İçeriğe atla

Fotoğraf

Evcil Hayvan Besleyen Var Mı?

- - - - -

• Please log in to reply
36 replies to this topic

dalmer

dalmer
  • Üye
  • 896 Mesaj sayısı:
Ben su kaplumbağası beslemiştim çok eskiden.Arasıra akvaryumdan alıp dolaştırırsınız filan zevklidir biraz.Bir keresinde bir sinek yakaladım, sineği akvaryumun içine attım hayvan önce korkarak uzaktan izledi.Ben sinekle birazdaha oynayınca arkasındaki yumurta benzeri şeysi çıktı hayvan bunu görünce birden atladı hemen yedi ama ayaklarını kafasını filan yemedi nedense.Meğer ayıklamamız gerekiyormuş...Bir gün pencerenin kenarındaki sarmaşık benzeri çiçeklerin arasına koymuştum hayvan biraz doğasına dönsün börtü böcek görsün diye birden güvercinin teki geldi kaptı gitti.Su kaplumbağası macerası burada sona erdi.

Bir keresinde su kertenkelesi beslemiştim.Ufak parmak kadar hayvanlar dışarda yürümeleri sevimlidir biraz.Buna yem alayım diye akvaryumcuya gittim bir paket toprak benzeri bir şey verdi.Eve geldim biraz içinden akvaryuma dökeyim dedim meğer hepsi ufak kurtçuklarmış, solucandan çok daha küçük.Ondan sonra paketi bir kenara atmak ve elimle yem vermek yerine kavanozdan sopayla verdim yemlerini smile.gif .

Aklıma gelmişken bir gün dışarıda karıncaları incelerken yaralı bir çekirgenin karıncaların istilahasına uğramasına tanık oldum.Çekirge tüm gücüyle kurtulmaya çalışıyor ama karıncalar heryerini sarmış hepsi birden yuvalarının içine çekiyolar tam korku filmi gibiydi...

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7.688 Mesaj sayısı:
beslediğim hayvanlar 2 kere balık, 2 kere muhabbet kuşu, 1 kere tavşan, 1 kere güvercin, 2 kere kedi.

evcil hayvan besleme sıram aynen yazdığım gibi. en kısa balıklar sürdü, tecrübem olmadığı için fazla yem veriyordum tabi balıklar da çatlıyorlardı yemekten biggrin.gif .

muhabbet kuşları ise aralarında en kolaylarıydı. konuşmasını ve basit komutları bildiler mi istediğinizi yapabilirsiniz, çok iyi dostunuz oluyorlar. ne yazık ki son kuşum açık unutulan balkondan uçtu kayboldu (kaçmadı). daha önceden de çıkmıştı ama çağırınca sesimden bulup geri dönmüştü smile.gif

tavşanı ise yavru olmasından itibaren beslemek zor, her yere çiş ve kaka yapıyorlar ama büyüyünce alıştırdınız mı sorun yok. çok sevimli hayvanlar, onları okşayarak stres atabilirsiniz. annenizin zorla verdiği yemediğiniz sebzeleri çaktırmadan tavşana verebilirsiniz wink.gif

güvercinler de çok güzeller ancak yavruyken onları beslemek tam bir işkence. anne güvercin olsa ağızdan verecek ama bizim öyle bir lüksümüz yok. dolayısıyla hep çay kaşığı ile besledim. ağzını zorla açıp su, buğday, solucan tarzı şeyler verirdim. allahtan çabuk büyüyorlar, kendi yemesini öğrendi sonra. pencere açıktı, kendi azıcık dolaşır azıcık da uçar yine geri gelirdi. en zoru ondan ayrılmak oldu. sana alışan güvercini belgrad ormanı gibi doğal ortamına braktığında bile ayrılmak istemez. arabanın peşinden gelmişti. bu olay nedeniyle bir süre daha besleyip dolu güvercin beslenen bir yere braktık.

ah ah kediler hakkında ne anlatayım, sevimli oldukları kadar bir okadar cingözler. yavruyken çiçek saksılarını eşeler her yeri toprak yapar bir de* saksının içine yapar yapacağını biggrin.gif . iki kedime de basit komutları öğretemedim ama sanırım ne dediğimi anlıyorlar, işlerine gelmiyor bazı şeyler biggrin.gif . ancak isimlerini çok iyi öğreniyorlar. son kedim 3 senedir bizimle. çok severim keratayı (adı yumak, erkek), o da beni sever tabi. diğer bazı hayvanlarım gibi kedimi de sokağa alıştırdım. istediği zaman sokağa gider gezer dolaşır diğer kedi arkadaşlarıyla oynar sonra da yine kendi eve girer. ne yazık ki bazen çok tembel olduklarından ve bazen de çok dikkatsiz olduklarından başına 3 büyük olay geldi ve 3 büyük ameliyat geçirmek zorunda kaldı. 2 defa ayağından ameliyat oldu. ilk ameliyatı çok ciddiydi, ayağınız sanırım ezdirmişti arabaya. artık kaslar damarlar kemikler sinirler herşey ortadaydı ama allahtan iyilerşti bişeyi kalmadı, sakatlık da kalmadı, ameliyatı iyi geçti. bir kere de kuyruğunu kapıya sıkıştırdı ve kuyruğu öldü. zavallı kedi ameliyat olasıya kadar ölü kuyruğu ile 1 hafta can çekişti. tabi kestimek zorunda kaldık, şimdi kuruksuz. ama şimdi daha sevimli, tavşan gibi biggrin.gif . sizin anlıyacağınız bu son kedimi o kadar seviyorum ki yaşaması için elimden geleni yaparım, veterinere ameliyatlar için verdiğim milyarlar (hala eski kafalıyım smile.gif ) da helal olsun. parasında değilim, kedimi kaybetmek istemiyorum. tv izlediğim zaman benle beraber izler. pizzadan verdiğim sucukları çok sever, özellikle çok beni sever biggrin.gif

çok fazla ayrıntıya girmek istemedim ama kusura bakmayın, hayvanlarla geçmişim böyle biggrin.gif

FaTaLStorM

FaTaLStorM
  • Üye
  • 274 Mesaj sayısı:
evde 2 tane japon balığı vardı.fanus içinde geçinip gidiyorlardı.teker teker vefat ettiler
sonra eminönünde dolaşırken pirhana gördüm.aldım 1 gün kavanozda yaşadı.sonra arkadaşa verdim.sonra ölmüş hayvancağız.pirhana için akvaryum gerekmiş.yazık ettim hayvancağıza.büyük bir akvaryum alıp vahşi pirhana beslemeyi düşünüyorum.

wandoga

wandoga
  • Üye
  • 3 Mesaj sayısı:
akvaryumum var içindede balıkların yanı sıra bir adet KEREVİT im var (tatlı su ıstakozu)

Fatih Gülçiçek

Fatih Gülçiçek
  • Moderatör
  • 1.470 Mesaj sayısı:
Küçükken kardeşimle siyah karıncaları öldürüp gömer, sonra da bir dakika saygı duruşunda bulunurduk.

kardeskoy

kardeskoy
  • Üye
  • 345 Mesaj sayısı:

bu benim kuşum pamuk! 8 aylık erkek... "aşkım" ve "canım" diyor şimdilik. bizim kapının zilini kusursuz taklit ediyor... (yakışıklı kerata!)

bu da yıkandıktan sonraki hali roll.gif

Bu mesaj kardeskoy tarafından düzenlendi: 11 Haziran 2007 - 01:00

qazzaq

qazzaq
  • Üye
  • 849 Mesaj sayısı:
@dalmer
Gece gece koltuktan düşürdün beni roll.gif roll.gif roll.gif kaplumbayı kaçıran güvercin ha!..

@Elmedin
Şu tavşanların anüs kısmının kuruğunun yukarısında olduğunu görünce bir müddet dumur olmuştum wacko.gif Hatta bizimki acaba sakat mı falan demiştim. Her ne ise sonuçta çok pisliyorlar...

Bir de bizim muhabbet kuşu show tv nin ahberlerine konu oldu. Şu tarkanın dudu şarkısını baştan sona söylediği için haber yapmışlardı. Allahım yarabbim annem ve kuşumuz limon show ana haber bültenine konu oldu var mı böyle bir saçmalık... (show haber işte...)

@kardeşköy
Maaşaallah, pamuk gerçekten yakışıklıymış kerata ,( bizimki de erkek smile.gif )

Ben doğduğumda ailemin köpekleri varmış sonra hayatıma giren hayvanların haddi hesabı yok ancak tür olarak yazmam gerekirse: kedi, köpek, kuş(muhabbet, florya, saka, kanarya, iskete, ördek, civciv), balık(tatlısu balıkları), kaplumbağa, semender, küçük yılan, tırtıl, sincap, hamster...

Bunlarla türlü türlü anılarım var.. Ancak şu an sadece televizyona çıkıp artiz olan muhabbet kuşumuz Limon bizimle birlikte. Bir çoğunu gömdük. En son 2 sene önce 14 senelik köpeğimizi gömdük. Bunca sene öğrendiğimiz bir şey, hayvanlarla yaşamak iyi hoş fakat o hayvanlar için hiç de hoş değil. Çünkü zavallılar doğalarından koparılıyor ve doğal olmayan bir ortama hapsediliyor. Ayrıca bu hayvanlar bulundukları ortama var olduklarını belli eden ağır kokular yayıyor ki bu da bizim için hiç hoş değil...

Bu mesaj qazzaq tarafından düzenlendi: 11 Haziran 2007 - 02:12

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7.688 Mesaj sayısı:
ALINTI
Ayrıca bu hayvanlar bulundukları ortama var olduklarını belli eden ağır kokular yayıyor ki bu da bizim için hiç hoş değil...

işte burada* çok haklısın, evde hayvan beslenildiği kapıdan girildiği anda hemen belli oluyor. ufak bir kuş da olsa o kuşun kokusu da oluyor evde. evde oturanlar alıştıklarından genelde hissetmiyorlar ama yabancı gelince kesinlikle farkına varıyor. işte bu yüzden hayvanın temizliğine dikkat etmek gerek. kedi, köpek gibi hayvanlar da kendi bölgelerini işeyerek işaret etme gibi bir alışkanlıkları da vardır (çok şükür kedim yapmıyor smile.gif ).

musketeer

musketeer
  • Üye
  • 641 Mesaj sayısı:
Hep bir köpeğim olsun istemiştim. Tüylü hayvanlara allerjim olduğu için olmadı hiç bir zaman sadece 2 kere büyük gayretler sonucunda muhabbet kuşu almayı başardım. Onlarıda kısa sürede beni rahatsız ettikleri için kısa sürede birilerine verdik. Küçüklüğümde mahallemizde güvercin besleyen komşumuzun çatısına çıkardım hava güzel olduğunda. Kuşları uçurur yemlerdim. Evimde ise bir aralar 3 tane akvaryum vardı. Kavonozlar içerisinde yüzlerce yavru balığımın, akvaryumlar içinde ise onlarca balığımın olduğu günleri hatırlarım. Hayvanlar güzel canlılar en güzelide köpekler heralde. Bir fırsatını bulursam kangal alacağım çok güzel asil köpekler bence.

V

V
  • Üye
  • 4.986 Mesaj sayısı:
Bende akvaryum var. smile.gif Çok keyifli gerçekten...

Bu konuda bilgi edinmek isteyenler olursa www.marmak.org sitesi yada
MARMARA AKVARYUM KULÜBÜ forumuna girebilir.

Olorin

Olorin
  • Üye
  • 435 Mesaj sayısı:
Şu an evde (Eve benzer bi hali kalmadı gerçi ama) 7 tane kedi var. Kedim demiyorum zira ablamın kedileri. 2 tanesi (Büyük) ankara kedisi 5 tanesi (Yavru) Ankara / Van kırma. Ama malesef yavrulardan sadece bir tanesinin gözleri farklı renkli. Neyse çok ta önemli değil.

Yavrular doğalı 7 haftayı geçti, yavaş yavaş dağıtmaya başlıyacak ablam. Ve ev eve benzeyecek sonunda. Gerçi şimdiki neşesi de kalmayacak ama, böyle de çekilecek gibi değil...

Bu mesaj Olorin tarafından düzenlendi: 11 Haziran 2007 - 15:48

Nihilix

Nihilix
  • Üye
  • 2.083 Mesaj sayısı:
ALINTI(fatihgülçiçek @ 11-06-2007, 00:29:52) Mesajı Gör
Küçükken kardeşimle siyah karıncaları öldürüp gömer, sonra da bir dakika saygı duruşunda bulunurduk.

roll.gif Eeh bari saygı duruşunda bulunuyormuşsunuz en azından laugh.gif

Benim de en çok istediğim hayvan kedidir. Kendi evim olunca ilk yapacağım şey şöyle güzel bir Ankara kedisi almak smile.gif

Bir muhabbet kuşumuz vardı bizim de. Çok tatlı çok güzeldi. Yeşil renkliydi, adı Boncuktu. Bir sürü kelime söylerdi (en çok: abicim (ben oluyorum), babacım, Fenerbaççe (Ali Şen'e taş çıkartırdı), ve tabi kendi adını: Bonçuk smile.gif ). Birkaç yıl yaşadı, hepimiz çok seviyorduk. Ölünce çok kötü olduk hepimiz. Günlerce kendisine gelemedi ailemizdeki hiç kimse. Onun yanında bir kuşumuz daha vardı, yabani birşey. Annem haricinde kimse sevmezdi onu. Boncuk öldükten sonra o da bir gün balkondan kaçıp gitmiş. Sevmezdik filan ama, ona da üzülmüştük yine. Yani diyeceğim o ki, hayvan besleme işi bazen çok hüzünlü olabiliyor. Yaralandığında, hastalandığında en kötüsü öldüğünde sad.gif

Belgarath

Belgarath
  • Üye
  • 705 Mesaj sayısı:
Balık>>Muhabbet Kuşu>>Papahan >>Balık>>Muhabbet Kuşu>>Muhabbet Kuşu 2. sini papahan kafesi kırıp öldürmüştü. Gerçi papahanım öldüğünden beri yeni bir evcil hayvan beslemiyorum sad.gif
Ama beslerken çok komik anılarım olmuştu. Üst katımızdaki komşumuzun köpeği sürekli evimize dalıp papahana havlardı. Papahan bir gün havlama benzeri bir sesle köpeğe(teriye) karşılık verince hayvancağız bizi bile görünce kaçar olmuştu biggrin.gif

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7.688 Mesaj sayısı:
işte benim kedi, aşağıdaki de arkadaşı smile.gif

yumak.JPG

ReGeDiT

ReGeDiT
  • Üye
  • 3.182 Mesaj sayısı:
sylvester a çok benziyor Elmedin biggrin.gif

qazzaq

qazzaq
  • Üye
  • 849 Mesaj sayısı:

harbiden bunu atlamışım biggrin.gif

ALINTI(Nihilix @ 11-06-2007, 16:57:48) Mesajı Gör
Annem haricinde kimse sevmezdi onu. Boncuk öldükten sonra o da bir gün balkondan kaçıp gitmiş. Sevmezdik filan ama, ona da üzülmüştük yine. Yani diyeceğim o ki, hayvan besleme işi bazen çok hüzünlü olabiliyor. Yaralandığında, hastalandığında en kötüsü öldüğünde sad.gif

Ne güzel dedin nihilix, bizim 14 senelik köpek ölünce diğer 2 köpeği birilerine verdik. Ben o iki köpeği hiç sevmezdim ama verilirken bayağı üzülmüştüm. 3-4 ay önce de 5 senelik ters yüzen kedi balığım öldü, acayip hüzünlendim. Geceleri, dipten yukarı su yüzeyine taşıyıp bıraktığı taşların çıtır çıtır seslerini duyardım. 2-3 hafta bayağı bir boşluk oldu. Oysa balık der geçersin. Alışıyor insan...

ALINTI(ReGeDiT @ 11-06-2007, 20:28:48) Mesajı Gör
slvester a çok benziyor Elmedin biggrin.gif

hehe evet yahu aynen sylvester. yanağında biraz uzun beyaz tüy ve kırmızı bir burun işte sylvester...

Bu mesaj qazzaq tarafından düzenlendi: 12 Haziran 2007 - 01:16

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7.688 Mesaj sayısı:
bir de* sinek avlayışını göreceksiniz, resmen havada taklalar atıyor. en sevdiği tatlının sinek olduğuna kanaat getirdim biggrin.gif

Atticus

Atticus
  • Üye
  • 1.662 Mesaj sayısı:
Hayvanlar fazla olunca anıları da fazla oluyor o yüzden beslediğim hayvanlarla yetinecem şimdilik:

1 kedi, 4 köpek, yüzlerce balık ve birkaç anemon (tatlı ve tuzlu su balığı), 5 kuş, 4 kertenkele, 3 yengeç, 2 akrep, 3 locust (Türkçesini bilmiyorum 13-15cm'lik çekirge diyebiliriz), 2 kurbağa, bikaç tavukla bir horoz, bir tırtıl/kelebek (tırtılken aldım kelebek oluncaya kadar besledim), zıplayan fasülye.

Kediyle yaptığımız eğlenceli/canice şeyler arasında kediyle top oynamak (yavruyken, top kediydi), kediye baileys içirmek, kediyi başı dönünceye kadar çevirmek, kediyi köpek olması için ninja eğitimi vermek (kağıttan bir top yapıp atınca alıp geri getiriyordu son aşamalarına doğru), kedinin çeşitli yerlerine bant yapıştırmak, kediye zilli tasma takmak (sesi bulamadığından deli oluyordu)... liste uzayıp gidiyor aslında.

Çoğu insan tırtıl kelebek olayını soruyor. Arabistandan (Ciddeden) Türkiye'ye (Ankaraya) arabayla geldik, yolda çiş molasında buğday tarlasında (Ya Ürdünde ya da Suriyede) bir tırtıl buldum. Tırtıl yeşil şişman bişeydi ve üzerinde gümüş cıvaya benzeyen noktacıklar vardı. Ben bu tırtılı aldım ve taşınabilir Amiral Battı oyununun içinde beslemeye başladım. Onu iyice şişirdim ve bir gün o Amiral Battı'nın içinde kendine koza ördü. Sonra onu teee Ankara'ya kadar getirdim ama Ankara'ya gelişimizin son gününde onu arabada unuttum. Geri geldiğimde yeşil olan koza sıcaktan sararmıştı. Kesin öldü gözüyle bakan annem ve babama karşın ben onu hemen serinletmek için kozayı alıp buzdolabına koydum. Birkaç saat orada serinledikten sonra odama bıraktığım kozadan ertesi gün İngilizcesi Swallow Tail butterfly olan yarı-ender bir kelebek türü çıktı. Odanın içinde onunla biraz uğraştıktan sonra onu saldık. Enteresan bir deneyimdir.

Bir de şu meksikalı zıplayan fasülye olayına bir açıklık getireyim. Bu 'zıplayan' fasülyeler aslında normal fasülyeler ama orta ve güney Amerika'daki bir güve çeşidi yavrusunu bu fasülyenin içine bırakıyor. Daha sonra bu yavru fasülye olgunlaşmaya başlarken içten dışa doğru fasülyeyi yemeye çalışıyor. Yeterince hızlı yiyenler fasülyeden çıkıp uçup gidiyorlar. Fazla yavaş yiyenler fasülyenin içinde ölüyor. Ama arada ikisinin arasında yiyenler oluyor, fasülyenin içini yiyebiliyorlar ama kenarı sertleşmeden bir türlü çıkamıyorlar. Bunlar fasülyenin içine hapsolduklarından ancak hareket alanına sahip olduklarından fasülyeler bıraktığınız yerde hareket eder. Benim güvem neredeyse 3 ay fasülyenin içinde yaşadıktan sonra günün birinde sertleşmesine rağmen fasülyenin kabuğuna küçük bir delik açabilmiş. Aslında birkaç tane fasülyem vardı ama diğerleri fasülyenin içinde öldü. Bir tanesiyse çıktı, ben de onu yakalayıp dışarı götürüp saldım. Aslında yaptığım çok yanlıştı çünkü başka bir ortama ait bir türü Türkiyenin ekosistemine dahil ederek kaosa neden olabilirdim (taze veya kuru fasülyeye veda edebilirdik hepimiz) ama anladığım kadarıyla güvem herhangi bir faciaya neden olmadı.

Bu arada fark ettiniz mi bilmiyorum ama nedense son zamanlarda ne zaman bir güve'yle karşılaşsam insanlar "kelebek" olarak nitelendiriyor onları. İkisinin çok farklı olmasına karşın ısrarlı bir şekilde o güvelerin güve olmadığını ikaz eden insanlara güveyi sorduğumda da yanıt veremiyorlar. Özellikle daha genç insanlarda bununla karşılaşıyorum...

Ha bir de akrepleri anlatayım. Arabistanda çölde bir tane beyaz akrep yakaladım, bunu envai çeşit böcekle birkaç ay besledikten sonra bahçeye saldım. Sonra tatilde Türkiyedeyken halamın Terkos'taki köy evinde siyah bir akrep yakaladım, onu da Arabistana geri götürdüm. Arabistana döndüğümüzde eve girerken benim eski akrebin hala bizim bahçede kaldığına dair bazı kanıtlar buldum. Bir iki gün aradıktan sonra beyaz akrebi buldum ve bir daha yakaladım. İki akrebi de bir süre ayrı beslerken bir gün ikisini de aynı kavanoza koydum nasıl olsa birşey olmaz diye. İkisi de birbirlerini öldürdü sad.gif.

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7.688 Mesaj sayısı:
benim özkan diye bir arkadaşım var o da hayvanları çok sever. hayatında her türlü hayvanı beslemiştir. okulda yurtta kaldığımız seneler bu bir ara bukalemum beslemeye başladı. neyse işte bir gün hayvanı yıkayayım demiş temizlerken hayvancağız son canını vermiş. tabi okul kampüsünde onu atacak ya da gömecek yerimiz yok, o da tuvalete atıp sifonu çekmiş smile.gif .

uğraşacak biricik bir kedim olmasa ben de bu aralar zehirsiz yılan ya da bukalemum beslemek istiyorum. gerçi istesem alırım ama ev halkı ayağa kalkar valla yılanı görünce biggrin.gif

dalmer

dalmer
  • Üye
  • 896 Mesaj sayısı:
ALINTI(qazzaq @ 11-06-2007, 03:04:58) Mesajı Gör
@dalmer
Gece gece koltuktan düşürdün beni roll.gif roll.gif roll.gif kaplumbayı kaçıran güvercin ha!..

Ben doğduğumda ailemin köpekleri varmış sonra hayatıma giren hayvanların haddi hesabı yok ancak tür olarak yazmam gerekirse: kedi, köpek, kuş(muhabbet, florya, saka, kanarya, iskete, ördek, civciv), balık(tatlısu balıkları), kaplumbağa, semender, küçük yılan, tırtıl, sincap, hamster...

Bunlarla türlü türlü anılarım var.. Ancak şu an sadece televizyona çıkıp artiz olan muhabbet kuşumuz Limon bizimle birlikte. Bir çoğunu gömdük. En son 2 sene önce 14 senelik köpeğimizi gömdük. Bunca sene öğrendiğimiz bir şey, hayvanlarla yaşamak iyi hoş fakat o hayvanlar için hiç de hoş değil. Çünkü zavallılar doğalarından koparılıyor ve doğal olmayan bir ortama hapsediliyor. Ayrıca bu hayvanlar bulundukları ortama var olduklarını belli eden ağır kokular yayıyor ki bu da bizim için hiç hoş değil...

Uzaktan uçarken pencerenin arkasından ufacık kaplumbağayı nasıl görmüş bende anlamadım. smile.gif
Genelde beslenen hayvanlar doğadan koparılmış olanlar doğada yaşayaması zor olanlar.Sokak kedi köpeklerinin hali evdekilerden çok daha vahim, singapur kaplumbağalarını filan göle atsak yaşarmı bilmem.

GhostMan

GhostMan
  • Üye
  • 1.260 Mesaj sayısı:
@kardesköy kus cok tatliymis ayni milletvekili adayı filan gibi duruyo roll.gif buda başlıyomuş mazot 1 ytl olacak!!diye tongue.gif Pamuk biraz bunun gibi durmuş http://www.aksarayol...me...yaşar1.bmp ama Pamuk çok daha yakışıklı smile.gif

angel-a

angel-a
  • Üye
  • 0 Mesaj sayısı:
bende arkadaş gibi epey hayvan besledim;
1 köpek, uzun aralarla 3 kedi, 2 hamstrer, 1 muhabbet kuşu besledim.
şimdi hala hamster besliom, öncekini eve kedi girip almış götürmüş ve 4. kattaydım. size tavsiyem ewinde hamster beslien varsa " nası olsa yüksekteyim" deip camları kapıları açık bırakıp yatmayın, ertesi sabah yerinde bulamıyabilirsiniz.
hamsterımın adı Tarçın. ellerinizden öper smile.gif

Eklenen önizleme(ler)

• G_r_nt_007.jpg

angel-a

angel-a
  • Üye
  • 0 Mesaj sayısı:

biggrin.gif kuşun çok karizmatikmiş (ciddiyim) yıkandıktan halini annatamıom bile biggrin.gif ei yetiştirmişin

Ormanci

Ormanci
  • Üye
  • 1.284 Mesaj sayısı:
Bizim ilk hayvanımız civcivdi smile.gif Büyüyene kadar bizimleydi, sonunda yazlıkta kartlaşınca temizliğe gelen kadına vermiştik, bi süre sonra yemişler hayvancağızı smile.gif

Sonra 2 tane su kaplumbağamız oldu. Bizimkini güvercin kapmadı allahtan smile.gif ecelleriyle öldüler tongue.gif
Biri çok yemekten resmen çatladı ve öldü. Diğeri uzun süre bizimle birlikte yaşadı. Büyümeyen cinsti, küçük küçük gezerdi, arada çıkarıp yere koyardık, bidik bidik yürürdü, o hali acayip hoşumuza giderdi, çok gülerdik smile.gif Kase gibi bir zımbırtının içinde beslerdik, o suyunu 2 gün değiştirmeyin, feci kokar. O kasenin içinde bir de bunun kayası vardı. Arada üzerine çıkıp kuruyor, güneşleniyordu falan smile.gif Bir gün yazlıktayken bu kayanın üzerine çıkıp yere atlamış, sonra yürüyüp koltuğun altına girmiş ve bir yerde sıkışmıştı. 1 saat aradık, sonunda bulduk ve allahtan hala canlıydı smile.gif Onu baya bir besledik ama sonunda dayanamadı o da...

Sonrasında 2 tane cennet papağanımız oldu. Çok uzun yıllar besledik. Daha sonra Ankara'dan İstanbul'a taşınırken bunları dedeme verdik. 1 tanesi hastalanıp öldü. Diğer kalan, eşi öldükten sonra dedemlere öyle bir yakınlaşmış ki, keşke ilk günden tek olsaydı demiştik. Çünkü acayip yabanilerdi. Sonra onlar da öldü... Kuşlar feci pisletiyor yalnız. Çekirdek kabukları, pislikleri falan... Uğraşmak zor.

Balık şu sıralar ilgimi çekmeye başladı ama o işe bulaşırsam adam gibi akvaryum olsun istiyorum. Fakat o da biraz maliyetli bir iş sanırım ve benim yer sıkıntım da var. Gerçi balıklar nankör hayvanlar. Hiçbirşeyin farkında değil, salak salak dolaşıyorlar, birisi tarafından beslendiklerinin bile farkında değiller, sevgi gösteremiyorlar, siz de sevgi gösteremiyorsunuz biggrin.gif Sadece dekor gibi, dinlendirici oluyor smile.gif İzlemesi güzel bir de smile.gif

Kedi köpek güzel ama zor işler. Kediyi sadece yavruyken seviyorum. Süper oluyorlar. Köpek yavruları da aynı şekilde...

Aslında hamster da çok ilgimi çeken ve acayip hoşuma giden bir hayvan. Beslemek isterim smile.gif

Fatih Gülçiçek

Fatih Gülçiçek
  • Moderatör
  • 1.470 Mesaj sayısı:
ALINTI(angel-a @ 30-07-2007, 18:55:38) Mesajı Gör

biggrin.gif kuşun çok karizmatikmiş (ciddiyim) yıkandıktan halini annatamıom bile biggrin.gif ei yetiştirmişin

O kus resmi bana ait degil, kardeskoy un. Yanlis bir alinti yaptiniz sanirim. biggrin.gif

Kucukken annemin zoruyla tavsan, balik, civciv gibi igrenc hayvanlar beslemek zorunda kalmistim. Ben bu uzun eziyetleri onlari oldurerek(bazilarini atarak) sona erdirmistim.

Orumcekleri cok severim. Cunku onlari kimse sevmiyor. Odamda cikan orumcekleri saygiyla elime alip disari birakirim. Hic birini oldurmem.

Bu mesaj fatihgülçiçek tarafından düzenlendi: 17 Ağustos 2007 - 00:58