İçeriğe atla

Fotoğraf

Crysis Donuyor

• Kilitli Konu Bu konu kilitli
1 reply to this topic

Noctivagant

Noctivagant
  • Üye
  • 204 Mesaj sayısı:
Crysis oynarken bilgisayarım oyun kaydı yaparken F5 basınca arada bir donuyor yanı olayı ölünce kaldığım yerden devam etmek için F9 basınca da donuyor. Kimi zaman masaüstüne dönerken oyun kimi zaman nedense ekran siyah olarak kalıyor ve tam masaüstüne döncekmiş gibi makinadan ses geliyor.Ama ne oluyorsa bir anda LG Flatron ekranımım kapama açma dümesinin yeşil olan ışığı turuncu renge dönüyor yani bilgisayar kapanmış gibi davranıyor oysa bilgisayar açık ve çalışmaya devam ediyor.Sorun ne olabilir.

Büyük olasılıkla sistemin ne diye soranlar olabilir.O yüzden sistemide yazıyorum

Intel C2DUO E8400 3.00GHz
Asustek StrikerII Formula 780 SLI
Asustek EN8800GT 512MB (yeni fanlı model)
Kingston HyperX 2GB 800MHz (4-4-4-12) SLI
Seagate 320 7200 NCQ SATA2 16MB ST3320620AS
Asustek TA-D51 ATX KASA GRİ 350W (Psu çıkartıldı)
High Power 560W psu

Vista Ultimate 32bit kurulu sistemde (Yeni kurulmuş olmasına ragmen işletim sisteminde bir sorun var gibi geliyor bana)

Bu arada ekran kartım 512 MB olmasına ragmen www.systemrequirementslab.com/referrer/srtest adresinde oyunlar için bakdığımda ekran kartım 1.2 GB görünmekde ramde aynı yerde 2 GB görünüyor. Ama ufak bir araştırma yaptım bana ekran kartının ramden belli bir miktarı kendisi için kullanmakda olabilceği şölendi

Ekran kartı bilgileri altdaki resimde var.

Ordaki 767 MB sistemindeki 2 GB ramden alınan kısım sanırım. Bende şöle düşünüyorum vista crysis için 1.5 GB ram istiyor bilindiği gibi ekran kartının ramden 767 MB çalıyor olması oyundaki 1.5 GB ram ihtiyaçının karşılanmasında sıkıntı yaratıyor olabilirmi.

Bu arada makina eve ilk geldiğinde Crysis kurdumuzda bu tür sorunların hiçbirini yaşamamışdık.Haltda 1.1 yaması varkende ( cd siz oynamak için yamanın ###### dosyasını buldum)sorun yokdu. Ne zaman makina xp ve vista birlikde kuruluyken ve xp açılmasken vista da soruna yol açtı PC yeniden vista kurulumu yapıldı. Crysis kurdum yanlış hatırlamıyorsam 1.1 yeniden kurdum sorun yokdu oynarken ama gecenlerde 1.2 yani en yeni yamayı kurdum (onuda cd oynamak için crackledim). Yama 1.2 kurdukdan sonra oyunda bu gibi sorunlar yaşıyorum.Olmadı abim oynu bitirsin silip tekrardan kurcam oyunu ve yamasını ve cd oynamayı denicem belki crackde sorun vardır diye ama sanmıyorum öle olduyunu öle olsa başkalarıda yaşardı bu sorunu.

Şimdi bir çok arkadaş belki oyunu neden ###### yapıp oynadımı merak edebilir. Halklı olarak madem orjinel oyuna sahipsin neden öle yapıyorsun diyenler olabilir.Onuda açıklayım üç sebepden dolayı ama bunlardan biri hepsinden daha önemli sebep

1. Genelde cd takıp oyun oynamakdan hoşlanmıyorum bunun sebebi. CD sürücülerin çok ses çıkarması ve bu beni çok rahatsız ediyor oyun oynarken filan

2.Şu anda Pc de tek dvd sürücü var ve kendisi aynı zamanda dvd yazıyor.Daha önceden deneyim sahibi olduyum için ve olan çok insan gördüyüm için biliyorumki dvd yazma özellikli sürücüler aynı zamanda okutmak için kullanıldıklarında ömürleri %30 ile %40 arasında azalmakda. (Şu an için sadece tek sürücü almaya para yetti)

3. En önemli konuya gelirsek. GT San Andres oyunu var abimde orjinel. O kadar muhavaza edilmesine ragmen sadece kutusunda çıkarılıp dvd sürücüye konup oynama işi bitince tekrardan kutusuna konan dvd ade ldıkdan 15 gün sonra iç kısmındaki seffaf bölümde ufak bir çizik oluşdu.Önce normal olabilir dedik her dvd olabilen bir olay dır diye ama işin aslı öle olmadı 1 haftalık bir kullanımdan sonra cd o bölümü çatladı ve mecbur kalıp yedeklemek sorunda kaldık yani dvd copy yapmak zorunda ve netden ###### dosyası bulup oyunu onlabirlikde bir dvd yazdık. Gel geleim aynı olay şimdi Crysis başına gelmekde gecen gün dvd GTA gibi aynı bölgesinde ufak bir çizik gördüm.Abimin yaşadığı olayı yaşamak istemediğim için bende bu şekilde davranmak durumunda kaldım.Bu arada bendeki crysis 75 YTL olanı. Metal kutuda

Ben bir eleştiri yapmak istiyorum. Firmalardan ricam oyun yada filmleri lütfen metal kutulara koymasınlar. DVD çıkarmak çok zor oluyor yerlerinden hele 3 dvd üst üste binen şekilde olunca kutu içersinde ister istemez çıkarmak daha zorlaşıyor dvd zarar görmesin diye sinirlerimiz bozuluyor. Bu tür kutularda dvd zamanla tak çıkar tak çıkar yapmakdan orta kısımları zarar görmekde

Esas konuya döncek olursak bu 1.2 yamasında sorun olabilirmi yada ekran kartının ramden belli bir miktarı araklaması olabilirmi sorun yada vista işletim sisteminde sorun olabilirmi.

Donanımsal sorun olabilceğini sanmıyorum o yüzden donanımsal olabilirmi diye sormuyorum. Bu sorunu sadace Cysis oynarken yaşıyorum.

Pes 2008,Bioshock,Half-Life 2 gibi oyunlarda sorun yok sadece pes den çıkınca exe dosyası kapatılacak diye hata veriyor o kadar

Bu mesaj Noctivagant tarafından düzenlendi: 19 March 2008 - 12:21

Thrall

Thrall
  • Üye
  • 1589 Mesaj sayısı:
Konuya burada devam edelim :
http://forum.pclabs....t...25&start=25