İçeriğe atla

Fotoğraf

Bluetooth üzerinden Kablosuz Internet Paylaşımı Yapmak

- - - - -

• Please log in to reply
No replies to this topic

ser82

ser82
  • Üye
  • 106 Mesaj sayısı:
19 milyona aldığım Epox class 2 version 1.2 USB dongle´ı windows xp sp2 çalıştıran kule kasa bilgisayarıma taktım. Bu dongle 30 metreye kadar mesafe destekliyor, toshiba üretimi ve birlikte gelen yazılımı "toshiba bluetooth stack". Neyse yazılımı kurdum, bluetooth dongle´ı taktım, kurulum tamamlanmış oldu. Ağ bağlantılarıma bluetoothu temsilen bir local area network connection daha eklendi. sonra ekranın sağ alt köşesinde oluşan bluetooth programını temsil eden ikona sağ tıklayarak "service properties"´den PAN -personal area network özelliğini etkinleştirdim. Aynı şeyleri yine toshiba üretimi bluetooth bağlantısı destekleyen ve toshiba´nın bluetooth stack´ini kullanan packard bell bilgisayarımda tekrarladım. Ancak bluetooth aparatı notebook´un içine yerleştirilmiş olduğundan sadece 10 metre mesafe destekliyordu. Neyse iki bilgisayarda da bluetooth açık ve Personal Are Network (bu LAN´ın bluetooth versiyonu oluyor, çok daha yavaş olmakla birlikte işlevi LAN ile aynı) özelliği etkin haldeyken kule kasa olan internete kablolu ADSL roter üzerinden bağlı bilgisayarımın ağ bağlantılarımdan adsl modeme bağlı LAN bağlantımı ve bluetooth LAN(yani PAN) bağlantımı aynı anda seçerek (ctrl basılı durmda iki bağlantının da ikonlarına tıklayın) sağ tıkladım ve açılan menüden bağlantıları köprülemeyi seçtim. bağlantılar köprülenince ağ bağlantılarına bir network köprüsü ikonu dahil oldu. bu network köprüsünün gateway, IP, DNS ayarlarını normal bir LAN bağlantısını ayarlar gibi ayarladım. Kule kasa bilgisayarımın köprülenmiş internet bağlantısının sorunsuz çalıştığını tasdik ettim internet sitelerini sörf ederek, böylece kule kasa bilgisayar tamamn hazırlanmış oldu. Sonra notebook bilgisayarımdan sağ alttaki bluetooth simgesine sağ tıklayarak yeni bağlantı seçeneğini seçtim. çıkan diyalogdan kule tipi bilgisayarımı seçtim, bağlantı tipi olarak ta PAN bağlantısını seçtim, böylece bağlantı tanımlanmış oldu. Sonra bu tanımlanmış bağlantıya sağ tıklayarak bağlan ı seçtim ve bluetooth bağlantısı kuruldu. Şimdi my connections´da bluetooth üzerinden olan LAN bağlantısının kablosu takılı gözükmeye başladı. lan bağlantısının IP, gateway, dns ayarlarını yaptım. Artık dizüstü bilgisayarım da internete bağlanıyordu! 100 KB/s ile download rahatlıkla yapılabiliyor. limit yaklaşık 380 KB/s. bağlantı arada duvarlar olmasına rağmen 6-10 metre yarıçaplı alanda sağlıklı çalışabiliyor. Class 1 destekli 200 metreye kadar destekleyen dongler lar kullanılırsa heryerden rahatça çekerdi muhtemelen. Sonuçta kablosuz router almaya gerek olmadığına karar verdim. 20 milyon harcamayla kablosuz internet kurmuş oldum. umarım yazım anlaşılabilir olmuştur. ve ilgilenenlere yararlı olabilir.