İçeriğe atla

Fotoğraf

Windows Xp Ye Uzaktan ( Remote ) Erişim Rehberi

* * * * * 1 Oylar

 • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Genelde merak edilen ama bir türlü nasıl yapıldığı tam bulunamayan Windows Xp de uzaktan erişim yani remote desktop özelliğini kullanabilmek için neler yapılması gerektiğini sizlere resimli olarak anlatmaya çalışacağım.Şunu belirtmemde yarar var; aşağıdaki ayarlar aksi söylenmedikçe uzaktan erişilmek istenen bilgisayar ve modem tarafında yapılacaktır.Buna çok dikkat edin!!!

>>>Öncelikle sistemimizde kendimize ait hesabımızda bir parola oluşturmamız gerekiyor. Yani bilgisayarınız açıldığında size kullanıcı adınızı soracak ya da otomatik getirecek ve ardından sizden şifre girmenizi isteyecek şekilde ayarlanmış olmalı.Bunun için resim kullanmıyorum ama size nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım:
Başlat menüsüne tıklayın.Ardından Denetim Masası na tıklayın.Denetim Masası karşınıza geldiğinde Kullanıcı Hesapları na girin. Kullanıcı hesaplarında sizin kullandığınız altında yönetici hesabı gibilerinden bir yazı bulunan hesabınızın üzerine mouse unuz ile gelin ve tıklayın. Sol tarafta yeni seçeneklerin çıktığını göreceksiniz.Bu seçeneklerden Parola Oluştur a gelerek tıklayın.Şimdi sizden eski parolanızı ve yeni parolanızı isteyen ekran karşınıza gelecek.Bu ekranın altındaki gizli soru misali olan alanı isterseniz boş bırakabilirsiniz.Parolayı belirledikten sonra tamam diyerek bu ekrandan çıkın.Size bu ekrandan çıkarken dosyalarınızın gizli kalmasını ister misiniz gibilerinden bir soru sorabilir.Eğer bilgisayarınızda tek bir kullanıcı var ise buna hayır diyebilirsiniz. Bu noktadan sonra unutmamanız gereken şey buradaki kullanıcı hesap adınız ve şifrenizdir.

>>>Şimdi sistemimizi uzaktan erişime izinli hale getirelim:
1.JPG
Başlat menüsünden ya da masaüstünde simgesi var ise "Bilgisayarım" ikonuna mouse unuz ile sağ klik yapın ve özellikleri seçin.
2.JPG
Açılan ekranda "Uzak" sekmesine tıklayın.Bu ekranda iki kutucuk göreceksiniz.İkisinin de işaretli olmasına dikkat edin ve "Tamam" a tıklayın.


>>>Sistemimize sabit bir yerel ağ IP si vermemiz gerekiyor.Bunun için öncelikle bilgisayarınıza modeminizin DHCP si tarafından atanan IP ye ve varsayılan ağ geçidinize bir bakalım.Bunu yapmak için Denetim Masasından Ağ Bağlantılarım a gelin.Burada Yerel Ağ Bağlantısı yazan ikona çift tıklayın ve bu ekrandan Destek yazan sekmeye tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.
10.jpg
Yukarıdaki resimdeki gibi görünen IP adresinizi, Ağ Maskenizi ve Varsayılan Ağ geçidinizi bir yere kaydedin. Bu ekranda tekrar Genel sekmesine gelerek Özellikler ya da Ayarlar yazan yere tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.Bu ekranda Internet Protocol (TCP/IP) ye çift tıklayın.
5.JPG

Ve şimdi karşımıza aşağıdaki ekran gelecek:
6.JPG
Bu ekranda IP adresinizi elle ayarlama yani manuel ayarlamayı seçerek ilgili alanı aktif hale getireceksiniz ve IP adresinizi önceden biryere not edin dediğim IP adresi olarak girin.Diğer not ettiğiniz bilgileri de aynı şekilde girin. Bu ekranda aşağı kısımda DNS i elle ayarlama seçeneğine tıklayın.Buradaki ilk satıra biraz önce belirttiğim Varsayılan Ağ Geçidi adresini girin. Sonrasında Tamam a tıklayarak bu menüden ve diğer karşımızda açık olan tüm ekranlardan yine "tamam" ı seçerek çıkın.Biraz zaman alabilir ekranların kapanması , sadece bekleyin...

>>>Ip adresimizi de ayarladıktan sonra geliyoruz modemimizde gerekli portların açılmasına. Windows Xp nin remote desktop için kullandığı varsayılan port 3389 portudur.İstenildiği vakit bu port registerdan küçük bir ayar ile değiştirilebilir.Ama şu an için gereği yok. Her modemde port yönlendirme menüsü bulunur.Kiminde NAT menüsü altında Virtual Server (Sanal sunucu) olarak bulunurken kiminde Port Forward gibi menülerin altında bulunabilir.Ben şimdilik falanca modemin filanca ekranında size nasıl port açılacağını göstereceğim. Bu menüler tüm modemlerde benzerlik gösterir ama zorlanırsanız bana Özel Mesaj (pm) atın. Öncelikle modemimizin anasayfasına girelim.Bunun için yapacağınız şey çok basit.Daha önce kaydettiğiniz Varsayılan Ağ Geçidi adresini İnternet Explorer da ya da Firefox da herneyse adres satırına yazın ve "Enter" a basın.Karşınıza modeminizin kullanıcı adı ve şifresini isteyen ekran gelecek.Bu ekrana gerekli bilgileri girin.Eğer modeminiz yeni ise bu bilgiler modeminizin kullanma kılavuzunda muhakkak yazar. Bu bilgileri girdikten sonra karşınıza modeminizin ana menüsü gelecek.
7.JPG
Bu adımdan sonra size falanca modemden bir resim göstereceğim.Belirttiğim üzere NAT yada Virtual Server ya da Sanal Sunucu sekmesine tıklayın.Bende aşağıdakine benzer bir ekran çıkıyor.(Bu resim alıntıdır):
8.JPG
Buradan NAT a tıkladığımızda altında Virtual Server (Sanal Sunucu) sekmesine tıklıyoruz.Resimde de görüldüğü üzere NAT ı etkinleştiri işaretliyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekrana benzer bir ekran çıkıyor:
9.JPG Bu ekranda dikkat ederseniz port değerlerini gireceğiniz alanlar mevcut. Soldan ilk değer girilen yer sizin bilgisayarınıza verdiğiniz IP adresiniz yani daha önceden size kaydedin dediğim IP adresi.Zaten önceki adımlarda bunu sisteminize atamıştık. Bu bölüme IP adresinizi girin.Resimde yanlışlık olmasın diye modem tarafından sadece son rakamın girilmesi sağlanmış. Bir yan sekmede Protocol tipini seçiyoruz. Bu nu TCP olarak ayarlayın. UDP genelde voice over IP uygulamalarına benzer uygulamalarda kullanılır.Paket kontrolü yapılmaz ama TCP ye göre hızlıdır.Şuan bunu seçmeye gerek yok.Bir yan tarafta Lan Port ve hemen yanında Gerçek Port yazdığını göreceksiniz.Modemlerde bu yazılar farklı olabilir.Sizin yapmanız gereken bu port alanlarının hepsine 3389 olan Remote Desktop için gerekli port numarasını girmeniz. Tüm bilgileri girdikten sonra Ekle ye tıklıyoruz ama belirttiğim üzere bu sizin modemlerinizde farklı şekilde olabilir.Ardından Değişiklikleri Kaydet diyoruz ve modemimizde port açma işlemini tamamlıyoruz. Yaptığımız ayarların kaydedildiğini görmek için modemimizde tekrar bu menüye giriyoruz ve yazdığımız değerlerin görünüp görünmediğine bakıyoruz.Eğere değerler burada yazılı ise tebrikler port açtınız demektir.

Modemimizin ayar pencerisini artık kapatabiliriz.Şimdi bu sistemin WAN yani genel ağdaki ki bu şuan sizde internet oluyor IP sini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için www.ipimne.com adresine gidin ve karşınıza çıkan ekranda yazılan IP adresini kaydedin.Bu sizin IP adresiniz.Burada önemli bir nokta şudur.Eğer ki sabit IP niz var ise her ne zaman olursa olsun bu adrese girdiğinizde bu ekranda gördüğünüz IP değişmeyecek ve birazdan bahsedeceğim ekranda bu adresi girerek kolaylıkla uzaktan erişim sağlayacaksanız.Ama IP niz Dinamik yani değişken ise (Modem kapatılıp açıldığında değişiyorsa) o zaman uzaktan bağlanacak kişinin bu bağlanacağı bilgisayarın IP sini teyid etmesi gerekir.Aksi halde Bağlanılacak olan bilgisayarın internet IP si değişebileceğinden uzaktan erişim bu IP yi bilmeden olmayacaktır. Ben bu şekilde bağlanıyorum.Evi arıyorum IP adresini istiyorum ve bilgisyarıma bağlanıyorum.Lakin genelde modemimi kapatıp açmadığımdan IP imde değişmediğinden aynı IP ile sistemime bağlanıyorum.Bu arada benim IP im Dinamik bu nedenle yazmak istedim.Ama hiç yanına gitmediğiniz bir pc var ise bunun için telekomdan ya da ilgili kurumdan statik ip talebinde bulunmanızı şiddetle öneririm.

IP mizi verdiğim adresten öğrendikten sonra artık uzaktan bağlanmak içim kullanacağımız bilgisayarımızın başına gidebiliriz.Bu bilgisayarımızda yapacağımız şey "başlat" menüsünden "çalıştır" a tıklamak ve ardından buraya "mstsc" yazıp "enter" a basmak olacak.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak:
11.jpg

Bu ekrana biraz önce bahsettiğim bağlanacağınız bilgisayarın İnternet Adresini giriyoruz ve "bağlan" diyoruz.Eğer karşı tarafta firewall var ve sizi engelliyor ise ya da sisteminizi doğru yapılandıramadıysanız o zaman bir hata mesajı alırsınız.Ama her türlü yapılandırmamız doğru ve aldığımız IP adresi de doğru ise o zaman karşınıza yeni bir ekran gelecek.Bu ekranda bağlanacağınız bilgisayarda önceden belirlediğimiz hesap adınızı yani kullanıcı adınızı ve şifrenizi gireceksiniz.Sonrasında "Tamam" dedikten sonra bilgisayarınıza bağlantınız gerçekleşmiş olacak.

Hepsi bu kadar...Takıldığınız bir noktada bana mesaj atabilirsiniz.Yalnız unutlmaması gerekenler:
1 ) Bağlanacağınız bilgisayarın İnternet IP si( Aslında bu tabir yanlış ama kolay anlaşılması için yazdım.Normali Modemin aldığı IP adresi olmalı) dinamik ise evinizden çıkmadan önce IP nizi öğrenerek bir yere not edin ve elektriklerin gidip gelmemesi için dua edin smile.gif Aksi halde aldığınız bu IP adresi bir işe yaramayacaktır.

2) Bilgisayarınıza belirleyeceğiniz şifrede rakamlar, semboller ve harfler mutlaka kullanın.IP nizi bilen birisi sonra bağlanmasın sisteminize.

3) Bağlanacağınız ve bağlanmak için kullanacağınız bilgisayarların firewall ayarlarını mutlaka kontrol edin.Eğer bağlantı kuramıyorsanız her iki taraftaki Firewall ları iptal ederek tekrar deneyin.Unutmayın XP ninde kendi firewall u var bunu da etkisiz hale getirmeyi unutmayın.Baktınız sorun Firewall o zaman gerekli izinleri ayarlayın.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.Patrondan habersiz kaçak göçek yazılan bir yazı anca bu kadar oluyor. wink.gif

Eklenen önizleme(ler)

 • 8.JPG


#2
Elmedin

Elmedin
 • Editör
 • 7.688 Mesaj sayısı:
ellerine sağlık melih wink.gif

yalnız istersen gereksiz portları paint ile gizle. krakerciler forumdan ip numaranı alsalar diğer senin açık gözüken portlardan da saldırabilirler. aman dikkat yani, burada* her yazdığımız google ve yahoo amcada gözüküyor.

#3
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Airties menülü resimler alıntıdır smile.gif Başkalarının resimi biggrin.gif Ama Elmedin sağolasın uyardığın için.Aceleyle nette buldum 3 resmi.Bu arada benim ip imi yoklamak isteyenlere de müjde şuanki Ip im Nortelin IP lerinden.Bu ağa sızmak çok kolay değil ve remote desktop olayını evimdeki pc ye yapıyorum.Oradaki IP imde dinamik biggrin.gif

#4
Beman

Beman
 • Üye
 • 595 Mesaj sayısı:
Yazı çok güzel olmuş.Daha önce bende buna benzer bir şey* yazmıştım amaa küçük bi hile vermek isterim(Kendi keşifim:)

Konu:Dinamik ip yi görmek:)

www.no-ip.com dan üye oluncak ve küçük programcık bilgisayrınıza yüklenicek(No-ip nin amacı aslında dinamik olan ipyi server olan işletim sisteminiz ile iletişim kurarak statik bi ip verimesidir ama ben bunu beceremedim:) Fazla ayarları kurcalamdan hesap adınızı ve kullanıcı adınızı yazdığınıda pragram no-ip ile aktif hala gelecek.

No-ip.com sitesine girince kulalnıcıadı ve şifre yazıalarak ayarlardan evdeki dinamik olan ip gözlenebilmekte!Ayarları tam hatırlamıyorum ama biraz kurcalarsanız evdeki ip yi gösterdiniz yeri bulucanıza eminim.

Xp de denedim ve bizzat olmakta...

Bunaların haricinde bunalrın hepsi zor diyen olursa www.logmein.com a bedavaya üye olarak bu siteden de çok dha kolay ypılabilmekte...


Eksiğim ve yanlışım varsa kusura kalmayın.


Saygılar...

#5
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Hımm senin dediğin olay Dinamik DNS e benziyor.Modemlerde böyle bir ayar vardır.Dediğin gibi Dinamik DNS sayesinde evdeki bilgisayarının dinamil IPsinden adını bu site tanıyor ve uzaktan erisimde sorun yaşamıyorsunuz. Ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.Teşekkürler iyi bir hatırlatma oldu.

#6
The NightHawk®

The NightHawk®
 • Üye
 • 553 Mesaj sayısı:
Çok güzel yazı olmuş eline sağlık. Ben de arada Lamer'lık yapıp google dan renkli lazer yazıcı taratıp kafama göre bol renkli çıktılar yolluyorum. Siz siz olun network yazıcısını korunmasız internete bağlamayın smile.gif Yoksa bir gün bir albüm dolusu Paris Hilton arşivine sahip olabilirsiniz smile.gif

#7
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
ASlında fena da olmaz PAris resimleri. Kimsenin sorun edeceğin sanmam.Sen kişiyi değiştir bence smile.gif

#8
kasa

kasa
 • Üye
 • 120 Mesaj sayısı:
faydalı bir yazı

#9
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Sayın Melih Çelik öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ederim.
Benim sorum;
Ip adres , Alt ağ maskesi , Varsayılan Ağ geçidi ve internete bağlandığımız ip
Bu dördüde çorba oldu gitti.Bunların ne olduğunu söylerseniz sevinirim.Birde DNS sunucusu.

#10
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Bunların anlamını mı yoksa nasıl ayarlanacağını mı merak ediyorsunuz?

Ben nasıl ayarlanacaklarını size anlatayım.IP adresiniz İnternet ve yerel ağda olmak üzere farklılık gösterir.Sizin evinizde modeminize bağladığınız bilgisayarınız modemin DHCP sinden bir IP alır ama bu yerel ağ IP sidir.Yani İnternete çıkışta görülen IP değildir.Aynı şekilde modemin de yerel ağda kendi Ip si vardır.Misal modeminizin IP si 192.168.1.3 olsun.Bu IP yi internet explorerda adres çubuğuna yazıp enter a basarsanız modeminizin ilgili arayüzü karşınıza gelir.Neyse konu dağılmadan devam edelim.Modeminizin Ip si 192.168.1.3 demiştik.Modeminizde sağlanan bir protokol sayesinde (DHCP) bilgisayarınız da modeme bağlandığında otomatik olarak bir yerel ağ IP alır.Bu da 192.168.1.x şeklinde olacaktır.Misal 192.168.1.5 olduğunu varsayalım.Modeminiz sizin yerel ağdan internete çıkmanızı sağlayacaktır. Bu arada varsayılan ağ geçidiniz modeminizin IP si olacaktır.Yani 192.168.1.3. İnternete bağlandığınızda kullanılan IP ise Telekom tarafından verilen sizin internette birnevi tanınmanızı sağlayan kimlik numaranızdır.Bu IP nin bulunduğu IP grubu yerel ağdakilerden çok farklı olacaktır. Misal 88.123.25.12 gibi... Uzaktan erişimde amaç şudur:Öncelikle bağlanacağımız bilgisayarın İnternette ki IP sini bilmemiz gerekir.Bu IP yi kullandığınızda modeminize ulaşırsınız.Ama yerel ağda yani modem ve evinizdeki bilgisayarlarınızın kendi içinde oluşturduğu ağda hangi bilgisayara erişebileceğiniz bilgisi modem de halen yok ve bilinmiyor.Yani internet IP si ile modeme geldik ve bekliyoruz.Ek olarak belirteyim modeme gelirken belli bir programdan belli bir port kullanarak geldik.

Ve şimdi bizim erişmek istediğimiz bilgisayar için bazı bilgileri modeme girmemiz gerekiyor ki modem bizi ilgili yere ulaştırsın.Modeme 3340 portumuzdan çakarak geldik ve misal diyoruz ki bizi 3338 portundan şu şu vs.. programa bağlanacağımız bir bilgisayara götür.Modeme bunu yaptırabilmemiz için modemdeki ilgili menüde dışarıdan 3340 dan gelen bir bilgisayarı içeride 3338 portunu kullanan şu yerel IP li bilgisayara yönlendir demeliyiz.Böylece istediğimiz bilgisayara kavuşmuş oluyoruz.

Şimdi benim bir programım var ve 3350 portunu kullanıyor.Karşı tarafta da aynı program var o da aynı portu kullanıyor ya da farklı port farketmez.Önemli olan karşı taraftaki ve kendi tarafımdaki programın kullandığı portları bilmek.Programım 3389 portunu kullanarak 3340 portundan uzaktaki bir bilgisayara aynı programa bağlansın istiyoruz.Hemen karşı tarafın internetteki Ip sini öğreniyorum ki gideceğim bir adres olsun elimde.ARdından karşı taraftaki modemi ayarlayacağım ve ben karşı da 192.168.1.9 Ip li bilgisayara bağlanmak istiyorum.Bu durumda modemin içinde ilgili yerde kabaca tabirle ben 3389 portumdan modeme Internet IP imle geleceğim ve sen beni ağında bulunan 3389 portu açık olan 192.168.1.9 IP li bilgisayara bağla diyorum.

Be bağlantı sağlanmış oluyor.#11
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Sayın melih bey benim sormak istediğim şu;
İlk önce ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.Sorum şöyle.Modemimiz airtess wireless bir modem.Tüm ayarları dediğin gibi yaptım.Ama şunu sormak istiyorum;
Portalanlarının tümüne 3389 girinderken 7 tane olan tüm satıramı yoksa tek satıramı gireceğiz.Ben sadece tek bir satıra girdim kaydedip çıktım.Birde şunu söylemek istiyorum.Ben XP Home Edition kullanıyorum.Bilgisayarım>Özellikler>uzak bölümüne girdiğimde sadece bir kutucuk bulunuyor.Sizinki Prof herhalde.Çünkü iki kutucukta işaretli olması gerekir dedibniz.Bunu nasıl halledicez.

#12
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Düzeltme:Windows Xp home Edition da remote desktop yazılımı mevcut değil ama xp cdsini sürücüye yerleştirin ve karşınıza çıkan ekranda ek özelliklere tıklayarak remote desktop yazılımını yükleyebilirsiniz.


Diğer sorunuza gelince:
Sadece tek satıra verileri gireceksiniz.Misal soldan sağa şöyle yazar: Hedef port Kaynak Port Protokol IP adresi
3389 3389 any 192.168.1.1

Umarım daha açıklayıcı olmuştur.Olmaz ise modeminizin modelini söylerseniz ilgili menüye nasıl gireceğinizi size resimle gösterebilirim.

#13
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
bi sorun daha.Asus bir laptobum var.Kendine ait kurulum cd leri var.Dediğiniz olayın bunlarla yapabilirmiyim.

#14
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Kendine ait cdleri olması şart değil.Herhangi bir xp cd si ile bunu yapabilirsiniz.Yani bu yazılım için ekstra ücret alınmıyor.Service paketli 1 li bir cd ile bu yazılımı yükleyebilirsiniz diye hatırlıyorum.

#15
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Xp prof cd dim var olur her halde bir deniyeyim bakalım.

#16
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Olmasi lazim smile.gif

#17
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Melih bey xp profla tam yüklüyordum zaten böyle bir uygulama var deyip işlemi sonlandırdı.Bu işi bir türlü çözemedim gitti.

#18
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
şu anda resim ekledim
airtess.JPG
Uygulama başlığı altındaki remote desktop yazısını kutuya ben yazdım.Problem orada olabilirmi.

Bu mesaj blueray tarafından düzenlendi: 14 Eylül 2007 - 21:55


#19
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Son olarak şunu eklemek istiyorum.Muhakkak bilgisayarımızda bir kullanıcı hesabı oluşturmamız gerekirmi.Ben oluşturmadım çünkü.

#20
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Ekran doğru ekran ayar doğru ayar.Bilgisayarınızda şifre verdiğiniz bir hesap oluşturmanız şart.Ama zaten mevcut bir hesabınız var.Açıklamamda yer alan denetim masasından kullanıcı hesaplarına girdiğinizde yönetici konumunda olan mevcut hesabınızı göreceksiniz.Bu hesaba tıklayarak sol taraftan parola oluştur sekmesine tıklayın ve parolanızı oluşturun.

Bu arada sizde program yüklü mü ya da yüklü olup çalışıyor mu çalışmıyor mu diye öğrenmek isterseniz sol altta başlat menünüze tıklayın ve çalıştır sekmesine tıklayın.Çıkan ekranda mstsc yazın ve entera basın.Karşınıza bağlanmanızı sağlayacak ekran çıkarsa sizde remote desktop bağlantı yazılımı mevcut demektir.

#21
blueray

blueray
 • Üye
 • 349 Mesaj sayısı:
Evet progam yüklü dediğinizi yaptım.


#22
melihcelik

melihcelik
 • Üye
 • 6.428 Mesaj sayısı:
Tamamdır artık mutlu sona çok yakınsınız demektir. wink.gif

#23
blue3

blue3
 • Üye
 • 1 Mesaj sayısı:
melihçelik, gerçekten teşekkürler.

peki şöyle bir şey sorsam. bir gprs modül ile internetten bilgisayarıma bağlanmak istiyorum ama bilgisayarım adsl üzerinden dinamik ip alıyor hergün. benim gprs modem insan olmadığı için evi arayıp annesinden ip' sini öğrenemiyor veya inernete girip sörf yapıp bağlanması gereken ip' yi bulamıyor.

böyle bir durumda, bir taraf bilgisayar diğer taraf basit bir gprs modem olduğu durumda ve modemi client ve bilgisayarı server olarak kurduğumuzda her an değişebilecek ip' yi gprs modeme nasıl haber verebilirim.

aklımda bilgisayarın modeme takılı cep telefonuna sms atması ve ayarları gprs modem sms üzerinden alması var ama benim bilgisayar nereden bulacak "gerçek ip' sini"

zor sorumu kolay mı anlamadım. yanıt verebilirseniz çok iyi olur.

teşekkürler


#24
trkgo

trkgo
 • Üye
 • 1 Mesaj sayısı:
ALINTI(melihcelik @ 21-08-2007, 15:21:36) <{POST_SNAPBACK}>
Genelde merak edilen ama bir türlü nasıl yapıldığı tam bulunamayan Windows Xp de uzaktan erişim yani remote desktop özelliğini kullanabilmek için neler yapılması gerektiğini sizlere resimli olarak anlatmaya çalışacağım.Şunu belirtmemde yarar var; aşağıdaki ayarlar aksi söylenmedikçe uzaktan erişilmek istenen bilgisayar ve modem tarafında yapılacaktır.Buna çok dikkat edin!!!

>>>Öncelikle sistemimizde kendimize ait hesabımızda bir parola oluşturmamız gerekiyor. Yani bilgisayarınız açıldığında size kullanıcı adınızı soracak ya da otomatik getirecek ve ardından sizden şifre girmenizi isteyecek şekilde ayarlanmış olmalı.Bunun için resim kullanmıyorum ama size nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım:
Başlat menüsüne tıklayın.Ardından Denetim Masası na tıklayın.Denetim Masası karşınıza geldiğinde Kullanıcı Hesapları na girin. Kullanıcı hesaplarında sizin kullandığınız altında yönetici hesabı gibilerinden bir yazı bulunan hesabınızın üzerine mouse unuz ile gelin ve tıklayın. Sol tarafta yeni seçeneklerin çıktığını göreceksiniz.Bu seçeneklerden Parola Oluştur a gelerek tıklayın.Şimdi sizden eski parolanızı ve yeni parolanızı isteyen ekran karşınıza gelecek.Bu ekranın altındaki gizli soru misali olan alanı isterseniz boş bırakabilirsiniz.Parolayı belirledikten sonra tamam diyerek bu ekrandan çıkın.Size bu ekrandan çıkarken dosyalarınızın gizli kalmasını ister misiniz gibilerinden bir soru sorabilir.Eğer bilgisayarınızda tek bir kullanıcı var ise buna hayır diyebilirsiniz. Bu noktadan sonra unutmamanız gereken şey buradaki kullanıcı hesap adınız ve şifrenizdir.

>>>Şimdi sistemimizi uzaktan erişime izinli hale getirelim:
1.JPG
Başlat menüsünden ya da masaüstünde simgesi var ise "Bilgisayarım" ikonuna mouse unuz ile sağ klik yapın ve özellikleri seçin.
2.JPG
Açılan ekranda "Uzak" sekmesine tıklayın.Bu ekranda iki kutucuk göreceksiniz.İkisinin de işaretli olmasına dikkat edin ve "Tamam" a tıklayın.


>>>Sistemimize sabit bir yerel ağ IP si vermemiz gerekiyor.Bunun için öncelikle bilgisayarınıza modeminizin DHCP si tarafından atanan IP ye ve varsayılan ağ geçidinize bir bakalım.Bunu yapmak için Denetim Masasından Ağ Bağlantılarım a gelin.Burada Yerel Ağ Bağlantısı yazan ikona çift tıklayın ve bu ekrandan Destek yazan sekmeye tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.
10.jpg
Yukarıdaki resimdeki gibi görünen IP adresinizi, Ağ Maskenizi ve Varsayılan Ağ geçidinizi bir yere kaydedin. Bu ekranda tekrar Genel sekmesine gelerek Özellikler ya da Ayarlar yazan yere tıklayın.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.Bu ekranda Internet Protocol (TCP/IP) ye çift tıklayın.
5.JPG

Ve şimdi karşımıza aşağıdaki ekran gelecek:
6.JPG
Bu ekranda IP adresinizi elle ayarlama yani manuel ayarlamayı seçerek ilgili alanı aktif hale getireceksiniz ve IP adresinizi önceden biryere not edin dediğim IP adresi olarak girin.Diğer not ettiğiniz bilgileri de aynı şekilde girin. Bu ekranda aşağı kısımda DNS i elle ayarlama seçeneğine tıklayın.Buradaki ilk satıra biraz önce belirttiğim Varsayılan Ağ Geçidi adresini girin. Sonrasında Tamam a tıklayarak bu menüden ve diğer karşımızda açık olan tüm ekranlardan yine "tamam" ı seçerek çıkın.Biraz zaman alabilir ekranların kapanması , sadece bekleyin...

>>>Ip adresimizi de ayarladıktan sonra geliyoruz modemimizde gerekli portların açılmasına. Windows Xp nin remote desktop için kullandığı varsayılan port 3389 portudur.İstenildiği vakit bu port registerdan küçük bir ayar ile değiştirilebilir.Ama şu an için gereği yok. Her modemde port yönlendirme menüsü bulunur.Kiminde NAT menüsü altında Virtual Server (Sanal sunucu) olarak bulunurken kiminde Port Forward gibi menülerin altında bulunabilir.Ben şimdilik falanca modemin filanca ekranında size nasıl port açılacağını göstereceğim. Bu menüler tüm modemlerde benzerlik gösterir ama zorlanırsanız bana Özel Mesaj (pm) atın. Öncelikle modemimizin anasayfasına girelim.Bunun için yapacağınız şey çok basit.Daha önce kaydettiğiniz Varsayılan Ağ Geçidi adresini İnternet Explorer da ya da Firefox da herneyse adres satırına yazın ve "Enter" a basın.Karşınıza modeminizin kullanıcı adı ve şifresini isteyen ekran gelecek.Bu ekrana gerekli bilgileri girin.Eğer modeminiz yeni ise bu bilgiler modeminizin kullanma kılavuzunda muhakkak yazar. Bu bilgileri girdikten sonra karşınıza modeminizin ana menüsü gelecek.
7.JPG
Bu adımdan sonra size falanca modemden bir resim göstereceğim.Belirttiğim üzere NAT yada Virtual Server ya da Sanal Sunucu sekmesine tıklayın.Bende aşağıdakine benzer bir ekran çıkıyor.(Bu resim alıntıdır):
8.JPG
Buradan NAT a tıkladığımızda altında Virtual Server (Sanal Sunucu) sekmesine tıklıyoruz.Resimde de görüldüğü üzere NAT ı etkinleştiri işaretliyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekrana benzer bir ekran çıkıyor:
9.JPG Bu ekranda dikkat ederseniz port değerlerini gireceğiniz alanlar mevcut. Soldan ilk değer girilen yer sizin bilgisayarınıza verdiğiniz IP adresiniz yani daha önceden size kaydedin dediğim IP adresi.Zaten önceki adımlarda bunu sisteminize atamıştık. Bu bölüme IP adresinizi girin.Resimde yanlışlık olmasın diye modem tarafından sadece son rakamın girilmesi sağlanmış. Bir yan sekmede Protocol tipini seçiyoruz. Bu nu TCP olarak ayarlayın. UDP genelde voice over IP uygulamalarına benzer uygulamalarda kullanılır.Paket kontrolü yapılmaz ama TCP ye göre hızlıdır.Şuan bunu seçmeye gerek yok.Bir yan tarafta Lan Port ve hemen yanında Gerçek Port yazdığını göreceksiniz.Modemlerde bu yazılar farklı olabilir.Sizin yapmanız gereken bu port alanlarının hepsine 3389 olan Remote Desktop için gerekli port numarasını girmeniz. Tüm bilgileri girdikten sonra Ekle ye tıklıyoruz ama belirttiğim üzere bu sizin modemlerinizde farklı şekilde olabilir.Ardından Değişiklikleri Kaydet diyoruz ve modemimizde port açma işlemini tamamlıyoruz. Yaptığımız ayarların kaydedildiğini görmek için modemimizde tekrar bu menüye giriyoruz ve yazdığımız değerlerin görünüp görünmediğine bakıyoruz.Eğere değerler burada yazılı ise tebrikler port açtınız demektir.

Modemimizin ayar pencerisini artık kapatabiliriz.Şimdi bu sistemin WAN yani genel ağdaki ki bu şuan sizde internet oluyor IP sini öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için www.ipimne.com adresine gidin ve karşınıza çıkan ekranda yazılan IP adresini kaydedin.Bu sizin IP adresiniz.Burada önemli bir nokta şudur.Eğer ki sabit IP niz var ise her ne zaman olursa olsun bu adrese girdiğinizde bu ekranda gördüğünüz IP değişmeyecek ve birazdan bahsedeceğim ekranda bu adresi girerek kolaylıkla uzaktan erişim sağlayacaksanız.Ama IP niz Dinamik yani değişken ise (Modem kapatılıp açıldığında değişiyorsa) o zaman uzaktan bağlanacak kişinin bu bağlanacağı bilgisayarın IP sini teyid etmesi gerekir.Aksi halde Bağlanılacak olan bilgisayarın internet IP si değişebileceğinden uzaktan erişim bu IP yi bilmeden olmayacaktır. Ben bu şekilde bağlanıyorum.Evi arıyorum IP adresini istiyorum ve bilgisyarıma bağlanıyorum.Lakin genelde modemimi kapatıp açmadığımdan IP imde değişmediğinden aynı IP ile sistemime bağlanıyorum.Bu arada benim IP im Dinamik bu nedenle yazmak istedim.Ama hiç yanına gitmediğiniz bir pc var ise bunun için telekomdan ya da ilgili kurumdan statik ip talebinde bulunmanızı şiddetle öneririm.

IP mizi verdiğim adresten öğrendikten sonra artık uzaktan bağlanmak içim kullanacağımız bilgisayarımızın başına gidebiliriz.Bu bilgisayarımızda yapacağımız şey "başlat" menüsünden "çalıştır" a tıklamak ve ardından buraya "mstsc" yazıp "enter" a basmak olacak.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak:
11.jpg

Bu ekrana biraz önce bahsettiğim bağlanacağınız bilgisayarın İnternet Adresini giriyoruz ve "bağlan" diyoruz.Eğer karşı tarafta firewall var ve sizi engelliyor ise ya da sisteminizi doğru yapılandıramadıysanız o zaman bir hata mesajı alırsınız.Ama her türlü yapılandırmamız doğru ve aldığımız IP adresi de doğru ise o zaman karşınıza yeni bir ekran gelecek.Bu ekranda bağlanacağınız bilgisayarda önceden belirlediğimiz hesap adınızı yani kullanıcı adınızı ve şifrenizi gireceksiniz.Sonrasında "Tamam" dedikten sonra bilgisayarınıza bağlantınız gerçekleşmiş olacak.

Hepsi bu kadar...Takıldığınız bir noktada bana mesaj atabilirsiniz.Yalnız unutlmaması gerekenler:
1 ) Bağlanacağınız bilgisayarın İnternet IP si( Aslında bu tabir yanlış ama kolay anlaşılması için yazdım.Normali Modemin aldığı IP adresi olmalı) dinamik ise evinizden çıkmadan önce IP nizi öğrenerek bir yere not edin ve elektriklerin gidip gelmemesi için dua edin smile.gif Aksi halde aldığınız bu IP adresi bir işe yaramayacaktır.

2) Bilgisayarınıza belirleyeceğiniz şifrede rakamlar, semboller ve harfler mutlaka kullanın.IP nizi bilen birisi sonra bağlanmasın sisteminize.

3) Bağlanacağınız ve bağlanmak için kullanacağınız bilgisayarların firewall ayarlarını mutlaka kontrol edin.Eğer bağlantı kuramıyorsanız her iki taraftaki Firewall ları iptal ederek tekrar deneyin.Unutmayın XP ninde kendi firewall u var bunu da etkisiz hale getirmeyi unutmayın.Baktınız sorun Firewall o zaman gerekli izinleri ayarlayın.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.Patrondan habersiz kaçak göçek yazılan bir yazı anca bu kadar oluyor. wink.gif


arkadaşım bende datron modem vardı yukarıdaki yazanları yaptım ayarları bozuldu şimdi nete giremiyorum,yokmu bi çözümü

#25
mSLaBs

mSLaBs

  Student Bender

 • Üye
 • 999 Mesaj sayısı:
Modemi fabrika ayarlarına döndür. (Gavurcası "Reset" oluyor)