kapatmak için spreyi tek bir noktadan sıkmışsındır. En önemliside, akirilik bir boya üzerine yapılan, selülozik bir sprey akrilik boyayı kaldırır. Bu da boyanın topaklanmasına neden olur.

Zımpara ve yüzey düzgünleştirme, yapılan işin %90'ıdır. Kalın bir zımparadan sonra (örneğin 150 numara kuru zımpara) kesinlikle ince bir zımpara (300-400 numara kuru zımpara) kullanmalısın.

Eğer boyada belirgin sorunlar varsa yapacağın iki şey var;

- Boyayı tamir edersin
- Yüzeyi metale kadar zımparalayaıp, tekrar boyarsın.

Boyayı tamir etmeni önermem. Bu ustalık gerektiren bir işlemdir. Çok titiz çalışman gerekir.

Eğer zımpara çizikleri çok belirgin ise, boyayı kazıyıp işlemler tekrar başlamalısın. Yazıyı tekrar okumanı tavsiye ederim.

Yazıda anlatılan bu konu çok önemlidir;

Estetik olarak yorum yapma şansımız olsa bile, iş boyanın temel kurallarına gelince fazla yorum yapmamaya özen göstermeliyiz. Boyama işleminin prosedürleri keskin hatlarla çizilmiştir.

Bu prosedürleri takip edersen, sorunsuz ve çok güzel boyanmış bir kasanın sahibi olursun.

proximus

proximus
  • Üye
  • 71 Mesaj sayısı:
Beyler spray astar buldum, teodora kardesin buldugu daha profesyoneldir kesin ama benimki cok daha pratik birsey, henkel in bir urunu duck firmasından patentli, zımparalanabiliyor, denedim suppo birsey valla, 6 milyona besiktastan aldım .. duck primer astar diye geciyor besiktas bkm nin karsı sokagında, dogalgaz odeme yerinin tam karsısındaki boyacıda, vitrinde sag kosede uv boyalarıda gorebilirsiniz her renk var, hepsi duck marka, iceride koca bir stant var .. [attachmentid=3375]

Eklenen önizleme(ler)

• 100_7363.JPG

Ercan ERMİŞ

Ercan ERMİŞ
  • Üye
  • 3 Mesaj sayısı:
saolasın! çok iyi olmuş gerçekten. çok iyi! =) smiley32.gif smiley32.gif

makro

makro
  • Üye
  • 16 Mesaj sayısı:
Teodora ÖnceLikLe Bu Konu İçin Cok Tesekkür Ederim Çok FaydaLı Bir Konu oLmus BiLgine eLLerine SağLık Bende Birşey Sormak İstiyorum Kasamın İç İskeLetini Boyamak İstiyorum Bu İşte Çok Yeniyim TeknikLerin Çoğunu BiLiyorum Yazınızın Tamamınıda Okudum.. Ama Yinede Sormadan Edemicem İskeLet MetaLik Zaten Boya fLn Yok Üzerinde Zımpara AtMaLımıyım Atacaksam Kac Numara Zımpara KuLLanMaLıyım Beyaz Astar 2 Kat Ve Kırmızı Uv Spray KuLLanıcam NasıL YapMaLıyım Cevabınız İçin Simdiden TesekkürLer..!

kral701

kral701
  • Üye
  • 212 Mesaj sayısı:
3 yıl geçmiş konuyu hortlatmışın

makro

makro
  • Üye
  • 16 Mesaj sayısı:
Hakikatten He biggrin.gif Farkında DeiLim Tarihe BakMaMısım biggrin.gif:DHehe