İçeriğe atla

Fotoğraf

Pardus Işletim Sisteminde Internet Bağlantı Sorunu

- - - - -

• Please log in to reply
7 replies to this topic

sebilsebil

sebilsebil
  • Üye
  • 33 Mesaj sayısı:
iki işletim sistemi kurmak istiyorum XP VE PARDUS diski bölümledim. iki diske kuruyorum ama diğerini tanımlamıyor son kurmuş olduğum işletim sistemiyle başlıyor.

ikinci olarak pardus kurulumunun sonunda 3 seçenek çıkıyor diski başamı, pardus ayarları veya secenek yok gibi ne işe yarıyor üçünüde denedim tık yok.

İnternet bağlantı problemi var ayrıca, network ve kaplosuz modem başlıklarına ağ programcığından giriyor ve tıklıyorum oluştur seçeneği aktif olmuyor, kısaca internet bağlantısı kurulmuyor, oysa ethernet kartı takılı modem takılı, ethernet kartını tanıtmadığımızdan olabilirmi acaba olursa onu nereden tanıtırız.

Bu mesaj sebilsebil tarafından düzenlendi: 03 Haziran 2007 - 23:23

srknlvnt

srknlvnt

sensei

• Yönetici
  • 4.264 Mesaj sayısı:
Önyükleyici kurmanız gerekiyor.Kurulum sonunda çıkan seçenekler önyükleyici kurulumu için gelen seçenekler.

Sisteminizde kaç disk var,kaç bölüm ve hangisinde Pardus kurulu onu belirtirseniz çok kolay bir şekilde önyükleyici kurabilirsiniz.

İnternet bağlantı sorunu hangi işletim sisteminde var?

sebilsebil

sebilsebil
  • Üye
  • 33 Mesaj sayısı:
ALINTI(Serkan LEVENT @ 04-06-2007, 00:28:14) Mesajı Gör
Önyükleyici kurmanız gerekiyor.Kurulum sonunda çıkan seçenekler önyükleyici kurulumu için gelen seçenekler.

Sisteminizde kaç disk var,kaç bölüm ve hangisinde Pardus kurulu onu belirtirseniz çok kolay bir şekilde önyükleyici kurabilirsiniz.

İnternet bağlantı sorunu hangi işletim sisteminde var?

Sisteminizde kaç disk var,kaç bölüm ve hangisinde Pardus kurulu onu belirtirseniz çok kolay bir şekilde önyükleyici kurabilirsiniz. Ben bunu soran bir secenek göremedim bu ayarları nasıl yapabilirim biraz daha açabilirmisiniz.

İnternet bağlantı sorunu pardus işletim sisteminde var

srknlvnt

srknlvnt

sensei

• Yönetici
  • 4.264 Mesaj sayısı:
http://tr.pardus-wik...us:Kurulum/2007

Bu Wiki derlemesinde tüm sorunlarınızın çözümü var.

Ek: Önyükleyici sorununu aşmak için yeni kurulum şart değil.Disk yapılandırmanızı yazarsanız kurulum için gerekli komutları yazabilirim.

sebilsebil

sebilsebil
  • Üye
  • 33 Mesaj sayısı:
ALINTI(Serkan LEVENT @ 04-06-2007, 00:50:27) Mesajı Gör
http://tr.pardus-wik...us:Kurulum/2007

Bu Wiki derlemesinde tüm sorunlarınızın çözümü var.

Ek: Önyükleyici sorununu aşmak için yeni kurulum şart değil.Disk yapılandırmanızı yazarsanız kurulum için gerekli komutları yazabilirim.

Ben öncelikle diskimi dos ortamında 3 parçaya böldüm ve C diskine XP kurulum gerçekleştirdim. Daha sonra PartitionMagic aracıyla D: sürücüsüne yeni işletim sistemi kur seçeneğini tıklayarak işlem uyguladım (resimdeki sonuç) ortaya çıktı fakat ikinci resimdeki gibi bilgisayarım başlığı altında hala 3 disk görmekte. Ben D: diskine pardus kurmak istiyorum. Ayrıca internet erişimi kuramıyorum (Pardus) üzerinde. Sizin belirttiğiniz gibi yukarıdaki secenekle sonuçlandırıyorum. DİSK Yapılandırmam FAT VEYA nfts olursa ne olur hangisiyle yapmalıyım, gerçi benimki resimde gördüğünüz gibi!
Disk yapım

Disk görüntüsü

alierkanimrek

alierkanimrek
  • Üye
  • 654 Mesaj sayısı:
Linux için kelepir fiyatına 10-20GB gibi eski bir disk almanızı şiddetle öneririm, tabii ki aynı diskte sorunsuz çalışır ama biliyorsunuz ki windows her an çöküp başınıza bela olabilir ve biliyoruz ki windows setup kurulduğu diskte başka işletim sistemi olmasından hoşlanmaz yani MBR'ı dağıtır, onunda çözümü var elbet ama yine de keşke ayrı bir diskte olsaydı dersiniz.

sebilsebil

sebilsebil
  • Üye
  • 33 Mesaj sayısı:
ALINTI(alierkanimrek @ 04-06-2007, 09:28:40) Mesajı Gör
Linux için kelepir fiyatına 10-20GB gibi eski bir disk almanızı şiddetle öneririm, tabii ki aynı diskte sorunsuz çalışır ama biliyorsunuz ki windows her an çöküp başınıza bela olabilir ve biliyoruz ki windows setup kurulduğu diskte başka işletim sistemi olmasından hoşlanmaz yani MBR'ı dağıtır, onunda çözümü var elbet ama yine de keşke ayrı bir diskte olsaydı dersiniz.

Peki pardusda internet baglantı sorununu nasıl çözerim
ethernet kartı takılı modem takılı
ethernet kartını nasıl tanıtırım
ag programcığında ethernet başlığı ve modem başlıklarında oluştur seceneği pasif durumda

srknlvnt

srknlvnt

sensei

• Yönetici
  • 4.264 Mesaj sayısı:
Pardus şu an piyasadaki tüm ethernet kartlarını otomatik tanıyor.Sürücü sorunu yoktur büyük ihtimalle.

Şimdi şu yönergeyi takip edin ve bir ağ kurun.

Tasma-Pardus yapılandırma merkezini açınız,
İnternet ve yerel ağ sekmesine tıklayınız,
Ağ yöneticisine tıklayın ve yeni bir pencere açılsın.
Daha sonra çıkan pencerenin sol üstü köşesinden Yeni bağlantı sekmesine tıklayın.Sisteminizdeki tüm ağ aygıtları listelenir oradan ethernet kartınızı seçiniz ve oluştur deyip yeni bir ağ oluşturunuz.

Yeni çıkan pencerede ağ ismine ADSL yazın ve otomatik yapılandırmayı seçiniz. smile.gif