İçeriğe atla

Fotoğraf

Web Sayfasi Nasil Yapilir

• Please log in to reply
9 replies to this topic

cameraman erkan

cameraman erkan
  • Üye
  • 10 Mesaj sayısı:
Selamlar arkadaslar
Bilmedigim islere burnumu soktum ve bu isi bilenler beni yavas yavas soymaya basladilar.
Konu su: Yeni bir -ek- is actim kendime birisi bana bir yil bedava hosting servisi verecegini vaade etti. Bende hemen bu konuya baliklama atladim ve kendime birisi araciligi ile bir domain ismi satin aldim. Adam kazi gordu simdi kazi soyma asamasinda.
Soru 1 ben bu ismi nasil o hostinge aktaracagim?
Soru 2 bir web sayfasi nasil olusur. Aman Allahim ben ne ettim yaaa...
Bana bu isleri bilen birisi acilen yardim etsin lutfen.

Tesekkurler

cameraman erkan

cameraman erkan
  • Üye
  • 10 Mesaj sayısı:
ALINTI(cameraman erkan @ 09-04-2007, 19:25:53) Mesajı Gör
Selamlar arkadaslar
Bilmedigim islere burnumu soktum ve bu isi bilenler beni yavas yavas soymaya basladilar.
Konu su: Yeni bir -ek- is actim kendime birisi bana bir yil bedava hosting servisi verecegini vaade etti. Bende hemen bu konuya baliklama atladim ve kendime birisi araciligi ile bir domain ismi satin aldim. Adam kazi gordu simdi kazi soyma asamasinda.

Tesekkurler

Yokmu bir yardim ???!

iyiinsan

iyiinsan
  • Üye
  • 3.497 Mesaj sayısı:
Alan adınızın kontrol panelinden nameserver adreslerinizi o hosting'in verdikleriyle değiştirmelisiniz.

Web sayfası oluşturmak için önce aklınızda bir fikir belirtin. Sonra ne yapmak istediğinize karar verin. Blog açmak istiyorsanız hazır yazılımları var, iki üç tane sayfadan oluşacak bir şey yapmak istiyorsanız da NVU gibi bir programla bir şeyler yapabilirsiniz.

Hosting'i veren kişinin bir hosting firması mı var, alan adınızı nereden aldınız, yapmak istediğiniz site nasıl bir şey gibi sorulara cevap verebilirseniz daha rahat yardımcı olabiliriz.

cameraman erkan

cameraman erkan
  • Üye
  • 10 Mesaj sayısı:

Sevgili dostum, oncelikle bana yardimci olmaya hazir oldugun icin sana cok tesekkur ediyorum.

Aklimda bir fikir var: Mesela giris sayfasi olarak bir fotograf ve Turkce icin bir buton Hollandaca icin bir baska buton. Gayet basit bir sayfa olacak yani, belki de* arka fon gokyuzu mavisinden beyaza gidecek bir renkde olabilir. Internet uzerinden bazi html programlari indirdim mesela html-kit gibi. Sanirim bu programda isime yarar herhalde ve yukarida aciklamaya calistigim sayfayi bu programla olusturabirim herhalde !?

Evet hosting veren kisinin bir hosting firmasi var. Ama ben alan adimi baska bir kisiden aldim, bu alan adimi aldigim kisi bana alan adimin yerlesecegi hostingin URL adresini istedi. Hemen bir meil'ile hostig servisinden bu URL adresini bana gondermesini istedim, ama gelen cevap bana baska bir sey yapmam istikametinde. Neyse dun yine alan adimi aldigim kisiye o maili gonderdim bakalim netur bir cevap gelecek!.

Peki diyelimki ben bu web sayfalarini hazir duruma getirdim -ki suan cok karisik bir durum gibi geliyor bana- o sayfalari adi gecen hostinge nasil gonderecegim?

Gercekten hic bir bilgimin olmadigi terimler bunlar- Hosting, Url -gibi neyseki anlamlarini internetten arastirip ogrendim.

Yardimlarin icin simdiden Tesekkurler

alierkanimrek

alierkanimrek
  • Üye
  • 654 Mesaj sayısı:
ALINTI(cameraman erkan @ 09-04-2007, 20:25:53) Mesajı Gör
Selamlar arkadaslar

Tesekkurler

biggrin.gif Süpersin hocam, bu işlerin hepsi teknik bilgi ve tecrübe gerektirdiğinden öğrenene kadar kendine bir yardımcı tutarsan iyi olur. O zaman bunun ek işliği mi kalıyor diyeceksin, haklısın ama bu harika girişimci ruhunu da baltalamak istemiyorum, zaten senin gibiler başarılı olup, yırtar, yoksa bizim gibi uzun uzun düşünüp taşınan ince eleyip sık dokuyanlardan girişimci olmuyor... ciddiyim.

netdev

netdev
  • Üye
  • 145 Mesaj sayısı:
ALINTI(alierkanimrek @ 10-04-2007, 08:08:02) Mesajı Gör
... haklısın ama bu harika girişimci ruhunu da baltalamak istemiyorum, zaten senin gibiler başarılı olup, yırtar, yoksa bizim gibi uzun uzun düşünüp taşınan ince eleyip sık dokuyanlardan girişimci olmuyor... ciddiyim.

Çok doğru tespit, benim de aklıma gelmiştir hep...

ALINTI
Alan adınızın kontrol panelinden nameserver adreslerinizi o hosting'in verdikleriyle değiştirmelisiniz.

Evet ilk yapmanız gereken bu. Hosting size nameserver adresleri verecek iki tane (örneğin 123.123.123.123 veta ns1.hosting.com gibi). Siz bunları domaini aldığınız yerin kontrol paneline girerek ilgili yere primary nameserver ve secondary nameserver olarak yazacaksınız. Hepsi bu kadar. (Yok hosting size bir URL verirse (http://www.hosting.com/users/~sizinadiniz gibi) bunu da domain control panelinde url forward bölümüne yazabilirsiniz.)

Web sayfası nasıl yapılır çok genel bir soru, Dreamweaver ile basit birkaç sayfa yapabileceğiniz gibi Joomla gibi hazır scriptlerle daha karışık sayfalar da yapabilrsiniz. Dreamweaver'dan daha pratik programlar da olabilir belki ben isimlerini bilmiyorum, bilenler yazacaktır. İstediğiniz şey sadece basit birkaç sayfa ise Template denen hazır iskeletleri kullanabilirsiniz. Şu an pek site ismi hatırlayamadım, bilenler yazsın lütfen.
http://www.templateci.com
http://www.google.co...&...G=Ara&meta=
Bu Templateleri Dreamweaver veya daha basit bir html editörü ile istediğiniz biçimde değiştirebilirsiniz. Yine işinize yarayabilecek, html dersi veren site isimleri isteyin.

Yaptığınız dosyaların yüklenmesi için bir ftp programı kullanacaksınız. cuteftp (ücretli) veya filezilla (ücretsiz) işinizi görecektir. Muhtemelen ftp hesabınızın şifresi hosting tarafından size verilecektir.

Benden bu kadar, kolay gelsin...

Bu mesaj netdev tarafından düzenlendi: 10 Nisan 2007 - 09:18

iyiinsan

iyiinsan
  • Üye
  • 3.497 Mesaj sayısı:
smile.gif

Benim hosting firmam DreamHost. Orada şu anda 6 adet web sayfası tutuyorum, fakat sadece bir tanesinin alan adı DreamHost'tan alınmış. Diğer hepsi vakti zamanında Kebirhost'tan aldığım alan adları. O alan adlarını DreamHost'a yönlendirmek için alan adımın kontrol paneline giriyorum, "Nameservers" bölümünü buluyorum ve DreamHost'un bana verdiği "nameserver adreslerini" (ns1.dreamhost.com, ns2.dreamhost.com ve ns3.dreamhost.com) oraya giriyorum. Bundan sonra o alan adıyla DreamHost'ta barındırdığım site açılıyor.

Ben Mac OS X kullandığımdan yazılım konusunda pek yardımcı olamayacağım. Hem Mac'te hem de Windows'ta çalıştığını bildiğim bir Dreamweaver, bir de NVU var; biri eşek yüküyle paraya mâlolduğundan ücretsiz olan NVU'yu önerdim ben. Word'de yazı yazar gibi web sayfası yapabilirsiniz bununla. smile.gif ( http://www.nvu.com )

Bu yaptığınız web sayfalarını FTP ile hostinginize aktarabilirsiniz. Yine, dediğim gibi, Windows için bir FTP programı bilmiyorum, ama birileri önerirse yöntemi basit: sitenizin adresini, kullanıcı adını ve şifresini (ki zaten hosting'i açan kişi, alan adını yönlendirdikten sonra siz, bunları göndermelidir) girip oraya sürükle-bırakacaksınız, o orada çıkacak.

Kolay gele.. smile.gif

cameraman erkan

cameraman erkan
  • Üye
  • 10 Mesaj sayısı:
Arkadaslar Gosterdiginiz ilgiden dolayi hepinize teker teker tesekkurler.
Bana soylediginiz onerilrin birer ciktisini aldim ve anladigim kadariyla hepsini deneyecegim. Eger basaramazsam ne yazikki sizleri tekrar rahatsiz edecegimden oturu simdiden ozur.
Saglicakla kalin
Erkan

Not. Kamera veya montaj hakkinda bilgilerimi paylasmaya hazirim.

cameraman erkan

cameraman erkan
  • Üye
  • 10 Mesaj sayısı:
ALINTI(cameraman erkan @ 11-04-2007, 08:13:22) Mesajı Gör
Arkadaslar Gosterdiginiz ilgiden dolayi hepinize teker teker tesekkurler.

Ama bu site yapim isi bildiginiz gibi olmadi...Sadece bir sayfa yapabildim! oda tebrik karti gibi bisey oldu anliyacaginiz... unsure.gif

Not. Kamera veya montaj hakkinda bilgilerimi paylasmaya hazirim.

maxhoper

maxhoper
  • Üye
  • 483 Mesaj sayısı:
Server php sayfalarını destekliyorsa hazır bir site kurabilirsin. Wordpress oldukça iyidir. Tavsiye ederim. Böylece programlanmış ve iyi tasarlanmış bir blog sahibi olursun.