İçeriğe atla

Fotoğraf

Sms Ve Görüşme Kayıtları

- - - - -

• Please log in to reply
16 replies to this topic

blueray

blueray
  • Üye
  • 349 Mesaj sayısı:
Benim şöyle bir sorum olacak GSM oparatörleri telefon görüşmelerimizin konuşma içerikleri ve SMS lerin içeriklerini saklıyor mu?
Peki bunları saklıyorsa ne kadar süre ile saklıyor ? Lütfen bir mesaj verirseniz sevinirim.

Samsung

Samsung
  • Misafir
ALINTI(blueray @ 16-04-2007, 22:02:19)  
Benim şöyle bir sorum olacak GSM oparatörleri telefon görüşmelerimizin konuşma içerikleri ve SMS lerin içeriklerini saklıyor mu?
Peki bunları saklıyorsa ne kadar süre ile saklıyor ? Lütfen bir mesaj verirseniz sevinirim.

içerik tabiki saklanmıyor hatta görüşme ve sms metinleri inceleme ve takip altında olan aboneler dışında kaydedilmez
ama süre ve adet bilgisi faturasal açıdan uzun bir süre sanırım kanuni itiraz süresi kadar saklanır mesela 10 yıl...

Bu mesaj Samsung tarafından düzenlendi: 16 Nisan 2007 - 21:18

blueray

blueray
  • Üye
  • 349 Mesaj sayısı:
Sayın samsung türkcell de birisine sordum sms lerin 6 ay gibi bir süre sklandığını söyledi böyle bir şey var mı ?cevaplarsanız sevinirim
(Birde görüşme içeriklerinin 3 ay saklandığını söyledi)
Bir de bunu kesin olarak nasıl öğrene biliriz yardım ederseniz sevinirim
Bu konu ile ilgili yetkili kimle görüşmem gerekiyor.

Samsung

Samsung
  • Misafir
sms kayıtları saklanır kimden kime ne zaman yollanmış vs ama sms metinleri saklanmaz,
görüşmelerde kaydedilmediği sürece saklanmaz kim kimi ne zaman aramış
ayrıca mahkeme kararı ile ancak bu tip bilgilere bir abone ulaşılabilir...

Bu mesaj Samsung tarafından düzenlendi: 16 Nisan 2007 - 21:29

blueray

blueray
  • Üye
  • 349 Mesaj sayısı:
Sayın Samsung bu soruyu sormamını nedeni Okuduğum bir röportajda TİM Başkanı Dr. Tayfun Acarer biz dinleme yamıyoruz sadece kayıt yapıyoruz diyor.Burada TİM başkanı neyi kastediyor?
Mesut Ertugay : Nedir efendim bu başkanlık? Ne yapıyor? Hangi alanda çalışıyor? Nasıl bir hizmet veriyor?

Dr. Tayfun Acarer : Teşekkür ederim aslında çok güzel bir konu bu. Güldüm çünkü tele kulak diyorlar ama hemen açıklığa kavuşturmak lazım. Burası dinleme yapmıyor. Sadece kayıt yapıyor. Şimdi diyeceksiniz hem dinleme yapmıyor hem kayıt yapıyor ne demek.

Mesut Ertugay : Dinlemeden kayıt yapıyor.

Dr. Tayfun Acarer : Dinlemeden kayıt yapıyor. Tam açığı bu. Dinleme yapan birimlerin taleplerini değerlendiriyor ve o dinleme yapan birimlerle aboneleri irtibatlıyor. Fark ne? Eskiden de yapılabiliyordu bu arada bir fıtrin anlamı ne? Şimdi dinleme yapmak isteyen birimler güvenlik kuvvetleri bunu tamamen hukuksal olarak gerekçesini açıklamak zorunda. Kanunla getirilen şey iletişim başkanlığı özü burada. Bununla ilgili hakim kararını alıyor. Örneğin bir birim sizin dinleyecekse bununla ilgili hakim kararını iletişim başkanlığına iletiyor. İletişim başkanlığı bu tekrar değerlendiriliyor ve daha sonra sizin dinlenilmenize izin veriyor.

Mesut Ertugay : Yani iletişim başkanlığı hakim kararına rağmen ben bunu dinlemiyorum diyebiliyor mu?

Dr. Tayfun Acarer : Mevzuatta veya şeklen bir problem olduğu zaman buna tabi karar verebiliyor. Bunun dışında çok acil bir durum var. Bir eylemden endişe ediliyorsa o zamanki talep hakim kararı olmadan yapılabiliyor ancak 24 saat içinde hakim kararı getirilmek kaydıyla diye izin veriliyor ve eğer getirilemezse bütün kayıtlar da imha ediliyor. Bu son derece önemli. Yani bir kişi ya da kişiler hakkında güvenlik güçlerince dinlemenin yapılması eğer hukuksal bir gerekçeyle ispat ediliyor ve hakim kararı getiriliyorsa artık ona yapılacak hiçbir şey yoktur. Yani mutlaka bir gerekçesi vardır. Çünkü artık hukuksal olarak da bunun ihtiyacı ortaya konmuş demektir.

Acaba TİM Başkanı sadece yapılan dinlemelerimi kayıt ettiklerini söylüyor?Tam anlamadım .
Yoksa herkes*in Telefon konuşmalarını kayıt ettiklerini söylüyor.Bu farkı anlamadım.Açıklarsanız sevinirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

blueray

blueray
  • Üye
  • 349 Mesaj sayısı:
Arkadaşlar bir cevap verirseniz sevinirim

aboneturk

aboneturk
  • Misafir
mesela Turkcell'in 32milyon abonesi var tümünün ses kaydı saklanacak olsa turkcell'e milyonlarca gb lik sabit disk gerekirdi cool.gif
kayıttan kasıt görüşmelerin faturadaki bilgiler çercevesinde saklanmasıdır.

Bu mesaj aboneturk tarafından düzenlendi: 16 Nisan 2007 - 22:42

Speedy40

Speedy40
  • Üye
  • 2.740 Mesaj sayısı:
belli konumlarda belli görevlerde makamlarda bulunan insanların mahremiyeti ve özel hayatı yok sadece bunu söyleyim, herkesin olmasa da istenilen bazı kişilerin her hareketi bile inceleniyor.

Nihilix

Nihilix
  • Üye
  • 2.083 Mesaj sayısı:
Yapılan görüşmelere dair bilgiler kaydoluyordur elbette. Şu saatte şu kadar süre şu numarayla görüşüldü diye, herkesinkiler kaydediliyordur. Fakat her bir abonenin bütün yaptığı sesli konuşmaların kaydedilmesi demek aboneturk arkadaşımızın dediği gibi milyonlarca gigabyte, binlerce terrabayt yer tutar. Ki bu iş için uğraşacak bir teknoloji yatırımı zaten asıl büyük maliyeti oluşturur.
Bu dediğiniz olay çok mükemmel bir komplo teorisi olur, ama elbette şöyle 10-15 yıl sonra filan smile.gif

Bu yaptığım açıklamaya SMS ler de dahil tabi ki. Her ne kadar çok yer tutmasa da, milyonlarca kişinin her gün birbirine yolladığı milyarlarca SMS'in her birinin kaydedilmesi gereksiz bir yatırım olurdu. Dediğim gibi sadece bunlara dair bilgiler tutuluyordur.

MuRaToN

MuRaToN
  • Üye
  • 6 Mesaj sayısı:
ALINTI(aboneturk @ 16-04-2007, 23:41:42)  
mesela Turkcell'in 32milyon abonesi var tümünün ses kaydı saklanacak olsa turkcell'e milyonlarca gb lik sabit disk gerekirdi cool.gif
kayıttan kasıt görüşmelerin faturadaki bilgiler çercevesinde saklanmasıdır.

Belki biraz kurgu olacak ama audio2text teknolojisi diye bir şey duymuştum yani sesi yazıya çeviren sistemler. Eğer saklayacak olsaydılar böyle bir şey yapabilirlerdi.

maaadur

maaadur
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
benim merak ettiğim bir konu var.gsm operatörlerinden isteyen herkese döküm veriliyor mu?yani biri başkasının telefon dökümünü isteyebilir mi?

LevY

LevY

Victorinox

• Moderatör
  • 551 Mesaj sayısı:
HORT !

Hayır, yalnızca mahkeme kararıyla hakim isteyebiliyor, ama şu anki hal içerisinde herşey olabilir,

maaadur

maaadur
  • Üye
  • 2 Mesaj sayısı:
teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.ama şu anki hal derken ne demek istediğinizi anlamadım.eğer sadece hakim kararı ile istenebiliyorsa başka türlü almak yada vermek suç değil mi?

Gonuldagi

Gonuldagi

Gulibik

• Üye
  • 1.041 Mesaj sayısı:
Hikaye bunlar yatak odan mobeseye bakıyorsa kaçacak bir yerin yok zoomladımı her yellerini görür Gönderilen Resim
Joistik polisin elinde zoomladımı 1 2 km gidiyor joistik bi dakka hakimden izin getirmedin diyemez Gönderilen Resim

tungatigin

tungatigin
  • Üye
  • 5 Mesaj sayısı:

benzer durumdan adli bir olayımız oldu gecmise yonelik (1 hafta kadar)  gorusme kayıtlarına ulasılamadı o yuzden ben pek inanmıyorum saklandıgına

Sarem

Sarem
  • Üye
  • 20 Mesaj sayısı:

bence herşeyin kaydı tutuluyor. zaten türkiyede bilmem kaç milyon kişinin telefonu dinleniyor, daha ne olsun? ayrıca bu kadar ısrarla bunu sormanızın sebebini de anlamadım, telefonda "hassas" içerik konuşmayıverin. annenizle falan konuşun :D gsm operatörlerine güven olmaz

Meerdan

Meerdan
  • Üye
  • 29 Mesaj sayısı:

sakat ya devlet bu her şeyi takip ederler bizim de bir şeyden haberimiz olmaz arkadaşlar dünya ne hale geliyor ya, çok sinir. kimseye güvenemez oldum.