İçeriğe atla

Fotoğraf

Dpi Yükseltme - Resmin Kalitesini Bozmadan Büyütme

• Please log in to reply
2 replies to this topic

alparslan79

alparslan79
  • Üye
  • 1.278 Mesaj sayısı:
Küçük resimlerin kalitesini bozmadan büyütmek, netleştirmek her zaman sorun olmuştur. Özellikle akademik alanda test cihazlarından elde edilen resimleri dergilerde makale olarak yayınlanması için netleştirilmesi gerekmektedir. Çok merak edilen ve araştırılan bir konu olduğu için buraya bu alanda çok iyi olan bir yazılımı koymak istedim. Programın ismi PhotoZoom Pro 2 . BenVista menşeyli bu program ile basitçe resimlerin dpi ını kalitesini bozmadan büyültebiliyorsunuz.

Programın Arayüzü ve Örnek Düzeltme İşlemi

Örnek Resimler

_____ Orjinal Resmin Büyültülmüş Hali ______ PhotoZoom Pro 2 ile Büyültülmüş Resim______

_____ Orjinal Resmin Büyültülmüş Hali _______ PhotoZoom Pro 2 ile Büyültülmüş Resim______

Anahtar Kelimeler: Dpi yükseltme - Dpi Enhancement - Piksel Büyültme - Resim Büyültme

Bu mesaj alparslan79 tarafından düzenlendi: 23 Şubat 2008 - 00:30

Burak KALAYCI

Burak KALAYCI
  • Üye
  • 326 Mesaj sayısı:
ALINTI
Özellikle akademik alanda test cihazlarından elde edilen resimleri dergilerde makale olarak yayınlanması için netleştirilmesi gerekmektedir.

Resmin piksel sayısını arttırdığınızda aslında resimde olmayan pikselleri oraya ekliyorsunuz, yeni piksel değerlerini bulmak için interpolasyon yapıyorsunuz. İyi br algoritmayla göze güzel gelen, net görünen bir büyütme yapılabilir, nitekim bu program da böyle yapıyor.

Ama, akademik bir test sonucuna makalede net gözüksün diye 'olmayan bilginin eklenmesi' (ne şekilde olursa olsun) bana doğru gelmedi.

Diğer işler için program gerçekten iyi görünüyor, bu Hollandalılardan korkulur. 149 EUR'luk fiyatı biraz yüksek gibi, özellikle benim gibi bu programa 2-3 ayda belki bir kere ihtiyaç duyacaklar için...

munirekinci

munirekinci
  • Üye
  • 269 Mesaj sayısı:
Sıradan bir şekilde resmi büyüttükten sonra (çözünürlük). Biraz blur eklemekte benzer sonuçları verecektir. (Dikkat edin aynı kaliteyi yakalarsınız demiyorum)