İçeriğe atla

Fotoğraf

Optik Fare Alırken Dikkat Edin!

- - - - -

• Please log in to reply
10 replies to this topic

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
Toplu fareler kursiyerlerim için oldukça kullanışsızdı. Çoğu zaman "benim farem çalışmıyor hocam" şikayetleri alıyordum. Tabiki farenin içinde topun temas ettiği tekerleklerin kirlenmesinden dolayı farelerin okunu hareket ettirmek güçleşiyordu.

Daha önce sınıfımdaki 20 adet bilgisayar için 20 adet A4 Tech fare almaya karar vermiştim. Yani eski toplu farelerin hepsini kaldırıp optik fare aldım.

Bu optik farelerin iki tanesi biraz problemli çıktı. Bazı yüzeylerde fare okunu hareket ettirmek gerçekten zorlaşıyordu. Açık renkli mobilya masaların üzerinde sorun çıkartıyorlardı. Optik ayarlarındanmıdır nedir, fare oku ya yavaş hareket ediyor, yada birden bire ekranın uzak bir noktasına kayıveriyorlardı.

Bu iki fareyi aldığım yere geri götürdüm. Adama derdimi anlatıncaya kadar canım çıktı. Çünkü adamın bilgisayarın masasının üzerinde sorunsuzca çalışıyorlardı.

Neyse biz asıl ürünü tanıtarak başlayalım.
Eklenen Dosya  Zione_Mouse.jpg   22.04K   9 İndirme sayısı

Bu alet harika birşey. Tam benim düşünüpte aradığım bir ürün.
Ürün resiminden görüleceği üzere çok kullanışlı. Tuşların ve farenin malzeme kalitesi iyi. Ben kullanıyorum.

Bu ürünü bir ara İstanbul'dan almıştım. Orada normal bir yüzeyde test etmiştim. Herşey normaldi.

Eve geldim taktım yeni aldığım Notebook' ma fare çalışıyor ama ok işareti çalışmıyordu. Ama işyerimde Notebook'uma takdığımda çalışıyordu.

Bu fare işyerinde çalışan evde çalışmayan modellerden herhalde. Biraz huysuz. happy.gif

Evimdeki çalışma ofisim tamamen akça ağaçtan yapılmış. Bu fare açık yüzeylerde problem çıkartıyor. Elimdeki diğer optik fareler evimdeki akçaağaç mobilyaların üzerinde herhangi bir sorun çıkartmıyor.
İşyerimdeki masa kahverengi, kiraz rengi gibi. Yani koyu bir yüzeye sahip. Bu fare koyu yüzeylerde doğru düzgün çalışıyor.

Gerçi bu fareyi evimde kullanamamak yada notebookla her daim yanımda taşımanın bir anlamı yok. Çünkü her yüzeyde çalışmıyor.

Fakat geçen hafta sonu İstanbul'daydım bu aletin aynısında birkaç dükkanda gördüm. Neredeyse bir tane daha alacaktım. Gerçekten çok kullanışlı bir alet. İlk girdiğim dükkanda fareyi raftan alıp deneyerek satın almak istediğimi söyledim.

Dükkan sahibi fareyi raftan aldı taktı bilgisayarına bir sorun yok. Dedimki altına birde beyaz kağıt koyun birde öğle deneyin dedim. Aynı benim fare gibi yaptı. Doğru düzgün oku hareket ettiremedi.

Zannetmeyin ki bu alet böyle. Hayır değil. Bu alette aynı benimki gibi arızalı.

Bir alt kattaki dükkanda aynı fareden vardı. Beyaz kağıt üzerinde sorunsuzca çalıştı. Fiyatı 35YTL dediler. Ama yinede evimdeki akçaağaç mobilyanın üzerinde çalışmama ihtimali vardı.

Ben aldığım fareyi geri gönderip değiştirmeyi düşünüyorum. Dizüstü bilgisayarımı aldığım yerden almıştım. Biraz kargo masrafı oluşacak tabi. Birde telefonda derdimi iyi anlatabilmem gerekiyor.

Siz siz olun optik fare alırken beyaz kağıt üzerinde deneyin. Beyaz kağıt üzerinde doğru düzgün çalışıyorsa birçok yüzeyde doğru düzgün bir şekilde çalışacaktır.

blackozan

blackozan
  • Üye
  • 300 Mesaj sayısı:
Merhaba.

Optik fareler açık renkli yüzeylerde, cam yüzeylerde, beyaz kağıtlarda genellikle -malzemenin yansıtıcılığı ile de alakalı olarak çalışmayabilirler.

Bu piyasadaki tüm optik fareler için aşağı yukarı geçerlidir.

Lazer mauslardaki durumu ise ben bilmiyorum, arkadaşlar bilir herhalde.

Bu nedenle beyaz kağıtta çalışmıyor arızalıdır demek pek mümkün gözükmüyor bence.

Galiba ufak birer maus ped almanın vakti geliyor...

RayTracer

RayTracer

Sinirbaz Salo

• Moderatör
  • 1457 Mesaj sayısı:
aslında optik mouse lar en iyi beyaz yüzeyde çalışmalı. çünkü en iyi yansıtmayı beyaz renk yapar. yansıtma oranı siyaha doğru düşer(diye biliyorum ben). benim bilgisayar masamda siyah yapışkanlı(tablecıların kullandığı) folyodan vardı. Toplu mouse um için iyiydi. Optik alınca o yüzey üzerinde çalışmadı. Bende söktüm. Bilgisayar masam beyaz kaplama MDF. hafif tırtıklı bir deseni var. Şu an kullandığım lazer mouse da bir sorun çıkartmadı. Mouse da arıza olabilir diye düşünüyorum.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
Elimde Logitech, ve microsoft marka optik farelerim evimdeki akçaağaçtan yapılmış mdf masamda sorunsuzca çalışıyorlar. Daha birçok yüzeyde sorunsuzca çalışıyorlar.

Çok açık renkten çok koyu renklere geçiş olursa bu esnasında fare oku birden bire ekranın başka bir kenarına kayıp gidiveriyor. Ama zaten bütün optik fareler için geçerli.

Fakat bazı optik fareler çok koyu yüzeylerde çalışmıyor. Bazılarıda çok açık parlak yüzeylerde çalışmıyorlar. Bu Logitech veya microsoft fareler için geçerli değil. Açık veya koyu yüzey farketmiyor onlar için.

Optik farelerin çalışma ve tasırım şekli nasıldır bilmiyorum ama. 5-10YTL ye alınmış farelerin çoğunun açık yüzeylerde sorun çıkarttığını gördüm. Sebebi nedir tam bilmiyorum. Tahmin ediyorum ki bu tür fareler ya bozuk yada yapan firma uyduruk yapıp piyasaya sürüp haksız rekabete sebep oluyor diyebilirim.

Özelliklede çin malı fareleri alırken birkaç farklı yüzeyde denemekte fayda var. Ben artık aldığım fareyi Notebook'la beraber taşımıyorum. Birçok açık yüzeyde sorunlu çalışıyor. Kahverengi mobilyalar üzerinde ise normal çalışıyor.

blackozan

blackozan
  • Üye
  • 300 Mesaj sayısı:
Merhaba.

Elbette kullanılan farenin optik alıcısı ile alakalı olarak çok büyük değişiklikler gösterebilir yüzeyler.

Fakat genellikle optik mauslar mümkünse gözle görülebilir farklılıklar taşıyan, yani dümdüz, parlak olmayan zeminlerde çalıştırılmaları gerekir.

Optik alıcı, sürekli tarama yaparak mausun konumu belirler. Eğer yüzeyde hiç bir farklılık yoksa, hareket ettiğini dahi algılayamaması mümkündür.

Fakat dediğiniz gibi optik sensörün kalitesi marka marka fark edebilir. Fakat bu bozuk olduğu anlamına gelmiyor.

Her şeyden öte, genellikle farelenin maus pedle kullanılmaları öngörülür.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
Optik sensörün duyarlılığı hassas olmalı. En küçük bir farklılığı algılayabilmeli.

Beyaz kağıt kullanın derken kastım farenizin bu kağıt yüzeyindeki farklılıkları farkedip farkedemediği. Yani beyaz kağıt yüzeyindeki küçük pürüzleri farkedip fareyi hareket ettirdiğinizde ekranda ok işareti doğru düzgün hareket edebiliyorsa o fare iyi ve başınızı ağrıtmayacak bir faredir.

Tabiki tamamen pürüzsüz, tek renkten, açık renkten, parlak bir yüzeyde en pahalı ve kaliteli bir fare bile olsa çalışmayacaktır. Çünkü o zaman optik sensörün algılayabileceği bir farklılık olmayacaktır.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
ALINTI(Safranbolu @ 02-09-2007, 22:46:08) View Post
Neyse biz asıl ürünü tanıtarak başlayalım.
Eklenen Dosya  Zione_Mouse.jpg   22.04K   9 İndirme sayısı

Bu alet harika birşey. Tam benim düşünüpte aradığım bir ürün.
Ürün resiminden görüleceği üzere çok kullanışlı. Tuşların ve farenin malzeme kalitesi iyi. Ben kullanıyorum.

Bu ürünü bir ara İstanbul'dan almıştım. Orada normal bir yüzeyde test etmiştim. Herşey normaldi.

Eve geldim taktım yeni aldığım Notebook' ma fare çalışıyor ama ok işareti çalışmıyordu. Ama işyerimde Notebook'uma takdığımda çalışıyordu.

Bu fare işyerinde çalışan evde çalışmayan modellerden herhalde. Biraz huysuz. happy.gif

Evimdeki çalışma ofisim tamamen akça ağaçtan yapılmış. Bu fare açık yüzeylerde problem çıkartıyor. Elimdeki diğer optik fareler evimdeki akçaağaç mobilyaların üzerinde herhangi bir sorun çıkartmıyor.
İşyerimdeki masa kahverengi, kiraz rengi gibi. Yani koyu bir yüzeye sahip. Bu fare koyu yüzeylerde doğru düzgün çalışıyor.

Siz siz olun optik fare alırken beyaz kağıt üzerinde deneyin. Beyaz kağıt üzerinde doğru düzgün çalışıyorsa birçok yüzeyde doğru düzgün bir şekilde çalışacaktır.

YENİSİNDEN ALDIM Artık Farenin Okunu Hareket Ettirebiliyorum
Evet arkadaşlar üsteki alıntı kısımdan anlaşılacağı üzere ZIONE SCORPIOS N4 model sayısal tuş takımlı fareyi İstanbuldan almıştım.

Bugün bulunduğum şehirde dolaşırken tanıdık bir arkadaşın dükkanına girdim. Elimdei ZINONE SCORPIOS N4 sayısal fareyi göstererek bunlardan getirttir abicim dedim. Bayağı kullanışlı birşeye benziyor ama ben daha kullanamadım dedim biggrin.gif

Oda bana dediki aradığın bumuydu bende bayağı var dedi. Gerçekten elinde benimkinin aynısından birsürü vardı. Hemen birtanesini çıkarttı bende çantantam Notebook'umu ve bir beyaz kağıt çıkarttım ve hemen denemeye tabi tuttum. Normal çalışıyordu. Hemen satın aldım.

Gelirken arkadaşın dükkanına da uğradım onun orada EFT vs işlemler için fareyi açıp Notebook'umla birlikte kullandım. Arkadaşımın kahverengi ahşap masası üzerinde sorunsuz ve güzel çalışıyordu.

Şimdi evdeyim akçağaç masamın üzerinde kullanıyorum ve eski fareden çok daha iyi çalışıyor. {demek ki* eskisi arızalıymış. Yani optik duyarlılığı çok düşükmüş diyebilirim. belki de* üretim hatası.}

Her ikisininde optiklerini yanyana getirip dikkatli bir şekilde inceledim. İlk aldığım farenin optik okuyucusunun yüzeyi çok soluk ve mat.

İkinci aldığım sayısal tuşlu farenin ise optik gözü oldukça saydam ve pürüzsüz.

İkinci aldığım sayısal tuşlu faremin eski fareme göre çok daha iyi çalıştığını söyledim ama bu fareninde akça ağaçlara karşı birazcık alerjisi var. Farenin okunu doğru düzgün hareket ettirememe gibi bir sorunum yok ama, arasıra çok küçük takılmalar veya atlamalar oluyor. Birazda fare okunun hareket hızı normalden yavaş.

Eski farem ise zaten oku neredeyse oku hareket ettiremiyordu. Hareket ettirdiğinde ise birden biri ok işareti bir köşeden diğer köşeye atlıyordu.

Yarın ilk iş gidip diğer fareleri de alıp en iyi performans göstereni ile elimdeki fareyi değiştirmeyi düşünüyorum. Diyorum ya dükkan sahibi tanıdık. biggrin.gif

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
Diyordum ya dükkan sahibi tanıdık yes7.gif Bugün dün aldığımı geri verdim. Bugün yenisiyle değiştirdim. Yeni aldığım numaralı fareden memnunum. Gayet güzel çalışıyor. Artık değiştirmem herhalde. biggrin.gif

dalmer

dalmer
  • Üye
  • 896 Mesaj sayısı:
Optik fare ve akçağaç meselesini hallettiğiniz için tebrikler ama bir ped kullansaydınızda olurdu.Bendeki optik fare çok eski ve dandik, masanın üstünde dediğiniz gibi sorunlar olabiliyor ama pedle hiç bir sorun yok.

emrah0426

emrah0426
  • Üye
  • 882 Mesaj sayısı:
Yaklaşık 4 yıldır microsoft marka mouse'umu koyu kahverengi renkte masamın üzerinde problemsiz bir şekilde kullanıyorum. Bu konuyu okuduktan sonra beyaz kağıt üzerinde denedim ve sorunsuz çalıştı. Sanırım bu dediğiniz gibi optik okuyucunun kalitesi ile alakalı.

Bu mesaj emrah0426 tarafından düzenlendi: 20 September 2007 - 14:14

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1412 Mesaj sayısı:
ALINTI(dalmer @ 20-09-2007, 14:31:22) View Post
Optik fare ve akçağaç meselesini hallettiğiniz için tebrikler ama bir ped kullansaydınızda olurdu.Bendeki optik fare çok eski ve dandik, masanın üstünde dediğiniz gibi sorunlar olabiliyor ama pedle hiç bir sorun yok.

Geçenlerde bir bilgisayarcıya girdim. Oradaki görevli, "ped vereyim abi dedi". Bende fareyle birlikte çantada birde ped mi taşıyacağız dedim. Aslında birçok optik fare birçok yüzeyde sorunsuzca çalışıyor. Ucuz çin mali optik farelerde bu sorunlar ortaya çıkıyor.