İçeriğe atla

Fotoğraf

Fiat Punto Yu Nasıl Bilirsiniz? Almayı Düşünüyorum

- - - - -

• Please log in to reply
15 replies to this topic

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Merhaba arkadaşlar

Eşimin rahatlıkla kullanabileceği bir araba olarak otomatik ya da triptonik olan ve fazla yakmayan bir araba almayı düşünüyorum.Şuan 2005 model Hyundai Getz sahibiyim ve benzinli ama düz vites.

Bu aracımı ki çok temiz 22000 km de 15-16000ytlye satıp yerine 2005-2006 model 20000-40000 km de punto almayı düşünüyorum.Sizce mantıklı mıdır?

Puntolarda sorunlar var mıdır? LAkin benim şuanki aracım garantili Punto alırsam 2005 garantisiz olacak ya da bitmeye yakın olacak.Servis masrafları ne kadardır, parçası ucuz mudur ve genelde sorun çıkarır mı?Çünkü bu araçta herşey var ve fiyatı çok uygun.İnsan meraklanıyor haliyle.

Alırken nelerine bakmamı tavsiye edersiniz.Servise de götürüp baktırırım zaten ama sizlerin deneyimleri benim için daha önemli.

Bir de dikkat ettim çok fazla benzinli punto yok ikinci elde 2005-2006.Ya da ben bulamadım diğer sitelerde.

Yardımcı olursanız sevinirim...

dalmer

dalmer
  • Üye
  • 896 Mesaj sayısı:
Punto ile ilgili bilgim yok hiç, konu ile ilgisiz olabilir ama Toyota'yada bak bence, en az sorun çıkaran arabalardan biri diye biliyorum ayrıca yedek parça ve servis açısından fiat'tan geri kalmıyor.2.el alırken modellere takılmak yerine uygun fiyata temiz ve kaportası sağlam bir tane bulmak önemli sonuçta.

Ormanci

Ormanci
  • Üye
  • 1.284 Mesaj sayısı:
Eğer Punto yeni kasa ise düşünülebilir fakat eğer bir önceki kasa ise hiç düşünmeyin derim. Önceki kasa malzeme ve işçilik kalitesi bakımından sınıfının en rezillerinden olsa gerek herhalde smile.gif Bu durumda bir de fiyat çok önemli. Sınıfındaki diğer otomobillere de bir bakın derim. Fiyatları abartı değilse Honda Jazz falan da olabilir. Otomatik şanzıman konusunda Jazz aşmış ve bayanlar açısından da genelde çok tercih edilen bir otomobil. Sorunsuz olması, sınıfına göre baya geniş iç hacim sunması da cabası. Tüketim olarak da makul değerler sunabiliyor diye biliyorum.

alierkanimrek

alierkanimrek
  • Üye
  • 654 Mesaj sayısı:
Arabadan pek anlamam, Bir arkadaşta Suzuki Swift 1.3 gördüm yeni almış çok az yakıyor çok memnunum demişti

aycibin

aycibin
  • Üye
  • 2.147 Mesaj sayısı:
abi arabayı alalı 1 sene falan olmadı mı ne zaman yaptın 20000 km'yi smile.gif

arkadaşta var.ama bagaj kapağının ortasındaki şişik sac kolay göçüyor smile.gif bir de çift taraflı klima diyor ama klimanın soğutması bayaa zayıf.mp3-cd çalar falan da var.ferah bir bir araba.onun dışında ben clio öneriyim eğer uygun fiyata varsa.

erkan

erkan
  • Üye
  • 2.603 Mesaj sayısı:
Corsa veya 207 de olabilir. Corsanın otomatikleri triptonik. 2. eli de her daim puntodan iyi olur (ilerde değiştirmek istersen). Ne alırsan al güle güle kullan smile.gif

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
ALINTI(aycibin @ 22-10-2007, 10:37:15) Mesajı Gör
abi arabayı alalı 1 sene falan olmadı mı ne zaman yaptın 20000 km'yi smile.gif

Yok aycibin araç zaten benim ikinci eldi 2005 modeldi ve 2007 de aldım aracı.Yalnız 12.000 km deydi.Şimdi 20.000 de.Yani normal. smile.gif

Arkadaşlar Honda jazzlar el yakıyor.Honda herzaman motor konusunda iyi olmuştur.Ama dediğim gibi pahalı oluyorlar.

@Ormanci bu dediğini bilmiyordum.Ben alsam alsam sanıyorum eski kasa oluyor.Lakin 2005-2006 alabilirim.Yani 2005 sonu gibi diyelim.Bu durumda o senelerde Grand Punto var mı yok mu bir bilgim yok.Yalnız belirttiğin konu çok enteresan ve aklımda soru işareti oldu şimdi. huh.gif

@erkan Corsa belki olabilir ama fiyatlarına bakmak lazım çok fazla çıkamıyorum.2005-2006 araçlarda 18.500 ytl civarı pek araç yok. sad.gif 206 ya gelince bu araçlar genelde gençlerin delicesine kullandıkları araçlar oldukları için tamirci bilgim olmadan bu araçları almam smile.gif

@ alierkanimrek çok beğeniyorum o suzukileri ama onlarda pahalı bakarım belki ikinci el benim istediğim fiyatlarda vardır.Gerçekten çok hoşuma gidiyor yeni tasarımları

Ormanci

Ormanci
  • Üye
  • 1.284 Mesaj sayısı:
Melih hocam,

Honda pahalı ama diğerlerine göre de iyi aslında. Ben de araba bakarken gidip Jazz almadım, bana hitap etmeyen bir otomobildi çünkü ama arkadaşımın Jazz'ına her binişimizde "bu araba çok güzel" diyip duruyoruz smile.gif Dediğim gibi, otomatik şanzımanından tutun da, motoruna, sorunsuzluğuna kadar, sınıfında hiçbir otomobil aslında teknik bakımdan bu kadar başarılı değil. Yani atıyorum 18'lere Corsa vs. almaktansa 22-23'lere çıkılabilirse Jazz bakılabilir. Özellikle de hanım kullanacak diye diyorum bunları tabi...

Bunun yanında, bir arkadaşım yakın zamanda 18 bin liraya Corsa 1.3 CDTI düz vites Enjoy donanımlı 30bin km'de bir önceki kasa Corsa aldı. Sanırım 2005 veya 2006 model. Yani aslında o fiyatlara var wink.gif Fakat otomatik değildi. Dizel ve otomatik olan sanırım küçük sınıfta sadece yeni kasa Yaris'ler var.

Suzuki Swift'e bence gerek yok. Güzel bir otomobil ama rakiplerinden birçok konuda bence geride kalan bir otomobil aynı zamanda.

Evet Punto'nun mutlaka Grande Punto olmasına dikkat edin smile.gif Zaten Grande Punto kendini belli ediyor, önceki kasa dediğim kötü model zaten çok fazla satılmadı, muhtemelen aracı hiç görmemiş bile olabilirsiniz. Hatta bir resim bulayım size:

380x232punto1b.gif
"Almayın" dediğim bu kasa. Kesinlikle yanına yaklaşılmaması gereken bir model bence. Palio benzeri bir malzeme kalitesi ve berbat bir işçilik kalitesi var. Yani yok smile.gif Abarttığımı düşünenler olabilir ama mesela sıfır km bayideki araçta, ön kapılardaki ceplerin iç tarafında birleşim yerlerinde boşluk vardı. Yani o cebe kağıt koyduğumuzu düşünelim, aradan aşağı düşecek direk... 6-7 sene boyunca sıfır km aldığımız Peugeot 106 Quiksilver'ı kullandım, ki onun da işçilik malzeme kalitesi çok iyi olmamasına rağmen, onda bile böyle kötü işçilik veya malzeme kalitesi hataları yoktu. 106'nın havalandırma ızgaralarının kumandası kırılırdı sadece. Fakat biri 2000, biri 2006 model otomobil. 6 sene sonraki otomobilde daha berbat hataları görmek iyi olmasa gerek... Sırf bu bakımlardan Fiat'a oldum olası önyargılıyımdır gerçi ama yeni Punto yani Grande Punto güzel oldu. Eğer bulduklarınız o kasa ise, düşünülebilir.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
ORmancı çok iyi ettin yazdın.Aklıma takmıştın Grande Punto farklı diye ve ben de araştırdım dediğin gibi çıktı.Benim dışarıda beğendiğim ama normal Punto sandıklarım internetteki ilanlarda bulduklarımmış.Kısacası grand punto değil normal punto.Birkaç tne yolda buldum punto ve felaket.KEsinlikle felaket ve kısacası ona o kadar para vereceğime Getze kurban olayım.Bu kadar fark insanı hayrete düşürüyor ama bu puntoların arkasında model etiketleri grand punto ve punto diye ayrılmıyor .Sadece punto.Böyle olunca insan da aldanıyor.

Honda konusunda haklısın.KEsinlikle dediğin gibi motoru da cabası.97 model honda civic sahibi dayıma otomatik vites hiç ama hiç sorun çıkarmadı.Arabayı nasıl aldıysa ikinci el tertemiz sattı yine 3.sahibine...Ama o kadar çok çıkamam fiyat konusunda.

Sanıyorum bir süre daha Getzimle takılacağım bu durumda.Opel corsa nın belirttiğin modelleri gerçekten çok az mazot harcıyormuş.Ama dizelin garantisi bitmiş olanı ile başa öıkamam sanıyorum.Benim kinin garantisi bitene kadar kullanayaım en iyisi smile.gif Öncelikle ORmancıya ardından diğer tüm arkadaşlarıma teşekkürler güzel yorumlar için

Ormanci

Ormanci
  • Üye
  • 1.284 Mesaj sayısı:
Rica ederim, moderatörümüze karşı görevimiz smile.gif

Aynen öyle, Getz'in de malzeme kalitesini çok beğenmiyorum ama Palio'ya veya o kasa Punto'ya falan 50 kere tercih ederim sanırım smile.gif

Opel'i de beğeniyorum ama Opel'in "sorunlu" olduğunu da söyleyenler yok değil. Peugeot da öyle... Biraz şansa kalıyor bunlarda "sorunsuzluk" olayı smile.gif Peugeot 206 HDI da önerebilirim bu arada. Özellikle motoru ısınınca aşırı sessiz ve acayip az yakıyor. Fakat otomatiği yok.

Bu arada aklıma da geldi, Polo TDI falan da bulunabilir sanırım ama Polo'nun dizel motorları hep 3 silindir, çok titreşimli ve sesli çalıştığı hakkında şikayetler var. Ama aracı beğenirseniz ne ala, Polo'lar da iyidir...

İkinci el dizel olayı biraz sakat aslında.
Birincisi, aletler hep turbo-dizel olduğu için tehlikeli. Çünkü milletimiz sağolsun, turbo motora pek olması gerektiği gibi bakmıyorlar. Kullanımı benzinliden biraz farklı çünkü. İkincisi de, nereden nasıl yakıt alındığı sorusu. Hala birçok bilinçsiz insan gidip ucuz diye abuk subuk kalitesiz ve standartlara uymayan mazotu otomobiline alıp, daha sonra garip masraflar çıkınca "dizel masraflı" diyebiliyorlar. Bu noktada 2.el dizellere güvenmek zor gibi...

Çağdaş Demir

Çağdaş Demir
  • Üye
  • 916 Mesaj sayısı:
Yazının tamamını okuyamadım ancak gözüme takılan bir kısım oldu. Şirketimizde 2006 ve 2007 model iki Clio kullanıyoruz ve bu arabalar hayatımda gördüğüm en dandik arabalar. Bu kadar açık ve net söyleyebiliyorum. 100-110 km'ye çıktığınızda araba'nın yol tutuşu berbat. Direksiyon titreme yapıyor. 2007 model olanı ben gittim bizzat teslim aldım daha ofise getirirken aynı şeyler oldu. 100km'yi geçtiğinizde araba hava alıyor. Camlardan ve kapılardan sesi duyabiliyorsunuz...

Ben bir tek şunu söylerim sakın Clio almayın. Ben Clioya o kadar para vereceğime aynı seviye ve fiyatta Fiat Palio'yu tercih ederim...

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
enteresan...Aslında diyecektim ki o arabayı şirkertte herkes kullanmıştır problem olmuştur diye ama ilk alan da sen olunca değişik bir durum olarak geldi.Sedan clio mu peki?

hypnosy

hypnosy
  • Üye
  • 32 Mesaj sayısı:
corsa 2005 disel otomatikimsi smile.gif bir araba kullanıyorum. Satmayı düşünüyorum sanırım piyasası 22 civarı.
2005 diesel deki cdti veya fiat ın adlandırması ile multijet olağan üstü başarılı bir model bu motor her zaman alınır ekonomik ve performanslı.
ancaaaaak; opel alacak isen Almanya nın düz ve trafiksiz yolları için icat edilen ekonomisite sağlayan , geliştirilmeye açık ve geliştirilmesi gereken düz ama otomatikleştirilmiş şanzımanı alma. Uzun yolda çok rahat ama trafik vede yokuşta isen dert. Corsanın en klasik sorunu direksiyon kutusudur. Ciddi problemli olanları garantiden değiştiriyorlar. Onun dışında kronik sorunu yok.
Jazz o segmentteki otomatik vitesi ile ve cimri benzinli motoru ile yeri çok başka.
Grande puntoyu multijet düz vites düşünür isen tavsiye edicem. Hanım kullansın diyor isen otomatik diyor isen... Jazz a bak olmadı, kia nın picantosuna bak (manyak pimpirikli bir kız arkadaşım var çok memnun) otomatik için söylüyorum.
Kolay gelsin.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
JAzz lar iyi ama çok pahalı.Lakin verdiğin paranın hakkını da veriyor ama bütçe meselesi...Kia picantolar küçük şirin arabalar bakılabilir ama bu arabalardaki otomatik şanzuman ve diğer tüm parçaların Hyundai ile aynı olduğunu düşünüyorum.Kianın tüm modellerinde Hyundai parçalarını resmen görebiliyorsunuz. Tabii ben seviyorum Hyundai benim için sorun yok ama param olursa Hyundai a bakmam biggrin.gif

Çağdaş Demir

Çağdaş Demir
  • Üye
  • 916 Mesaj sayısı:
ALINTI(melihcelik @ 04-12-2007, 15:48:12) Mesajı Gör
enteresan...Aslında diyecektim ki o arabayı şirkertte herkes kullanmıştır problem olmuştur diye ama ilk alan da sen olunca değişik bir durum olarak geldi.Sedan clio mu peki?

İkinci el alınsa ya da bir süre sonra kullanmış olsam böyle şeyler söylemem ama ilk alan kullanan ve çoğunlukla da kullanan biri olarak konuşuyorum. Bence o arabadan uzak durulmalı biggrin.gif Evet sedan ama hatchback'in de farklı olacağını zannetmiyorum açıkçası... Bir kaç hafta önce Bursadaydım Kia Rio kiraladım 2007 model dizel. Hayatım boyunca araba kullanmaktan en çok zevki bu arabadan aldım diyebilirim tabii bu sınıfta smile.gif 1.5 dizelini kiraladım. Araba çoook az yakmasına rağmen harika bir performans sunuyor. Param olursa şu borçları kapatabilirsem kredi ile almayı düşünüyorum açıkçası...

srknlvnt

srknlvnt

sensei

• Yönetici
  • 4.264 Mesaj sayısı:
Kia kaliteyi yakaladı artık.Sportage,Rio ve Cerato ile yeni bir profil çiziyor kendisine. smile.gif