İçeriğe atla

Fotoğraf

Güvenlik Kameralarını İnternetten İzlemek

* * * * * 1 Oylar

• Please log in to reply
30 replies to this topic

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Arkadaşlar bir bir arkadaşımın müşterisinin iki adet dükkanı var. Dükkanlarında bilgisayara bağlı kapalı devre kamera sistemi var. Dükkanının birinden diğerindeki bilgisayarına bağlı kameraları internet üzerinden izleyebilmek istiyor.

Bu işi nasıl yapacak. Ben işin içinden çıkamadım. Ama araştırıyorum. Bu arada buraya forumada yazayım dedim. Sizlerinde bu konuda fikirlerini ve deneyimlerini almak istiyorum.

Şekil şu şekilde;
KAMERA.JPG

Kullanılan kartta şöyle bir kart. Connexant firmasına ait BT878 Fusion çipsetini kullanıyor. Bu karta 4 adet CCD kamera bağlanabiliyor.
DVR_kart.jpg
Bu kartlar piyasada DVR kart olarak geçiyor. Pico 2000 diye bir yazılımı var. Pico 2000 Remote Modul diye yazılım var, bu yazılımla LOCAL ağda herhangi bir bilgisayardan kameralara ulaşabiliyor ve izleyebiliyorum.

Benim istediğim internet explorer'dan doğru kameralara ulaşabilmek. Bu işi internet üzerinden başka bilgisayarlardan yapabilmek istiyorum. Fakat Pico 2000 Remote Modül yazılımının internet için bir desteği yok.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Bu konuda bilgili ve deneyimli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var. İnternet üzerinden bağlantının nasıl yapıldığını tam olarak çözemedim.

Bu kartın kullandığı portları tespit edip ADSL modemi bu porta yönlendirmek gerekiyormuş. Daha sonra modemin bağlı olduğu IP numarasına internet üzerinden bağlanarak kameralara erişilebiliyormuş.

Öncelikle bu port tespitini nasıl yapacağız. Modemin port yönlendirme işlemini nasıl yapacağız. Modem ASUS modem.

Alone in the dark

Alone in the dark
  • Üye
  • 633 Mesaj sayısı:
Her şeyden önce Telekom'dan Sabit IP alınması gerekiyor.

Sonraki aşama Port yönlendirme: http://forum.pclabs....showtopic=75529

Net üzerinden izleme yapmak için ufak bir yazılıma ihtiyaç var: Webview*. (IP, kullanıcı adı** ve şifre ile giriş yapılıyor.)

* Farklı bir yazılım gerekiyor olabilir, ben bunu kullanıyorum.

** Kullanıcı adı ve şifre, kayıt programının ayarlarından oluşturuluyor.

Bu mesaj Alone in the dark tarafından düzenlendi: 21 Mayıs 2008 - 16:20

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Teşekkür ederim şimdi bu linki inceliyorum.

Alis

Alis
  • Üye
  • 67 Mesaj sayısı:
eğer kameralar bilgisayara anlık kayıt yapabiliyorsalar iş çok basit olur bi web sitesi gibi bir sistem kurulur orda bir video player yapılır o video playerda kaydedilen görüntüyü gösterir tabi anlık kaydediyorsa ama bu sefer bilgisayar her an açık kalmak zorunda kalır gerçi zaten açıktır kayıt yapıyorsa:d böyle birşey olsun derseniz düşünebiliriz ama daha kolayıda var remote administrator gibi bir program kullanılır hatta onun gibi bedava programlarda var o kullanılır arkadaşın dediği gibi sabit ip alınabilir ama alınmazsada olur dns ile o ipleri sabitleriz. sen pm at bana konuşuruz.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
ALINTI(Alis @ 21-05-2008, 20:00:09)  
eğer kameralar bilgisayara anlık kayıt yapabiliyorsalar iş çok basit olur bi web sitesi gibi bir sistem kurulur orda bir video player yapılır o video playerda kaydedilen görüntüyü gösterir tabi anlık kaydediyorsa ama bu sefer bilgisayar her an açık kalmak zorunda kalır gerçi zaten açıktır kayıt yapıyorsa:d böyle birşey olsun derseniz düşünebiliriz ama daha kolayıda var remote administrator gibi bir program kullanılır hatta onun gibi bedava programlarda var o kullanılır arkadaşın dediği gibi sabit ip alınabilir ama alınmazsada olur dns ile o ipleri sabitleriz. sen pm at bana konuşuruz.

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Öncelikle bilgisayar programı, harddisklere istediğiniz kadar kayıt yapabiliyor. Hatta program sabah belirli bir saatte kendini açıp, akşam belirli bir saatte kendini kapatabiliyor. DVR karta ait programa ait 1 adet Sunucu program 1 adette istemci program var. TCP/IP iletişim protokolünü kullanarak istemci programı hangi bilgisayara kurarsanız kurun, sunucu bilgisayarın IP numarasını istemci programın içine yazmak yeterli.

DVR2000 isimli bir program ama, bu kullandığım program kartın satıcısı tarafından modlanmış ve kendi isimlerini programın içine gömmüşler. Bu programın asıl adı ve ilk hali Pico2000 diye bir program.

Bu programlar yalnızca ve yanlızca Local ağda kameralara ulaşmaya izin veriyor.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
ALINTI(Alis @ 21-05-2008, 20:00:09)  
arkadaşın dediği gibi sabit ip alınabilir ama alınmazsada olur dns ile o ipleri sabitleriz. sen pm at bana konuşuruz.

Sabit IP telekomdan alındı. Ben öncelikle kendim bu işi kendi ADSL bağlantımdan her türlü denemesini yapıp o şekilde müşteriye bu işlemi yapmak istiyorum.

Diğer taraftan en baştan IP kameralar satın alıp kullansaymışık, hiç bu kadar uğraşmayacaktık. Ama maalesef artık tesisatlar döşendi, bilgisayarlara kartlar alındı. Sonradan dükkan sahibi internetten erişim istedi. Bizde bu DVR kartlara internetten erişim sağlanabildiğini biliyorduk, ama nasıl yapıldığını bilmiyorduk.

Mecburen bu kadar masrafın üzerine bu karta ve kameralarıyla birlikte erişim sağlayabilmemiz gerekiyor.

Diğer taraftan IP kameraların fiyatlarıda oldukça pahalı.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
DVR_kart.jpg
DL_213.jpg
Bu arada kullanılan bilgisayar kartı ve karta bağlanan kameralar şekildeki gibi.

nacer

nacer
  • Üye
  • 729 Mesaj sayısı:
Kullandığınız kamera kayıt programının bir serverı var demişsiniz. Ancak altına sadece local üzerinden bağlanılabildiğini eklemişsiniz.

Bir servera local üzerinden bağlanıla biliyorsa o server internete de açılır. Hiç hiç hiç yapılamasa PPTP ile açılır.

Gerekli bileşenler,
Programın kullandığı port, local IP nizi ve Internet IP niz.
Server olarak kullanılacak PC ye bağlı ADSL modemde gerekli port yönlendirmelerini yaparsanız internet üzerindeki diğer bilgisayarda kullandığınız client programı ile bağlanabilirsiniz. Client mutlaka bir IP soruyordur size. Sormuyorsa bile biryerinde bağlanılacak IP nin yazıldığı bir ayar vardır. Oraya serverın internet üzerindeki IP sini yazacaksınız. Herşey doğru ayarlanmış ise sorun çıkmıyacaktır.

Ayrıca büyük ihtimlle kullandığınız programın server seçeneklerinde web broadcast de vardır. Olmaya da bilir ama varsa internet explorerdan da ulaşmanız mümkün olabilir.

Başka bir yazılım yada extra donanıma ihtiyacınız yok. Zaten başka bir yazılım kullanmanız durumunda kayıt ve broadcast için farklı yazılım kullanamıyacaksınız. Kamera kaynağına aynı anda iki programın bağlanabilmesi çok zor.

Diyelim ki client program ağ üzerinde serverı kendi arıyor ve bulup bağlanıyor. siz manuel olarak bağlantı kuramıyorsunuz. Bunun da çözümü var. VPN. Bu biraz daha karmaşık ancak iki XP makineyi birbirine VPN (PPTP) le bağlamak XP içinde gelen özelliklerle mümkün. Bununla ilgili gerekli bilgiyi google dan edinebilirsiniz.

Ayrıca bu konuyu izliyerek güvenlik kamerası sistemi kurmayı düşünenler için eğer PC kullanmayı düşünüyorlarsa USB kamera lar ile bunu yapmak mümkün. Birçok banka şubesinde bu tür uygulamaları görebilirsiniz. Tabi birde buna benzer uygulamalar kullanmanız gerekiyor.

Kolay gelsin...

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Bu süre zarfında yani siz gerekli bilgileri edinene kadar da windows remote desktop ı kullanarak uzaktan bilgisayarınıza bağlanıp her zaman açık olacak olan kamera izleme programından görüntüleri izleyebilirsiniz.Elbette görüntüler kare kare olacak ve izlemesi size eziyet olacaktır. Ama geçici bir çözüm olabilir.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Uzak Masaüstü probramları ile Radmin, Netsupport Manager gibi problarla bilgisayarlara erişmek mümkün. Fakat şu anda bu probramlarla görüntü izleyecek olursak verim çok düşük olacak.Görüntü oldukça yavaş ve kare kare olacak.

Ben bugün DVR kartın programının ekran resimlerini buraya yükleyeceğim. Kullanımı ile ilgili sizlere bilgiler vereceğim. Sizler açısındanda faydalı olacağına inanıyorum.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
ALINTI(Safranbolu @ 22-05-2008, 09:36:38)  
Uzak Masaüstü probramları ile Radmin, Netsupport Manager gibi problarla bilgisayarlara erişmek mümkün. Fakat şu anda bu probramlarla görüntü izleyecek olursak verim çok düşük olacak.Görüntü oldukça yavaş ve kare kare olacak.

Ben bugün DVR kartın programının ekran resimlerini buraya yükleyeceğim. Kullanımı ile ilgili sizlere bilgiler vereceğim. Sizler açısındanda faydalı olacağına inanıyorum.

Uzak masaüstü programlarını denedim arkadaşlar, ama maalesef görüntüyü aktarmıyorlar. Karşı taraftaki güvenlik kameralarına ait programı çalıştırıyorum, ancak ve ancak o bilgisayardaki kişi izleyebiliyor, yada yerel ağ üzerinden istemci(Client) programı ile izleme yapılabiliyor.

Uzak Masaüstü programları göstermiyor. Bu uzak masaüstü programlarının video arayüzü olanlardan olması lazım. Video programlarından görüntüyü alıp aktarabilecek nitelikte olanlarından olması lazım. Böyle bir program NetSupport Manager programı olabilir.

Programlara göre farklı farklı wiev(görme, izleme) pencereleri var diye hatırlıyorum. Ama o programda gerçekten çok ayrıntılı ve karmaşık bir program.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Kısa bir araştırma yaptım. Burada yazılımın nasıl ayarlandığı yazılı.

Port yönlendirme işi için yeterli link vermiştik ama bir sorun olursa yine yardımcı oluruz.Ayreten buraya tıklayarak da nasıl port açılacağını güzel bir şekilde öğrenebilir ve portların açık olup olmadığının kontrolünü yapacak ilgili linki bulabilirsin.

Pico 2000 server yazılımına uzaktan erişerek görüntüleri izlemen için açman gereken port 1999.Uzaktan izleme programını nasıl ayarlayacağın sana gönderdiğim rehberde ilk bölümde yazılı.Takıldığın noktalar olursa yardımcı olurum.

Kayıt edilen dosyaları izleyebilmek indirmek için yazan yazı: "Note: TCP Ports 10327 and 10328 must be open on the PICO2000 server PC to allow remote connections." yazıyor.Yani 10327 ve 10328 portlarını protocol TCP olacak şekilde mutlaka açman gerekiyor.

İngilizce dökümanlar ama çok zor değil anlaması.Adımları takip ederek gerekli düzenlemeleri yapabilirsin sanıyorum.Ama bir sıkıntı çekersen ingilizcesi konusunda yardımcı olurum anlaşılması için.

Sanırım bu bilgiler yeterli olacaktır...

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Teşekkür ederim @melihcelik. Dökümanları inceleyeceğim. Kaç gündür internet üzerinden dökümanlar araştırmaktan epeyce yoruldum. Bu kart yerine daha gelişmiş bir karta neredeyse 3-5 kat daha fazla ücret ödeyerek satın alacağız. İnşallah gerek kalmaz.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Bence gerek kalmayacak.Program da sürüm farkı olsa da portlar standart olur genelde.Burada en önemli olay portu doğru açabilmek.Eğer portu açtığını teyid edebilirsen verdiğim ikinci linkteki talimatlara göre o zaman işin sanıyorum daha kolay olacak.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
@melihcelik arkadaşım, PICO2000 programıylada bu kameralara yerel ağda erişim sağlayabiliyorum. Ama öncelikle internetten bulduğum ve şu anda kullandığım DVR2000 programından bahsedeceğim. PICO2000 programıylada senin söylediklerinin hepsini uygulacağım.

ALINTI(Safranbolu @ 21-05-2008, 22:14:42)  
DVR_kart.jpg
DL_213.jpg
Bu arada kullanılan bilgisayar kartı ve karta bağlanan kameralar şekildeki gibi.

Üstteki DVR kart için kullandığım programın Sunucu ve İstemci programlarının görüntüsü alttaki resimdeki gibi.

Server1.JPG
Sunucu program. Programın içindeki pembe kısımda aslında kamera görüntüsü var ama PrintScreen tuşuna basınca bu görüntüyü yakalamıyor. Uzak masaüstü programlarıda aynı bu şekilde pembe gösteriyor.

Client.jpg
İstemci program. Bu programı yerel ağda hangi bilgisayara kurarsam kurayım, sunucu programa bağlanıp kameraları rahatlıkla izleyebiliyorum. Ayrıca içinde ISDN ve PSTN desteğide var. Yani çevirmeli internet bağlantısı desteğide var. Aslında internet üzerinden iletişim kurulabiliyor. Fakat biz şu anda ADSL kullanıyoruz. Bu probramın ADSL üzerindende bağlantı kurabilecek şekli lazım bana.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Aslında üstteki kamera programı MATKOM güvenlik sistemleri firması tarafından modlanıp kendi sattığı kartlarla birlikte piyasaya sürülmüş.Benim araştırmalarıma göre internet üzerinde DVR2000 ve PICO2000 olmak üzere iki adet yazılım var. Her iki yazılımın içinde de bu kart için gerekli sürücü mevcut. Aygıt yöneticisinden bu sürücülerle kartı bilgisayara tanıtıyorsunuz ve PICO2000 veya DVR2000 programlarından birinide bilgisayara yüklüyoruz.

PICO2000 programı programının biraz eski versiyon olduğunu söylemek isterim. Gerçi internette biraz daha yeni versiyonunu kullanıma sunmuşlar.

Bu mesaj Safranbolu tarafından düzenlendi: 24 Mayıs 2008 - 14:06

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Şimdi programın kullanımı ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle Sunucu programın resimleri üzerinde açıklama yapalım.

Server2_copy.jpg

Server3_copy.jpg
Resimdeki 8 nolu kısım sunucu klasörünün video dosylarının kayıt edildiği yol olarak ayarlanıyor. 9 nolu kısımdada sunucu dosyası tanımlamadı istiyorum. 9 nolu kısım için bilgisyarımızı WEB sunucusu programı kurup bilgisayarı web sunucusu haline getirmek gerekiyor herhalde. Daha bu bu adımlarla ilgili bir çalışma yapmaya vakit bulamadım.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
İstemci programla ilgili ayarları resimler üzerinde gösterelim.

Client2.jpg

Client3.jpg

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
DVR2000 programını kaldırıp PICO2000 programını kurdum. Uzak masaüstü programı ile PICO2000 üzerindeki görüntüyü izleyebiliyorum. Ama normala göre uzak masaüstündeki görüntü biraz yavaş ulaşıyor.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Yalnız amacımız uzak masaüstü değil elbet.Yoksa dediğin gibi biraz işkence olur izlemek.Diğer olayı yani dışarıdan erişebilmeyi yapabildin mi? Çünkü yerel ağdan erişebildiğini söylediysen bu programın client olan yazılımı ile o zaman dışarıdan erişmemen diye birşey kesinlikle olmayacaktır.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
ALINTI(melihcelik @ 24-05-2008, 20:37:05)  
Yalnız amacımız uzak masaüstü değil elbet.Yoksa dediğin gibi biraz işkence olur izlemek.Diğer olayı yani dışarıdan erişebilmeyi yapabildin mi? Çünkü yerel ağdan erişebildiğini söylediysen bu programın client olan yazılımı ile o zaman dışarıdan erişmemen diye birşey kesinlikle olmayacaktır.

Öncelikle merhaba @melihcelik. Uzaktan bağlantı olayını başardım. Aslında PICO2000 programının Remote Modul(İstemci Programı) programı internet üzerindende bağlantıyı sağladı.

Öncelikle İşletim Sisteminin güvenlik duvarında 1999 nolu portu açtım. Modem üzerinden bu portu tanımladım. Daha sonra Remote Modulu kendi bilgisayarıma kurdum. Karşı taraftaki modemin aldığı IP numarasını Remote Modul programının içine yazdım ve program bağlandı.

Kullandığım PICO2000 yazılım 1.8 versiyonu. Bu programın yeni versiyonu var, PICO200 1.9 versiyonu.Fakat bu yazılımın lisansı için 4 kameralı sistem için 40$ ücret istemişler. (http://www.centerlink-international.com/pico2000register.shtml)

http://www.centerlin...ternational.com internet sitesinde 2 adet daha yeni çıkmış kamera sistemi programı var. Bu programlarıda incelemekte fayda var.

melihcelik

melihcelik
  • Üye
  • 6.428 Mesaj sayısı:
Aslında amaca iyi hizmet edecekse verilebilir bu para ama dikkat etmek lazım bazen senelik lisans oluyor bunlar. O konuda dikkat etmek lazım. Tabii eski versiyonu sorunsuz çalışıyorsa da bence ekstra bir masrafa gerek olmadan eldeki ile yetinmek mantıklı olacaktır.

KINAMAX

KINAMAX
  • Üye
  • 1.412 Mesaj sayısı:
Değerli arkadaşlar bu karta ait üç farkı Driver ve yazılımını buldum. Bunlar DVR2000, PICO2000, explorer Team adlı bir grubun modlamış olduğu DVR2000 yazılımı.

Öncelikle bu kart piyasaya çıkmış ilk DVR kart. Bu kart 25Fps'lik görüntü yakalama kapasitesine sahip. Fakat bu kartı kimsenin almasına tavsiye etmem.

Öncelikle bu kartın artık yazılım desteği yok. Vista işletim sistemiyle çalışmayacaktır. Ayrıca çift çekirdekli işlemciye sahip bilgisayarlarda bu kartın çalışması garanti edilmemekte. Doğruda.

Bu kartı birçok bilgisayarda kullandım. Fakat şu andaki yeni nesi Intel 945 çipsetli anakartlarda çalışmıyor.

Bu kartın 50Fps'lik olanıda var. O da 4 kanal. Bu karttında çift çekirdekli sistemlerde çalışmama olasılığı var. Ama bizzat denemedim.

Ayrıca bu kartların internet gezgininden görüntü izleyebilmeniz için yazılımının bir desteği yok. Yani yazılımları web yayını yapmamakta.

DVR kart satın alacaksanız DVR yazılımının web ortamına yayın verebilme özelliğine mutlaka bakın.

Mesut GÜL

Mesut GÜL
  • Üye
  • 94 Mesaj sayısı:
Sevgili Dostum,

Her ne hikmetse, yazını çok geç farkettim.
Daha önce görse idim, bu kadar uğraşmazdın.

Internet üzerinden yayın işi, tamamen kartın bir özelliğidir.
Yani, DVR kartınızın internet üzerinden yayın yapma yeteneği yoksa, bunu ekstra bir yazılımla yapma yöntemine ben rastlamadım.
Ancak bu, mutlaka IP kamera ya da DMR denen kayıt ve yayın cihazlarından almanız gerektiği anlamına gelmez.
(Hatta IP kamera ya da DMR cihazı almamanızı tavziye ederim.)

Bir kere, şunu belirteyim; CCTV satıcıları IP kameraları ve avantajlarını anlata anlata bitiremiyorlar.
Ancak ben bu güne kadar, gerçekten kaliteli bir IP kamera göremedim.

Ayrıca, 25fps oldukça düşük bir rakam.
O rakam, kameraların resim oranı değil, kartın oranı.
O rakamı, kamera sayısına bölmen gerekiyor, gerçek fps değerini bulabilmen için.
Yani, o karta 4 kamera taktığında her bir kamera 25/4 ~= 6 fps görüntü verebilecektir (o da en iyi ihtimalle).

Dikkat ettiysen, 8 port DVR kartın fiyatı, 4 port DVR kartın fiyatının 2 katından çoook fazladır.
Ancak, arada bariz kalite farkı vardır.
Yani, 8 portlar 4 portlardan daha kaliteli -genel olarak-.

Bir de, donanım sıkıştırmalı kartlar, yazılım sıkıştırmalı kartlardan daha pahalıdır.
Ancak artık bilgisayar donanımları oldukça geliştiği çin bunlara fazladan para vermeye gerek yok.

Görüntüleri kaydedeceğiniz harddiski kesinlikle sıkıştırmayın.
Bilgisayarı tıkıyor ve aşırı zorluyor.
Pratikte bir işe de yaramıyor, çünkü kaydedilen görüntüler zaten sıkıştırılmış dosya formatında kaydediliyor.
RAID yapmanın pratikte faydasını da görmedim.

Bazı kartlar, ekran kartı seçebiliyor.
Kimisi, eski PCI kartları istiyor, kimisi AGP kartları, kimisi de en son PCI kartları gerektiriyor.
İstediği ekran kartı olmazsa çalışmıyorlar.
Bazısı onboard ekran kartı ile çalışabilirken, bazısı çalışmıyor.

Bazısı da chipset ve CPU seçebiliyor.
Örneğin AMD CPU ya da özel bir chipset ile çalışmıyor.
Örneğin, 965 chipseti ile kardeş kardeş çalışan bir DVR kartın, P35 ile harp ettiğine şahit oldum.

2500 YTL'ye alınan bir kartın, 300 YTL'lik bir karttan daha kalitesiz olduğunu ve bir işe yaramadığını satıcı firmasına da ispat ettim.
Sonuçta o firma o ürünü satmaktan vazgeçti.

Kablo kalitesi çok önemli.
Biliyorum, çok pahalıya geliyor ama, kaliteli CCTV kablo kullanın.

Klasik adaptörler kullanmayın.
Switch mode denen adaptörleri kullanın.
Genel olarak avantajları şu:
Hem daha ucuz, hem daha kaliteli.
Voltaj toleransları çok yüksek: kalitelilerde 120-280V arasoında çalışabiliyor.
Yük dengelemesi de başarılı.

Size genellikle tek merkezde büyük adaptör tavsiye edeceklerdir.
Dinlemeyin onları.
Olabildiğince, her kameraya ayrı (switch mode) adaptör kullanın.
Büyük adaptörler, küçük adaptörlerden çok daha pahalı.
Ayrıca, kablonuz ne kadar kaliteli olursa olsun, içinden geçen 12/24V DC (bazılarında AC de olabiliyor) elektirk besleme akımı zayıflıyor.
Örneğin 1 coax + 2 x 0,34 mm2 + 2 x 0,22 mm2 CCTV kablo satın alacağınıza, 1 coax + 2 x 0,34 mm2 ve zil teli alın.
Hem daha ucuza gelir, hem daha iyi sonuç alırsınız.

Elektrik kesildi, UPS isyanları oynamadan kapatmam lazım.

Görüşürüz.