İçeriğe atla

Fotoğraf

Mağaza çalışma Saatleri

- - - - -

• Please log in to reply
6 replies to this topic

Quadrature

Quadrature
  • Üye
  • 6459 Mesaj sayısı:
Kaç sefer Eksen'de başıma geldi; aklınca kapıda mağaza 20:00'a kadar açık yazar ama gidersin işin acildir kasa kapandı derler. Herhalde 3 kere acil durumda kapılarından döndüm(ürün sadece onlarda vardı). Halbuki karşılarındaki Gold ne 20'si gerektiğinde 20:30'a kadar kasa açık çalışır. 

Bu gece de akşam acil modem lazım oldu; baktım Bostancı Vatan'da aradığım ürün var. Gecikmemek için taksiye dahi atladım ama nafile: vardığımda 47 geçiyordu. Tabii kapı kapalı. "21:45'te kasa kapanıyor" dediler tırıs tırıs geri döndüm. Yalvaracak halimiz de yok. Halbuki az ötede İçerenköy "dörtyol ağzı" alışveriş merkezinde(yani Carrefour)  gece 22:00'a kadar alışveriş mümkün hem de onca mağazada. Fakat oradaki Bimeks ve Teknosa'da aradığım ürün olmayınca tabii yapacak bir şey yok, kaldık gece gece yedek ekipmana.

Zaten asgari maaş ile çalışan elemanlara ekstra mağazada kalın dememiz imkansız. Ama güzelim madem erken kapatacaksın mağazayı saatini öyle lanse et.  19:30'da kapattığın fişini çektiğin mağazanın kapısına 20:00 diye yazma!  Emi ?

emrah0426

emrah0426
  • Üye
  • 882 Mesaj sayısı:
Ben de bir keresinde Teknosa'ya gittim. Normalde saat 22.00'da kapanıyor mağaza ve saat 21.55 falandı. Benim bir arkadaşım dvd-rw alacaktı fiyatına bakalım dedik. İçeri girdik hemen fiyata bakıp çıkacağız. Görevli bize ne dese beğenirsiniz: "Dışarı çıkar mısınız, mağazayı kapattık. Başka bir zaman gelin." Aynen böyle dedi adam bize. O günden beri o mağazadan tiksiniyorum. Üsluba bakın iğrenç. :@

Elmedin

Elmedin
  • Editör
  • 7688 Mesaj sayısı:
malesef koca mağazaları işini önemsemeyenler yönettiği için bu durumlarla karşılaşıyoruz. o kasayı erken kapatan elemanlar ilerde kendin dükkanlarını açtıklarında ve müşteri geldiğinde "kasayı kapattık, bugün git yarın gel" diyebilecekler mi acaba. bu işler malesef böyle, mağaza elemanların olmadığı için istedikleri gibi ya da işlerine geldikleri gibi kullanıyorlar. mağazanın başına mağaza sahibi ya da akrabası olmalı ki eleman baskıyı hissetsin.

öte yandan asgari ile çalıştıklarını hiç düşünmüyorum. %90'ı maaş + prim usulü ile çalışıyor.

Quadrature

Quadrature
  • Üye
  • 6459 Mesaj sayısı:
Geçen gün kazara bir site keşfettim; yasal sorunlara gebe ama fikir güzel: nasil1firma.com.

Teknosa çalışanı birisi şunları yazmış; aynen alıntılıyorum:
http://nasil1firma.c...c...&queue=prev
ALINTI
Bu şirkette alacağınız maaş temiz 550 ytldir. Prim sistemide sizi yanıltmasın, sattığın kadar kazan şeklinde bir anlayış söz konusu bile değil. önünüze aylık olarak konan bir hedef var; bu hedefe yakınlığınızın yüzdesi kadar prim kazanabiliyorsunuz. Eğer siz bu hedefe %90 dan daha az bir tutarda yaklaşsanız(ki son dönemlerde bir hayli zor) yaptığın satış 100bin ytl bile olsa alacağın prim ödemesi 100 ytl yi geçmeyecektir. Ve ay içinde geceyi gündüze katıp o kadar uğraşmanıza rağmen, -müşteriye ürünü o gün o an satmak için bankaları arayıp limit arttırdığınız, beş tane kartla uğraşıp tutarı tamamladığınız, müşterinin parasının yetmediği yerde kimliğini alıp parayı cebinizden ödediğiniz, müşterinin almak istediği ürün mağazada yoksa diğer ürünü öve öve bitiremediğiniz ve daha saymakla bitmeyecek neler nelerle uğraştığınız-halde hedef tutmadığı takdirde benim bu ay aldığım 617 ytlye talim edersiniz...

Üstüne bir de mağazada çalınan-kaybolan ürünlerin bedelinin personel tarafından ödendiğini de eklerseniz aslında pek de tadı olmayan bir iş. Vatan için biraz daha olumlu yazmışlar gerçi ki Vatan'ın da bazı bölümlerinde (örneğin yazıcı departmanı) personel bilgi seviyesi sektörün en yükseği.

dipnot:
600 ytl'ye çalışan adam elbet kotayı doldurmak isteyecek; bir ürünü övüp zorla satma moduna girmeleri de gayet doğal.

Burak KALAYCI

Burak KALAYCI
  • Üye
  • 326 Mesaj sayısı:
ALINTI
600 ytl'ye çalışan adam elbet kotayı doldurmak isteyecek

İki konuyu birleştirirsek, Eksen'dekiler iyi para alıyor olmalı ki, erken kapatıyorlar (bilgi seviyeleri de iyi olmalı bu durumda). Gold'dakiler daha az alıyor olmalı, müşteri memnuniyeti konusunda da pek hassas olmamaları bu savı güçlendiriyor...

Ormanci

Ormanci
  • Üye
  • 1284 Mesaj sayısı:
ALINTI(emrah0426 @ 20-06-2007, 08:57:04) Mesajı Gör
Ben de bir keresinde Teknosa'ya gittim. Normalde saat 22.00'da kapanıyor mağaza ve saat 21.55 falandı. Benim bir arkadaşım dvd-rw alacaktı fiyatına bakalım dedik. İçeri girdik hemen fiyata bakıp çıkacağız. Görevli bize ne dese beğenirsiniz: "Dışarı çıkar mısınız, mağazayı kapattık. Başka bir zaman gelin." Aynen böyle dedi adam bize. O günden beri o mağazadan tiksiniyorum. Üsluba bakın iğrenç. :@

Gayet "Avrupai" çalışıyorlarmış demek ki smile.gif

Bizde "yağlı" müşteriler olduğu zaman, mağazayı kafadan yarım saat daha açık bırakırlar. Mesela Vakko'ya girdiniz, cebinizde para olduğunu veya limiti hayli yüksek bir kredi kartı sahibi olduğunu belli ettiniz ve alışveriş çok güzel bir şekilde gidiyor. Şu takımı da ver, bu takımı da ver, aaa bu da güzelmiş, ya siz kapatıyordunuz galiba, aaaa olur mu efendim, oğlum sen git girişi kapat, beyefendi alışverişe rahat devam etsin...

Avrupa'da saatleri geldiği zaman bakan vs. olsa kabul etmiyorlar. Çünkü caydırıcı cezaları da mevcut. Yemiyor mağazayı açık tutmak smile.gif

Kasa kapanması olayı da herhalde "bu saatten sonra kimse gelmez" diye düşünüp erken kapatıyorlar ki, kapanma saatinden sonra bir de kasayı beklemesinler smile.gif

Aslında birçok yerde bu böyle sanırım, Almanya'ya fuara gitmiştik, orada da mağazalar 15dk önceden toparlanmaya başlıyorlar. Gerçi kasa kapanması olmuyor, o arada yetişebilirseniz ne ala. Fakat 5dk kala da işlem yapacaklarını pek sanmıyorum açıkçası. Çünkü zaten kepenkleri yarıya indirip toplanıyorlar. Zaten millet de girmiyor smile.gif

Ama yarım saat önceden kasa kapatmak gıcık elbette smile.gif

erosxman

erosxman
  • Üye
  • 523 Mesaj sayısı:
arkadaşlar çalışma saatleri çok uzun 12:saat akşam'a kadar dikilmek ve sorunlu müşteriyle uğraşmak insanı çok geriyor... askari ücretle çalışan personel inde pek umrunda olmuyor ahmetnet III dediğigibi... tabi 19:45 de kasası kapanan mağazanın kapıya 20:00 kapanış yazması özürlülüktür .....